Közös, vagy külön vagyon


Biró István # 2010.05.11. 08:11

Üdvözlök Mindenkit!
Vagyonmegosztáskor felmerülő kérdésről szeretnék információt.
Feleségemmel közösen vettünk egy autót kb.10 éve 2.000.000 Ft-ért.
Az új autót a régi beszámításával és a feleségem örökségéből vettük.Az öröksége 1.180.000 Ft volt.
Most elvittem az autót a hivatalos márkaszervízbe és értékbecslést kértem.
A mostani ára 900.000 Ft.
Szakszervezeti jogtanácsos javaslatára tettem mindezt.
Számítása szerint az autóban a feleségemnek 79% a tulajdonrésze,és a mai érték 79%-át kell kifizetnem neki.
Helyes így a számítás, vagy az örökség egész összegét fizessem vissza?
Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.07. 08:03

Nem neked tartozik, hanem a kölcsönadónak. Az egy másik jogviszony. A gyerektartással szemben egyébként sincs helye a beszámításnak.
Ráadásul egyszer sem biztos, hogy 1/2-1/2 arányú a vagyonotok, és így a tartozás terhe.

Ami az eljárásjogi kérdést illeti, szerintem - ha nem házasok a felek - a gyerekelhelyezési pert nem lehet egyesíteni a vagyonmegosztási perrel. Másrészt miért lenne szükség feltétlenül perre? Nem tudtok megegyezni?

apalányai # 2010.05.07. 06:11

Sziasztok.
Élettársi kapcsolatom most megszakadt,11év után.
Apa vagyok.
Jelenleg folyik a gyerekelhelyezés.
Most vagy amikor megvan a tárgyalás vége akkor adjam be a vagyonmegosztást?
A volt párom nem is tudja mit veszíthet,kiszámoltam,ha tartásdíjat megnyeri,és beadja a vagyonmegosztást akár Ő akkor nekem semmit nem kell fizetni,de még fejében Ő fizeti nekem a vagyonunk felét.
Számokban.
160.000 az én fizetésem,ebből lejön a tartásdíj kb 60.000,kettő gyerek után,ha jól tudom?
Vagyonunk közös lakás,amit egyikőnk sem tud eladni.
Adósság az meg van bőven.
Amit évek alatt ketten éltünk fel adósság meg a lakástörlesztés az kb 200.000ft.
Hát ennek a fele ugy 100.000.Vagyonmegosztásnál.
Egyszóval a volt párom fizet még nekem 40.000ftot.
Véleményeket kérek tőletek.
Köszönöm

kisokos # 2010.04.28. 06:35

Pegasus,

Nem rakhatod ki a lakásból csak úgy még akkor sem, ha az vita nélkül a te különvagyonod. A házasság alatti utolsó közös otthon használata egészen addig megilleti, amíg a bíróság nem rendezi a kérdést.

monalisa1 # 2010.04.27. 17:03

A beköltözhető és a lakott forgalmi érték 1/3-ának megfelelő összeg illeti meg lakáshasználat ellenértéke jogcímén.

monalisa1 # 2010.04.27. 16:58

Azt kell tudnod bizonyítani hogy a lakás megvásárlásához volt SAJÁT pénzed, azaz nem házastársi közös pénzből történt a vásárlás. (Pl. régről bankszámlán gyüjtött saját pénz, esetleg örökségből a vételár mint különvagyon stb. tudná ezt hitelt érdemlően bizonyítani.)

A válást követően már csak mint szívességi lakáshasználó melyet bármikor megvonhatsz tőle, egyben mint tulajdonos ki is jelentheted a lakásból.

Azonban használati díj címén bizonyos összeget fizetned kell neki, vagyis "puszira" nem köteles üres kézzel távozni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Pegasus # 2010.04.27. 15:59

Kedves Fórumozók!

2003 óta éltünk egy háztartásban párommal a szolgálati lakásomban. 2005-ben összeházasodtunk, 2006-ban a szolgálati lakást saját pénzemből megvettem(az ingatlan a nevemen van), most válunk, gyermekünk nincs.

  1. hogyan bizonyhatom a lakás különvagyoni jellegét?
  2. bent maradhat-e az ingatlanban a feleségem, ha ehhez nem járulok hozzá?
Pegasus # 2010.04.27. 15:59

Kedves Fórumozók!

2003 óta éltünk egy háztartásban párommal a szolgálati lakásomban. 2005-ben összeházasodtunk, 2006-ban a szolgálati lakást saját pénzemből megvettem(az ingatlan a nevemen van), most válunk, gyermekünk nincs.

  1. hogyan bizonyhatom a lakás különvagyoni jellegét?
  2. bent maradhat-e az ingatlanban a feleségem, ha ehhez nem járulok hozzá?
ObudaFan # 2010.04.04. 14:06

A hozzáépítés miatt változhattak a tulajdoni hányadok, de azért 1/2-1/2 nem lett.

Sunshine_00 # 2010.04.04. 12:17

Kedves Fórumozók!

Szüleim tulajdonrésze a családi házunkban 1/4 - 3/4 édesapám javára. Már 35 éve házasok, ez idő alatt felújításokat (tetőcsere, ablakcsere, stb, 1 szobányi hozzáépítés) már végeztek a házon: egy ilyen esetben is elvileg még a mai napon is 1/4 - 3/4 a tulajdonrész (mint a tulajdoni lapon van), vagy azóta ez már közös vagyon lett, és 1/2 - 1/2 a tulajdonrész?

Keresztszüleimnél ugyanez a helyzet: ott keresztapám a 100%-os tulajdonos, de már 40 éve házasok. Ők nem épültek hozzá, minimális felújításokat végeztek a házon. A tulajdonjog itt hogyan oszlik meg ennyi év után is keresztanyám elvileg 0% tulajdonjoggal rendelkezik?

(házassági szerződést egyik esetben sem kötöttek)

Köszönöm előre is a válaszokat!

ObudaFan # 2010.02.25. 10:19

Örököl.

ancsa10 # 2010.02.24. 20:48

Tisztelt Kovács Béla Sándor !

Édesapám első házasságából van egy féltestvérem.

Kérdésem a következő :
Szüleim megtakarított vagyonukat Bankban kívánják elhelyezni ingatlan alapú befektetésben.
Amennyiben édesanyám nevén kötik le az összeget, édesapám halála esetén féltestvérem örököl-e ?

Üdvözlettel,
Ancsa

ObudaFan # 2010.02.24. 10:44

Akkor nem, de azért ezt bizonyítani, hogy az a teljes összeg arra lett fordítva, nem mindig egyszerű.

lacus623 # 2010.02.23. 21:15

Kedves ObudaFan!
Köszönöm a választ. De minden kérdésemre ez vonatkozik, vagyis, hogy keverednek a közös vagyon és a különvagyon elemei? Ha pl. a korábbi eladott - elég értékes - saját telek és a saját pénz teljes egészében fedezi egy (kisebb) ház építését, akkor is megjelenik a közös vagyon?
Üdvözlettel NL

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.23. 08:28

Ja, hogy nem élnek közös háztartásban? Akkor buktad.
(Ügyes.)

elkeseredett # 2010.02.23. 08:22

Köszönöm a válaszokat - bár kicsit ellentmondanak egymásnak...
Kedves KBS!
1/ nem élnek "együtt", mert állítólag külön lakcímen (a férj a korábbi lakásában) élnek... (bár sokat van a feleségeméknél)A jelenlegi férj, nem kívánja "elém teríteni vagyoni, családi helyzetét". Megtartotta anyagi függetlenségét állítólag, pont azért, hogy én ne férjek hozzá. Egyébként a volt feleségem azt mondja, hogy én ne operáljak az ő férjének a vagyonával, csak azért, hogy kevesebbet kelljen fizetnem. De hát nem mindegy, mert így kevesebb jut a nagyobb gyerekeimnek (nappali egyetemisták)!
2/ Azt mondja a volt feleségem, hogy eltartani a gyereket amig élnek a szüleinek kell. Az, hogy a jelenlegi férje mit fog csinálni, ha nem leszünk mi szülők képesek eltartani a kicsit az már a jövő zenéje. Akkor majd eldönti az új apuka, ne aggódjak. De most nekünk kell (nekem pénzben, neki/k természetben) tehát a férjének az anyagi helyzetéhez nekem semmi közöm!
Mit tehetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.23. 08:15

Arról nem is beszélve, hogy a bíróság nem vehet figyelembe olyan bizonyítékot, amire hivatkoznak, de nem hajlandóak bemutatni.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.23. 08:14

A kötelezettségét nem érinti - de annak megállapításához, hogy mennyit kell fizetnie, bizony számításba kell számítani az új házastárs jövedelmét is. Mivelhogy ő is köteles a tartásra.

Szóval ez a házassági vagyonszerződéses trükk nem működik. Más kérdés, hogy 25% alatti gyerektartást akkor se fognak megítélni, ha az a mostoha maga Demján.

(Az milyen már, hogy pénzes pasi lenyúlja a nőt, a gyereket, és még a gyerektartásra is levenné szerencsétlen lúzert?)

kisokos # 2010.02.23. 07:56

elkeseredett,

Igen, megtehető, sőt jogszerű is így. A gyermeket elsősorban a szüleinek kell eltartani, nem pedig a szülők új kapcsolatainak. (Ezen némiképp módosít(hat), ha a mostohaszülő és a gyermek egy háztartásban él, de ez még ekkor sem érinti a különélő szülő tdíj fizetési kötelezettségét.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.23. 07:49

Csjt. 62. § (1) A házastárs vagy bejegyzett élettárs köteles háztartásában eltartani a vele együtt élő házastársának vagy bejegyzett élettársának olyan tartásra szoruló kiskorú gyermekét (mostohagyermek), akit házastársa vagy bejegyzett élettársa az ő beleegyezésével hozott a közös háztartásba. A tartási kötelezettség mindkét házastársat, illetve bejegyzett élettársat egy sorban terheli.

Nincs ügyvéded? Rád férne.

elkeseredett # 2010.02.23. 07:45

Tisztelt szakértők!
Elfogadható-e arra hivatkozni gyermektartási perben, hogy az új házastárssal vagyonjogi szerződést kötöttek, mely kizárja, hogy a gyermek eltartásához, vagy egyéb kiadásokhoz, az új házastárs hozzájáruljon? És az elegendő érv-e, hogy az új házastárs személyiségi jogait sérti a szerződés perbe való bemutatása, bevonása és ehhez nem is járul hozzá, mert az olyan adatokat tartalmaz az ő vonatkozásában amit nem kíván nyilvánosságra hozni. Ja és azt mondja, hogy Ő szereti a "családját", de "kötelmen kívüli", a gyerekét tartsa el az Apa (fizessen gyerektartást...!), ne pedig az új férj"! Tehát az új házastárs olyan szereplő aki - bár jelentős bevétellel és vagyonnal rendelkezik -, de mégis olyan, mintha a volt feleségem egyedülálló maradt volna! Megteheti-e ezt?
Nem tartom jogosnak, hogy házasságot kötött egy milliomossal...., és az mégse járul hozzá a kiadásokhoz, mondván, hogy az ő jövedelme arra elég, hogy a korábbi életszínvonalát fenntartsa. Szereti ugyan a volt feleségemet, meg a gyerekemet, de anyagilag nem járul hozzá a kiadásokhoz, a gyerkemet tartsam el én és a volt feleségem!
Előre is köszönöm

ObudaFan # 2010.02.22. 14:53

Ilyen esetekben a különvagyon és a közös vagyon elemei keverednek, így olyan közös tulajdon keletkezik, ahol nem 50-50% az arány. A bizonyítási nehézségek elkerülése érdekében indokolt házassági vagyonjogi szerződést kötni.

lacus623 # 2010.02.22. 11:33

Tisztelt szakértők!
A következő lenne a kérdésem.
Házasság előttről van 2 db építési telkem és valamennyi pénzem - a szüleimnél és valamennyi a házasság előttről, összesen kb 4 millió. Szeretném az egyik telket eladni és az árából és ezekkel a pénzekkel egy házat építeni, de legalább amennyire lehet, ezt megközelíteni (legalább szerkezetkészre).
Tudom, hogy külön-külön mindegyik magánvagyon, de ha egy újat házat építek, ezek az értékek összeadódnak-e, tehát saját vagyon lesz-e belőlük. Van-e jelentősége, hogy milyen szintig készül-e a ház.
Egy általánosabb kérdés, de eddig máshol csak ötleteket olvastam a fórumon, hogy hogyan lehet esetleg később bizonyítani, hogy a korábbi pénzből, vagy az eladott telek értékéből származik.
A fő kérdésen túlmutat, és inkább csak elméleti, mert egy ház építése is elég nehéz, de az építési vállalkozó ismerősöm azt javasolta, hogy a fölépült házat ha tudjuk, adjuk el, ha tudjuk haszonnal és építsünk egy nagyobbat. Lehetséges, hogy még ez is magánvagyon lenne?

Tudom, az a biztos, ha egy szerződésben megállapodok a feleségemmel az egészről, de ezt egyelőre nem szeretném.

Köszönöm előre is.

monalisa1 # 2010.01.28. 15:01

A két lakásban lévő tulajdoni részeként kapott összegek mindmáig különvagyona, tehát nem vehető akként mintha "bedobta volna a közösbe", vagyis az eladott lakásból ezen összeget követelheti tőled.

A felvett hitel közös a házassági vagyonközösség negatívumaként.

Az autó is közös tulajdonban attól függetlenül hogy a te neveden "fut".

"Mona"
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2010.01.28. 14:54

Kérdésem lenne, hogy akkor ez az összeg, amit ő akkor kapott, külön, vagy közös vagyonnak számít (most a váláskor)?

Különvagyonnak.

A másik kérdés, hogy az azóta felhalmozódott tartozásunk (kb 3 mio Ft) hogy oszlik meg. Ebben van személyi kölcsön, hitelkártya, és egy autó lízing.

A bank felé egyetemlegesen feleltek, egymás közt pedig egyenlő arányban.