Kft ingatlan apportja egy új Kft-be


AMiklos # 2005.08.08. 10:56

A következőkben szeretném a segítségüket, véleményüket kérni:
„KFT 1.” 2 magánszeméllyel közösen egy „KFT 2.”-t szeretne alapítani.
A „KFT 1.” egy 30 millió Ft értékű ingatlant vinne be apportként, milyen fizetési kötelezettségei keletkeznek ebből? (adó, illeték stb.) Lesz-e egyáltalán?
Az új „KFT 2.” törzstőkéjének min. 30%-ának készpénznek kell lennie? Ez azt jelenti, hogy minimum 13 millió Ft-ot még „be kell fizetni” mondjuk a 2 magánszemélynek?
A tulajdoni arányoknak szigorúan a törzstőkébe bevitt %-ok arányának megfelelően kell alakulniuk ezután, vagy egyéni megegyezés alapján is történhet? (50% a „KFT 1.”-é, és 25-25% a 2 magánszemélyé, holott a törzstőkébe 70%-ot tett a „KFT 1.” és 15-15%-ot a 2 magánszemély) Ekkor a „KFT 1.”-t terheli-e vmilyen plusz kötelezettség?
Származhat-e abból vmilyen kár, egyáltalán jogilag lehetséges-e, hogy a 30 millió Ft értékű ingatlant kisebb értéken vigyék be apportként a „KFT 2”-be?
Köszönettel: A.Miklós

Rexor # 2005.08.08. 13:15

Az apportálás ingatlanértékesítésnek minősül illeték szempontból, tehát alapesetben 10 % mértékű illetékfizetési kötelezettség keletkezik.

Ha 43 millió Ft jegyzett tőkével alapítják a társaságot akkor valóban ennyi kp-t kell minimum befizetni, de ebben az esetben célszerűbb inkább úgy (ha el akarják kerülni a nagyobb kp befizetést), hogy 3 millió Ft-al alapítják a Kft-t, és így csak a minimális 1 millió Ft-ot kell befizetni.

Az apport értékét a tagok határozzák meg, tehát akár 1 Ft-ért is be lehet vinni. Ugyanakkor 2005-től az aport értéke, ha nem felel meg a piaci értéknek adóalapnövelő tétel (tehát példánál maradav az 1 Ft és 30 millió forintos piaci érték közötti különbségte le kell adózni 16 %-os társasági adóval).

A tulajdoni arányokat a tagok határozzák meg.

AMiklos # 2005.08.08. 13:28

köszönöm a választ.
Akkor, ha jól értem, egyszer lenne a "KFT 1."-nek egy 10%-os illeték. (ez semmiképpen sem elkerülhető?)

Ha 3 millió Ft-tal alapítják a "KFT 2."-t, és az ingatlant 30 millióval apportálják be, az akkor nem üti egymást?
A 30%, min. 1 millió Ft Kp akkor hol érvényesül?

Rexor # 2005.08.08. 13:37

Egy valami kimaradt: ha Kft. 1 viszi be apportba, akkor 25 % áfát is kell fizteni az ingatlan után.

Jogos a kérdés én voltam egy kicsit rövid. Arra gondoltam, hogy megalakul a Kft. 3 millióval (1. lépés), majd jöhet egy jegyzett tőke emelés 43 millió forintra, és ilyenkor már nem él a 30%-os szabály (csak alapításkor).

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.08.08. 14:04

Váljatok ki a Kft-ből egy másik Kft-vé és vigyétek az ingatlant, akkor nem kell illetéket fizetni.

AMiklos # 2005.08.08. 15:30

Amit woodslave mond nem rossz ötlet, ha ez így járható. Egyetlen gondom van vele. KFT 1-nek 2 tulajdonosa van, és a KFT 2-ben szintén benne lenne ez a 2 tulajdonos. Akkor az nem egészen kiválás, nem?.
KFT 2. ennek az ingatlannak a hasznosítására alakulna, és KFT 1. többi tevékenységébe a 2 magánszemély nem szállna be.

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.08.08. 18:11

Hidd el, járható. Ügyvédjelöltként pont most csináltam egy ugyanilyet. A kiválás nem azt jelenti, hogy tagváltozás is bekövetkezik, hanem a vagyon egy része kerül ki a társaságból egy másik, a kiválással létrejövő társaságba.

AMiklos # 2005.08.09. 05:44

Akkor a végeredmény ugyanaz lesz, mint én először elképzeltem, csak másik jogi úton?
Tehát nem KFT 1. apportál KFT 2.-be (ami elég sokba kerülne neki), hanem KFT 1-ből kiválik vmi és KFT 2. lesz? És itt valóban nincs se illeték, se ÁFA?
OK, hiszek neked, tájékozódásnak jó kiindulópont. Azt értem, hogy mindent meg lehet különböző jogi úton oldani, csak az hihetetlen számomra, hogy egyik után semmit nem kell fizetni, másik után meg egy rakás pénzt, és az eredmény ugyanaz.

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.08.09. 07:36

Illetékmentességek, illetékkedvezmények
26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
.
.

  1. a gazdálkodó szervezet olyan szervezeti átalakulással (egyesülés, szétválás) bekövetkező vagyonszerzése, amikor a létrejövő gazdálkodó szervezet(ek) a korábbinak jogutódja(i) lesz(nek);

Tessék Illetéktörvényből vett szemelvény

AMiklos # 2005.08.09. 07:58

Már csak 1 kérdés, és nagyon köszönöm a segítséget:
akkor innentől semmi fizetési kötelezettség nincs, ÁFA se, semmi?

KFT2. a KFT1. jogutódja (de KFT1. is megmarad), és KFT 2-be beléphet a 2 magánszemély.

Köszi a válaszokat!
M.

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.08.09. 08:37

Nincs se illeték se Áfa. A belépésnek sincs akadálya. De ügyvéd mindenféleképpen kell hozzá, tehát ő majd elmondja a dolgokat.