Kényszertörlés


ObudaFan # 2017.01.20. 05:43

Nem biztos, ahogy írtam, más jogcímen is eltilthattak, ez a kérdésedből nem derül ki.

GalV # 2017.01.20. 05:37

Koszonom valaszod. A komplett peres eljarasrol engem nem ertesitettek. Ezek szerint jo esellyel lebbezhetek fel?

ObudaFan # 2017.01.20. 05:30

A cégbíróság eltiltja azt a személyt, akinek felelősségét a felszámolási vagy kényszertörlési eljárás során ki nem elégített hitelezői követelésért a bíróság jogerősen megállapította és a jogerős bírósági határozat szerinti fizetési kötelezettségét nem teljesítette.
Ebben az esetben azért ezt egy komplett peres eljárásnak kellett megelőznie, amiről csak tudnod kellene.

Ha a cég cégjegyzékből történő törlésére kényszertörlési eljárásban kerül sor, a cégbíróság - e törvényben meghatározott kivétellel - eltiltja azt a személyt, aki a kényszertörlési eljárás megindításának időpontjában vagy az azt megelőző évben vezető tisztségviselő, korlátlanul felelős tag, korlátolt tagi felelősséggel működő gazdasági társaságban többségi befolyással rendelkező tag volt.

Tehát első körben azt kellene feltérképezni, hogy pontosan melyik szabály alapján lettél eltiltva. Ez az iratok ismerete nélkül nem igazán megy.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.19. 15:17

Nincs abban a "levélben" indoklás és jogorvoslati kioktatás? Ha van, akkor azt olvasd el; ha nem érted, akkor azt írd be ide.

Immaculata # 2017.01.19. 14:39

3.) A NAV előtt az átruházást kell bizonyítani.

GalV # 2017.01.19. 14:11

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Láttam cikkeit illetve hozzászolásait néhány engem is érintő kérdésben, így bátorkodtam tisztelettel érdeklődni, hogy esetemben tud e pár sorban segíteni.
2015. december 1-én eladtam cégem tartozásmentesen, minden papírjával rendben. Tegnap kaptam egy levelet, mely szerint 5 évre eltiltanak az ügyvezetéstől mert a céget kényszertörölték. (Állítólag a NAV-nak taroztak 120.000 Forinttal.)
Van e bármilyen esélyem, hogy az eltiltást megússzam? 1.) Kifizetem a tartozást, 2.) állíthatom-e , hogy eladás után a pémztárban maradt 130.000 Ft amiért a vevő felhívásomra nem jelentkezett, tehát a cégnek volt vagyona 3.) esetleg más?

Kérésére az iratanyagot át tudom küldeni.

Segítségét előre is köszönöm

ObudaFan # 2016.11.14. 21:30

Hát, sokat valószínűleg nem.

isti1984 # 2016.11.14. 14:15

Köszönöm a gyors választ! Akkor megnyugodtam...

Én, mint tag tehetek valamit, hogy egyáltalán történjen is valami a céggel? Pl. hogy megszünjön? Vagy az ügyvezető és a másik tag nélkül semmit nem tudok tenni?

ObudaFan # 2016.11.13. 16:37

Őt tiltják el.

isti1984 # 2016.11.12. 12:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Pár évvel ezelőtt egy barátommal közös vállalkozást alapítottunk, majd nem sikerült megcsinálni, amit szerettünk volna, így az alapítás után a tevékenység valójában nem indult el.
A cégben 50/50%-ban vagyunk tulajdonosok, az ügyvezetői tevékenységet Ő folytatja. Ő azóta kiment külföldre és nem foglalkozott a kérdéssel, csak beadta a bevallást, ami ugyebár egy 0-ás bevallás volt mindig. Viszont, mivel nem vette át a hivatalos leveleket senki, ezért a NAV felfüggesztette az adószámot. Érdeklődni szeretnék, hogy kényszertörlés esetében mindketten kapunk eltiltást vagy csak Ő, mivel ő végezte az ügyvezetői tevékenységet?

A választ előre is köszönöm!

István

ObudaFan # 2016.10.15. 10:37

Több teendő nem lesz. A végelszámoló kap egy eltiltást gazdasági társaságok vezetésétől. A céget törölni fogja a cégbíróság.

jogmaki # 2016.10.15. 06:48

Tisztelt Ügyvédnő / Ügyvédúr!

KKT. kényszertörlési eljárása miatt kérném véleményét a következő esetben

  • 13évell ezelőtt a tagok elindították a gazdasági társaság végelszámolását, a 4 tag közül (mindenkinek mindenhez egyforma "jogosítványa volt) egy ki lett jelölve végelszámolóként.
  • a végelszámolás időpontjától semmilyen gazdasági tevékenységet nem folytatott.
  • a társaságnak vagyona nem volt (pár leamortizálódott számítógép, mobiltelefon, melyek már akkor is elavultak voltak) semmilyen tartozásai nem voltak, megkapta a nullás papírokat, a bankszámlája is ezáltal megszüntetésre kerülhetett és került is.
  • egy ideig szépen haladt a végelszámolás, küldték a nullás bevallásokat, majd egy költözés után elvesztek bizonyos céges papírok, ill. a maradék elázott és használhatatlanná vált, az elektronikus bevallási módra már nem lett beregisztrálva.
  • napjainkban kapott a cég egyik tisztségviselője egy kényszertörlési végzést, melyben felhívja a figyelmét a cégbíróság hogy a vagyona és kötelezettségei tekintetében nyújtson információt 30 napon belül.

A kérdésem az,

  • ilyen esetben mi a teendő azon kívül hogy leírják hogy nincs vagyon és semmilyen tartozás?
  • milyen büntetésre lehet számítani ha büntetnek ilyen esetben?
  • mi várható a válaszlevél 30 napon belüli megírása után?

Valahol olyat olvastam, hogy mérleget kell benyújtani, ezzel a gond, nincsenek iratok, ill. nincs elektronikusan bejelentve.

Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.08.04. 12:52

Mivel a törvény erejénél fogva mesgzűnik a cég a 6 hónap lejártával, szerintem nem végezhetsz semmilyen tevékenységet.

Molnarzs # 2016.08.04. 11:40

"Az adóalanyiság megszűnésének időpontjának számításánál a cégjogi szabályokat kell figyelembe venni: a kényszertörlési eljárás kezdőnapja a kényszertörlési eljárást megindító végzés Cégközlönyben történő közzétételének napja; az adóalanyiság ebből fakadóan a közzétételt megelőző nappal szűnik meg." Megnéztem a cégközlönyben és még a cégközlönyben nem jelent meg és a NAV-nál is élő a cég.....

Molnarzs # 2016.08.04. 11:30

na de hol? és miért nem tud róla a nagytudású hivatal? :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.04. 09:28

Minden le van szabályozva valahol. :)

Molnarzs # 2016.08.04. 09:11

Szeretnék segítséget kérni. Az ügyvédem elfelejtette beadni a kültag változási bejelentést 6 hónapon belül.

Én időben befizettem (3 hónappal a határidő előtt) az illetékeket a Cégbíróságnak és az IM-nek, meghatalmazást adtam az ügyvédnek, jegyzőkönyvem van a kültag módosításról, illetve sorszámozott ügyvédi számlám (2 hónappal a határidő előtt).

Július elején kaptam meg a végzést a kényszertörlési eljárásról és hogy a cég május 2-án megszünt. 14 napom volt fellebbezni.

Mi ez ellen fellebezést adtunk be, aminek az átfutási ideje állítólag 2-5 hónap.

Kérdés, hogy most folytathatok-e gazdasági tevékenységet, illetve ha később elutasítják a fellebezést, akkor visszamenőleges lesz e a döntés és az milyen következményekkel járhat ha május 2 után végzek gazdasági tevékenységet.

Cégem 19 éve működik (IT tanácsadás nagy magyar cégeknek és multiknak), Evás, soha nem volt adó illetve egyéb tartozásom.

Erre a kérdésre sem a NAV, IM, Cégbíróság nem tud választ adni, mindenki a másikra mutogat. VAlahol ez le van szabályozva/írva?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 09:27

Nincs mese, akkor törvénymódosítást kell kezdeményezni.

ObudaFan # 2016.07.30. 07:26

Ebben teljesen igazad van, csak a törvény szövege alapján meg mégis kényszertörlésről van szó. És a törvény szövege alapján szerintem nem tud mit tenni a cégbíró.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 07:20

Úgy értem, ez nem is kényszertörlés. Hiszen nem szólítják fel előtte a törvényes működés helyreállítására stb.
A jogérzékem is azt mondja, hogy indokolatlan és méltánytalanul súlyos szankció lenne. Az utolsó beltagot vagy kültagot nem pótolni nem is jogellenes magatartás.

ObudaFan # 2016.07.29. 22:23

A Ctv. 9/C. § általában szól az eltiltásról kényszertörlés esetén, csak a törvényben kifejezetten nevesített kivételek esetén nincs eltiltás.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 11:22

Ez szerintem nem az a kényszertörlés. Egyszerűen arról van szó, hogy a kültag kiesése miatt a törvény erejénél fogva megszűnt a cég.
Amíg el nem tiltják, mindenképpen lehet egyéni vállalkozó vagy beltag másik bt-ben, ha innen kilép. Kft. tag meg aztán végképp lehet.

ObudaFan # 2016.07.28. 10:43

Pedig a foszabaly az eltiltas és akkor beltag nem lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 10:33

Miért ne lehetne beltag vagy egyéni vállalkozó? Kilép a törlés alatt lévő - tulajdonképpen megszűnt - társaságból, és kész.

MaCS_70 # 2016.07.28. 09:30

Üdvözlöm a fórumlakókat!

A következő helyzetben kérek tanácsot:

Bt. kényszertörlés megindításáról megjött a jogerős végzés, az ok: későn pótolták az elhunyt kültagot.
A cég egyébként rendben van, szabályosan működött, nincs tartozása.
A beltagnak viszont ez a megélhetését biztosító egyetlen tevékenysége (mesterember), kérdés, hogy hogyan folytathatja azt, lehetőleg megszakítás nélkül. (Napi kis értékű munkákat vállal és számláz utánuk.)
Mivel még beltag, egyéni vállalkozó nem lehet, a cég viszont ugye nem folytathatja a gazdasági tevékenységet.
Az sem tiszta, hogy el fogják-e tiltani 5 évre.

Köszönettel: MaCS