Apasági teszt


Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 12:39

Na, látod. Feleslegesen szaporítottuk a szót. Fiúgyerek esetében az apai nagynénjétől vett mintából nem lehet megállapítást tenni az apaságra.

LRLR # 2019.08.29. 11:44

Én nő vagyok, a gyerek pedig fiú. De csak nem zavar be ilyen esetben az XX és az XY kromoszómakülönbség. Vagy más is van, amiről nem tudok? :)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 11:41

Mert attól függően van vagy nincs értelme téged a DNS-vizsgálat tűrésére kötelezni.

Jut eszembe: azt lehet tudni, hogy a gyerek, az anya és az állítólagos apa vércsoportja mi?

LRLR # 2019.08.29. 11:39

Miért érdekes, hogy én fiú vagyok-e vagy lány és, hogy a gyerek milyen nemű? :)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 11:32

Fiú az a gyerek vagy lány? Te milyen nemű vagy?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 11:15

Bár a tanút a Pp. expressis verbis csak tanúvallomásra és okiratbemutatásra kötelezi, a gyakorlatban mégis lehetséges a vérvizsgálat tűrésére felhívás is, ha más személyek közötti jogvita anélkül nem dönthető el. Ezt már az Alkotmánybíróság is vizsgálta, és főszabályként rendben lévőnek találta.

De te majd nyugodtan írj vissza a bírónak a felhívásra, hogy nem mész, mert aprilismajus megmondta, hogy nem kell menned. (A rendbírságot meg majd elfelezitek.)

LRLR # 2019.08.29. 07:26

Tisztelt aprilismajus, köszönöm a válaszát! :)

aprilismajus # 2019.08.29. 07:07

Tisztelt LRLR, ha a bizonyítani kívánt tényről tudomása lehet Önnek, akkor tanúként meghallgatható. Viszont a Polgári perrendtartás szerint apaság megállapítására irányuló perben csak az apa kötelezhető vérvizsgálatra.

LRLR # 2019.08.29. 05:59

A felperes és a bíróság számára igen.
Pontosabban szólva a külföldi lakóhelyét én sem tudom az alperesnek.
Ha tudnám, akkor beidézhetnének tanúként?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 05:34

Ismeretlen helyen tartózkodik az alperes?

LRLR # 2019.08.29. 00:06

Tisztelt Jogászok!

Az lenne a kérdésem, hogy apasági perben, ha a vélelmezett apa nem vállalja az apaságot, nem jelenik meg a tárgyalásokon - akkor én, mint a vélelmezett apa testvére beidézhető vagyok-e bíróságra és kötelezhető vagyok-e DNS-vizsgálatra?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.28. 20:26

Semmilyen. Nem vagy a gyerek apja. Nyugodj bele.

Ati80 # 2019.06.28. 18:54

Minek?
3 eshetőség is van.

  1. Volt donor által megtermékenyített petesejt
  2. Általam megtermékenyített
  3. Azóta volt több párkapcsolata

Ezért a kérdés, hogy jogilag milyen lehetőségeim vannak ilyen esetben az apaság megállapítására.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.28. 11:35

Minek?

Ati80 # 2019.06.28. 11:23

Tisztelt Jogászok!

Elváltam a feleségemtől. Kapcsolatunk alatt több lombik után sem sikerült a baba. A válás után kérte a volt feleségem , hogy mondjak le az embriókról. Aláírtam. A volt feleségemen 2 hónapja újra beültetést végeztek el. Egy megtapadt és most állítólag az én gyermekemet várja. (nekem nem lehet elvileg gyermekem). Miután lemondtam az embriókról, van e jogom apasági vizsgálatot kérni tőle?

Köszönettel, Atilla

drbjozsef # 2019.05.23. 05:50

mkjh224,

elvileg siman lehet, hogy a gyerek apja ez a ferfi.
Meg ezek szerint pár száz másik is.

mikeppen oldhato meg, hogy az ingatlant egyedul az idosebb gyermek orokolhesse? Ha peldaul azonnal rairatja erre az idosebb gyermekre az ingatlant?
"Ráíratja" (=ajándékozza) az ingatlant ÉS még él legalább 10 évig.
Egyébként köteles részre jogosult belőle a másik (többi) örökös.

Amennyiben a no nem jelentkezik a ferfinel az apasag miatt, meddig lehetseges, hogy megis megtegye ezt ugy, hogy a potya-gyerek is orokolhesse az ingatlan egy reszet?
Bármeddig, amíg igazolni tudja, hogy az illető az apa. Vagyis az apa életében bármikor indíthat pert apaság megállapítására. Utána már nehézkes lenne.

mkjh224 # 2019.05.22. 20:38

Kedves Jogaszok,
Az alabbi kerdesben kernem a tanacsukat. Adott egy ferfi, aki lefekudt egy prostitualttal, aki most terhes. A no nem jelentkezett a ferfinal, hogy terhes, a ferfi ezt nem is tudja, de elvileg siman lehet, hogy a gyerek apja ez a ferfi. A ferfinek van egy ingatlan a tulajdonaban, illetve egy masik, mar felnott koru gyermeke.
Amennyiben a no vilagra hozza a gyermeket, tegyuk fel, hogy a no bejelentkezik a ferfinel, csinalnak tesztet es kiderul az apasag, ebben az esetben mikeppen oldhato meg, hogy az ingatlant egyedul az idosebb gyermek orokolhesse? Ha peldaul azonnal rairatja erre az idosebb gyermekre az ingatlant? A no nem tud arrol, hogy a ferfinek a neven milyen tulajdon szerepel.
Amennyiben a no nem jelentkezik a ferfinel az apasag miatt, meddig lehetseges, hogy megis megtegye ezt ugy, hogy a potya-gyerek is orokolhesse az ingatlan egy reszet?
Elore is koszonom a tanacsot!

drbjozsef # 2019.01.10. 06:36

Apasági vizsgálatot hivatalosan nem. De ha csak a "leleki béke" a cél, akkor két ismeretlen mintával lehet kérni DNS vizsgálatot. Pusztán az egyezőség nagyságrendje a kérdés.

Legalábbis elvileg. A gyakorlatban a mintavétel nem olyan egyszerű (általában a vizsgálat előtt csinálják, személyes megjelenéssel).

De elméletben nem lehetetlen.

pacsuli : keress egy DNS vizsgálatot végző céget, és kérdezz rá a mintavételre. Egyáltalán vállalnak-e ilyet, hogy viszel két mintát, és úgy végzik a vizsgálatot. Az esetleges "szennyeződések" miatt jó esélyed lenne rá, hogy eredménytelen lenne a vizsgálat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.10. 05:56

Tudomásom szerint anonim mintával nem végezhetnek apasági vizsgálatot, az ismert mintaadónak pedig kell a hozzájárulása.

pacsuli # 2019.01.09. 22:10

Kedves Fórumozók! Milyen módja van annak, hogy a vélelmezett apa tudta vagy beleegyezése nélkül, egy úgymond megszerzett mintából apasági vizsgálatot lehessen csinálni? A vizsgálat célja mindössze bizonyos lelki problémák elsimítása volna, nem pedig jogi vagy bírósági procedúra, pénzszerzés, ilyesmi. Lehet valahova anonim mintákat leadni és összehasonlítást kérni? Erről nyilván nem is készülhet hivatalos papír nevek hiányában, tehát nem érhet az a vád senkit, hogy majd később jogilag felhasználja. Ez mindössze valami olyasmi lenne, hogy a két minta hány százalékban hasonlít egymásra, vagy valami ilyesmi. Létezik ilyen? Milyen minta lehet erre alkalmas? Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.31. 17:02

Nem.

niko04 # 2018.12.31. 16:54

Azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy ha van egy férfi, aki azt gondolja, hogy az övé a gyermek, (pedig én biztos vagyok benne, hogy nem, mert nem akkor volt közünk egymáshoz, amikor a fogantatás történt, hanem előtte hónapban) , akkor indíthat-e apasági pert, vagy kötelezhet-e apasági dns teszt elvégeztetésére? A tényleges apa semmit nem tud erről a botlásról.
Köszönöm a segítséget.

alfateam # 2018.09.21. 15:11

Ká.Té!
http://rtl.hu/…ti-tortenete
Neked is jogod van megtudni ki a biológiai apád, ne add fel nem is olyan nehéz. Van azért rizikója is de akkor is érdemes.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.21. 05:31

Ennyit se kellett volna.

19 éves korodig indíthattál volna pert az apaság vélelmének megdöntése iránt - de azt is minek. Kicsi az esélye, hogy kiderüljön, trónörökös vagy, csak elcseréltek.

Ká.Té # 2018.09.21. 03:21

Kedves Vadsuhanc.

Nem nézek ilyeneket, bőven elég az elmúlt 30 év amit megéltem... Hidd el, nem poénból érdeklődők fórumokon. 20 éve kutatok a családon belül, mindenki elzárkózik. 20 év alatt ennyit sikerült édesanyámtól megtudnom pár hete.