elővásárlási jog


Marcsi35 # 2016.07.22. 07:06

Köszönöm a válaszát! És, hogyan deríthetném ki, hogy valójában mennyit fizet(ett) érte?

lajcsó # 2016.07.21. 20:39

"Megtudja tenni - úgy hogy az a későbbiekben se derüljön ki semmilyen módon -, hogy pusztán kitolásból (nem túl jó a viszonyunk) többet írnak rá a vételi ajánlatra de igazából nem is annyit fizet majd a vevő?"
Megtehetik, de ez bűncselekmény!

"csak az én jövedelmem számít vagy a férjemmé is?"
A férjedé is.

Marcsi35 # 2016.07.21. 19:43

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben a tulajdonostársamtól kapok egy vételi ajánlatot, amiben leírja, hogy van egy vevője aki x ft-ért megvenné az ő részét, akkor azt hogyan lehet akár előre, akár utólag ellenőrizni, hogy tényleg adott-e annyit érte? Ugyanis én megvenném tőle az ő részét 14 millióért, de neki állítólag 17,5 m-ra van vevője (azért a 14 is már elég maximumos). Megtudja tenni - úgy hogy az a későbbiekben se derüljön ki semmilyen módon -, hogy pusztán kitolásból (nem túl jó a viszonyunk) többet írnak rá a vételi ajánlatra de igazából nem is annyit fizet majd a vevő?

Másik kérdésem: ha pert indítok a közös tulajdon megszüntetése érdekében akkor az illeték feljegyzés (remélem jól írom) elbírálásánál csak az én jövedelmem számít vagy a férjemmé is?

feketei # 2016.07.17. 18:46

kedves mindenki
Ki tud példával élni, hogy az egyházak esetében mennyi időt kell hagyni az elővásárlási jogról való lemondásra.

ObudaFan # 2016.04.26. 05:26

Lila222

Persze, speciális esetekre. Termőföldre például egészen más szabályok vonatkoznak.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.26. 04:53

Mi a konkrét kérdésed?

LiLa222 # 2016.04.25. 22:44

Hilfe!
Az a kérdésem, hogy a
vételi ajánlat közlésére az elővásárlásra jogosulttal van-e más élő jogszabály a PTK 6:222.§-on kívül?
Köszönöm: LiLa 222

lajcsó # 2016.04.19. 11:46

"mind az ötre szükséges elfogadnia az ajánlatot az elővásárlási jog jogosultjának, vagy kizárólag arra az egy telekre, amire a joga él, és ez "elkülönül" a szerződéstől?"
Elegendő csak arra az egy földre elővásárlási joggal élni, amelyik a jogosult számára "szimpatikus".

Adél_ # 2016.04.19. 10:42

Sziasztok, egy kis segítséget kérnék.
Egy telken fennálló elővásárlási jogról van szó, azonban az adásvételi szerződés, amellyel el kívánják adni ezt a telket, összesen 5 (egy mezőgazdasági üzemközpont alá tartozó) telekről szól. A kérdés az lenne, hogy ebben az esetben mind az ötre szükséges elfogadnia az ajánlatot az elővásárlási jog jogosultjának, vagy kizárólag arra az egy telekre, amire a joga él, és ez "elkülönül" a szerződéstől?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.26. 21:20

Nem számít ilyenkor, hogy a telek osztatlan közös tulajdonban van?
Nincs osztatlan közös tulajdonban a telek. Hanem a társasház közös tulajdonú része.

glenbenton # 2016.02.26. 16:07

Már több, mint 1 éve árulja, de a vevők mikor meghallják ezt az osztatlan közös tulajdont, akkor nem érdekli őket a dolog.
Nagyon szeretnénk, ha végre elköltözne innen, de fogalmunk sincs, mit tehetnénk.

glenbenton # 2016.02.26. 16:03

Köszönöm a választ!

Nem számít ilyenkor, hogy a telek osztatlan közös tulajdonban van?
Azért kérdezem, mert a földhivatalban azt mondták, mivel 1 hrsz-on van az egész, ezért van elővásárlási jogom, persze ezt a véleményt írásba nem adták.

Sajnos nekem nem adná el, mert haragban áll az egész utcával és az egyik lakó az utcából már meg akarta venni, de meg sem hallgatta.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.26. 14:15

Nincs elővásárlási jogod. De a szomszéd bizonyára neked is örömmel eladja, ha megadod az árát.

glenbenton # 2016.02.26. 12:16

Üdvözletem!

Adott egy belvárosi telek, ahol 2db egymáshoz csatlakozó ház áll. Mindkét ház eladásra került, az egyiket megvette a jelenlegi szomszédom, a másikat megvettem én. A teljes telekterület 1000m2 és ezen a területen min.600m2 az előírás, így megosztani nem lehetett. Társasházi szerződést kötöttünk, amiben az áll, hogy közös tulajdon a telek és a vízóra akna, az ingatlanok perezve kerültek saját tulajdonba.
A szomszéd árulja a házát és nem tudom, hogy van e nekem elővásárlási jogom.
(nagyon rossz a viszonyunk, beszélni nem lehet velük)
Egyrészt azt olvastam, hogy társasházi szerződés esetén, akkor van elővásárlás, ha ez bekerül a szerződésbe - nálunk nem került be. Az viszont szerepel, hogy a ház és a hozzá tartozó telekrész csak együtt értékesíthető, a telek viszont közös tulajdonban van, csak a használati hányad mutatja, hogy ki, mennyit használ, ez vázrajzon is rögzítésre került.

Előre is köszönöm a segítséget

glen

Immaculata # 2016.02.22. 19:29

:) a bérleti szerződésekre.

A fagylaltozó a bérlő tulajdona. Amennyiben nem kíván élni az ingatlan elővásárlási jogával, és az új tulajdonos nem kívánja fenntartani a fagylaltozót, úgy az új tulajdonosnak fel kell mondania a bérleti szerződést az év végére és elővásárlási joga lesz a fagylaltozó építményre.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 18:53

Khmm...

benkati # 2015.11.04. 13:30

Sziasztok...
Segítségeteket szeretném kérni.
Vettem egy házrészt, azonnali birtokbavétellel készpénzben.
2 főnek van rá elővásárlási joga, az eladó szerint nem tudja megvenni, mert banki hitelt fizet és nincs rá lehetősége.
Bejelentették, hogy élni kívánnak elővásárlási jogukkal.
Én, a vétel után, másnap beköltöztem, mert nekem is sürgős volt, mert eladtam a házam.

ITT A KÉRDÉS:
Az ingatlanos szerint az elővásárlási joggal rendelkező személyeknek, ugyanolyan feltételekkel kell a vételt lebonyolítaniuk, melyre 8 nap áll rendelkezésükre, mivel készpénzben azonnal fizettem. Az ügyvéd szerint 8 napon belül csak a szándékukat kell közölniük a vételre és ráérnek kifizetni!
HOGYAN KELL TELJESÍTENIE AZ ELŐVÁSÁRLÁSI JOGGAL RENDELKEZŐ SZEMÉLYEKNEK? MENNYI IDŐ ÁLL A RENDELKEZÉSÜKRE? ÉN, MENNYI IDEIG MARADHATOK BIRTOKBAN?
A pénzem az eladónál, így új házat lefoglalózni nem tudok!

Köszi előre is a gyors válaszotokat...

asbnik # 2015.08.31. 19:28

Sziasztok!
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy az anyósomtól vásárolnánk egy ingatlant, ahol a szomszédnak elővásárlási joga van (osztatlan közös tulajdon), a kérdésem arra vonatkozna, hogy hogyan lehetne családon belül megszerezni az elővásárlási jogot és a szomszédot kihagyni? Sajnos itt is ugyan ez a helyzet, hogy ígérget, hogy megveszi, de pénze nincs... tudomásom szerint 14 napja van arra, hogy kifizesse a vételárat, de ettől az egész cécótól, hogyan tudnánk megkímélni magunkat, mivel itt a hangsúly a családon belül van! Köszönöm szépen!

Sherlock # 2015.06.23. 09:05

Akkor az úgy tök zsír, el tudod árvereztetni a szomszéd házát, ha nem fizet.

atrombit # 2015.06.23. 08:28

Szabalyosan ment ki az ajanlat es szabalyosan, irasban jelezte a szomszed (vagy annak ez ugyvedje, ezt nem tudom), hogy elni kivan az elovasarlasi joggal. Ahogy ez megtortent, az eredeti erdeklodo le is lepett, a szomszed pedig elkezdett varialni, hogy majd csak ekkor es akkor tud fizetni.
Szerintem is ugyved kell.
Azert koszi szepen, az a link nagy segitseg volt!

Immaculata # 2015.06.23. 03:56

:) Értem. Akkor marad az első verzió, amit írtam. Kérni kell a szomszédot, hogy a szerződésnek megfelelően teljesítsen, fizesse úgy a vételárat, ahogyan a szerződésben rögzítve volt.

Ilyenkor nem kell a szomszéddal is külön szerződést kötni, a szomszéd, vagyis az elővásárlásra jogosult úgy fogadta el a vevővel elkészített szerződést, mintha maga kötötte volna.

groszfater@gmail.com # 2015.06.22. 17:49

Imma !

Olvass és figyelj !

1. Kérdező az Ő ismerőse az
2. Eladó
3. Vevő (jelölt) és ügyvédje
4. Szomszéd akinek elővásárlási joga van (de simlis)

és jelenleg patt-helyzet mert a vevő-jelölt lelépett,
a szomszéd nem írta alá a szerződést...

Immaculata # 2015.06.22. 17:18

Pillanat. Mi az, hogy jelentkezett az ismerősnél?

Ha szabályosan ment ki az elővásárlási közlés, gondolom le volt írva, hogy mennyi idő alatt, milyen módon kell nyilatkoznia.
E szerint tette-e, letelt-e a nyilatkozattételi határidő, vagy csak szóban közölte?

A szóbeli közlés hatálytalan.

Immaculata # 2015.06.22. 17:14

Ehhez ügyvéd kell. Írásban felszólítod és emellett pert indítsz a szerződésben foglaltak szerinti teljesítésre.

atrombit # 2015.06.22. 16:21

Kedves Groszfater, elolvastam koszonom! Azt azonban nem talaltam benne, mi van olyankor, ha a jogosult megsem veszi meg vegul az ingatlant. Erre tud valaki valaszt adni?