Közös, vagy külön vagyon


Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.22. 18:45

esetleg megítélik neki a szokásos részt (7/8-ad?)?
Ez hol szokásos? Az iszlám jogban?

nikoo # 2012.11.22. 18:39

Köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2012.11.22. 14:46

Ha viszont elválsz, akkor már nem tudja megtámadni a végrendeletedet, mert nem lesz törvényes örökös.
Akkor legfeljebb azzal próbálkozhat, hogy mégis van valami közös vagyoni rész esetleg az ingatlanban (ha volt pl. jelentősebb beruházás az ingatlanon az együttélés alatt).

Whisper # 2012.11.22. 14:05

T. nikoo!

Nem teljesen világos a kérdés. Öröklés esetében nem értelmezhető a közös vagyon - külön vagyon fogalma. Ez pl. házasság alatt szerzett vagyon esetében, vagyonmegosztás során releváns.

Ami az örökhagyóé volt a halál időpontjában az tartozik a hagyatékhoz. Ha az pl. az ingatlan 1/2-ed része, akkor az. Ami teljes (1/1) tulajdonában volt, akkor a teljes.

Végrendelet esetében pedig nincs törvényes öröklés, lehet viszont kötelesrész. (Ptk 661-672 §)

És a végrendeletet is meg lehet támadni: érvénytelenség, hatálytalanság.

Hogy megítélnek-e bármit, pedig sok mindentől függ.

Üdv,

nikoo # 2012.11.22. 11:34
  • külön vagyonomat
nikoo # 2012.11.22. 11:33

Tisztelt Szakértők!
Házasságunk megromlott, gyermekünk nincs. A tulajdonunkban lévő 2 db ingatlan közül az egyik az én különvagyonom, a másik közös.Amennyiben hirtelen elhaláloznék, a különvagyonomat örökölheti-e a végrendeletben megjelölt kedvezményezett, vagy nincs értelme az egésznek, mert ha a férjem megtámadja a végrendeletet, esetleg megítélik neki a szokásos részt (7/8-ad?)?

ObudaFan # 2011.04.30. 16:25

Bármelyik ügyvédhez.

Heparin # 2011.04.30. 16:01

A feleségemmel egy pár éve kötöttünk egy házassági szerződést amiben leírtuk, hogy a lakás amiben élünk az ő külön vagyona. Úgy alakult az életünk és a vagyoni dolgaink, hogy szeretnénk ezt a szerződést megsemmisíteni, azt szeretnénk, hogy az esetleges válásunk esetén a hatályos családjogi törvények vonatkozzanak ránk is. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor mit kell tennünk. Bármilyen ügyvédhez mehetünk, vagy csak ahhoz aki annak idején elkészítette a szerződésünket?
Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.22. 17:13

Félreértések elkerülés e végett: ugye, ezt nem az örökös igényére értetted? Merthogy neki nem kell bizonyítania.

ObudaFan # 2011.03.22. 12:59

Az igény jogos, csak a bizonyítás nem biztos, hogy menni fog.

Rena03 # 2011.03.22. 12:55

Akkor közös tulajdon jött létre, nem maradt különvagyon szerinted?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.22. 09:08

2.
Hacsak nem bizonyítható, hogy a juttatás nem ajándék, és az örökhagyó tartozott az ellenszolgáltatással. Az 1/2 hányad ekkor is az örökösöké, de követelhető tőlük a vételár. Így talán tető alá lehetne hozni egy egyezséget, amellyel a túlélő élettárs mégis csak 1/1 tulajdonos lenne.

Jó meccs lesz.

Rena03 # 2011.03.22. 08:55

A következő kérdésem lenne.

Adott egy élettársi viszony. Az egyik személy különagyonának (saját ingatlanát eladta) értékén élettársával vásároltak egy másik ingatlant, úgy hogy annak tulajdoni jogát fele-fele arányban jegyezték be az ingatlan-nyilvántartásba. Úgy volt, hogy majd másik élettárs is eladja saját lakását, és ebből később kifizeti az új ingatlan felét. A lakását azonban nem sikerült eladnia és időközben meghalt. Most az élettárs gyermeke örökli az ingatlan fele tulajdoni részét.

  1. Mit tehet ebben az esetben a volt élettárs, hiszen a bejegyzett tulajdoni jog ellenére a kifizetése nem történt meg?
  2. Azzal, hogy a különvagyona értékén vette a lakást, a másik élettárs nevére bejegyzett fele tulajdoni hányadtól függetlenül őt illeti meg az egész ingatlan tulajdonjoga vagy ajándékozásra került sor és nem tehet semmit?
  3. Jogos az örökös igénye, vagy perrel valahogy megtámadható?

Segítségeteket előre is köszönöm!

ObudaFan # 2011.03.01. 10:43

Ön szerint forduljak én is ügyvédhez?

Szerintem mindenképpen.

ObudaFan # 2011.03.01. 10:40

A közös vagyon megszüntetése körében tulajdonképpen dönthet így, ha az általa eltüntetett vagyonrész rád eső részének értéke megfelel az ingatlan ráeső részének az értékének.

demi67 # 2011.03.01. 08:18

Köszönök Mindenkinek mindent!
Főként azt, hogy felnyitottátok a szemem! Soha nem kutakottam, megbíztam a férjemben! S még egy utolsó kérdés!
Rájöttem kutakodás közben, hogy a férjem egy külföldi (Európán kívüli) bankszámlára menekíti 3 éve a pénzt. Ő ugyanis kettős állampolgár! A számla a testvére nevén van, az átutalások bizonylatait lemásoltam. Kérdésem az lenne, hogy ha bizonyítani tudom ezekkel, hogy a közösnek számító vagyont szülőhazájába menekítette, mivel ezen osztozkodni nem tudunk, a bíróság dönthet-e úgy, hogy a lakást ráeső 50%-át nekem ítéli! A menekített pénz bőven fedezi az ő 50%-os tulajdonrészét! Ugyanakkor fenn áll a veszélye, hogy elköltözik az országból, tehát a nagyvonalúnak titulált 50000-es tartásdíjra sem számíthatok.
Köszönöm a válaszokat és a segítséget előre is!

vonal # 2011.02.28. 16:58

Szerintem megvan az esélye,hogy eltüntetheti.Neked kellene valahogy bankszámlakivonatok másolatát megszerezi amivel bizonyítani tudod,hogy mennyi pénz volt a számlán.

demi67 # 2011.02.28. 16:43

Köszönöm vonal!
Nincs házassági vagyonjogi szerződésünk! Most attól félek, hogy eltünteti a nevén lévő pénz, kutattam egy kicsit, sokkal több mint gondoltam.Értékpapír, dollár, euró, befektetési jegyek. Eltüntetheti e pénzét? A bank kiadja a bíróságnak vajon az adatokat? Teljesen tudatlan vagyok ebben a témában.

monalisa1 # 2011.02.28. 16:39

A bankszámla számát és az értékpapírokét is gondosan jegyezd fel mert könnyen előfordulhat hogy a válás okán eltünteti a pénzt...

vonal # 2011.02.28. 16:36

demi67

Nem vagyok szakértő,de szerintem ne dőlj be!
Amennyiben nem írtatok házassági vagyonjogi nyilatkozatot akkor a bankszámlán tartott pénz és az értékpapírok fele is téged illet!

demi67 # 2011.02.28. 15:47

Köszönöm válaszát!
Ez nagyon megnyugtató számomra, ugyanis ő közös megegyezéssel szeretne válni, azt mondta a lakásból kiköltözik, de lakhatunk benne, megtartja a 50% tulajdonjogát, kapok 50000 ft gyerektartást és semmi mást. Nekem tehát a közös vagyonból a lakás 50%-át hagyná, az autót, pénzt, értékpapírt vinné. Volt ügyvédnél és azt mondta ehhez joga van. Tehát ne dőljek be neki! Ön szerint forduljak én is ügyvédhez?

ObudaFan # 2011.02.28. 15:34

Közös vagyonnak számít. Házassági vagyonjogi szerződés hiányában egy házasságban a kereseti arányok nem számítanak a tulajdonszerzés tekintetében.

demi67 # 2011.02.28. 15:25

Tisztelt Fórumozó jogsegélyezők!

Teljesen tanácstalan vagyok, 2 hete merült fel közöttünk a válás gondolata. 17 éve vagyunk házasok és van egy 15 éves lányunk. Egyenlőre a helyzettel barátkozom, s nem is tudom hová forduljak! Szerelemből mentem férjhez, és soha nem gondoltam volna, hegy egyszer enyém-tiéd lesz a kérdés közöttünk! A férjem az elmúlt 6 évben írigylésre méltóan sokat keresett, én is dolgozom, de korántsem annyiért. Annyi kosztpénzt adott amennyit én kerestem, a többit saját számlára és értékpapírokba fektette. Kb 15-20 millióra rúgnak a befektetései, forintban és valutában. Valóban ő kereste a pénzt, miközben én ugyanninyaval járultam a közös kasszához és közben neveltem a gyerekünk és kiszolgáltam, biztosítva, hogy ő reggeltől estig dolgozzon. A kérdésem a következő! Ez az ő saját vagyonának vagy közös vagyonnak számít? A lakás 50-50%-ban van a nevünkön, minden más a kocsi a bankszámla, befektetés értékpapír az ő nevén!
Köszönettel

ObudaFan # 2011.02.28. 11:58

Tanúkkal főleg.
A végrendelet sem megoldás erre.

etna56 # 2011.02.28. 11:00

Tisztelt K.B.S!
Köszönöm a pénteki tájékoztatást! Továbbra is szeretném azt a törvényes utat megtalálni, amellyel meg tudom akadályozni, hogy a rosszhiszemű lakótársam jogtalanul a Szüleim által megszerzett lakásból részesüljön! Arra nem kaptam választ, milyen úton-módon tudom a különkasszát bizonyítani! Az ajándékozás nem járható út, akkor a közjegyzőnél, vagy ügyvédnél létrehozott végrendelet segítene a problémám megoldásában? Nagyon szeretném ezt megnyugtatóan lerendezni!
Válaszát előre is köszönöm