Közös, vagy külön vagyon


dgabszi # 2014.06.25. 17:09

Kedves Fórumozók!
Az alábbiakban szeretnék tanácsot/információt kérni:
Közösnek tekinthető-e egy jogilag házasság alatt szerzett autó, úgy hogy a felek már nem éltek egy házastársi közösségben? A feleség jogosan követeli-e az autó értékének a felét?
Az autót a pár férfi tagja hitelre (nem autóhitel) vásárolta. Ha az autó közös, akkor a tartozás is közösnek minősül? Vagy az csak akkor közös, ha közösen írták alá a szerződést?

A válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.25. 14:48

Bocs. Ez a fórummotor.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.25. 14:48

Nem az a lényeg, mikor lett jogerős a bontóítélet, hanem az, hogy mikor szűnt meg az életközösség.

ObudaFan # 2014.06.25. 10:48

Attól, hogy külön kasszán voltak, még nincs kizárva a közös gazdálkodás. Hogy kell-e szakértő, az szerintem attól függ, hogy milyen munkákról van szó. Azért egyszerűbb háztartási munkák esetén lehet a bírónak azért megfelelő élettapasztalata, hogy az mennyit érhet.

ruggiero # 2014.06.25. 07:51

Köszönöm a választ, én is így látom, azt, hogy teljesen "külön kasszán" éltek,elismerte a felperes. A bíró ennek ellenére élettársi kapcsolat fennállását látja. Aháztartásban végzett munkára alapított szerzés arányát minden esetben szakértői bizonyítás alapján határozzák meg vagy mi a bírói gyakorlat?


don

ObudaFan # 2014.06.24. 13:18

Az nem csak a közös szerzést zárja ki, de magát az élettársi kapcsolatot is. A közös gazdálkodást viszont meglehetősen tágan értelmezi a bírói gyakorlat.

ruggiero # 2014.06.24. 12:28

Tisztelt Fórumozok, egy előző Ptk. hatálya alatt felbomlott élettársi vagyonközösség ügyében kérem a véleményetek. Perel a volt élettárs 14 éves együttélés után,és követeli volt élettársa bankszámláin lévő összegek 40%-át. Közös gazdálkodás nem volt, a bankszámlák egyikéhez se fért hozzá a felperes volt élettárs. Más megosztandó közös vagyon (ingatlan, ingó, stb.) nem képződött a 14 éves együttélés alatt. Kérdésem: létezik, hogy a közös gazdálkodás teljes hiánya ellenére, csak a háztartásban végzett munkára tekintettel a bíróság bármilyen százalékban is a felperesnek ítél a bankszámlákon lévő összegből meghatározott százalékot? Az én olvasatomban a közös gazdálkodás hiánya kizárja élettársaknál ez esetben a közös szerzést.

"Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan házasságkötés vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése nélkül közös háztartásban érzelmi és gazdasági közösségben (életközösségben) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri, féltestvéri kapcsolatba"


don

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.18. 14:40

Ja, bocs. Élettársak voltak.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.18. 14:40

Házastársak között?!
(Azt hiszem félreérted. Nem azt kérdezte, hogy a különvagyoni ráfordítás aránya számít-e. Egyszerűen csak arra kíváncsi, hogy az eltérő jövedelem befolyásolja-e a közös vagyon arányait.)

ObudaFan # 2014.06.18. 14:36

Számít. Jövedelemigazolásokkal, bankszámla-kivonatokkal, tanúkkal. Ami van.

krisszi11 # 2014.06.18. 09:48

99-ről beszélünk, még nem is bankszámlájuk volt, hanem valami takarékbetét vagy mi, de az is lehet, hogy a dunyhából vették elő a pénzt.
Az egyik szülő már nem is él, szerintem inkább a ház eladóit lehetne tanúként meghallgatni, mert számukra teljesen indifferens az ügy kimenetele. Ők nyilván emlékeznek a körülményekre, hogy nem a 22 éves kiscsaj tárgyalt, fizetett - ő csak aláírta az adásvételit.
Szerintem ez az irány felejtős.

Abban segítsetek lszi, hogy a közös vagyon esetén számít-e, hogy ki mennyit fektetett bele és ezt hogyan kell bizonyítani. Köszönöm!

ObudaFan # 2014.06.17. 19:48

A bankszámláról levett pénznek annyi nyoma szokott lenni, hogy azt a bankszámláról levették, ami nem igazolja, hogy mire lett fordítva. A szülők, mint tanúk nyilván ott vannak, de nyilván nem érdektelenek, tehát a bíróság mérlegeli, hogy elfogadja-e a vallomásukat, vagy sem.

pohicop # 2014.06.17. 15:38

De a szülők vallomása bizonyítja, hogy ajándékba adták a pénzt a házra nem? És a bankszámláról levett pénznek is van nyoma + a nevén van a szerződés szerint a ház. Akkor miért ne lenne különvagyon?

krisszi11 # 2014.06.17. 13:59

köszi, ezt kérdeztem.
már csak annyit, hogy ha közös vagyon, akkor indifferens, hogy ki mennyit hozott, invesztált bele és 50-50% arányban kerül elosztásra egy esetleges válás esetén?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.17. 11:26

A házassági vagyonjogi szerződés ÁLTALÁBAN a vagyontárgyak összértékének x %-a szokott lenni
Általában igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.17. 11:25

Ha nem tudják bizonyítani, hogy ajándék, akkor mitől lenne különvagyon?

krisszi11 # 2014.06.17. 10:05

Köszönöm, viszont rákérdeztem és a szerződés jogcíme adásvétel, 1999-ben kötötték, az ismerősöm a vevő. Mivel akkor huszonpár éves volt, a szülei adták a pénzt. De ezt nyilván nem tudják bizonyítani.
Ilyenkor is ajándéknak minősül, tehát különvagyon?
A házon nagy értékű beruházásokat kellett eszközölni, jóformán főfalakig lebontották és összességében 1/3 - 2/3 arányban járultak hozzá a felújításhoz.

(A házassági vagyonjogi szerződés ÁLTALÁBAN a vagyontárgyak összértékének x %-a szokott lenni vagy fix díja van? csak támpontként kérdezem, a ház - amit közösen újítottak fel most kb 60 milliót ér)

ObudaFan # 2014.06.17. 09:50

Az ajándékba kapott vagyontárgy ugyanúgy különvagyon, mint az örökség.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.17. 09:42

Ez 50-50%-ban lesz közös vagyon vagy közreműködésük arányában?
Se.

érdemes lenne vagyonjogi szerződést kötni szerintem, ennek mennyi szokott lenni a díja?
Az sosem árt. Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya.

krisszi11 # 2014.06.17. 09:38

Sziasztok,
13 év élettársi kapcsolat után házasodik az ismerősöm.
Örökölt egy nagyértékű házat, ez nyilván a különvagyona marad.

Mi a helyzet azzal a házzal, amit ő a szüleitől kapott azelőtt, hogy megismerte volna a párját és amit közösen újítottak fel? Ez 50-50%-ban lesz közös vagyon vagy közreműködésük arányában?

érdemes lenne vagyonjogi szerződést kötni szerintem, ennek mennyi szokott lenni a díja?

köszönöm előre is!

ObudaFan # 2014.05.13. 20:28

Hogy hogyan jársz jobban, az attól függ, mit ajánl. Sajnos a kérdésedből az sem igazán egyértelmű, hogy a jövőre nézve szeretnétek rendezni a további kapcsolatotok vagyoni viszonyait, vagy megszűnt az élettársi kapcsolat és rendezni szeretnétek véglegesen a vagyoni kérdéseket.
Mindenesetre a szülei támogatásával nem tudsz mit kezdeni, de az azon felüli vagyon megosztásakor az is számít, hogy a háztartásban te dolgoztál.

FBeus # 2014.05.12. 16:02

Kedves Jogi Fórum!

10 éves élettársi kapcsolat után a vőlegényem vagyonjogi szerződést kér. Utána néztem az elmúlt évek ingatlanvásárlásainak. A párom megismerkedésünkor épp eladta lakását 8,2 M Ft-ért, neki saját 4,2 M Ft-os + 50%-os szülői segítséggel vásárolták, később 3. lakásnál már a szülői segítség 9,1 M Ft-volt, 21 M Ft-os ingatlanon. 2009-ben telket vásároltunk - minden az ő nevén van -, 2010-ben édesapja neki ajándékozta ezt a 9,1 M Ft-ot. 2011-ben építkeztünk, a ház a telekkel kb. 35 M Ft-ba állt meg. Én gyermekeket neveltem, sajnos nem tudtam jelentős összeget hozzátenni. Akkor most ebben a házban, ami valójában 10 éves élettársi kapcsolat után közös lenne, neki a ház értékéből 21 M Ft saját vagyona?

Mi lenne a jobb rám nézve? Kössek -e vagyonjogi szerződést vagy menjek a bíróságra élettársi vagyon megállapításáért?

Köszönöm a gyors segítséget!

üdv,

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 17:52

Az szokott lenni. :)

ObudaFan # 2014.04.01. 17:51

Ha a "párom" az élettársat talál, akkor az lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 14:14

Élettársi vagyonjogi szerződés lesz az. De a formai követelmény ugyanaz.