elővásárlási jog


drbjozsef # 2020.01.27. 08:33

Na, egyszer legalább kérdezni megtanulok talán lassan, ha válaszolni nem is... :)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.27. 07:40

Eladhatom a bérlő beleegyezése nélkül az ingatlanomat?

Felmondhatom rendes felmondással a bérleti szerződést?

Igen. Igen. (A jogi indoklás a kérdezőnek aligha fontos.)

wers # 2020.01.27. 06:34

bocs, drbjozsef, nem neked szántam. :)

wers # 2020.01.27. 06:33

Az én laikus véleményem, hogy keress fel egy ügyvédet aki látja a teljes szerződésedet, és az alapján tud segíteni.

Ebből indulok ki: „Ha válaszolnék rájuk, félreértenéd.

:)

drbjozsef # 2020.01.27. 06:25

kbs,

jól van, próbálkozok a valódi problémámmal, laikusként, no ez utóbbi mondjuk nem nehéz :

Eladhatom a bérlő beleegyezése nélkül az ingatlanomat?

Felmondhatom rendes felmondással a bérleti szerződést?

drbjozsef # 2020.01.27. 06:21

kakaóscsiga,

A bérlő felé mennyi a felmondási idő normál esetben?

Az biztos, hogy bár a bérleti szerződések esetén sok ponton el lehet térni a törvénytől, a rendes felmondás jogáról érvényesen lemondani nem lehet (a „csak közös megegyezéssel” kitétel gyakorlatilag ezt jelentené). Ptk. 6:213.§(3) szakasz.

Határozatlan idejű bérleti szerződésnél főszabály szerint bármelyik fél adott hónap 15. napjáig felmondhatja a szerződést a következő hónap utolsó napjára. Kötelezően írásban. Ptk. 6:339.§.

Bianco (vevői adatok nélkül) aláirattathatom e az elővásárlásróli lemondást?

Ezt sajnos nem lehet. Az elővételi jogról érvényesen látatlanban lemondani nem lehet, annak kötelező eleme, hogy egy adott szerződés ismeretében döntsön róla a jogosult. Ptk.6:222.§.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Hogy az eladásba beleszólhat-e, kell-e az engedélye a szerződés alapján, abban sajnos nem vagyok biztos, jobb kérdést nem tudok rá kitalálni, mint amit írtam, de érzésem szerint ez simán semmis, mert a tulajodonjoggal való rendelkezés ilyen formában való korlátozása meglehetősen aránytalannak tűnik. Még ha valami ellenszolgáltatás lenne, talán, de szerintem még akkor sem. De ezt nem tudom biztosra.

kakaóscsiga # 2020.01.27. 00:42

Kedves kbs és drbjozsef!

Hát már egy közjegyzőben sem bízhat meg az ember.
Rendben, én is hülye voltam, hogy a jogi bikfanyelvet nem tanulmányoztam alaposabban.
Megpróbálok normálisat kérdezni.
A bérlő felé mennyi a felmondási idő normál esetben?
Bianco (vevői adatok nélkül) aláirattathatom e az elővásárlásróli lemondást?
Tanácsaikat szívesen fogadnám, megpróbálnám nem félreértelmezni.
Köszönöm. (és az eddigieket is)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 21:19

Még ezek se az igazi kérdések. :)

drbjozsef # 2020.01.26. 20:42

kakaóscsiga,

Ezt így hogy sikerült? Csak közös megegyezéssel mondható fel, és az eladáshoz is engedély kell? Okos volt, aki ezt kitalálta, még okosabb, aki alá is írta...

Én a helyedben ezt kérdezném :

Érvényes kikötés egy szerződésben a közös megegyezés kikötése, vagy a Ptk. szerinti határidővel felmondhatom-e egyoldalúan a bérleti szerződést?

Érvényes kikötés-e az elidegenítés ilyen korlátozása, vagy semmis-e mert elég súlyosan sérti a tulajdonnal való rendelkezés jogát?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 20:24

Rosszak a kérdések, nem arról szólnak, amit tudni szeretnél. Ha válaszolnék rájuk, félreértenéd.

Próbáld egyszerűen,röviden megfogalmazni, mire vagy kíváncsi! (Hagyd ki a feltétlezéseidet, a képzelgéseket! Csak a kérdést!)

kakaóscsiga # 2020.01.26. 18:40

Kedves Mindenttudók!

Elolvastam az összes hozzászólást, de a kérdésemre nem találtam közöttük választ.

2010-ben közjegyző előtt bérleti szerződést kötöttem ingatlanomra egy kft-vel.
Igéretük szerint idővel nem bérlik, hanem megvásárolják.
E miatt foglaltuk bele a szerződésbe:

"A szerződő felek a bérleti szerződést közös megegyezéssel egy hónapos felmondási idő mellett megszüntethetik, amelyet a felek írásban kötelesek rögzíteni.
A felek megállapodnak abban, hogy az ingatlan esetleges elidegenítése esetén a bérlőt elővásárlási jog illeti meg és bérbeadó a bérleményt csak bérlő előzetes hozzájárulása mellett idegenítheti el."

Ingatlannyilvántartásban nincs ez a joga bejegyezve.
A bérlő hiteget, hogy megveszi. Volt már érdeklődő akinek nem engedték megtekinteni az ingatlanom.
Szeretném meghirdetni és mihamarabb eladni.
Szeretném, hogy előre mondjon le az elővételi jogáról, mivel, ha egy reménybeli vevővel adásvételit kötnék (esetleg eladja a lakását, hogy az enyémet meg tudja venni ) sok kellemetlenséget okoznék a leendő vevőnek ha meghiúsulna vele az adásvétel.
A vevő szándéknyilatkozatát elég lenne adásvételi helyett
bemutatni a bérlőnek?
Megoldás lehet e, ha felmondanék a bérlőnek?
Ha nincs a szerződésben szereplő "közös megegyezés" akkor mennyi a felmondási idő?

Előre köszönöm, ha időt fordítanak rám.
Üdvözlettel: kakaóscsiga

prof laikus # 2019.09.17. 23:56

kbs parancsba adta

szerintem neki egy saját fórumról kellene álmodoznia savanyú vidéki stílusban vagy hasonlóról


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.17. 21:09

Szerintem pihenned kellene, Kolléganő...

prof laikus # 2019.09.17. 20:32

ha nem fizet, akkor kénytelen leszek engedni visszalépni

főleg ha behajtani sem tudom

de ügyvédi letétre gondoltam erre az esetre nézve

Tud az ügyvédi letét ilyen esetben jól működni?

Azaz....szerződés és ügyvédi letétbe a vételár.

Ha létrejön a szerződés, eladó kapja a letétet, vevő az ingatlant.

Ha az elővásárlási jogtulajdonos beigenel, akkor vevő kapja vissza a letétet stb...


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Immaculata # 2019.09.17. 19:40

A szerződés a vevővel érvényesen létrejött, ki is kényszerítheted, hogy teljesítse a vételárat.

Ha engeded visszalépni, akkor sajnos a másik vevővel új szerződést kell kötnöd.

prof laikus # 2019.09.17. 19:35

„hanem a másik azonos ajánlatot tevővel azonnal létrejöjjjön az üzlet, ha az első visszalép?”

Nem. Akivel megkötöttétek a szerződést azzal fog a szerződés érvényesen létrejönni, ha az elővásárlásara jogosult a megadott határidőre nem válaszol, vagy nemleges választ ad.
Azt kell benyújtani a földhivatalba az elővásárlásra jogosult válaszával, vagy felhívó levelével és a kézbesítés igazolásával együtt.

Immaculata

a kérdés az lenne, hogy ha akivel megkötöttem a szerződést, az a személy visszalép.....végül mégis,

de volna más vevő, azonos feltételekkel

akkor újra kell futni a kört az elővásárlási jogtulajdonosokkal?


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Immaculata # 2019.09.17. 19:30

A jogosulttal létrejött szerződésen az eredeti vevő nyilván nem tud már változtatni.

Nem jön létre a jogosulttal újabb szerződés. Adott a vevővel megkötött szerződés és ehhez jön az elővásárlásra jogosult nyilatkozata. Így együtt kerül be a földhivatalba átruházásra.

Immaculata # 2019.09.17. 19:23

hanem a másik azonos ajánlatot tevővel azonnal létrejöjjjön az üzlet, ha az első visszalép?

Nem. Akivel megkötöttétek a szerződést azzal fog a szerződés érvényesen létrejönni, ha az elővásárlásara jogosult a megadott határidőre nem válaszol, vagy nemleges választ ad.
Azt kell benyújtani a földhivatalba az elővásárlásra jogosult válaszával, vagy felhívó levelével és a kézbesítés igazolásával együtt.

Immaculata # 2019.09.17. 19:18

Esetemben azt szeretnénk készpénzes azonnal fizető vevőmmel a szerződésbe foglalni, hogy a vevő szeptember végéig készpénzben fizet.

A feltételnek ugyan olyannak kell lennie. Ha a vevő 3 hetet kap a fizetésre, akkor az elővásárlásra jogosultnak is 3 hetet kell biztosítani. Ebben az esetben nem a határnap, hanem a rendelkezésre álló idő a mérvadó.

prof laikus # 2019.09.17. 19:13

az ajánlati kötöttség ideje alatt nyilatkozhatnak az elővásárlási jog tulajdonosai

e-mail üzenetekben lehet e témában érvényesen kommunikálni?

(oligaliga - nálad még mindig totális a homály....

a fórum nem ügyfél és nem ügyvéd...hanem a kommunikáció további, egyéb síkja....itt azért jönnek össze az emberek, hogy az fejeződjön ki amihez éppen ez a sík kell......

veled is kifejeződik sajnos valami....és ez nekem célom is....)


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

oligaliga # 2019.09.17. 17:45

prof laikus

Pont a kérdéseid miatt kellene ügyvédet felkeresned, aki helyben, azonnal, szóban tudna válaszolni, és nem a fórumokon összeszedett okosságokkal vágnál bele az adásvételbe, amigez egyébként kell az ügyvéd.

oligaliga # 2019.09.17. 17:43

Szervusz, másik laikus mindentudó.

prof laikus # 2019.09.17. 17:42

oligaliga elismételte ugyanazt a bunkóságot még egyX.de nem ismeri fel szegény

alfateam kösz a linket, megnézem

mint írtam, engem a gyakorlata érint most igan élesen....

megszereztem a 2 darab társtulajdonos hivataléos címét....

a jogszabályt ismerem....

de pl.: hány nap a megfelelő idő válaszolásra?


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

hobbyhippy # 2019.09.17. 17:39

na kedves oligailga... szerinted engem letiltottak..és mért tiltottak volna le?

de látom, ha egy igazi kérdést tesznek, akkor az olyan "pszeudójogászok" mint te

a személyeskedésen kívül semmire nem képesek

no szerintem ennek semmi helye a fórumon

így talán téged tilthatnának

oligaliga # 2019.09.17. 16:16

most akkor fizessek..... de ha hülységes kérdeznék akkor mért kellene fizetnem

Hát pont azért, hogy megtudd, mi az, ami hülyeség abban, amit kérdezel. Tudod, van a mondás: Jó pap is holtig tanul.