Társasházi jog


dorcsika # 2010.01.21. 16:11

Segítséget szeretnék kérni!
Társasházban vettünk lakást ahol az udvarban ami osztatlan tulajdonban van található egy üzlet ami már régebben megvan mint mi ott lakunk

Kérdésem az lenne hogy ha ez minket zavar tehetünk e valamit
Az oda járó emberek nyitva hagyják a kaput ,autójukkal teljesen elállják a bejárót néha alig tudunk kiállni
Beszélni nem lehet velük mert süket fülekre találunk

Van e ilyen esetre valami törvény
Vagy ha egyszer már engedélyezték a régi lakók beleegyezésével akkor tehetetlenek vagyunk???

Köszönöm ha válaszolnak

ObudaFan # 2009.11.29. 14:26

Nincs mit.

Stabika # 2009.11.29. 13:44

Köszönöm szépen.

ObudaFan # 2009.11.27. 19:15

Az alakuló közgylést az alapító okirat aláírásától 60 napon belül kell megtartani, ha kész van az albetétesítés, ha nincs. A közös költséget nem az alapító okiratban kell meghatározni, hanem annak a számítási elveit az SZMSZ-ben, a konkrét összeget meg vagy az SZMSZ-ben, vagy külön határozatban. Nem elképzelhetetlen olyan helyzet, amikor méltányos, hogy az eladatlan lakások után akár enyivel kevesebb közös költséget kelljen fizetni (hiszen azok után a lakások után a közös tulajdon használata sem merül fel), de ha mégsem, az ilyen döntést 60 napon belül támadhatja meg bíróságon bármelyik tulajdonostárs.

Stabika # 2009.11.27. 13:37

Tiszteletem.
jogerős lakhatási engedéllyel rendelkezik a ház de még folamatban van az albetétesítés íg addog - tudtommal - a 100% tulajdonos az építtető.
Tudtommal informális közgülést addig is össze lehet hívni, de alakulót nem.
Alakuló közgyülés akkoe lehetséges csak, ha a tul lapon a széljegyből lekeről minden vevő és tulajdonjog bejegyzés történik?
A közös költség fizetését addig az alapító okíratnak megfelelően kell fizetni?
Kérdés felmerül mert: tudomásunkra jutott, hog az építteető az eladatlan lakások után csak 50% közös költséget akar fizetni? Ez legális?

Köszönöm.

abeniat # 2009.06.06. 12:35

Kedves D.Andi!

Köszönöm a választ! A kérdés azért is merült fel bennem, mert korábban is társasházban laktam, ahol eyszerű többséggel lettek ezek a beruházások megszavazva, és más ismerősömnek is ugyanez a tapasztalata.

Igazából az zavar, hogy arra hivatkoznak, magasabb lenne a vízszámla, miközben ők a legnagyobb melegben locsolnak - ami eléggé hatástalan, hiszen elpárolog. A szomszédos házakban ki lett építve a rendszer, és nem fizetnek többet a vízért. Ebben a helyzetben tényleg igaz, hogy a szomszéd fűje zöldebb:)

abeniat # 2009.06.06. 12:21

16 lakásos társasházban lakom, ahol a lakók többsége szeretné kiépíttetni az automata öntöző rendszert. A közös képviselő szerint ehhez 4/5-ös támogatottság kell, ami sajnos nincsen meg, mert éppen a nagyobb lakásokban élő 3 család ellenzi (szerintük ez drágább megoldás, mint az, hogy maguk vagy a kertész locsolgatnak a legnagyobb kánikulában). Azt szeretném megtudni, tényleg kell-e a 4/5?

ObudaFan # 2009.06.01. 14:39

Megbírságolják, esetleg felhívják, hogy a kialakult helyzetet szüntesse meg. De a saját károdat csak bíróságon tudod érvényesíteni.

bby1 # 2009.05.31. 20:47

Sziasztok! Egy 12. lakásos társasházban lakok. Az alattam lakó , engedély nélkül kivert egy főfalat, mielőtt még megvettük az ingatlant. Ez 3 éve történt, azóta több lakásban megjelentek a fal hiányának irányába húzódó repedések , még a másik épületben is, mivel közös a főfal. Feljelentettem az önkormányzatnál , állítólag statitisztikusokat küldenek a házba, és megvizsgálják a károkat . Abban az esetben , ha bebizonyosodik, hogy a főfal bontás okozza a károkat, milyen következménye lehet az ügynek? Visszaépíttettik a falat?

Bogi20 # 2009.05.29. 15:34

Sziasztok

Egy Kft. 90%os tulajdonosai vagyunk, a 10%-os tulajdonos a taggyűlésen bejelentette, hogy az elmúlt 5 évet igazságügyi könyvszakértővel szeretné átvizsgáltatni. Kérdés, hogy megteheti-e? és ha igen, mibe tekinthet bele a könyvszakértő? És választhatja-e ő ki a könyvszakértőt, nincs-e beleszólásunk, hogy ki legyen a könyvszakértő?

ObudaFan # 2009.05.29. 13:06

2003. évi CXXXIII. törvény
a társasházakról

adzam # 2009.05.29. 10:56

Peace!

EZ MELY JOGSZABÁLY?

Peace # 2009.05.29. 08:13

54. § (1) Az üzletszerűen végzett társasház-kezelői, illetőleg az üzletszerűen végzett ingatlankezelői tevékenységet kizárólag olyan természetes személy, illetőleg olyan gazdasági társaság láthatja el, aki - illetőleg gazdasági társaság esetén legalább egy tagja vagy alkalmazottja - a külön jogszabályban meghatározott szakképesítést megszerezte.

(2) A szakképesítés megszerzését a természetes személy egyéni vállalkozó a körzetközponti jegyző részére, a gazdasági társaság vezetője a cégbíróság részére - a szakképzettséget tanúsító állam által elismert bizonyítvány átvételétől számított harminc napon belül - köteles igazolni. Az igazolás nem mentesít a tevékenység végzéséhez szükséges - a külön jogszabályokban előírt - más kötelezettségek teljesítése alól.

55. § (1) A hatlakásosnál nagyobb társasház közgyűlése a természetes személy közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke részére előírhatja a társasház-kezelői szakképesítés megszerzését, amennyiben a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a tulajdonostársak megbízása alapján, a társasház kezelésével összefüggő feladatokat is ellátja. Az ilyen közgyűlési határozatban rendelkezni kell arról is, hogy a szakképesítés megszerzésével járó költség megfizetése - ha azt a közös képviselő nem vállalja - a tulajdonostársakat terheli.

(2) Az 54. § (1)-(2) bekezdéseiben meghatározott kötelezettség a nem üzletszerű társasházkezelést végző természetes személy közös képviselőre, illetőleg az intézőbizottság elnökére nem vonatkozik.

Viluné # 2009.05.29. 08:09

Tisztelt....!

Társasházi képviselő vagyok egy 100 lakásos TH-ban. Tudomásom szerint nem kötelező az OKJ-s TH. kezelői pair, csak ha a lakók kérik.
Másik 2 Th-ban nem vagyok tulajdonos, a város kötelez az elvégzésére,ami folyamatben van. Áthidaló megoldásként amig meg nem szerzem a OKJ-s papírt bármilyen kis hányadú tulajdonnal, végezhetem-e a tevékenységet mint tulajdonos. A lakók max. megvannak elégedve a munkámmal. Panel-program veszélyben.

SOS.viluné


ea83d

ObudaFan # 2009.05.12. 15:49

Az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbségű határozattal.

agnes071 # 2009.05.12. 15:02

A tulajdonosok hány %-nak szavazata szükséges az SZMSZ módosításához?

agnes071 # 2009.05.12. 14:32

Ha a szomszédok azt állítják, hogy őket zavarja a vendég, albérlő stb. akkor az már bizonyított? Vagy mi a bizonyíték ebben az esetben.

Sz.Márton # 2009.05.12. 13:38

Hadd szavazzanak, majd a közös használatú helyiségek kiadásról és az ott lakóiról esetleg. A saját lakásban hivatalosan is bejelentett, engedélyezett, albérlet, magánszálláshely az önkéntes érintettek irigységen kívűl, -ha nem bizonyíthatóan zavaró- a bentlakó, ugyan miben érintheti őket?

agnes071 # 2009.05.12. 13:15

Sziasztok!
Problémám a következő:
14 lakásos társaházban van egy lakásom, melyet magánszálláshelyként hasznosítok APEH és Önkormányzati engedéllyel. Az egyik közvetlen szomszéd, aki mellesleg már szinte minden albérlővel is összeveszett a házban felbiztatta az összes többi tulajdonost, hogy szavazzanak a vendégtartás megtiltásáról. Kérdésem az lenne, hogy lehet-e ilyenről szavazni hiszen az önkormányzat nem kéri a szomszédok beleegyezését az engedély kiadásakor. Ezen az alapon az albérlőket is ki lehet tiltani?

concierge # 2009.04.27. 08:40

Köszi a a választ!
Nem vagy indiszkrét, de mint mondtam egy kedves ismerősöm kérdezte tőlem a problémát. Ő egyébként a XII. kerületben lakik, és közös képviselő. Ha rajtam múlna, akkor én már megcsináltattam volna rég, de egy III. kerületi lakótelepi sorházban ez egyenlő a lehetetlennel. Még a fűtés mérhetővé tételét sem hajlandók megcsináltatni!
Bocsi, egy kicsit iskolás fokon, de egyszerűen itt nézheted meg:
http://www.energiakaland.hu/…asok/talajho
Szerintem majdnem mindenütt megvalósítható!

concierge # 2009.04.27. 07:54

Köszönöm!
De ha jól vettem ki a szavaiból, akkor valakik talajhőenergiára szeretnék a fűtést megoldani, ami nem két fillér, s nem biztos, hogy belefér a felújítási alapba!

concierge # 2009.04.27. 07:30

Jónapot kívánok!

Segítséget kérnék egy kedves ismerősöm számára!

A társasház "rendes költségein kívüli" költségek megszavazásához (pl. mondjuk homlokzatfelújítás, stb.) a tulajdonosok 4/5-nek, vagy 50 % plusz 1 főnek kell a törvény szerint rábóllintani a dologra?
Köszönöm, ha tudna valaki segíteni!

ObudaFan # 2009.03.16. 10:33

60 napon belül.

ginger74 # 2009.03.15. 18:26

Nagyon szépen köszönöm a választ.

Éva

Grád András # 2009.03.15. 16:10

Kedves Ginger74!

A tulajdonostársak a közgyűlésen a közgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésekben (ezek ilyenek) minden tulajdonosra kiterjedő hatállyal döntéseket hozhatnak, amelyekkel szemben a kisebbségben maradt tulajdonostársak most fejből nem vagyok benne biztos, hogy 30 vagy 60 napon belül bírósághoz fordulhatnak kérve a határozat megváltoztatását. Ön is ezt teheti, ha úgy érzi, hogy az ügy ér Önnek ennyit. Egyébként én még nem hallottam olyan társasházról, ahol a lakókat az életkoruk szerint megkülönböztetnék, ergo a gyerek ugyanúgy számít, mint a 100 éves, pedig valószínű ő is mindenből kevesebbet fogyaszt, arról nem is beszélve, hogy egy 1 éves gyerek pelenkái valószínű több hulladékot termelnek, mint a felnőttek. (Igaz, a 100 évest is pelenkázni kell majd, úgyhogy egészen demokratikus a dolog! :-) ) A garázs-dolog sem látszik aggályosnak, úgyhogy én a magam részéről lebeszélném a perlésről, de természetesen Ön dönt. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu