elektronikus cégeljárás


judy1981 # 2008.11.18. 19:03

Mégsem találtam konkrét leírást arról, hogyan kell visszaigényelni a fel nem használt illetéket.
Mindenesetre nem ugrom fejest a dologba, csak játszom a gondolattal.

Ma felhívott minket egy bíró, hogy a beolvasott iraton nem látszik az aláírásunk. (Halvány volt a tinta.) Ez is egy olyan dolog, amit az egyik elfogad, a másik nem. Lényegében a végén a kék pecséttel minden dokumentumot lepecsételünk nem? Ezt is ki hogy értelmezi? Mikor beállították a programot, akkor egy röpke 20 perces előadás keretében mintha ez is elhangzott volna.

ObudaFan # 2008.11.18. 18:25

Te tudod, de a könyv a megjelenésének időpontjánál fogva semmilyen bírói gyakorlatot nem tartalmazhat még. Az összes többi információ pedig az internetről is beszerezhető.

judy1981 # 2008.11.18. 18:14

Arra gondoltam, mi lenne, ha megvenném az egyik e-cégeljárásról szóló könyvet. Van valakinek tapasztalata, mennyire vannak ezek kidolgozva? Nem kell nekem, hogy szájbarágó módon írja le, de - ha nem kérek sokat - minden lehetséges műveletre kitérjen. Mert a főnök nem igazán ajánlotta fel, hogy vesz nekem könyvet, de lehet nem ártana. Így a complex 12e forintos dvd-je nem igazán jöhet szóba. Magával a programmal még csak elboldogulok, de sokat segítene, ha átlátnám a rendszerét.

ObudaFan # 2008.11.18. 17:59

A záradék igazolja, hogy nem utólag lett pótolva, hanem az eredeti stócban lett elkészítve. A jelenlegi közmegegyezés szerint ugyanis így kell értelmezni azt a jogszabályszöveget.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 15:11

Meg kellene kérdezni a kodifikátort.

Egyébként pedig ez így ellentmondásos. Vagy nem fogadható az aláírásminta a címpéldány helyett a cégeljáráson kívül - vagy elfogadható; de akkor elfogadható ezen záradék nélkül is. Az ugyanis semmiféle új minőséget nem hoz létre.

ObudaFan # 2008.11.18. 14:53

Ezzel a véleményeddel egyedül vagy. A BÜK pl. a következő záradékot javasolja, és a bankok elfogadják:

"Alulírott okiratszerkesztő ügyvéd nyilatkozom, hogy az aláírás-minta hitelesítést a cégbejegyzési eljárás során láttam el
ellenjegyzéssel. Ezen általam ellenjegyzett aláírás-minta a cégbejegyzési kérelem mellékletét
képezi. A cégbejegyzési kérelem alapját képező létesítő okiratot én készítettem és láttam el
ellenjegyzéssel. Így a jelen aláírás-minta megfelel a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról
és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 9. §-ában írt feltételeknek."

(Mondjuk egyszerűsített eljárásban csak annyira melléklet, hogy miért ne írhatná oda az ember a nem benyújtott, csak ellenőrzött rovatba az aláírás-mintát is.)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 14:33

Hmmm.
Akkor ezt hogy kell érteni:
Ct. 9. § [...]
(3) Az ügyvéd az aláírás-mintát kizárólag cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárás során jegyezheti ellen abban az esetben, amennyiben a cég létesítő okiratát vagy a létesítő okirata módosítását is ő készíti (szerkeszti) és jegyzi ellen, és az aláírás-minta a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelem mellékletét képezi.

Én ugyanis úgy értem, hogy az aláírás-minta csak a cégeljárásban pótolhatja a címpéldányt.

ObudaFan # 2008.11.18. 14:22

Nekem elfogadta eddig minden bank. Írunk rá egy záradékot, hogy ezt kifejezetten az alapítással egyidőben készítettük, és így elfogadják.

Mázlika! Az hagyján, hogy a cb-hez nem kell csatolni, mert oda szerződésmintásnál már alig kell valamit, de én még a jogi képviselő által megvizsgálandó listában sem látom.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 14:11

Ha nem csinálsz aláírás-mintát, mehet a közjegyzőhöz, mielőtt bankszámlát nyit.

Oda szvsz amúgy is mennie kell. Vagy újabban elfogadják a bankok az ügyvéd által ellenjegyzett aláírásmintát a címpéldány helyett?

Mázlika # 2008.11.18. 13:58

Köszi, ez rendben van, de a cb-hoz nem kell becsatolni alapításkor, ugye? Ez lett volna a kérdésem lényege, csak rosszul fejeztem ki magam.M.

ObudaFan # 2008.11.18. 13:38

Ha nem csinálsz aláírás-mintát, mehet a közjegyzőhöz, mielőtt bankszámlát nyit.

Mázlika # 2008.11.18. 12:56

Köszönöm! És jól olvasom, hogy nem kell aláírásmintát sem készíteni szerződésmintás kft alapításnál? (nem hiszek a szememnek...) Bocs, ha hülyék a kérdéseim, de most jöttem vissza gyedről és kicsit le vagyok még maradva...M.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 12:46

Lehet.

Mázlika # 2008.11.18. 11:52

Sziasztok! Köszönöm szépen a múltkori választ, már is oldódott a problémám.

Kérdeznék még valamit:
Szerződésmintás Kft. alapításkor az ügyvezető közjegyző előtt vagy ügyvéd által ellenjegyzett okiratban nyilatkozhat arról, hogy a tagok a cég rendelkezésére bocsátották a törzstőkét. Lehet a cég alapítását végző ügyvéd és e nyilatkozatot szerkesztő ügyvéd ugyanaz az ügyvéd? Vagy másnál kell ezt a nyilatkozatot megtenni?

Előre is kszi a választ! M.

ObudaFan # 2008.11.18. 10:37

Ebben van igazság. Azért a további könnyítés végett egy, a kérelmező által meghatározható mértékű opció is lehetne.

judy1981 # 2008.11.18. 10:23

Sem az utalványmintán, sem pedig a befizetési igazoláson nem szerepel, hogy milyen címen fizette meg az illetéket. Utalványminta kérésénél valószínűleg csak a mi dolgunkat akarták megkönnyíteni azzal, hogy megnevezték az illeték természetét.

ObudaFan # 2008.11.17. 17:36

Egy zsebbe megy, de az van ráírva, hogy cégkivonatra ment.

judy1981 # 2008.11.17. 16:02

Lehet, hogy nem én vagyok a legjobb forrás, de szerintem, ha az 5e ft-os illeték (egyedül a cégkivonat annyi) is ugyan arra a számlaszámra megy, mint az előző 15e-res, akkor lényegében egy zsebbe megy. Így lehet, hogy nekik mindegy, milyen címen fizetik meg az illetéket. Hogy ez így van-e, nem tudnám semmivel alátámasztani, mert én eddig csak 15e-es illetékkel dolgoztam. Józan paraszti ésszel így gondolom. Nem azt mondta, hogy fizesse meg újra a 20e ft-os illetéket, hanem azt, hogy még 5e-t.

Ami az én nagy művemet illeti, ma elküldtük az sk készített kérelmet a befizetési igazolással együtt, és várjuk mit reagálnak. Már folyt a szemem, de sehol sem találtam konkrét leírást, hogy mi a hivatalos menete. Azon kívül, hogy adjak be kérelmet, majd az igazolással az APEH illetékosztályánál kérelmezzem a kifizetést. Remélem reagálnak rá vmit.

ObudaFan # 2008.11.17. 10:20

Én is hallottam, hogy ezt nem minden cégbíró fogadja el. Valószínűleg egyébként indokolt lenne olyan utalványminta, amin hiánypótlásra az ember az összeget szabadon írhatja be.

dopeman # 2008.11.17. 10:01

Idő közben sikerült beszélni a cégbírósággal és ott azt a tájékoztatást adták, hogy válasszak ki vmit ami 5000,-Ft és az arról szóló befiz. igazolást is csapjam a többi mellé az e-aktában. Egyebekben persze a 8napon belüli újrázás mehet.

Máshonnan olyan info van, h ezt nem minden cégbíró fogadja el, akkor viszont valóban az új, teljes összegű befizetés marad csak lehetőségként (a régit meg visszaigényelhetem).

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.17. 09:46

Ez nem elutasítás - ez hiánypótlás. Ha határidőben lerovod a maradékot, érdemben elbírálják a kérelmet.

dopeman # 2008.11.17. 09:27

Tisztelt Szakértő Hölgyek és Urak!

Az alábbiakban kérném segítségüket.
5000Ft-tal kevesebb illetéket utaltunk e-cégeljárásban és így a kérelem elutasításra került.
Aszongya a végzés hogy "...rójon le még 5.000 Ft eljárási illetéket.".

Az e-cegjegyzek.hu-n nem talaltam olyat h "egyéb" vagy ilyesmi. Ugye nem kell az eddig befizetett összeget (bonyolult módon) visszautalni, és a teljes (20000) illetéket újrázni?

ObudaFan # 2008.11.15. 10:54

Ha más megyében csatoljátok egy ügyhöz, és a bíró emiatt elutasítja, akkor fel nem használt illeték lesz, és visszaigényelhető. De szerintem anélkül is.

judy1981 # 2008.11.14. 17:08

Olyan nem lesz. 230 km-re vagyunk a fővárostól. Senki sem fog nálunk fővárosi céget bejegyeztetni.

ObudaFan # 2008.11.14. 16:56

A legegyszerűbb az lenne, ha várnál, amíg egy fővárosi ügyetek lesz, és ott felhasználod.