Közös, vagy külön vagyon


ObudaFan # 2014.02.06. 21:37

feketejanos66

Ha egyszer neki ajándékoztad, akkor az az övé. Más kérdés, hogy az ajándék visszakövetelésének helye lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 20:01

Egy esetleges válás esetén kell-e ezt a felhalmozott összeget felezni?
El kell vele számolni.

groszfater@gmail.com # 2014.02.06. 19:07

adj neki oda mindent amit kér nehogy valamiben hiányt szenvedjen, :)))

feketejanos66 # 2014.02.06. 18:28

Tisztelt Szakértők !

Ezt a levelet kaptam ma, hozzá fűzöm a Feleségem egy évvel ezelőtt kipakolta lakást, elvitt majdnem mindent valamint az autót is elvitte ...

Motor nevén van , tőlem kapta ajándékba ....

Szia!
Holnap, amikor neked megfelel....... elmegy a motorért. Kérlek add át neki, slusszkulcsokkal együtt.
A te érdekedben kérlek!
Még ma válaszolj, hogy ....... is tudjon időben róla.

megteheti mit tegyek ? Vagyonmegosztás még nem volt!

Csillagviri # 2014.02.06. 17:50

Tisztelt Kovács Béla Sándor.
Igen,arra gondoltam. Ezek szerint ebben a perben is kérhetem a közös tulajdon megszüntetését.
Köszönöm válaszát.

hori25 # 2014.02.06. 11:12

Tisztelt ügyvéd Úr,

a kérdésem a következő lenne. Jelenleg magányszemélyként apartmankiadással járulok hozzá a családi bevételekhez( mely elég jól húzza pozitívan értelmezve a család szekerét). Azonban ez nem biztosított jogviszony, így nyugdíjra sem számíthatok. Ezért arra gondoltam, hogy nyitok egy önkéntes nyugdíjszámlát megtakarításként öreg napjaimra. Egy esetleges válás esetén kell-e ezt a felhalmozott összeget felezni? Ha igen, lenne-e esetleg valamilyen ilyen jellegű megoldás. Jelenlegi helyzetben a családnak nagyon kényelmes, hogy ez mellett mindenkit ellátok itthonról, de ez bármikor változhat. Nem szeretnék kiszolgáltatott helyzetbe kerülni.
Válaszát nagy tisztelettel előre is köszönöm: Horváthné

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 10:56

Amit utoljára írtál, azt én nem értem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 10:54

indíthatunk egy közös vagyon megszüntetésére irányuló pert?
Úgy érted, közös tulajdon megszüntetése irántit? Igen. De praktikusabb lenne a folyó perben kérni.

Csillagviri # 2014.02.06. 07:02

Egy utolsó kérdést engedjenek meg,kérem.
4.3 millióból örököltem 1 milliót kb.
Jelenlegi követelés 1 millió,a 9 évre visszamenőleg rámeső részlet+kamat+ügyvédi ktsg+a hitelhez tartozó életbiztosítás részletét is Rám akarják verni.
Mi számtalanszor megakartunk egyezni,ügyvédi papírokkal rendelkezem erről,viszont ő sosem.
Nem hivatkozhatok rá a bíróságon,hogy ő nem kérte a hagyatékon,hogy fizessem a részem,eladni nem tudjuk,miatta,akkor miért kellene kifizetnem az 1 milliós követelést,mikor tőlem nem felróható okból nem tudok megstabadulni a hiteltől.
1 milliót örőköltem,de akkor ebből 5 lesz a végére,mert van még 10 év a hitelből,és még mindig 4.3 a tartozás.
Ha ő hivatkozhat arra,hogy nincs pénze,hogy kifizessen az örökségemből,én miért nem hivatkozhatok erre? Adja el az ingatlant,és a hitel rámeső része úgyis lejön az örökrészemből. Nem?
Elnézést,tényleg ez volt az utolsó kérdésem.

Csillagviri # 2014.02.06. 06:27

Még egy kérdésem lenne.
Jelenleg szünetel a per,hogy peren kívül megegyezzünk,ami biztosan nem fog menni.
Ezalatt az idő alatt indíthatunk egy közös vagyon megszüntetésére irányuló pert?
Mert gondolom,a jelenlegi perben ez nem lehetséges.?
Egyébként ez csak a tulajdonjogra terjed ki,tehát a haszonélvezete ugyanúgy megmarad?

Csillagviri # 2014.02.06. 06:20

Nagyon szépen köszönöm a részletes válaszokat.

ObudaFan # 2014.02.05. 22:01

Csillagviri

Mennyi a tényleges rámeső rész?

Ha ők ketten voltak adóstársak, és édesapád után pedig ketten örököltetek, akkor 1/4.

Elévülési idő (5év) nem játszik szerepet?

De, szerintem arra lehet hivatkozni.

Egy ügyvéd szerint kamatot csak a felszólítástól kezdve követelhet,ami tavaly júniusban volt,előtte sosem.

Ez erősen vitatható, de nyilván ha már úgyis perre mész, meg kell próbálni.

Mikor ítéli meg a bíróság,hogy fizessem az ügyvédi ktsg-ét,ha pert vesztettem?

Igen.

Kérhetem,hogy a halál időpontjában örököltem egy bizonyos összeget,és ha azt kifizetem,kikerülök az adósok listájáról? ezt is egy ügyvédnő tanácsolta.

Te ezért a tartozásodért legfeljebb az örökrészed értékéig felelsz.

Beszámítható-e az 1 milliót érő,rámeső ingóságok értéke ebbe az összegbe,ha rajta van a haszonélvezete?

Mi lenne azokon beszámítható?

Ha veszítek,gyesből,családiból,férjem minimálbéréből vegrehajthatják?

A minimálbérből igen.

A férjemmel van egy közös házunk,1/2,1/2 arányban,jelzáloghitellel van terhelve,ráterhelhetik a házra a tartozásom,vagy csak az örökrészemre tudják?

Ráterhelhetik.

Egyáltalán nem veszik számba,hogy 19 milliót szedett be a bérleti díjakból az özvegy,míg én szinte semmit? Mégis kikell fizetnem az 1 milliós követelést a 25ezer forintos gyesemből?

Haszonélvezőként ő volt jogosult a bérleti díj beszedésére. A megállapodás után pedig a megállapodás szerint kellett abból fizetnie.

Csillagviri # 2014.02.05. 19:59

Tisztelt fórumozók!

Örököltem egy pár ingatlani hányadot édesapámtól,2005-ben,féltestvéremmel együtt,illetve a mostohával. Mindent haszonélvezet terhel.
Édesapám házát eladták,majd vettek egy házat közösen,hitelből. (most 1/2ed a mostoha része,a másik 1/2ed enyém,és Öcsémé.)
A hitelt a mostoha fizette a bérleti díjakból,ami egyébként jócskán fedezi azt. Én nem kaptam sosem semmit,míg indítottunk egy haszonélvezet-korlátozási pert,amelynél havi 25ezer ft-ban megegyeztünk,hogy fizeti.
Most tartozik 10 havival.
A hagyatékátadón fel volt tüntetve a 4.3 milliós forint alapú hitel,de ezzel bezárult a kör,sosem szólított fel,hogy fizessem a Rám eső részt. (apám adóstárs volt,a hitelfelvevő a mostoha. A mostoha testvére szintén adóstárs.)
Ahány ügyvéd,annyi választ kaptam.
Volt,aki szerint adóstárs után nem örököktem a hitelt.
Van,aki szerint 1/4 részét.
Van,aki azt mondja,hogy az 1/4 rész megoszlik a két adóstárs között,így az 1/4nek csak a felét örököltem.
Jelenleg pert indított ellenem,hogy fizessem ki visszamenőleg,9 évre,az 1/4-éd annak,amit kifizetett eddig a hitelből,kamataival együtt+ az ügyvédi költsége.
Mennyi a tényleges rámeső rész?
Elévülési idő (5év) nem játszik szerepet?
Egy ügyvéd szerint kamatot csak a felszólítástól kezdve követelhet,ami tavaly júniusban volt,előtte sosem.
Mikor ítéli meg a bíróság,hogy fizessem az ügyvédi ktsg-ét,ha pert vesztettem?
Kérhetem,hogy a halál időpontjában örököltem egy bizonyos összeget,és ha azt kifizetem,kikerülök az adósok listájáról? ezt is egy ügyvédnő tanácsolta.
Beszámítható-e az 1 milliót érő,rámeső ingóságok értéke ebbe az összegbe,ha rajta van a haszonélvezete?
Ha veszítek,gyesből,családiból,férjem minimálbéréből vegrehajthatják?
A férjemmel van egy közös házunk,1/2,1/2 arányban,jelzáloghitellel van terhelve,ráterhelhetik a házra a tartozásom,vagy csak az örökrészemre tudják?
Egyáltalán nem veszik számba,hogy 19 milliót szedett be a bérleti díjakból az özvegy,míg én szinte semmit? Mégis kikell fizetnem az 1 milliós követelést a 25ezer forintos gyesemből?
Én sosem fogok hozzájutni ahhoz a házhoz.... Meg a masikhoz sem.

A sok kérdés azért van,mert minden ügyvédtől más választ kaptam,és mostmár nem tudom,melyik az igaz.

Köszönöm,ha valaki megtisztel válaszával.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.05. 11:34

A közös vagyont bármelyik fél költheti.
(Amúgy a tényállásod nem valami tiszta.)

Szaboeva: közös.

Blingi # 2014.02.05. 08:24

T.Szakértők!

Feleségem háziorvosi praxisjogát elveszítette,egy kényszerbeteg hasonló cipőben járó orvos tanácsait követve,családom szalad a teljes ellehetetlenülés, anyagi csőd felé,mert elvették a finanszírozását,zajlanak a rettenetesen elhúzódó perek ,és mivel a betegei szeretik,és ragaszkodnak hozzá,most ingyen magánrendelés keretei közt dolgozik,már nyár óta.Csak ez a dolog havonta 500 ezer Ft.-ba kerül,(diplomás minimálbér járulékai,asszisztensnő bére és járulékai,rendelő bérlés,iparűzési adó,számítógépes program s.t.b.) ami kidobott pénz,és a 2 gyerekünkre való tekintettel szerintem etikátlan dolog,annak ellenére is hogy ezt a pénzt igaz Ő kereste meg,de én alárendeltem magam ennek,én voltam GYES-en a tartósan beteg kislányunk mellett 4 hónapos kora óta.Tehát a kérdésem? Mit tudnék ez ellen tenni,hogy ne hallgasson erre az erőszakos,segítőnek titulált emberre? Másik hogy mennyire van beleszólásom jogilag a havi 500 ezer kidobásába az ablakon?,mert ha szóvá teszem,a válasza annyi,hogy Ő kereste meg.

szaboeva # 2014.02.04. 13:34

Tisztelt ObudaFan!

Azt szeretném megtudni, hogy az önkéntes magánnyugdíjpénztárból 10 év várakozási idő után felvett összeg közös, vagy külön vagyonnak számít-e. A házasság több, mint 10 évig, közel 16 évig tartott, csak a munkáltató teljesített befizetéseket, egyéni befizetés nem történt. A kifizetés már azután történt, hogy kimondtuk, nem megy tovább, de még egy fedél alatt éltünk és még nem adtuk be a keresetet.

Köszönettel
Éva

ObudaFan # 2014.02.04. 12:42

KovacsMarika

Akkor különvagyon, ha a megvásárláskor még nem is éltek együtt, egyébként legalábbis részben közös vagyon.
Ha különvagyon, akkor a hitel kiváltásától függetlenül az is marad. De ha különvagyon, akkor az arra törlesztett hitelrészletek felét a házasság esetlege megszűnésekor követelheti a másik fél, mert közös vagyonból lett törlesztve a külön hitel.
Megjegyzem, házassági vagyonjogi szerződéssel lehetne rendezni a felek akaratának megfelelően a kérdést és az esetlege bizonytalanságokat is meg lehetne szüntetni.

KovacsMarika # 2014.02.03. 23:31

Kedves Obuda Fan!

A lányom 2006-ban vásárolt egy lakást. Az önerőt mi szülők adtuk, a lányom pedig devizahitelt vett fel hozzá egyedüli adósként. 2009-ben férjhez ment, ha jól gondolom a lakás a külön vagyona maradt. Most a férjével azon gondolkodnak, hogy a devizahitelt kiváltanák egy forinthitellel, melyen viszont már mindketten adósként szerepelnének. Marad-e ekkor is a lakás a lányom külön vagyona? Ha mégsem váltanák ki és a lányom marad az egyedüli adós, milyen esetleges követelései lehetnének később a férjének, mondván, hogy a devizahitel törlesztőrészleteit a lányom a fizetéséből - a háztartás közös vagyonából - fizette?
Köszönettel,

Marika

ObudaFan # 2013.12.30. 09:50

Hacsaknem különvagyonából vásárolta, akkor közös.

Tomee86 # 2013.12.29. 14:34

Köszönöm a gyors választ!
Tisztelettel:
Laczó Tamás

ObudaFan # 2013.12.29. 12:51

Hacsak te magad nem adtál rá okot, szerintem nem valószínű.

Ptk. 582. § (1) A még meglevő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.

(2) Ha a megajándékozott vagy vele együttélő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.

(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

(4) Visszakövetelésnek nincs helye, amennyiben az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza.

(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.

Tomee86 # 2013.12.29. 12:25

Tisztelt Ügyvédek!

Édesanyám külföldön dolgozik és segített engem pénzzel. Közben jött egy nagy szerelem, egy albérlet és édesanyám akkor is segített anyagilag. Most, hogy vége a nagy szerelemnek és párommal elég csúnyán váltak szét útjaink, most édesanyám vissza szeretné kapni a pénz egy részét, amit küldött nekem. A pénzt amit kaptam, a háztartásra és magunkra költöttük. A kérdésem az lenne, hogy van-e jogi alapja édesanyám követelésének, hogy úgymond az ajándék pénzt visszakéri?
Köszönöm a választ!
Tisztelettel: Laczó Tamás

ObudaFan # 2013.11.27. 21:52

Ha előbb hal meg, mint a férje, fog, vagy haszonélvezetet, vagy tulajdonrészt. Attól függően, hogy édesanyád mikor hal meg és hogy az utolsó közös lakásról beszélünk, vagy más vagyontárgyról.

éva1993 # 2013.11.26. 23:48

Tisztelt ügyvédek!

A szituáció a következő:
Édesapám 2 évvel ezelőtt meghalt. A családi házunk az ő nevén volt. Édesanyám, én és a nővérem örököltük.
1 hónappal ezelőtt anyám összeházasodott egy férfival.
A kérdésem pedig: ha anyukám meghal, akkor az ő részéből fog a férje örökölni, vagy semmi köze nem lesz hozzá?

kakaóscsiga # 2013.11.26. 21:12

Nagyon köszönöm mindkettőtöknek.