Egyesület alapítás, létrehozás


Textor Textrix # 2011.05.18. 14:47

Illetve a színházi fegyverek kapcsán egy fontos kérdés kimaradt. A teljesség igénye nélkül de egy húsz milliméteres légvédelmi ágyú vagy egy 88 milliméteres páncéltörő ágyú is minősülhet színházi fegyvernek vagy sem? És ha ezen eszközök nem minősülhetnek színházi fegyvernek tartásuk hogyan oldható meg legálisan hagyományőrző illetve filmes célzattal?

Textor Textrix # 2011.05.18. 14:44

Köszönöm a választ! Bár a válasz fényében már van ami újabb kérdéseket vet fel. A 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet szerint:

31. §
Színházi fegyver színházak, színpadi és egyéb előadások megtartásával vagy filmforgatásban közreműködő gazdálkodó szervezetnek és hagyományőrző egyesületnek engedélyezhető.

és

40. §

(3) A színházi fegyvert a hozzá tartozó tölténytől elkülönítetten, jól zárható helyen kell tárolni.

Ha jól értettem a válaszát akkor elég ha hagyományőrző egyesület tagja a magánszemély és ez esetben már tarthat színházi fegyvert a törvényben megfogalmazott célokra. A tárolással kapcsolatosan viszont a jól zárható hely számomra egy szobát is jelenthet, nem tudom tévedek e?

Másrészt a 2004. évi XXIV. törvény
szerint:

3/C. § (1) A színházi fegyver tartására vonatkozó engedély kiadásának feltétele, hogy a kérelmező a színházi fegyverek kezeléséért és tárolásáért felelős személyt bízzon meg.

E szerint egy személy vagy több személy is tárolhatja a rendelet szerinti előírt módon a színházi fegyverét?

Viszont és ez már egyesületi témához kapcsolódó kérdés, ha egy egyesület megszűnik, vagy egy színházi fegyvert birtokló embert kizárnak, akkor az ő illetve az egyesület tulajdonában színházi fegyvereknek mi lenne a sorsa?

Előre köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2011.05.18. 10:49

Kérdésem az lenne, hogy amennyiben a tagok maguk finanszírozzák a színházi fegyverüket azok egyesületi tulajdonná válnak e vagy sem?

Ha nem ruházzák az egyesületre, akkor nem.

Másfelől lehetne e olyan alapszabályt lefektetni, melynek egyes pontjait nem lehetne módosítani (mint az NSZK alkotmányában a hatályon kívül helyezhetetlen részeket) illetve az alapító tagoknak, bizonyos feltételek között lehet e biztosítani egyes kérdésekben vétó jogot?

Véleményem szerint nem.

Illetve az nem világos, hogy egyesület is lehet e közhasznú célokat ellátó testület vagy sem?

Lehet.

Textor Textrix # 2011.05.18. 10:15

Üdvözletem!

Egy hagyományőrző egyesület alapítását tervezzük. Mivel a XX. századi hadtörténelemre koncentrálnánk van néhány aggályos kérdés. Nevezetesen színházi fegyvert csak hadtörténelmi egyesület (vagy egyesületi tag?) és filmezéssel foglalkozó cég tarthat.

Kérdésem az lenne, hogy amennyiben a tagok maguk finanszírozzák a színházi fegyverüket azok egyesületi tulajdonná válnak e vagy sem? Illetve a színházi fegyverek esetén a törvény úgy szól, hogy jól zárható helyen kell tárolni a fegyvert, de az nem világos, hogy egy tag lehet csak kijelölve erre a feladatra, vagy mindenki tarthatná otthon a törvény által előírt módon a saját színházi fegyverét?

Másfelől lehetne e olyan alapszabályt lefektetni, melynek egyes pontjait nem lehetne módosítani (mint az NSZK alkotmányában a hatályon kívül helyezhetetlen részeket) illetve az alapító tagoknak, bizonyos feltételek között lehet e biztosítani egyes kérdésekben vétó jogot?

Illetve az nem világos, hogy egyesület is lehet e közhasznú célokat ellátó testület vagy sem? Jelen esetben a kulturális, oktatási célok kerültek megnevezésre.

Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2011.03.23. 14:19

Nincs mit.

sztma # 2011.03.23. 13:45

Köszönöm !
BBA

ObudaFan # 2011.03.23. 11:40

Lehetnek. De tisztségviselői csak akkor, ha a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek.

sztma # 2011.03.23. 08:45

Jó napot !

Nem magyar állampolgárok lehetnek-e magyarországi egyesület alapító tagjai?

Köszönettel:
BBA

ObudaFan # 2011.03.09. 18:54

Ha ezt csak kiegészítő jelleggel, az alapfeladatai finanszírozása érdekében teszi, akkor nem.

burok # 2011.03.09. 12:57

Tisztelt ügyvédúr!

Szeretném megkérdezni, hogyha egy egyesület bérel egy területet, azonban azt nem használja ki teljesen akkor bérbe adhatja-e ezt a területet(az eredeti bérbeadó hozzájárul a további bérbeadásba) egy harmadik személynek, azaz jelent-e problémát, hogy ebből neki árbevétele származik?Illetve probléma-e, ha a bérelt ingatlanon reklámhelyeket ad el és ebből bevétele származik?

Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2011.01.30. 16:29

Bármilyen károkozás esetén, ha az felróható. Egy szándékosan vagy gondatlanul hátrányos döntés esetén például. Lehet csinálni gyed mellett. Az ingatlan vonatkozásában nincs nagy kockázat szerintem.

pacokj # 2011.01.30. 16:25

Bocsi, tudnád nekem ezt egy kicsit részletezni? Pontosan milyen károkozásnál? És ezek szerint akkor gyed mellett is betölthetem a pozíciót? Valamint az ingatlannál mi a helyzet?

Előre is köszönöm

ObudaFan # 2011.01.30. 16:02

Az egyesület felé felelsz teljes vagyonoddal, ha az egyesületnek kárt okozol.

pacokj # 2011.01.30. 15:40

Jó napot

Szeretnék segítséget, és felvilágosítást kérni egyesület alapításáról.

Baráti körrel alapítunk egy kutyás egyesületet. Olyan kérdésem lenne, hogy mivel én leszek az elnök vagy az alelnök, így milyen felelősségem lesz? Itt a pénzbeli dolgokra gondolok főként, tehát saját vagyonnal felelek bármiért? Valamint persze az erkölcsi is. Továbbá mivel ez egy induló egyesület lesz, ezért még pénzt úgysem kapunk, de így is elvállalhatom a pozíciót? Jelenleg 9,5 hónapos kislányommal gyeden vagyok. Továbbá még az lenne a kérdésem, hogy az egyesület a mi házunkba lesz bejegyezve, így van valami kockázat? Bár nem szeretnénk, de ha mégis gondban lesz az egyesület, akkor kockáztatjuk az ingatlanunkat?

Előre is köszönöm válaszát.

Üdv
Ildi

ObudaFan # 2011.01.27. 12:51

Nincs mit.

tnatina # 2011.01.27. 11:45

Köszönöm!

ObudaFan # 2011.01.27. 10:42

Nincs mit.

NEM kissebbségi # 2011.01.27. 07:33

Köszönöm szépen a válaszát!

ObudaFan # 2011.01.26. 13:24

NEM kissebbségi

Akkor valamilyen gazdasági társasági formát kell választani, nem egyesületet alapítani.

tnatina

http://www.egyesuletalapitas.info/…sznusag.html

http://www.kozhasznusag.hu/

zserd # 2011.01.26. 07:35

Köszönöm a választ!

Üdv, Zserd

tnatina # 2011.01.25. 21:07

Szeretném megkérdezni, hogy pontosan, részletesen mivel is jár egy egyesület közhasznúsága? Mik az előnyei egy nem közhasznú egyesülettel szemben, és még ennél is jobban érdekel, hogy milyen plusz munkával, adminisztrációval stb. jár? Szóval mindent szeretnék tudni, amit tudni kell egy közhasznú egyesület leendő elnökének. Csak hogy tudjam, mit vállalok.
A választ előre is nagyon köszönöm!

NEM kissebbségi # 2011.01.25. 19:26

Mindenféleképpen jövedelemszerzés céljából szeretném a dolgot nyitni.Tehát egy idő után talán még a megélhetésemet is jelentené a dolog.

ObudaFan # 2011.01.25. 10:37

Ez valamilyen jövedelemszerzésre irányuló vállalkozás lesz, vagy egy nonprofit szervezet?

NEM kissebbségi # 2011.01.25. 08:03

Tiszteletem!

Nagyon remélem jó helyre írom problémámat!
Egy új helyet szeretnék nyitni,ami jelenleg csak kondícionálóteremből állna,későbbiekben kiegészülne fodrászattal,és kozmetikával is.
Milyen papírokat kell beszereznem,milyen engedélyeket,és talán a legfontosabb milyen elvárások szükségeltetnek tehát a nyitási feltételek.

Pontosan azt sem tudom milyen formában kéne ezt csinálni.
Sőt semmit....
Fiatal vagyok,és nem ilyen irányban tanultam,ez messze áll tőlem.
egy dolog van amit biztosan tudok,hogy a hely bérelt lesz.

Választ/válaszokat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2011.01.24. 13:19

15 nap elteltével az egyesület képviselője vagy meghatalmazottja beviszi a bíróságra a végzést, és ott jogerősítik. Vagy meg lehet várni, amíg a bíróság magától kiküldi a jogerősítő végzést.