Fórum Végrehajtási jog régebbi elöl     új hozzászólás

Végrehajtási jogi fórum

tamas9999 (törölt felhasználó) #   2020.04.17. 15:06

Amúgy a kérdés felvetése laikus(ok) számára, (például nekem) azért lényeges, ugyanis ha valakinek elveszik a "kereskedelmi ingatlanját", (mondjuk a fodrász üzletét) egyúttal a megélhetését is ellehetetlenítik és ebből nyilvánvalóan következhetne egy újabb kérdés, van e létező moratorium az ilyen helyzetekre?
Van e ezzel kapcsolatban valami jogszabályi változás?
Az "ilyen" helyzet alatt nyilvánvalóan a koronavírust értem...
A laikusok többsége nyilvánvalóan kérdezni szokott, előfordul hogy több topikban ugyanazt, ha neked ez probléma olvasgasd a "Maraggy Otthon" fórumot...

tamas9999 (törölt felhasználó) #   2020.04.17. 14:06

Ha valamelyik másik topikban meg is kapta rá rögtön a kielégítő választ, akkor miért itt tetted fel neki a kérdést és miért nem valamelyik másik topikban?

gerbera317 # e-mail 2020.04.17. 14:00

Pár hozzászólással lejjebb megkérdezted, hogy...
Igen, de nem a definíciójára voltam kíváncsi, hanem, hogy a végrehajtási eljárásban milyen módon értelmezzem a "kereskedelmi ingatlant". Ilyen fogalom ugyanis a végrehajtásban nem létezik, viszont fontos volt tudni, mire kíváncsi pontosan a kérdező, mert annak bizony érdemi jelentősége van. És mihelyst tisztázta (t.i.: nem lakóingatlan), meg is kapta rá rögtön a kielégítő választ. Nem itt, hanem valamelyik másik topikban.
Szerintem rajtad kívül mindenki értette a visszakérdezésem okát.

tamas9999 (törölt felhasználó) #   2020.04.17. 13:52

Kuplung65 (sztem), arra volt kíváncsi, hogy vonatkozik e bármiféle moratórium azon árverésen vásárolt ingatlanokra, melyek valakinek inkább a megélhetését és nem az ott lakását biztosították. Nekem érthető volt, másnak vaskarika.

wers #   2020.04.17. 11:52

:D Ez valami ingatlanközvetítői tanfolyamos okosság?

Még annak is rosszul hangzik :)

árverésen vásároltam egy kereskedelmi ingatlant. Az adós nem lakik az ingatlanban

Valahogy már itt fából vaskarika.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.04.17. 11:21

:D Ez valami ingatlanközvetítői tanfolyamos okosság?

www.kbs-ugyved.hu

tamas9999 (törölt felhasználó) #   2020.04.17. 10:35

Pár hozzászólással lejjebb megkérdezted, hogy: "Mi az a 'kereskedelmi ingatlan'?
Válaszoltam.

gerbera317 # e-mail 2020.04.17. 08:48

???

tamas9999 (törölt felhasználó) #   2020.04.16. 22:26

A jövedelemtermelő ingatlanok csoportjába tartoznak a kereskedelmi ingatlanok, melyek funkciójukat tekintve sokfélék lehetnek.

Cabron_ # e-mail 2020.04.16. 15:21

Ok, most már értem. Igen, ez nekem nehéz. Van egy csomó jogi dolog, amit hamar és jól megértek, a végrehajtással kapcsolatos dolgok pont nem ezek közé tartoznak. Szerintem mindannyian vagyunk ezzel így. De azért kösz.

gerbera317 # e-mail 2020.04.16. 15:14

Nem értem
Mármint mit? A végrehajtói kézbesítést? Hát végrehajtó kézbesítette neked a felhívást, vagy pedig postás, esetleg cégkapu útján érkezett?
Csak hogy értsd: A végrehajtói kézbesítés az az eljárási cselekmény, amikor a végrehajtó kopogtat az ajtódon azzal, hogy iratot hozott. Felmutatja hozzá a jelvényes igazolványát, és jegyzőkönyvet készít a kézbesítésről, vagy pedig megállapítja, hogy megtagadtad az átvételt. Illetve két véglet között bármi más is lehetséges. Ld. Vht. 37. § (2) bekkezdés. Na, hát erre is fennáll jelenleg a vészhelyzeti tilalom. Tényleg ennyire nehéz?

Cabron_ # e-mail 2020.04.16. 14:55

Viszont most egy új helyzet állt elő. Április 7-i dátummal ma kaptunk egy levelet, amiben a végrehajtó kéri a munkavállalónk munkabéréből a letiltást.

Na, ezt már nem tudom kibogozni, hogy ez rendben van-e.

2. § (1) A veszélyhelyzet ideje alatt végrehajtói kézbesítésre nem kerülhet sor azzal, hogy a kézbesítésre vonatkozó határidő a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napon újrakezdődik.

Nem értem. :(

Cabron_ # e-mail 2020.04.16. 14:46

Grave7:

Köszönöm szépen.

Grave7 #   2020.04.14. 17:13

@Cabron_:
Jól olvastad és helyesen értelmezed: az általános szünetelés csak az adóhatóság által foganatosított végrehajtásokra vonatkozik.

Az 57/2020. (III: 23.) Korm. rendelet 1-8. §-ban nincs letiltással kapcsolatos rendelkezés, tehát azokat az eddigiek szerint kell folytatni, az új letiltásokat is az általános szabályok szerint kell megkezdeni.

Ha az adós (munkavállaló) bármilyen kedvezményt szeretne, azt csak a végrehajtást kérő engedélyezheti - a végrehajtást kérő írja meg ezt a végrehajtónak és a végrehajtó fogja értesíteni erről a munkáltatót.

Cabron_ # e-mail 2020.04.14. 14:44

Sziasztok!

Mint munkáltató érdeklődök, hogy ha jól olvastam és értelmeztem, akkor a már meglévő, havonta munkabérből levont letiltásokat az adóhatósági letiltások kivételével nem érinti ez a vészhelyzeti rendelkezés a végrehajtásokról?

Tudom, úgyis csak végrehajtói utasítás alapján járhatunk el, de nagy az érdeklődés egy-két munkavállalónk körében, szeretnék magyarázatot részükre.

Köszönöm.

gerbera317 # e-mail 2020.04.12. 15:11

Aha. Nehéz lenne csak egyetlen topikban megkérdezni ezt?

Kuplung65 # e-mail 2020.04.12. 14:28

Kereskedelmi ingatlan jelen esetben ABC, iroda, üzlet ami kisebb átalakítással étterem vagy ruhabolt is lehet. A lényeg az, hogy nem lakik az ingatlanban senki, nincs bejelentve sem állandó, sem ideiglenes címmel az adós.

drbjozsef #   2020.04.12. 10:19

De kitartó vagy.
Most már én is kíváncsi vagyok... :D

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

gerbera317 # e-mail 2020.04.12. 10:18

Mi az a 'kereskedelmi ingatlan'?

Kuplung65 # e-mail 2020.04.12. 09:46

Tisztelt Fórumozók!

Néhány hete árverésen vásároltam egy kereskedelmi ingatlant. Az adós nem lakik az ingatlanban, néhány ingósága van csak ingatlanon belül.
Az árverés ellen végrehajtási kifogás érkezett a végrehajtóhoz/bírósághoz. Kérdéseim:

milyen reális időkereteken belül várható döntés a bíróság részéről manapság?
a szóban forgó árverésnél érvényes a kilakoltatási moratórium abban az esetben, ha nem akarják átadni az ingatlant?
számomra nem világos, hogy a jelenlegi vészhelyzet miatti rendelet korlátozza-e kereskedelmi ingatlanok birtokba adását?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Potter2018 # e-mail 2020.04.07. 20:53

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat :)

gerbera317 # e-mail 2020.04.07. 12:55

A kifogás előterjesztésének lehetősége után 15 nappal lesz jogerős?
Nem. Egy intézkedés klasszikus értelemben véve sosem válik jogerőssé. Csak a kézhez vételt / tudomást szerzést követő meghatározott idő elteltével (ez általában 15 nap) már nem támadható meg, nem kérhető a megváltoztatása vagy megsemmisítése. Tehát olyan, mintha jogerőssé válna. V.ö.: "és ha van itt valaki, aki eme a frigy megkötésének bármilyen akadályáról tudomással bír, az most szóljon, vagy hallgasson mindörökre".

drbjozsef #   2020.04.07. 12:50

Értem, köszi, bocs, nem néztem meg, azt hittem, ezt nem szabályozzák.

gerbera317 # e-mail 2020.04.07. 12:06

Miért nem?
Mert a Kr. így rendelkezik. Nem én értelmezem így, hanem konkrétan így van elrendelve: 3. § (3) Ingatlan kiürítése iránt, azzal összefüggésben intézkedni, valamint ingatlan kiürítésére irányuló helyszíni eljárási cselekményt foganatosítani a veszélyhelyzet megszűnését követően lehet azzal, hogy az intézkedés, eljárási cselekmény lefolytatására, a halasztásra, a jegyző értesítésére vonatkozó határidő a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napon újrakezdődik.

drbjozsef #   2020.04.07. 10:08

Ez azt is jelenti, hogy az árverési vevő kiürítés iránti kérelméről a végrehajtó nem értesítheti a jegyzőt sem,

Miért nem? Értesíti, letelik a 60 nap, a vevő 15 napon belül kéri a kiürítést, a végrehajtó meg elhalasztja azt a vészhelyzet utánra. Ez csak papírmunka.

Bár értem én, hogy a kiürítéshez kapcsolódik.