Társasházi jog


MajorDomus # 2010.10.12. 21:24

Az szmsz-ben celszeru szabalyozni. Egy 44 lakados hazban felesleges havonta ellenorizni, en magam negyedevente viszem az anyagot a bizottsagokhoz.

ronon # 2010.10.12. 20:32

köszönöm szépen, pedig félelmetesen lekiabált,kezemben a törvénnyel, és amikor javasoltam a havonta történő számvizsgálói ellenőrzést, majdnem megevett

b_bogica # 2010.10.12. 20:00

Köszönöm, gondoltam, hogy nem egyszerű.

MajorDomus # 2010.10.12. 07:00

Nevetseges
nyomtasd mar ki neki a torvenyt s add a kezebe. Az szb sajat tagjai koxul valasztja meg elnoket. Nsgyobb tarsashazaknal lehet tobb tagu is, nekem van 8 tagu Szb egy 515 albetetes hazban.

ronon # 2010.10.12. 06:36

Tisztelt fórumozók!

Egy 44 lakásos társasházban élünk. Én a Társasházi törvényt úgy értelmeztem, hogy a számvizsgáló bizottságnak három tagból kell állnia, és elnököt választanak maguk közül. A KK állítja, hogy csak két fő és nincs elnök. Kérem szépen a véleményeteket.

MajorDomus # 2010.10.11. 22:58

Szigiri

Nem jol erted. Alkossatok meg az szmsz-t add be a foldhivatalba s 6.600 ft elleneben az iratokhoz csatoljak.pont.
az szmsz-t elfogado kozgyules az osszes tulajdoni hanyad tobb mint 50 % _val hozzon hatarozatot, hogy januar 1-tol az szmsz rendelkezeseit kell alkalmazni.
ennel olcsobban nem tudod megoldani.

MajorDomus # 2010.10.11. 22:51

Bogica
ebben az esetben nem sok.
meg kell valtoztatni meg ax Alaoito Okiratot is, ez azert lenyeges, mert ahhoz minden tulajdonos jovahagyasa szukseges.
ha egy ablakot atalakitasz kijarati ajtova az egyszerubb eset,de eloszor mivel a kulso fal kozos tulajdon, ketd a kozgyules hozzajarulasat. Hany lakas es uzlet van a hazban ?

MajorDomus # 2010.10.11. 22:45

Hány lakásból áll a házatok ?én inkább egy jól szervezett közgyűlést javasolnék amelyiken minden tulajdonos részt vesz saját érdekében. Ott aztán sok lúd disznót győz alapon ki lehet osztani a felét. A tanács egyébként jó de akkor minden tulaj álljon perben ellene. Mindenkit nem fog tán megölni.

ObudaFan # 2010.10.11. 20:55

A legbiztosabb egy birtokvédelmi per a bíróságon.

Tigris104 # 2010.10.11. 18:35

Sziasztok!
Az én problémám, gondolom nem új keletű. Közös osztatlan kertel rendelkező társasházról van szó.
Egy lakóval van csak gond, nem mondhatom ki, hogy milyen nemzetiségű. A probléma ott kezdődik, hogy el kezdett terjeszkedni. A padlás feljárót elfoglalta, így a padlásra nem lehet föl jutni. A kert egy részét meg csinálta terasznak illetve elkezdte beépíteni úgymond nyári konyhának, de ahogy láttam abból egy szoba lesz. Több autójával tetemes nagyságú helyet foglal, többen inkább az utcán parkolnak miatta. Azt, hogy kit milyen módon tudna agyonverni, kinyírni stb. hosszan ecsetelhetném, de ez már nem ide tartozik. Eljött a pillanat, hogy velem is össze akaszkodjon. Természetesen fenyegetéssel és különböző túlvilágra segítési módok kerültek terítékre. Nem vagyok ijedős, de a családomat féltem.
A közös képviselő nem tud, nem akar vagy nem mer a tettek mezejére lépni, ő is kapott már az "áldásból".
Az idősebbek inkább a szobájukba húzódnak és már mi is inkább el megyünk otthonról.
Direkt nem írom le a házfelügyelettel megbízott kft nevét sem. A közös képviselőt megértem, de ez már tarthatatlan.
Milyen módja van annak, hogy valamilyen felügyeleti szerv szemlét tartson és hathatós intézkedést foganatosítson illetve állításomat ellenőrizze?
Tisztelettel:
Tigris104

b_bogica # 2010.10.11. 10:34

Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy milyen lehetősége van egy társasházi lakás tulajdonosának a lakás külső átalakítását illetően? pl. földszinti lakás esetén van-e arra mód, hogy új bejáratot alakítsunk ki? Mivel a társasház domboldalra épült, a lépcsőház - onnan földszinti - főbejárata valójában az első emelet, a valódi földszint egy emelettel lejjebb található. Az ablakaink a belső udvarra néznek - innen is földszinti - , ide szeretnénk egy kijáratot, ha megoldható. Sajnos jelenleg csak a főbejáraton tudjuk elhagyni az épületet, akkor is, ha a belső udvarra akarunk kimenni - ami elég nagy kerülő.

Előre is köszönöm!

osmi # 2010.10.09. 21:18

Ja, a lényeg ; kgy.-i határozat mindaddig érvényes, amíg a bíróság jogerőden ki nem mondja annak érvénytelenségét. Ergo; ha megtámadod bíróságon,attól még érvényes, optimális esetben 3 év múlva jogerősen kimondják az érvénytelenséget. Egy panelpr.2- 3 hónap vagy rövidebb.Panelpr. kapcsán tulajdonos még nem nyert pert.

osmi # 2010.10.09. 21:13

berhidai!
A kgy.-határozat megtámadására nyitvaálló 60 nap a kgy. napjától számít, nem a hat.-ok kifüggesztésétől. A keresetlevélhez csatolnod kell a tul.-lapodat, az A.o.-ot és az SZMSZ-t, valamint illetékköteles. A per évekig eltart.

szigiri1 # 2010.10.08. 09:29

Sziasztok!
Jól értem, hogy a Ttv. régi 62. §-a, ami lehetővé tette 2005-ig, hogy az SZMSZ hatálytalanítsa az Ao. azon részeit, amit felülír, az - időbeli hatály hiányában - nem használható. Tehát akkor ha SZMSZ-t akarok készíteni 2010-ben egy régi Ao. mellett, akkor azt csak úgy tudom, hogy egyhangú szavazással Ao.-t módosítunk amiben kinyírjuk a régi szakaszokat és egyidejűleg új SZMSZ-t házirendet is elfogadjuk?
Ez az egyhangúság eléggé kivitelezhetetlennek látszik, így gondoltam megkérdezem mit gondoltok erről? De sajnos az illetékmentesség is arra utal, hogy ez a buli 2005- jan. 1-el megszűnt.

A HATÁLYTALAN Ttv. szakasza.
62. § (1) Az e törvény hatálybalépéséig már bejegyzett társasház közgyűlése - az alapító okirat erre vonatkozó rendelkezéseinek hatálytalanításával egyidejűleg - határozatával a szervezeti-működési szabályzatot megállapítja, illetőleg a meglévő szervezeti-működési szabályzatát e törvény rendelkezéseinek megfelelően módosítja.
(2) Az (1) bekezdésben említett határozat meghozatalára a 14. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni; e határozatot a közösség 2004. december 31. napjáig hozza meg.
(3) Az (1) bekezdés rendelkezései szerint meghozott határozatot közokiratba vagy ügyvéd - jogkörén belül jogtanácsos - által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni; a határozat érvénytelenségének megállapítása e törvény rendelkezéseinek megfelelően keresettel kérhető a bíróságtól.
(4) Az (1) bekezdésben említett, a földhivatalhoz 2004. december 31. napjáig benyújtott alapító okirat módosítása illetékmentes.

nandy # 2010.10.07. 14:51

Normális kérdésért normális válasz a jutalom :)

berhidai # 2010.10.07. 14:16

Azért kösz az infót, na!

nandy # 2010.10.07. 14:12

Nem feltétlenül. Elég, ha bedobják a postaládádba, vagy kifüggesztik a lépcsőházban egy jól látható helyre (pl. faliújság).
Ezt a közgyűlés napjától számított 8 napon belül kell megtenniük.

berhidai # 2010.10.07. 13:59

Nandy, tehát a határozatot írásban postai úton kell megkapjam?

nandy # 2010.10.07. 13:56

Bíróság előtt, a határozat kézbesítésétől (kifüggesztésétől) számított 60 napon belül. A határidő elmulasztása jogvesztő!

berhidai # 2010.10.07. 13:41

Szigirl!

Ha okt.4-én volt a közgyűlés, és elvileg nem hamisítottak vissza semmit dátumilag, akkor hogy tudom megtámadni a határozatot?

szigiri1 # 2010.10.07. 13:22

@berhidai: 15. § A közösség - a 14. §-ban meghatározottak szerint - a szervezeti-működési szabályzatot bármikor módosíthatja. A szervezeti-működési szabályzatot, illetőleg annak módosítását az ingatlan-nyilvántartási iratokhoz kell csatolni.
45. § (1) A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) a külön tulajdont érintő tulajdonosváltozás esetén - a szerződő felek kérésére, részükre - köteles a Közgyűlési Határozatok Könyvét, illetőleg az elidegenítéssel érintett ingatlanra vonatkozó határozatokat bemutatni.
46. § (1) A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) a külön tulajdont érintő tulajdonosváltozás esetén - a tulajdonostárs kérésére - köteles írásbeli nyilatkozatot adni a közösköltség-tartozásról. Ha tartozás áll fenn, a nyilatkozatban a hátralék összegét is meg kell jelölni. Az írásbeli nyilatkozat tartalmáért fennálló felelősségre a Ptk. szabályai az irányadóak.
(2) A tulajdonostársnak az ingatlan per-, teher- és igénymentességéről tett szavatossági nyilatkozata a közösköltség-tartozás alól történő mentesség szavatolására kiterjed akkor is, ha a szerződés megkötése során a tartozás fennállásának kérdésében nem kéri a közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) e törvényben meghatározott nyilatkozatának megadását.

berhidai # 2010.10.07. 13:15

Szóval akkor kitől kell kérnem?

berhidai # 2010.10.07. 12:22

társasház ami a lakszöv képviselete alá tartozik

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.07. 12:10

Akkor most társasház vagy lakásszövetkezet?

berhidai # 2010.10.07. 11:17

Üdv!
Adjon már valaki abban tanácsot, kitől kell kérjem a társasház közgyűlési jegyzőkönyveit és az SzMSz-t? A HB elnök azt mondja, hogy a Lakszövtől, a Lakszöv azt mondja hogy a HB elnöktől (közös képviselő.stb..) A lakszövben azt mondták, hogy lehet még nincsenek is elkészítve a jegyzőkönyvek! Holott ha jól tudom azt el kell készíteni közvetlen a közgyűlés után, és ott a lakók közül valakivel hitelesíteni.