fizetési meghagyás


gerbera317 # 2020.11.01. 20:35

A munkavállalói követelés elsőbbséget élvez az adóköveteléssel szemben.

Floww # 2020.11.01. 20:01

Én a közjegyzőtől tudtam meg, hogy lehet indítani FMH-t, ha a feltételek megfelelnek. Igazából a NAV végrehajtás miatt nem tudom, hogy van e értelme.

Grave7 # 2020.11.01. 19:51

Én úgy értelmezem, hogy munkabért lehet FMH útján érvényesíteni.

a fizetési meghagyásos eljárásról szóló 2009. évi L. törvény
3. §
(2) Csak fizetési meghagyás útján vagy a Pp. 167–168. §-ában meghatározott módon érvényesíthető a kizárólag pénz fizetésére irányuló olyan lejárt követelés, amelynek a Pp. pertárgy érték meghatározására vonatkozó szabályai szerint számított összege a hárommillió forintot nem haladja meg, feltéve, hogy
.a) a feleknek van ismert belföldi lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye, illetve székhelye vagy képviselete (a továbbiakban együtt: kézbesítési cím), és
.b) a pénzkövetelés – az (5) bekezdésben meghatározott kivétellel – nem a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény alapján létesített jogviszonyból, [...] ered.

(5) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott jogviszonyból származó pénzkövetelés iránti igény fizetési meghagyás útján csak akkor érvényesíthető, ha az ügy tárgya nem a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy a jogviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény.

drbjozsef # 2020.11.01. 19:35

Floww,

Nem indíthatsz FMH-t. Nincs helye FMH-nak, ha munkaviszonyból származik a követelésed.

Lásd : mokk.hu, vagy a törvény

Pert kell indítanod munkaügyi bíróságon.

Floww # 2020.11.01. 19:26

Üdvözletem! A NAV végrehajtást rendelt el a napokban a volt munkáltatóm ellen. A cég az utolsó havi fizetésemmel tartozik(augusztusi). Mivel senkit nem fizettek ki, mindenki felmondott. Fizetési felszólítást már küldtem, azt átvették, de nem fizettek. Érdemes elindítani az FMH-t, vagy már nem sokat érek vele?

gerbera317 # 2020.10.31. 12:34

Nem látom be, miért nem lehet csak simán annyit kérdezni, hogy mi a teendője, ha szerinte elévült a követelés.

rigoz # 2020.10.31. 12:06
  • kb. november végén jogerős és végrehajtható lesz.
rigoz # 2020.10.31. 12:05

A közjegyzőhöz az ellentmondást a meghagyás közlésétől számított 15 napon belül lehet előterjeszteni, írásban, teljes bizonyító erejű magánokirati formában, illetve - előzetesen egyeztetett időpontban - bármely közjegyzőnél, szóban, jegyzőkönyvbe foglalás terhével előadhatja azt.

Teljes bizonyító erejű magánokirat, az az (ok)irat, ami/amit:

  • végig önmaga ír és saját kezűleg aláír és az iraton ekként ismer el
  • a két tanú által hitelesítetten aláírt okirat, mely tartalmazza az okirati tanúk nevét, lakcímét és annak kijelentését a tanúk részéről, hogy az iratot előttük írta alá
  • közjegyző, bíró vagy ügyvéd által ellenjegyzett, illetve hitelesített aláírással került ellátásra

(többek közt)

Az ellentmondás benyújtását követően legkésőbb 30 napon belül kell az ellentmondás tényéről a jogosultat a közjegyző értesítse, aki az értesítést követő 15 napon belül kell keresetet tartalmazó iratát benyújtsa és a kiegészítő illetéket - ha személyes díjfeljegyzési jogban nem részesült - lerója a közjegyző felhívásában megjelölt bíróságon, mely rendszerint az Ön lakóhelye szerint illetékes járásbíróság.

E határidő elteltét követően a közjegyző - ha ellentmondásra került sor - az iratokat az illetékes bírósághoz a peres eljárás lefolytatása érdekében beterjeszti.

A bíróság a keresetet tartalmazó iratot, illetve az ügyiratokat megvizsgálja.

Ha perakadályt észlel, illetve, ha a keresetet tartalmazó iratát a jogosult felhívásra nem nyújtotta be vagy - amennyiben személyes díjfeljegyzési jogban nem részesült, illetve keresetet tartalmazó irata benyújtása mellett személyes költségmentesség, illetve személyes illeték- vagy költségfeljegyzési jog engedélyezését nem kérte - a kiegészítő illetéket nem rótta le, a bíróság a pert végzéssel hivatalból megszünteti.

Ha a keresetet perfelvételre alkalmasnak tartja a bíróság, e határidőben azt meg kell küldje az érdemi ellenkérelem előterjesztésére való felhívással a kötelezettnek, aki innentől fogva alperes (míg a jogosult felperes).

A bíróság 45 napos határidővel fogja felhívni ellenkérelme előterjesztésére, melyben meg kell erősítse és indokolnia kell, hogy miért elévül Ön szerint a követelés.

Ha a határidőben érdemi védekezést nem terjeszt elő, a bíróság meghagyással a keresettel egyezően el fogja marasztalni.

Összefoglalva: kb. míg a bíróságra jut az ügye a meghagyás közlésétől számítva kb. - figyelemmel arra is, hogy decemberben ítélkezési szünet is lesz 2 hétig - kb. 2-3 hónap, onnantól másfél-három hónap, míg érdemi intézkedés történik a perben.

Tehát az eljárás, ha ellentmond, legjobb esetben elsőfokon jövő június környékén lehet reális, hogy befejeződik. Szerencsés esetben. Ha nem mond ellent, a meghagyás várhatóan folyó hó végén jogerős és végrehajtható lesz...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.31. 11:54

Igen.

Ennek mostanában vajon mennyi az átfutási ideje?
Minek?

Ildikó60 # 2020.10.31. 11:40

Tisztelt Fórumozók!
Szeretném megkérdezni, hogy találkoztatok-e olyan esettel hogy a közjegyző fizetési meghagyást bocsát ki, de a követelés már elévült. Úgy tudom, hogy a közjegyző hivatalból nem vizsgálja az elévülést, tehát ellent kell mondani. Ilyenkor mindig perré alakul az ügy? Ennek mostanában vajon mennyi az átfutási ideje? Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.20. 05:01

A megszűnésről is küldenek határozatot.

anonim7777 # 2020.10.19. 21:30

Tisztelt Fórumozók,

Egy hozzáértőhöz lenne egy rövid kérdésem fmh témában. Ugye ellentmondással perré alakul az ügy ámde ha a jogosult a megadott határidőn belül nem terjeszti elő az illetékes bíróságnak a törvényben meghatározottakat és nem indul per arról a kötelezett is kap értesítést levélben? Vagy csak abban az esetben küldenek, ha per indul?

Válaszokat előre is köszönöm szépen!

drbjozsef # 2020.10.09. 05:20

DanTe111111,

Ha az igemódokat sem ismered, valóban eléggé felesleges kérdezned.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.08. 16:37

"festett nők, a pezsgős vacsorák”"
Az megrázó? Én bírnám.

DanTe111111 # 2020.10.08. 15:37

jogi forumon gyilkossagra valo felbujtas. gratulalok drbjozsef, mint egyetlen megoldas. azt hiszem hiba volt ide irnom. sok sikert mindenkinek.

gerbera317 # 2020.10.08. 15:15

OFF Ahogy a nóta is mondja: "festett nők, a pezsgős vacsorák". Szóval simán. ON

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.08. 14:24

OFF
Milyen megrázó eseménysor folytán szór el az ember 20 millió forintot?
ON

drbjozsef # 2020.10.08. 13:15

Jovammá, a további mondatokból egyértelmű, hogy a "kézbesítve" szót nem úgy értelmezi, ahogy Te. Meg ahogy kellene, persze.

gerbera317 # 2020.10.08. 11:36

Mivel az fmh-t átvette a kötelezett, azóta az már jogerős is (ezt írja: (néhány hete"), úgyhogy az elévülés legkorábban a mostantól 5 számított év múlva következhet be.

DanTe111111 # 2020.10.08. 10:55

Udvozletem Mindenkinek.
Probaltam atolvasni az osszes hozzaszolast, de minden kerdesemre nem talaltam valaszt. A kovetkezo a problemam: 2012ben alapitott egyszemelyes kft-m felszamolas ala kerult 2017-ben, azota toroltek is. 2015ben mikor meg nem minden jol ment a tarsasag felvett 20m huf agrarvallakozasi folyoszamla hitelt, aminek en mint ugyvezeto voltam a kezese 15 millio forintra. Ezutan a meglehetosen megrazo esemenysor utan, megprobaltam kulfoldon ujrakezdeni az eletemet, de nem jelentkeztem ki Magyarorszagrol, pontosan azert, hogy minden levelemet megkapjam. A 15 millios tartozasrol par hete kaptam meg az elso FMH levelet egy kozjegyzotol, de egy olyan cimre kezbesitve, ahonnan mar 2016ban kijelentkeztem. A tartozas lejarta 2016 augusztus, az a datum, amitol kezdve a ceg nem tudta visszatolteni a folyoszamla hitelt. Igy a koveteles elevulese 2021 aug-ra teszem. Kerdes: mi a legjobb taktitka, hogy birosagi uton ne lehessen vegrehajtast kezdemenyezni ellenem? koszonom! Dan

alsovonal # 2020.08.25. 21:47

Köszönöm mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.25. 14:49

Úgy, úgy. Vélelem áll a visszterhesség mellett, az ingyenesség az, ami bizonyításra szorul.

gerbera317 # 2020.08.25. 12:28

A követelés jogosságához elegendő bizonyítani a pénzátadás tényét. Ha az adós nem tudja bebizonyítani, hogy a pénzt így vagy úgy visszaadta, akkor már csak azon vitatkozhatnak, hogy 1) az kölcsön volt-e, vagy más, illetve, hogy 2) a visszafizetési határidő lejárt-e.

rigoz # 2020.08.25. 12:17

A bíróság mérlegelheti, aztán majd köteles az ítéletében indokolni, hogy miért úgy mérlegelt, ahogy.

De egy ilyen üzenet önmagában nem valószínű, hogy pernyertességet eredményezne...

alsovonal # 2020.08.25. 11:51

Köszi mindenkinek, valószínű nem vacakolok felszólítással, nagyon elszálltak a postai (térti, ajánlva) árak, inkább azt a pénzt a közjegyző nem olyan vészes díjához teszem hozzá.

Aztán kiderül ellentmond-e s ha igen felperesként a Bíróságon elég bizonyíték-e egy átutalási igazolás és egy chatprogramból kinyomtatott szövegrész, amiben adósom egyértelműen kölcsönt kért, határidőt ő maga írt.
Van tapasztalata valakinek, hogy bírósági szakban elfogadható bizonyíték-e egy olyan átutalás, aminek nincs közleménye? (...kölcsön... hat betűt baxtam leírni...)