alapítvány


Vizilabda # 2018.01.15. 16:10

Tisztelt Fórumozók! Egy alapítvány működése kapcsán merült fel bennem egy kérdés. Nem teljesen egyértelmű, hogy egy kurátor lemondása, mely az általános szabályok szerint 60 napon belül hatályosul, az hogyan viszonyul ahhoz, hogy az alapítvány nyilvántartásba vétellel jön létre,így a módosítás is ennek megfelelően azzal következik be. Nem beszélve arról, hogy egy közhiteles nyilnátartás is van ezzel kapcsolatban. (De ez a kérdés a kurátor határozott idejű megbízása esetén is felmerül, bár itt talán egyértelműbb, mert nem találtal további "iránymutatást")Köszönöm!

gerbera317 # 2018.01.13. 18:46

Bocsi, nem ide akartam.

gerbera317 # 2018.01.13. 18:45

Szólj anyudnak, hogy lúzer apud neked utalt, minden rendben van. És szólj apudnak, hogy máskor ne csináljon ilyet, mert rajtaveszthet.
A felemelés egy másik kérdés.

ObudaFan # 2018.01.13. 12:48

Az alapító az örökhagyó, de ő már nyilván nem tud alapítói jogokat gyakorolni, hanem az, akit erre kijelölt. Viszont az, hogy mire költik a pénzt, nem az alapító(i jogok gyakorlója) kompetenciája, hanem a kuratóriumé.

Juszti01 # 2018.01.13. 11:00

Üdv. Abban kérnék segítséget, hogy az örökhagyó végrendeletében Alapítvány létrehozásáról rendelkezett. Meghatározta az alapítvány célját és vagyonát, ami nem kis összeg és nem szeretném ha nem szólhatnék bele, hogy mire költik.
Az lenne a kérdésem ebben az esetben ki az alapító az elhunyt vagy az örökös.

PraetorLXXVI # 2018.01.09. 11:22

Abban kérek állásfoglalást, hogy az éves beszámoló elektronikus közzétételére vonatkozó meghatalmazást az alapítvány alapítói jogkör gyakorlója adja a könyvelő cég alkalmazottjának vagy a kuratórium elnöke, vagy mindegy? köszönöm.

ObudaFan # 2017.11.17. 21:32

Nyilván sokkal jobban kellene ismerni a szereplők közti jogviszonyt, de ez így azért ad alkalmat visszaélésre.

IllePille # 2017.11.17. 15:12

A hozzá tartozó szerződésben egyértelműen leírják: Megbízási szerződés egyéni távoktatásra mely, létrejött egyrészt az alapítványi iskola számviteli, oktatási tevékenységében közreműködő angol cég, mint megbízott, másrészről a megbízott, azaz a tanuló számára megszervezze és biztosítsa a távoktatást és asz osztályozó vizsgákat. A vizsgáztatás helye az iskola címe.
Tehát az iskola igazgatója és a megbízott angol cég tulajdonosa házastársak. Az angol cég tulajdonosa az iskolát fenntartó alapítvány alapítója.

IllePille # 2017.11.17. 15:02

Tanulásszervezési díj, regisztrációs díj.

ObudaFan # 2017.11.17. 10:49

Ez a cég milyen alapon számláz tandíjat?

IllePille # 2017.11.16. 16:16

Most olvastam vissza. Nem jól írtam. Az alapítvány alapítója és a fenntartott iskola igazgatója házastársak.

IllePille # 2017.11.16. 16:14

Melyik része nem stimmel? Mi lehet a hiba? Összeférhetetlenség, esetleg a vagyon visszaszerzés? Mi lehet a következmény?

ObudaFan # 2017.11.16. 13:59

Nem tűnik szabályosnak.

IllePille # 2017.11.16. 07:10

Közhasznú alapítvány, alapító egyetlen magánszemély, aki megalapította az alapítványt, be is fizette a szükségeseket. Oktatásról van szó. Az alapítvány a fenntartója egy alapítványi iskolának. A megigényelt normatívát átadja az iskolának. Az iskola igazgatója az alapítvány igazgatója. Az iskolások a tandíját az alapító külföldi cége számlázza ki, a tandíjak neki kerülnek befizetésre. Szabályos-e ez? A vagyonkivonással kapcsolatban ez nem lehet probléma? Köszönöm a választ.

Bonbonka # 2017.10.25. 15:16

ObudaFun,

Köszönöm szépen a választ.

ObudaFan # 2017.10.23. 07:50

A nyilvántartó bíróságon.

merleg01 # 2017.10.22. 21:48

Tisztelt Fórumozók!
Szeretném megtudni, hogy alapítvány alapító okiratát hol lehet megtekinteni? Úgy értem, hivatalos helyen közzé kell e tenniük, ahol bárki megnézheti.

ObudaFan # 2017.10.22. 15:54

Nincs ez így konkrétan kizárva, de én meglehetősen aggályosnak tartom. Az alapító az alapítvány fennállása alatt nem veheti vissza az alapítói vagyont, minden ilyen esetnél pedig felmerül, hogy nem ezt a rendelkezést játsszák-e ki.

Bonbonka # 2017.10.21. 17:02

Tisztelt ObudaFan!

Szeretném kérdezni, hogy az alapítvány alapítója végezhet-e pl.egyéni vállalkozásán/cégén (ahol ügyvezető) keresztül tevékenységet az alapítvány céljához kapcsolódóan?

pl. Az alapítvány célja gyermekek fejlesztése (korai fejlesztés). Az alapító szakember (megfelelő végzettségel), és Ő lenne felkérve egy adott tevékenységre (más szakemberekkel mellett).

Köszönöm a választ előre is.

PraetorLXXVI # 2017.10.12. 07:58

Elnézést, még egy felvetésem lenne: az alapítvány a kerékpárokat tovább adhatja pl. használatba mondjuk állami cégnek?

Rexor # 2017.10.09. 07:30

Én nem bohóckodnék igazolással ebben az esetben. Sima térítésmentes eszközátadás az alapítvány részére. Alapítvány aktiválja, de ha tényleg nincs értéke, akkor az 1 Ft is működhet (amit leír költségként).

PraetorLXXVI # 2017.10.09. 07:21

És ha az kerülne bele, hogy 1,-Ft az értéke a kerékpároknak - mert a 0,-Ft a könyvelő szerint nincs rendben? Számviteli szempontból az 1,-Ft viszont már érték, de jogilag "elbírható"? Köszi.

lewho # 2017.10.05. 12:32

Ha közhasznú szervezet kapja, illetékmentes.

Ha az adományozó nem akarja elszámolni költségként, adóalap csökkentő tényezőként, akkor nem kell.

Szerintem.

PraetorLXXVI # 2017.10.05. 11:14

Köszi! És ebben az esetben kell-e
az adományozásról adományozási igazolást kiállítani és év végén a NAV-nak megküldeni,illetve
az illetékről 30 napon belül a NAV-nak jelenteni?

lewho # 2017.10.05. 10:05

Meg. De inkább úgy, hogy értékcsökkenés miatt a mérlegben már nem szereplő/leselejtezett stb. tárgyi eszközt ad ....