Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

névváltoztatás

Oggee # e-mail 2010.06.18. 23:16

Kedves Fórumozók,

Mi mással, mit névváltoztatással kapcsolatban szeretnék én is érdeklődni. :)
Jelenlegi nevem Balogh Szabolcs.
Vér szerinti apámmal évek óta rossz viszonyban vagyunk, nem vagyok hajlandó a nevét viselni. Valamint köztudott, hogy a "Balogh" régi roma származású vezetéknév. Életem folyamán sajnos elég sok megkülönböztetésben volt részem a nevem miatt.
Szeretném a nevem Bösztöri-Szabó Líviuszra módosítani akár kötőjeles vagy kötőjel nélküli írásmóddal. Van e arra lehetőség, hogy 2 vezeték és 1 keresztnevem legyen?
Igazából nagymamám leánykori neve Szabó ezért esett erre a választás, a Bösztöri pedig az 1 éve elhunyt menyasszonyom vezetékneve.
A keresztnevem pedig a név hangzása miatt szeretném megváltoztatni. Nem tetszik a Bösztöri-Szabó Szabolcs.
Szóval szeretném megtudni, hogy van e lehetőség a Bösztöri-Szabó Líviusz névre módosításra, vagy csak Szabó Líviuszra módosíthatom? (a Bösztöri vezetéknevet csak az emlékek miatt szeretném felvenni)

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv: Oggee

monalisa1 #   2010.06.11. 17:06

Előbb ujra férjhez kell menned. Amúgy gyermekről nem lehet lemondani (...), legfeljebb gyámhatósági eljárással hozzájárulhat ahhoz hogy az új férjed örökbefogadja a gyermeket.

"Mona"
laikus hozzászóló

bodnarancsa # e-mail 2010.06.11. 16:56

Üdvözlök mindenkit!

Kérdésem a következő lenne: Ha a lányom vér szerinti apukája lemond a lányáról, (akitől már 2 éve elváltam) az új párom örökbe fogadhatja e anélkül, hogy mi még nem vagyunk összeházasodva? Vagy csak akkor lehet neki örökbe fogadni, ha már mi megházasodtunk? A válaszokat előre is köszönöm.

sziszi77 # e-mail 2010.06.09. 15:49

De én ugy tudom abban az esetben levesti a biróság ha bűncselekményt követél el,vagy prosti lett valaki.Ilyen esetben levetetheti a birósággal a volt férj nevét.Gondolom azért mert ezzel szégyenbe hozhatod ha a nevét viseled.

monalisa1 #   2010.06.09. 15:06

Akár életed végéig jogod van a volt férjed nevét használni - ha ez neked megfelel. Nem korlátozhat és nem kényszeríthet a névváltoztatásra, esetleges büntetésről meg eleve szó sincs.

Ha Kis Pista ötször nősült és mindegyik feleségétől el is vált akkor öt Kis Pistáné szaladgál az utcán, és ezt a volt férj kénytelen tűrni. (Ha nem hiszi kérdezze a lakhely szerinti anyakönyvi hivatalt.)

Ha a későbbiekben esetleg mégis megváltoztatod a nevedet, saját döntésed lesz.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 #   2010.06.05. 23:39

Az "A-Z" ábácé sorrendből az O (= okmányiroda) betűre bökj rá, a többi már menni fog.

monalisa1 #   2010.06.05. 23:34

Tudomásom szerint a még érvényes személyi igazolvány cseréje 1.500 Ft költséget jelent. (Fényképet helyben készítenek.)

A lakcímkártya, az útlevél, a jogosítvány, a TAJ kártya, a bankkártya, az adókártya, az utazási igazolvány stb. cseréje is mind kiadást jelent majd.

A házassági anyakönyvi kivonatot az anyakönyvi hivatal egyből kiadja - másnap kezdheted is járni az okmányirodát ahová az alábbi honlapon akár "innen" a sz.gép mellől is előre időpontot rendelhetsz magadnak.

http://www.magyarorszag.hu

honeybear45 #   2010.06.05. 23:24

Kedves Matu!
Nyugodj meg, az esküvőtől számítottan két három héten belül át is veheted az új nevedet tartalmazó személyazonosító igazolványod, nem lesz gond az iskolában emiatt és egyébként sem lenne probléma úgy gondolom.
Üdv. Honey

Matu # e-mail 2010.06.05. 23:09

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem,hogy mennyi időbe telik egy névváltoztatás?Mert lúlius31-én lesz az esküvőm,és szeptemberbe pedig új suliba kezdek.
Illetve,nem lehet előtte elkezdeni a papírok intézését?
Meg ,nagy gondom lesz a beiratkozásnál?(mert nem azon a néven jelentkeztem,mint ami lesz)
Előre is nagyon köszönöm!

Discipline # e-mail 2010.05.11. 11:39

Kedves Fórumosok!

A kérdésem a következő lenne: névváltoztatás után mennyi ideig érvényesek a születési névre kiállított dokumentumok?

Az USA-ba érvényes vízumom a születési nevemre kiállított útlevélben van. Mi történik akkor, ha most beadom a névváltoztatási kérelmet, de mire azt elbírálják (és tegyük fel elfogadják) már az USA-ban leszek. Módosítja ez a vízumom érvényességét?

Nagyon köszönöm előre is a választ!

kisokos # e-mail 2010.05.11. 08:54

A fiam óvodájába jár egy néger kislány. Elég jó barátok, sokszor játszanak együtt. Abszolút semmi kirekesztést nem érzek. Igaz, egyszer meg kellett neki magyarázni, hogy miért "barna" a kislány. Montuk, mert afrikai az apukája, tudod, ahol az oroszlánok és zsiráfok is élnek. Na innentől inkább felnézett rá, semmint le... Ilyen egyszerű.

Amit mondani akarok, hogy nem kell előre elkeseredni, hogy majd milyen nehéz lesz. Lesz ilyen is, olyan is, de alapvetően a szülőkön múlik, hogyan kezelik. Ha normálisan, akkor a társai simán el fogják fogadni.

http://valasikezikonyv.hu
http://konfliktusmediacio.hu
http://pocaktoniesavalas.hu

Grád András # e-mail 2010.05.10. 17:09

Hogy azért valami bíztatót is írjak, a csúfolódásnak is van jól bevált ellenszere, úgy hívják: ju-jitsu. Magam is űztem ezt a sportot (Hm... sport? Valaha katonák találták ki katonáknak, és arról szólt, hogy két ember bemegy egy terembe, és egy jön ki élve...), tanúsíthatom, hogy igen alkalmas az önvédelemre. A fiam sem volt egy óriás soha, de kiskorától ezt tanulta, és amikor szükség volt rá, az iskola évismétlő "rosszfiúját", mint osztálytársát úgy helybenhagyta, hogy ott sírdogált az öltözőben. Szóval én a születendő gyermeket nemétől függetlenül és 5 éves korától sportoltatnám. Általában nem vagyok híve az erőszaknak, de az önvédelemnek annál inkább! :-)

dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

monalisa1 #   2010.05.10. 16:49

>> De az oviban, suliban már ő is érteni fogja mért csúfolják majd fekának, niggernek stb.

A gyerekek nagyon kegyetlenek tudnak lenni egymáshoz, a kisfiaddal sokat fogtok sírni...

Már az is elég a cikizéshez ha valakinek elálló a füle stb.

"Lisa"
laikus hozzászóló

madar86 #   2010.05.10. 16:29

Tisztelt dr. Gábor András!

Köszönöm a válaszát és tanácsait. Elgondolkodtató amit mond. Végig fogom gondolni.

Valóban manapság sajnos hazánkban is elég egyértemű jelekben mutatkozik meg a rasszizmus. Azt hiszem amig a baba pici addig én fogom a megjegyzéseket kapni. De az oviban, suliban már ö is érteni fogja mért csúfolják majd fekának, niggernek stb.
Szegény csöppség. Talán el kellene vele költöznöm Angliába.

Mégegyszer köszönöm a segítséget.

Üdv.

Grád András # e-mail 2010.05.10. 11:38

Kedves Madar86!

Elméletileg bárki számára niytva áll az út a névváltoztatás felé, ez egy belügyminisztériumi eljárás, de tudnia kell, hogy nincs alanyi jog hozzá, vagyis bead egy kérelmet, amit vagy teljesítenek, vagy nem (ezt a jogban diszkrecionélis jogkörnek hívják). Másrészt a helyében figyelembe venném, hogy ha nem áltatjuk magunkat, előre tudjuk, hogy a baba bőre a születését követően néhány napon belül erősen megsötétül, és élete hátralevő részében nagyjából úgy is marad (hacsak nem használ Michael Jackson féle módszereket). Vagyis a bőrszíne alapján mindenki azonnal tudni fogja, hogy az apa fekete volt. Most gondolkodjon egy kicsit! Ott fog állni a fekete baba egy fehér anyukával és mondjuk a Kovács névvel. Mivel meglehetősen kevés Kovács nevű fekete él Afrikában, mindenki számára nyilvánvaló lesz, hogy a gyermek házasságon kívül született. A valóság ugyan nem ez, de a névváltoztatással ezt a hamis benyomást fogja kelteni. Azt gondolom, amúgy sem lesz a gyermeknek fekete bőrrel Magyarország mostanában eléggé el nem ítélhető módon diszkrimimációra hajlamos közegében könnyű dolga. Biztos, hogy érdemes ezt tetézni egy házasságon kívüli születés hamis látszatával? Ön dönt...

dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # e-mail 2010.05.10. 11:38

Kedves Madar86!

Elméletileg bárki számára niytva áll az út a névváltoztatás felé, ez egy belügyminisztériumi eljárás, de tudnia kell, hogy nincs alanyi jog hozzá, vagyis bead egy kérelmet, amit vagy teljesítenek, vagy nem (ezt a jogban diszkrecionélis jogkörnek hívják). Másrészt a helyében figyelembe venném, hogy ha nem áltatjuk magunkat, előre tudjuk, hogy a baba bőre a születését követően néhány napon belül erősen megsötétül, és élete hátralevő részében nagyjából úgy is marad (hacsak nem használ Michael Jackson féle módszereket). Vagyis a bőrszíne alapján mindenki azonnal tudni fogja, hogy az apa fekete volt. Most gondolkodjon egy kicsit! Ott fog állni a fekete baba egy fehér anyukával és mondjuk a Kovács névvel. Mivel meglehetősen kevés Kovács nevű fekete él Afrikában, mindenki számára nyilvánvaló lesz, hogy a gyermek házasságon kívül született. A valóság ugyan nem ez, de a névváltoztatással ezt a hamis benyomást fogja kelteni. Azt gondolom, amúgy sem lesz a gyermeknek fekete bőrrel Magyarország mostanában eléggé el nem ítélhető módon diszkrimimációra hajlamos közegében könnyű dolga. Biztos, hogy érdemes ezt tetézni egy házasságon kívüli születés hamis látszatával? Ön dönt...

madar86 #   2010.05.10. 10:28

Kedves Fórumozók!

A hogyan lehet elválni egy nigériai férfitől ha az letépett kapcsán írnék ide is, talán itt bíztatóbb válaszokat kapok.
A férejem nigériai állapolgár, 8 hónapos terhes vagyok. Egy hónapja tartózkodási kártya kiadási eljárása alatt bevalotta, hogy vízumért vett el és nagyon sajnálja, hogy gyerekünk születik stb...
A gyerek a házassági anyakönyvi szerint a nevére fog születni. Ö erről a gyermekről soha nem fog gondoskodni és valószínűleg látni sem (ha rajtam múlik). Egy hozzászólás már érkezett miszerint a gyermek vezetéknevét nem változtathatom meg.
Ha kimondták a vállást sem? Nincs arra mód, hogy a pici neve az enyémet kapja egy esetleges névváltoztatás során, hiszen az apja elhagyta és nem is godnoskodik róla, nem is fogja látni a gyereket valószínűleg soha az életben.
Nincs valami mód arra, hogy szegény kisfiam ne viselje egy olyan ember nevét inkább belefolytaná a vízbe mikor megszületik(állítása szerint jobb is hogy nem lesz velünk mert ö megfolytaná a gyereket annyira nem akarja MOSTMÁR)?

monalisa1 #   2010.05.10. 08:53

10.000 Ft illetéket kell fizetni névváltoztatási kérelemkor.

ml.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.05.10. 08:31

Lehetséges.

www.kbs-ugyved.hu

csillag0413 # e-mail 2010.05.10. 04:39

Névváltoztatásban kérném segítségeteket. Házas vagyok, D-né sz. melinda Judit.Elég hosszú kimondani is, hát még leírni. Végülis a férjem vezetéknevét akarom a judittal felvenni. Semmi - né csak D. Judit. Lehetséges ez? Elfogadnák a kérelmemet? Sajnos házasságkötéskor még nem gondoltam bele milyen nehéz egy sima bemutatkozás is. Előre is köszi a választ!

Gabba # e-mail 2010.05.04. 11:53

Nem :) Még egyszer köszi!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.05.04. 11:49

Ezt mondtam volna?

www.kbs-ugyved.hu

Gabba # e-mail 2010.05.04. 11:41

Köszönöm szépen! Az ,,i"-ről ,,y-ra" történő váltásnak akkor nincs akadálya?

G

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.05.04. 11:29

Kell. A vezetéknév megváltoztatása mindig indoklásra szorul, az nem önkényes. (Az utónévé az.)

www.kbs-ugyved.hu

Gabba # e-mail 2010.05.04. 11:19

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. Szerintetek lehetséges e a vezetéknevemet úgy megváltoztatni, hogy a végén lévő ,,i"-t ,,y"-ra cseréljék? Ill. kell e ehhez valami speciális indoklás?

Előre is köszi!
Gabba