Közös, vagy külön vagyon


almaafaalatt # 2013.09.08. 16:10

Tisztelt Hozzáértők!
Következő a kérdésem: Feleségem házasságkötés előtt örökölte a ház 5/12ed részét. Házasságkötés után a maradék 7/12et különvagyonomból megvásároltam, ez így szerepel az adásvételi szerződésen is. Bejegyezve fele-fele arányban lett. Kérdésem, hogy osztozkodáskor a ház fele vagy a 7/12ed része az enyém?

ObudaFan # 2013.08.24. 09:40

Ha ajándékozás jogcímén ruháztad át, és a házasság nem miattad romlott meg, akkor ajándék visszakövetelése címén visszakérheted.

szolnokzsolt # 2013.08.22. 16:09

Tisztelt ügyved ur! Kerdesem az lenne,hogy a felesegemmel valas elött vagyunk,az ingatlant nem a hazassag alatt,es nem is a hazassag elötti együtteles alatt szereztük! Az en tulajdonom volt mar a megismerkedesünk elött is,hitelmentes! A problemam az hogy a hazassag alatt a nevere irattam,kerdesem,hogy mi jarhat neki az ingatlanbol?????? Valaszat elöre is köszönöm!!

ObudaFan # 2013.07.26. 12:43

Ha a különvagyonod teljes egészében a törlesztőrészletekre lett fordítva és nem az eredeti vételárra, akkor a ráfordítások felét követelheted, a lakás pedig 50-50% közös vagyon.

Ajjajaj! # 2013.07.25. 19:11

T.Ügyvéd urak/hölgyek!

Felteszem itt is a kérdésemet,mert lehet,hogy ide jobban illik,mint ahová tegnap írtam,és itt kapok rá választ!

Érdeklődni szeretnék,hogyha válunk,és vagyonmegosztásra kerül a sor,akkor hogy számol a bíróság? A lakást anno hitellel tudtuk megvásárolni,ami mára már ki van fizetve. Közben volt több előtörlesztésünk is a rendes havi törlesztőrészletünkön kívül.Ebből 1 alkalommal- kb.5-6 évvel ezelőtt- több milliós betörlesztés,amit én örököltem,abból származott.Ez gondolom különvagyon.De hogy kell számolni vele? Elfelezzük a lakást(én szeretnék benne maradni) a jelenlegi piaci érték felét neki adom,és az akkor betett összeg felét kérhetem vissza a Tőle,vagy mivel a CHF-es hitelre jelentősen többet kellett visszafizetni,ezért az összes befizetett összeget kell arányosítani a csak általam betettel? Vagy más a megoldás?
Természetesen azóta a lakás is pár millióval kevesebbet ér,mint anno amennyiért megvettük.
Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.25. 16:25

Abból a hétből semmi se közös. Ha nem is kellett több az építkezéshez, akkor az egész ingatlan különvagyon. Ha további 800 ezer is benne van kölcsönből, akkor kb. 1:11 lehet a közös tulajdon aránya.

Ha ebből indulunk ki, akkor az ajánlatod szvsz túl gáláns, ő meg elég nagy barom, hogy nem csapott le rá.

csetnej # 2013.07.25. 14:55

Tisztelt Kovács Béla Sándor:)
A telek 2,2 millió volt azon kívűl maradt 5 millió abból építkeztünk így jön ki a 7 millió:) kerekítve .
azt nem tudom, hogy ebből a hétből mennyi a külön vagyon? mert a telket a házasság előtt vettem a házat már a házasság után építettük, a maradék pénzből és ahoz vettünk fel 800 000ft ot . amiből még van hátra 352 000 ft erre mondtam, hogy az adósságok levonása után mennyit vagyok köteles adni ha mindent ki fizetünk akkor marad 9 000 000 ft én felajánlottam 3 000 000ft ot de azt mondta kell neki a fele:( erre kérnék választ és ha a pénzem amit befektettem külön vagyon e vagy nem

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.25. 11:43

Ja, hogy az építkezés is a különvagyonból van? Mihez vettétek fel a kölcsönt és mennyit?

Egyébként annyit adsz neki, amennyit nem sokallasz, ő meg nem kevesli. Ha pedig nem tudtok megegyezni, akkor a bíróság úgyis szakértőt rendel ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.25. 11:41

Hétmillió volt a telek, házzal együtt meg csak tízmillió? Elég hihetetlen.

csetnej # 2013.07.25. 10:07

Szép napot:)
Segítséget szeretnék kérni,.
11 éve vagyunk házasok, most válunk úgy néz ki .

A házasságunk előtt nekem volt egy kis házam, a párom oda költözött hozzánk,200 000 ft ból fel újítottuk amit közösen fizettünk vissza . és eladtam a házat 7 000 000 ft - ért abból vettem egy telket a házasság kötés előtt és arra építkeztünk abból a pénzből amit a házért kaptam, ez az új ház is csak az én nevemen van. Nem tudom ,hogy lesz a vagyon megosztás, mi számít külön vagyonnak.Nem akarom ki semmizni, mennyit kell neki adom? ,mi a közös ebből a házból?: Erre a Házra lenne vevő 10 millió ft-ért, van rajta kb 1 millió tartozás, ha azt ki fizettük a vétel árból, mennyit kell oda adnom neki? Van egy 12 éves kislányunk is , aki velem marad .Én most már súlyosan fogyatékos mozgáskorlátozott lettem. kérem mielőbbi válaszát aki tud segíteni. köszönöm.

ju80 # 2013.07.03. 12:48

Tisztelt Szakértő,
az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Házasságkötésünk előtt a férjem örökölt egy telket, mely a nevére is került. Házasságkötésünk után a telket eladta és az abból befolyt összeget egy lakás vásárlására fordítottuk, melynek 50-50%-ban vagyunk tulajdonosai. Sajnos válásra fog sor kerülni közös megegyezéssel és a közös megegyezésben a lakás sorsát is rendezni szeretnénk. A kérdésem a következő: az az összeg, amely a férjem telkének az értékesítéséből származott és a lakásvásárlásba fektettük, az a férjem külön tulajdona vagy közös tulajdonnak számít? Tehát amikor arról az összegről egyezkedünk, hogy a férjem mennyivel is vásárolna ki a közös lakásunkból, akkor van-e joga a férjemnek azt mondani, hogy nekem azzal az összeggel kevesebb jár, amit ő belefektetett a lakásba?
Válaszát előre is köszönöm és további szép napot kívánok

TomiK # 2013.02.14. 12:23

Köszönöm a gyors választ.

ObudaFan # 2013.02.14. 12:04

Nem kötelezhetik.

TomiK # 2013.02.14. 11:57

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Amennyiben nekem szól a válasz.

Akkor ha jól értem:

Nem: kötelezhetik.
Igen: származhat ebből kellemetlensége
A házassági szerződés emiatt nem érdemes, általánosságban viszont nem árt.

Jól értettem?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.14. 11:27

Nem; igen; emiatt fölösleges, amúgy soha nem árt.

TomiK # 2013.02.14. 09:08

Kedves fórumozók!

A következő kérdésben kérnék segítséget. Nősülni készülök. A házassággal ugye vagyonközösség jön létre. Évekkel ezelőtt felvettem a házamra hitelt, amiből még van pár év. Amennyiben megnősülök és valami miatt nem tudnám fizetni a hitelt, kötelezhetik e a feleségemet a hitelem törlesztésére? Származhat e neki ebből bármilyen kellemetlensége? Megoldás lenne e erre a házassági szerződés? Mindenképpen szeretném elkerülni, hogy az én terhemet az ő nyakába tegyem.
Előre is köszönöm.

valoapa # 2013.01.21. 16:03

durward, _szerintem_ ez birtokháborítás, de legalább egy olyan bíróságot tudok, amelyik szerint még ha nincs elhelyezve a gyerek, akkor is azt visz el a közös ingatlanból a szülő a "gyerek érdekére" hivatkozva, amit akar. akár a másik szülő különvagyonát is.

úgyhogy nem tudlak semmivel sem biztatni, vélhetően ezt bebuktad...


  • laikus fórumlátogató
durward # 2013.01.21. 15:55

Köszönöm a választ.

Ez elég elszomorító. Elmondhatom,hogy a saját feleségem rabolt ki és még csak felelősségre sem vonják.

ObudaFan # 2013.01.21. 15:30

fabia

Itt nagyon úgy tűnik, hogy az egész különvagyon, az ő szüleinek a leírás alapján nem lehet követelésük.

ObudaFan # 2013.01.21. 15:27

A rendőrség meg fogja szüntetni az eljárást, házastársi közös vagyon esetén semmit nem csinálnak.

durward # 2013.01.21. 14:53

Kedves fórumozók!

Azt szeretném kérdezni,hogy mit tudok tenni abban az esetben ha a feleségemnél helyezték el a gyerekeket ideiglenesen. Ő amíg dolgoztam megjelent a lakásban (ami 1/1 az én nevemen van,házasság alatt került a tulajdonomba)egy idegennel és elvitte azokat az ingóságokat,amiket a sajátjának gondolt?

Mindez a tudtom és akaratom nélkül történt.

A kerületi kapitányságon bejelentést tettem. A járőrök felvették a jegyzőkönyvet tételesen. Azóta nem történt semmi.

A láthatáskor a gyerekeim (kiskorúak) a sima parkettán tudtak volna csak játszani,ha nem szereztem volna egy kopott szőnyeget. Tekintve,hogy télen történt a dolog ez több mint kellemetlen. A konyhát is szinte teljesen kipakolta,csak annyi edény és tányér maradt ott,ami nem volt elmosogatva. A gyermekeim ruháiból csak a szakadtakat hagyta ott. A játékaik nagy részét is elvitte.

Nekem kell valamit lépnem?

Ez így teljesen szabályos és jogos?

fabia # 2013.01.20. 16:23

Tisztelt jogi szakértők!

14.5 éve vagyunk házasok,1 kiskoru gyermekem van,most viszont válunk,és olyan kérdésem volna hogy,szüleimtől kaptam jelentős összeget ("1.8 mill") amiből fölértékeltettem és a 600ere értékelt házat megvásároltam anyósoméktól 500e ftért igy az én részem abból a házből 2/4 míg a nejemnek csak 1/4 része lett,utánna 500e ért bevezettetem a gázt ezt is a szüleimtől kapot pénzből,és eladtuk a házat,2.5 millért,ezután közösen vettünk fele fele arányban 1 lakást 2.250 eért,ezek számlatában anyósomék követelhetnek tőlem valamit mivel szerződés van a házvételről,és az én szüleim kérhetik vissza az összeget amit adtak és itt mi a külön vagyon,válaszukat várom,köszönöm

ObudaFan # 2013.01.03. 11:45
  1. Nem tűnik úgy, hogy itt közös tulajdonba lett volna utalva.
  2. Esély az mindig van, és az anyának ez a magatartása nyilván erősíti az esélyeket. Közös felügyelet csak akkor lesz, ha ebben a szülők megállapodnak.
K.Anna_2013 # 2013.01.03. 00:55

Tisztelt jogi szakértők!

Az alábbi ügyben érdekelne a törvényes jog:

Egy öt gyermekes házaspár válik 24 év után, 3 gyermekük már nagykorú, a kisebbek 11 és 13 évesek, de mind egy háztartásban élnek.
Egyetlen nagyobb értékű ingatlanjuk az édesapa anyukája után örökölt pénzből és hitelből lett vásárolva. A hiteltörlesztést az édesapa fizeti, lévén hogy az édesanya összesen 3 évnyi munka kivételével végig otthon volt háztartásbeliként, mióta a főállású anyasági már nem jár neki, munkanélküliként. Az előző lakást jóval később sikerült értékesíteni, az ebből befolyt összeget befizették a hiteltörlesztésbe.
Mivel a válásra az anyuka néhány éve megváltozott magatartása és félrelépése miatt kerül sor (aki amúgy fél éve többségében az új párjánál tartózkodik, nem törődve többé a kiskorú gyermekeivel sem), az édesapa ragaszkodna hozzá, hogy nála kerüljenek elhelyezésre a gyerekek, az anyuka hétvégi és az iskolai szünetek felére korlátozódó láthatási jogával, illetve hogy az eddigi családi otthonból senkinek ne kelljen kiköltöznie.

Két kérdésem lenne:

  1. A vagyonmegosztással kapcsolatban: Ez esetben mekkora összeg jár az édesanyának? Csupán a korábbi ingatlan árának fele? Az apa különvagyonként érvényesítheti-e az örökölt összeget, amit befizetett az új ingatlanba? A törvény szerint "Nincs helye megtérítésnek, ha a kiadás a lemondás szándékával történt." A közös tulajdonba történő különvagyonból származó összeg befizetése "lemondás szándékának" tekintendő, vagy csak ha erről nyilatkozat született?
  2. A gyermekelhelyezéssel kapcsolatban: Van-e rá esély, hogy az apához kerülnek elhelyezésre a gyermekek, az anya közös felügyelethez való ragaszkodásának ellenére?

Válaszukat előre is hálásan köszönöm!

Dr.Attika # 2012.11.22. 18:47

Az iszlám jogban sem.