Közös, vagy külön vagyon


Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.27. 11:14

Nem illik olyan személynek tanácsot adni, akinek van ügyvédje. Tessék megbízni a kollégában; ha nem megy, akkor megbízni valaki mást.

ObudaFan # 2011.02.27. 11:13

Az én véleményem szerint nem az a közös vagyon, hanem a befizetések történtek közös vagyonból, és ezért azokkal kell elszámolni.

Callia # 2011.02.27. 11:10

Tisztelt Fórumozók!
Közös vagyonnak számít-e az önkéntes nyugdíjpénztárban felhalmozott pénz? 1983-ban kötöttünk házasságot,2010. novemberben mondta ki a bíróság a válást.Alperes 1995. óta tagja egy önkéntes biztosító és önsegélyező egyesületnek,3,5millio Ft-ot gyüjtött ez idő alatt össze a számlán.Itt helyezte el a munkáltatójától származó un. cafeteria juttatásokat is.Ügyvédje szerint ez nem tartozik a közös vagyonhoz.Az én ügyvédem szerint hozzátartozik.A bíró még nem tudott dönteni.Mire számíthatok,van valakinek konkrét tudomása hasonló esetről?

Grád András # 2011.02.27. 09:53

Kedves Vonal!

Fogalmam sincs, hogy KBS mit válaszolt, de amennyiben a gépkocsi közös vagyon, úgy bármelyikük jogszerűen használhatja. Mivel ráadásul a férje nevén van, nem tudja megakadályozni, hogy kivigye az országból, és mellesleg az sem világos, hogy egy autót miért csak külföldön lehetne összetörni. Nem látom, mivel kerülne attól előnyösebb helyzetbe, ha itthon töri össze. A "járható út" a házastársi közös vagyon megosztása, amit akár a bontással együtt is megtehetnek. Célszerűbb lenne peren kívül, de ha ez nem megy, marad a per. Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

vonal # 2011.02.27. 09:42

Kedves K.B.S!

Köszönöm a válaszod,de azért tettem fel még egyszer a kérdésem,mert nem volt érthető számomra amit írtál.Más fórumozók véleményére is kíváncsi lennék,hátha valaki tud nekem valami biztató tanácsot adni,ami járható út lenne.
Várok minden véleményt.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.27. 09:19

Medvea: ügyvéd.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.27. 09:17

Most kezdjük elölről, vonal?

(Einstein mondta, hogy az őrültség nem más, mint ugyanazt tenni újra meg újra, és remélni, hogy az eredmény más lesz.)

medvea # 2011.02.27. 09:14

Tisztelt Fórumozó jogsegélyezők!

Segítségüket kérem a következő helyzethez:

Részítéletben válás kimondva, második házasság 4 év 10 hónap), közös gyermek nincs,különélés 8 éve, osztott lakáshasználat vita alatt (nyomásgyakorlás eszköze, hogy dobjam be a törülközőt, azaz a plusz követelésemről mondjak le).
A vagyonvita még nem került fel a perre, vitás az ingó-ingatlan értékhovatartozása, a valóság eltér a papíroktól.
A per szüneteltetésben egyeztünk meg az ingatlan eladásához.

Van egy BIZTOS vevő ( eladott ház, minimális kölcsönösszeg, hitelképes keresetviszonyok). Nyomott áron elviszi, de ez nagy esély nekem kimászni a beszorított közös lakásba).

Dilemmám:
(K1): ha már aláírtam az 1/2 tulajdoni aránnyal az eladást, utána tudok-e és hogyan majd érvényt szerezni a vásárlás előtti örökösödésből a közösbe (ingó-ingatlan) betett pénz tényének?
Ugyanis a férjem az eladás feltételének szabja a papír szerinti osztozkodást.

Kérdésem a perben valamennyi különvagyonhoz :

(K2):járható út-e visszafelé a pénzkifizetésekhez az a tény, hogy közalkalmazotti bérből éltünk, örökrészem (egy egész pesti polgári lakás + pénz) beépült számomra külön nevesítés nélkül egyformán, de olyan is volt, hogy csak a férjem nevére, az ingó- és ingatlan szerzésekbe?
Ehhez bizonyításnak a kronológiai sorrend szerinti örökrészeladása és házasságunkban a vásárlások papírjai (K2.1), mint ház, nyaraló, autó, továbbá a papír nélküli (K2.2) vásárlásokból a nagy értékű személyi eszközök (gépek, berendezések) létezése és tanúzással ( +korabeli fényképek) a kronológiai szerzése?

Köszönöm előre is,
Tisztelettel: egy óvatlan feleség, most épp folyamatos zsarolás alatt a "felhőtlen" közösélettel

vonal # 2011.02.27. 07:08

Kedves fórumozók.
Tanácsot kérek,hogy mit tegyek.
Adva van egy megromlott házasság.Egy közös autó hitellel.Adós-adóstársként vettük fel a hitelt.Még 5 millió tartozás van rajta.A kocsi a férjem nevén van.
Most mivel megromlott a kapcsolatunk,ő külföldön dolgozik és el akarja vinni az autót külföldre.Hogyan tudnám ezt megakadályozni?Kérhetem a hitelt folyósító banktól,hogy ne engedélyezzék?Mert mi van akkor,ha elvisz és tegyük fel összetöri?
Adóstársként akkor is felelős vagyok a fele hitelért,ha nem járulok hozzá hogy kivigye a kocsit külföldre.
Tehetek e valamit?Vagy tétlenül kell néznem,ahogy elviszi és a hitel fele meg marad a nevemen.Hogyan tudnék ebből jól kijönni?
Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.26. 09:36

Nem biztos, hogy fele arányban. A szerzéshez való hozzájárulás arányában. Fele akkor lesz, ha a hozzájárulás aránya nem állapítható meg.

13kumman # 2011.02.26. 09:20

köszönöm a választ

Egzoticside # 2011.02.25. 16:04

ha nem sikerül igazolni a különkasszát, azaz a szerzésben való közreműködést, akkor fele arányban az övé is, függetlenül attól, hogy be van-e jegyezve az ingatlan-nyilvántartásba vagy sem, tehát az ő részét nem is tudod elajándékozni.

etna56 # 2011.02.25. 15:52

Köszönöm a gyors választ! Milyen módokon tudom igazolni a külön kasszát? Illetve , ha nem sikerül igazolni, és elajándékozom, akkor is jár neki belőle?

ObudaFan # 2011.02.25. 15:44

Ha ez a külön kassza dolog igazolható, akkor nem. De egyébként ha jogot formálhatna, akkor az ajándékozásnak nem sok értelme lenne.

etna56 # 2011.02.25. 15:35

Tanácsot szeretnék kérni! Az Szüleim 1993-ban a nevemre vették meg a saját lakásukat, hogy ne kelljen majd örökösödési adót fizetnem, amikor eljön az ideje! Szerencsére még él az Édesanyám, de van egy élettársam, akitől 20 éve nem tudok megszabadulni, és az első hónaptól külön kasszán éldegélünk! Jogot formálhat-e az ingatlanra, bármilyen alapon, mert akkor elajándékozom inkább (ha jól tudom a mai törvények szerint, egyeneságon 20millióig ingyenes!) a Gyermekeimnek!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.25. 15:01

, ha mondjuk ő ezt megszakítja és maholnap kiveszi a pénzt?
Mivel az életközösség már nem áll fenn, ki-ki amit költ, azt saját céljára költi. Ha ezt a közös vagyon terhére teszi, akkor azzal nyilván el kell számolni.

(Magam részéről nem szeretek ilyen hipotetikus "mi van, akkor, ha" kérdésekkel foglalkozni. Mert mi van, ha Izland hadat üzen?)

pazs # 2011.02.25. 09:06

Nyilván csak a meglévő vagyont lehet megosztani és arra igényt tartani.

13kumman # 2011.02.25. 08:28

tisztelt dr.attika és kbs!
köszönöm válaszukat. értem. mivel neki is van ilyen biztosítása, gondolom abból meg én lehetek részes. logikusan akkor mindenki viszi a sajátját, ha kb egál az összeg. mi történik, ha mondjuk ő ezt megszakítja és maholnap kiveszi a pénzt? ettől függetlenül az engem illető 50%-ra a vagyon elszámolásánál igényt tarthatok? vagy mit tehetek, ha azt állítja, hogy ezt a pénzt adósságrendezésre, vagy családi kiadásokra fordította, és nincs belőle már semmi? vagy egyáltalán mennyi időre visszamenőleg tarthat igényt - közös vagyon részesedés címén - bármelyik fél is, mondjuk a banki készpénzkivétel felére? jelenleg mondjuk konkrétan egyetlen fillérünk sincs a bankban.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.24. 12:02

A közös vagyonból ráfordított összeg felére nem vitásan igényt tarthat.

13kumman # 2011.02.23. 22:26

köszönöm.
a pontos helyzet egyébként jelenleg az, hogy 7 éve fizetek havi 15000 Ft-ot,amelyből kb 5000 Ft megy élet és balesetbiztosításra, míg a fennmaradó rész egy megtakarítási alapba. ezt a lejáratkor (még 3év) egyben lehet felvenni, vagy van egy adott pillanatban számított visszavásárlási értéke. ha jól értelmezem, akkor ennek a lejárati kedvezményezettje akár én vagyok, akár a fiam, a jelenlegi feleségem, ennek a visszavásárlási értéknek még csak a felére sem tarthat semmilyen formában igényt?

Dr.Attika # 2011.02.23. 22:00

Nem közös vagyon. Az kapja aki kedvezményezett vagy öröklés kapcsán azzá válik. A filmekben nem véletlenül meg kell ölni a házastársat ahhoz, hogy a másik az életbiztosításhoz hozzáférjen.

13kumman # 2011.02.23. 21:45

tisztelt fórum! sajnos válunk. az a kérdésem, hogy az életbiztosítás, illetve az abból származó megtakarítás a válás vagyonmegosztásánál közös vagyonnak számít-e? ha igen akkor ez kikerülhet-e a közös vagyon köréből, ha a lejárati és egyéb kedvezményezetté az előző (tehát nem ebből)házasságból született, már nagykorú fiamat teszem
segítségüket előre is köszönöm

ObudaFan # 2011.02.23. 16:18

A ház részben közös vagyon, részben különvagyon. A hitelösszegre eső hányad közös vagyon, de az elköltözés után fizetendő részleteknek a rá eső felét lehet majd követelni. A végkielégítésre eső hányad közös vagyon, az együttélés előttről származó összegekre eső hányad pedig különvagyon.

kokosys # 2011.02.23. 15:57

Üdv
Tanácsot kérnék az alábbi ügyben

2005 ben megnősültem 2 év együttélés után 2006 ban elkezdtem egy ház felépítését mivel kevés megtakarításom volt nejemnek pedig semmi
A telket szüleimtől kaptam kiegyenlítés címen 200000 forintért (a szülői házba sok pénzt fektettem és a szülők a kapott telekkel kompenzálták a testvéreimmel szembeni plusszos örökrészt)
Ezen a papíron a nejem neve is szerepel, felvettünk bankhitelt amit a számlámról vonnak mint mindent
Az épülő házba beforgatott összegek a következők
4100000 végkielégítés (megszűnt a munkahelyem)
730000 önkéntes nyugdíjpénztár hozam
450000 megszüntetett életbiztosításom
900000 kölcsön anyámtól

és természetesen a bankhitel amit havonta törlesztek
a nejem dec 21. én úgy döntött elmegy a 2 gyermekemmel mert ez így neki nem felel meg hogy 6 éve munkanélküliként sikerélmény mentesen él válni akar.
Mi illeti meg őt a házból ?
válaszukat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.02.16. 18:47

Lehet ilyen házassági vagyonjogi szerződést kötni. Csak amit a bankhitel vonatkozásában csináltok, az bűncselekmény.