Sziasztok!
Mit lehet tenni olyankor ha már sokadik alkalommal, így ma reggel is úgy jött az apja a 6 éves gyerekért, hogy bűzlött a piától?
Köteles vagyok neki így is odaadni, mert hogy ma van a láthatás?
Italozás / láthatás
Jogos a kérdés! A gyámhatóságnál tegyél ÍRÁSBELI panaszt, hogy nyoma is maradjon az esetnek. Ha tanúd is van a ma reggeli - és hasonló bármikori - ittasságról, a tanút is vidd magaddal a jegyzőkönyv felvételéhez.
Aztán a sokszori piás "kapcsolattartás" okán a bíróság akár korlátozhatja/szüneteltetheti x hó ideig a láthatást, netán ennek ismétlődése esetén akár végleg is eltilthatja őt.
Mert jogos a féltésed, hiszen egy részeg ember saját magára sem tud vigyázni, nemhogy egy kisgyerekre is még. (Elég a zebrán elütni egy embert, nem kell kettőt is...).
Szó sem volt arról, hogy részeg. Azt irta, hogy büzlött a piától. Vannak emberek, akik ha alkoholt fogyasztanak, büzlenek a piától, mindazonáltal nem ittasak.
A jegyzői gyámhatósághoz fordulj, kérd, hogy a Gyvt. 68. §. (3) bekezdés (most nincs nálam jogszabály) g) vagy h) pontja alapján rendeljék el, hogy apa menjen el vizsgálatra, deritsék ki, hogy alkoholbeteg-e, illetve, hogy milyen hatással van rá az alkohol, hogyan befolyásolja gyermekgondozási képességeit.
Ha megállapitják, hogy alkalmatlanná teszi, vagy korlátozza, akkor kérd csak, hogy más módon történjen a kapcsolattartás pl. az átadás helye a gyermekjóléti szolgálat legyen, ahol a szakemberek mindig ott állnak tanuként, ha az apa ittasan jön.
Ha ittas, és ennek következtében olyan állapotban van, hogy nem alkalmas a gyerek gondozására, akkor nem kell a gyereket odaadnod, de ezt neked kell bizonyitanod (mármint az állapotát).
A jegyző felhivja az apát, hogy menjen el vizsgálatra, ha erre nem hajlandó önként, akkor a kérelmed alapján elrendeli a gyermeked védelembe vételét az apai magatartás miatt, és kötelezi arra, amit önmagától nem volt hajlandó megtenni. Ha ennek eredményeképp sem teszi meg, akkor javaslatot tesz a gyámhivatalnak (vagy biróságnak, ha 2 éven belüli a határozat), hogy a kapcsolattartást változtassák meg (átadási helyszin, vagy akár felügyelet melletti kapcsolattartás).
A felügyelet természetesen lehet egy családtag felügyelete is, aki vállalja, és mindig résztvesz a kapcsolattartáson (pl. az apa uj felesége, élettársa, anyja, testvére stb.)
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02