Közös, vagy külön vagyon


ObudaFan # 2014.04.01. 13:23

Nincs olyan, hogy kvázi vagyonjogi szerződés. A házassági vagyonjogi szerződés csak ügyvédi ellenjegyzéssel érvényes, anélkül érvénytelen. Ez azt jelenti, hogy ha különmentek, és csak egy ilyen nyilatkozat lesz, de nem lesz szabályszerű házassági vagyonjogi szerződés, akkor ez csak akkor lesz az ő különvagyona, ha eleve különvagyonából szerezte.

Atinag # 2014.03.31. 18:02

Tisztelt Fórum,

párommal 3. éve élünk együtt (egy lakcímre szól a lakcímkártyánk is). Jelenleg szeretnénk új házba költözni, amit a párom szeretne egy az egyben fizetni. (Hitelt kell rá felvennie, amibe nem engedi, hogy besegítsek...). Jelenleg egy lemondó nyilatkozatot kér tőlem (kvázi mint egy házassági szerződés, amiben nyilatkozok, hogy ha külön megyünk, akkor nem követelhetem a házat). Kérdésem az lenne, ha mi tényleges külön megyünk, akkor ez alapján a nyilatkozatom alapján, engem abból a házból semmi nem fog megilletni?
Illetve nekem folyamatban van egy hagyatéki tárgyalásom, ahonnan reményeim szerint kapok egy nagyobb összeget, ha azt a hitelbe előtörlesztésként belefizetem, akkor mi történik a lemondó nyilatkozattal?

Segítségüket, tanácsukat, válaszukat előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Atinag

ObudaFan # 2014.03.12. 21:12

Akkor viszont lehet igényed.

Spada250 # 2014.03.12. 11:26

A ház tekintetében az anyósom semmiféle ellentételezést nem kért,igazából a lányának ajándékozta a házat,csak az ő nevén maradt higy ne kelljen illetéket fizetni,mivel akkoriban még az ajándékozás után is kellett,ezt tanúkkal is lehet bizonyítani,ezt le sem fogja senki tagadni.A ház saját használatra lett felújítva,mivel lakhatatlan volt.A magánynyugdíj reálhozama pedig 2003-2011 közti időszakból származik.

ObudaFan # 2014.03.12. 10:11

Spada250

A ház vonatkozásában ismerni kellene ezt a bizonyos használati megállapodást, amennyiben pedig ez nem lett írásba foglalva, nem mindegy, hogy mi az, ami ennek a bizonyítható tartalma. Ugyanis ha azért újítottátok fel az ingatlant, mert ez a használat ellenértéke volt, akkor szerintem nem igazán jár semmi.
A magán-nyugdíj vonatkozásában szerintem annak van jelentősége, hogy ez melyik időszak hozama.

Spada250 # 2014.03.11. 16:45

Tisztel Szakértők!

2008 óta éltünk együtt feleségemmel,2009 augusztusában kötöttünk házasságot,de sajnos válásra került a sor nálunk,és a vagyonmegosztással kapcsolatban vita alakult ki köztünk.
A vita forrásai a következők:

2010 évben vásároltunk egy autót,amely az én magánnyugdíj pénztári kifizetésemből történt, és beszámításra került a saját,házasság előtt vásárolt autóm.Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy a magánnyugdíj pénztári reálhozam saját vagyonnak tekinthető e, ha kizárólag az autó megvásárlására lett fordítva,és a saját autó cseréjét szolgálta?(az autó jelenleg nálam van,a bejegyzett tulajdonosa én vagyok)

A másik kérdésem:

Anyósomtól még a házasságunk előtt használatra kaptunk egy lakhatatlan közmű nélküli ingatlant azzal a feltétellel, hogy vállaljuk a lakhatóvá tételét,és ehhez a feleségem (akkor még csak barátnőm) felvett 3.000.000 forint CHF alapú szabad felhasználású kölcsönt,amiben én,az anyósom és az apósom adóstársként szerepeltünk.Ebből a kölcsönből 2,5 millió forint került a ház felújítására,ezzel az ingatlan értékét laikus szemmel nézve is minimum a duplájára növeltük, mivel Jómagam, a kollégáim, és a családom végezte a felújítási munkálatok túlnyomó részét, 500.000. forint pedig lekötésre került a feleségem számlájára.A ház folyamatos karbantartási munkálatait én végeztem,a hitelt közösen fizettük.
2011 évben jött a végtörlesztési lehetőség, én ekkor felvettem a Honvédségtől 375.000. forint szerződéshosszabbítási díjat azzal a céllal hogy szabaduljunk a hiteltől,a fizetésemből kipótoltam 450.000. forintra,és ezt a pénzt a végtörlesztésbe befizettem.
2013 szeptemberére házasságunk teljesen megromlott, én külön költöztem,a felújított ház ottmaradt a feleségemnek(ami a mai napig az édesanyja nevén van).
Szerettünk volna közös megegyezéssel elválni, de én szeretném visszakapni a végtörlesztésbe befizetett 450.000 forintot.A kérdésem az lenne, hogy mivel ez az összeg nem minősül illetménynek,és ezt nem kellett volna kivennem hogy ha nem akarjuk kifizetni a "barátnőm" által felvett hitelt(amit közel 3 évig közösen fizettünk),jogosan tartok-e igényt erre az összegre? Mivel közösen fizettük a törlesztőrészleteket, és a ház teljes mértékben ott maradt neki, kérhetek-e vissza a befizetett törlesztőrészletekből valamit,illetve kérhetünk-e bármiféle kompenzációt a felújítási munkálatokért,mivel ezzel az anyósom házának az értékét növeltük?

Válaszukat előre is tisztelettel köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.06. 06:14

Azigaz. De még egy példát aligha tudsz mondani. :)

ObudaFan # 2014.03.05. 21:16

Valami mással lehet? :)

Azt én ebből a leírásból honnan tudjam? Például a kérdezőt nem árt felvilágosítani arról, hogy nem a házasságkötés időpontja, hanem az együttélés kezdete a döntő. Hátha ez számít valamit az esetében.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.05. 16:34

Valami mással lehet? :) Mellesleg az ingatlan közös tulajdona nem is vitás, tehát nem kell mellette érvelni. Az arányokon lehet vitázni.

ObudaFan # 2014.03.05. 11:39

Azzal szerintem biztosan nem.

Krizamia # 2014.03.02. 11:26

Tisztelt Szakértők,

Az alábbi ügyben szeretnék laikusként segítséget kérni:
Szüleim válnak.
Az egyik félnek volt egy autója,összeházasodtak.
Házassági vagyonjogi szerződést nem kötöttek.
Autót eladták, annak árából telket vettek.
A korábbi autótulajdonos a telket saját különvagyonának tekinti, a rá épített házat közös vagyonnak.
Lehet - e érvelni a másik fél szerinti közös vagyon mellett a Csjt. 28.§ (2) bekezdésével? A 15 év házasságnál jóval több telt el.

Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 17:50

Ez egy olyan befektetés, amelyet nem célszerű a házassági vagyonközösség megszűnése miatt "feltörni". Még az is előfordulhatna, hogy a megszüntetés esetén nem is lenne belőle semmi kifizetés. Ezért a kedvezményezett oldalán kell az osztozáskor számba venni; hogy milyen értéken, az vita esetén szakértői kérdés.

hori25 # 2014.02.27. 09:46

Tisztelt Kovács Béla Sándor,

köszönöm a választ, nem figyeltem eléggé. Viszont ténylegesen homályos számomra ez a fogalom, hogy " el kell vele számolni". Lehetne ezt kifejteni 1-2 mondatban bővebben?
Köszönettel.

tarjani # 2014.02.15. 11:43

Köszönöm szépen a válaszokat.

ObudaFan # 2014.02.15. 09:30

Gondolom nem a csöveket meg a kazánt hanem a pénz összeget.

Igen.

Ami meg esetleg nász ajándék volt az ifjú párnak-ismerősöktől rokonoktól- annak meg a felét?

Igen.

A per során ezen követelése után gondolom kell illetéket befizetnie-a követelt összeg bizonyos százaléka-?

Előlegeznie kell az illetéket, hacsak nem kap költségkedvezményt. Viselni viszont közösen fogjátok.

tarjani # 2014.02.14. 16:43

Köszönöm.
Azért még lenne kérdésem ezzel kapcsolatban: A gyakorlatban az a helyzet,hogy a szülei adtak központi fűtésre meg a felújításra.Most akkor ezt vissza követelheti.Gondolom nem a csöveket meg a kazánt hanem a pénz összeget.Ami meg esetleg nász ajándék volt az ifjú párnak-ismerősöktől rokonoktól- annak meg a felét? A per során ezen követelése után gondolom kell illetéket befizetnie-a követelt összeg bizonyos százaléka-?

ObudaFan # 2014.02.14. 06:51

Ha a különvagyonából tette bele és ezt igazolni tudja, akkor igen. HA nem, akkor azt kell vélelmezni, hogy a közös vagyonból történt a ráfordítás, és akkor a felét követelheti.

tarjani # 2014.02.14. 06:39

Köszönöm.Tehát amit betett a központi fütésbe azt visszakérheti?

monalisa1 # 2014.02.13. 21:59

A sajátból ráfordított pénz százalékosan mennyivel "dobta meg" a lakás értékét. / A korszerűsítés mindenképp értéknövelő, a felújítás időszakonként szükségszerű...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.13. 21:37

Anyagi.

tarjani # 2014.02.13. 18:33

T.Hozzáértők!Férj feleség 2 éve.Az egyik nevén van a lakás melyet házasság előtt vett. A másik beszállt a házasság kötéskor anyagilag a felújitásba, korszerűsítésbe.Válás most.Milyen követelések lehetnek?

kaméleon # 2014.02.12. 15:55

Kedves hori25,
szerintem keress meg egy jó ügyvédet személyesen. Ha nem váltok, sőt még kilátásban sincs, sőt, még a számlát is ezután nyitnád, én a helyedben most kötnék egy házassági vagyonjogi szerződést, amiben megnyugtatóan tisztázzátok a dolgokat a jövőre nézve.

ObudaFan # 2014.02.12. 13:44

hori25

Nem feltétlenül felezni kell, hanem az értékével el kell számolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.12. 11:07

Válaszoltam. Nem világos?

hori25 # 2014.02.12. 08:22

Tisztelt Szakértő/k,

korábbi kérdésben tudna valaki választ adni? Köszönöm