Végrehajtási jogi fórum


gerbera317 # 2020.07.29. 08:19

Pontosítsd a példakérdésedet, mert nem mindegy hogy ezek közül melyik követelés(ek) van(nak) jelzáloggal biztosítva, és milyen ranghellyel!
Egyébként pedig 1) mindenkinek a vh-költsége, 2) zálogjogosult(ak) a ranghelyük szerint, 3) többiek, arányosan kielégítve.

Grave7 # 2020.07.29. 08:31

@Benefactis pensare delict:
Ha Bendeguz494 alteregoja vagy, kérlek válaszolj a kérdéseimre.

Egyébként a válaszom: attól függ.
Bővebben lásd az 1994. évi LIII. törvény 164-171. §.

Benefactis pensare delict # 2020.07.29. 08:57

@gerbera317
Jogos észrevétel. Nem mindegy, hogy a bank zálogjogosultként (pl. jelzáloghitel) követel. Azt hiszem úgy egyértelmű, hogy elsőbbsége van.

Azonban ha a bank nem zálogjogosult (pl. folyószámla hitel tartozás) akkor arányosan történik a kielégítés Bank -> 70%, társasház -> 20% ... stb.

A követelés időpontja nem számít a "többiek" sorrendjében?

@grave7
Nem vagyok bendeguz alteregója. Jók a kérdéseid felé amik egyben iránymutatások is felé a konkrét esetében.

gerbera317 # 2020.07.29. 10:06

Jók a kérdéseid felé amik egyben iránymutatások is felé
Jézusmárjaszentjózsef. Úgy látom, rajtam kívül itt senkit nem érdekel, hogy a bírósági eljárás nyelve a magyar. :-(
Ha nincs zálogjogosult, akkor a banki követelés jogosultja a "többiek"-kel egy sorban, a követelése arányában részesül a vételárból. Az időrendiség nem számít (máshol számít, felosztási tervnél nem számít).

Tamás111 # 2020.07.31. 05:50

Kedves fórumozók!

Főleg az ezzel foglalkozóktól kérdezem tényleg csak informatív jelleggel.
Hogy lesz egy 2x ezer Ft-os parkolási bírságból egy ingatlanon végrehajtási jog pl. Budapest y. kerület javára?
Hogy kerül a végrehajtóhoz? Mi a helyzet amikor már egy végrehajtónál van az ügy? Hogy lesz belőle árverés? Mennyi idő szükséges az egyes lépésekhez?
Előre is köszönöm a választ

Tamás

oligaliga # 2020.07.31. 07:03

Tamás111

Csak informatív jelleggel:

  1. A nemfizető parkoló csekket kap, fizesse be.
  2. A nemfizető parkoló nem fizeti be a csekket.
  3. A parkolási társaság (kerülettől függ, hogy az ki) fizetési felszólítást küld.
  4. A nemfizető parkoló nem fizeti be a csekket.
  5. A parkolási társaság (kerülettől függ, hogy az ki) fizetési meghagyást kezdeményez.
  6. A nemfizető parkoló nem fizeti be a csekket, és nem mond ellen a fizetési meghagyásnak.
  7. A parkolási társaság (kerülettől függ, hogy az ki) a jogerős fizetési meghagyás végrehajtását kezdeményezi.
  8. A nemfizető parkoló nem fizeti be a csekket, nem fizet a végrehajtónak sem.
  9. A 8. pont előtt, után, közben a végrehajtó lefoglalja az ingatlant.

Schlagwortokban ennyi. Ha érdemi információra vagy kíváncsi, akkor nevezd meg a kerületet.

Tamás111 # 2020.07.31. 07:20

Köszönöm oligaliga

A fizetési meghagyást nem volt, de vagy az van vagy per.
Az ingatlanra be van jegyezve végrehajtási jog, jelen esetben Bp 6. ker, az ügy x.y. végrehajtónál van, ebből gondolom hogy a 9. pontnál tarthatunk.
Innen még mennyi idő telik el általában az árverésig?

Tamás

wers # 2020.07.31. 07:24

A fizetési meghagyást nem volt, de vagy az van vagy per.
Az ingatlanra be van jegyezve végrehajtási jog,

Valahogy azt gyanítom, hogy volt fizetési meghagyás, csak nem vetted észre.

Tamás111 # 2020.07.31. 07:42

wers

Én írtam rosszul nekem "nem volt meg", nem volt az agyamban mikor leírtam a hozzászólást.

oligaliga # 2020.07.31. 08:44

Tamás111

Változó. Ha az adós el akarja kerülni, érdemes a végrehajtót részletfizetési kérelemmel és legalább az első részletnek megfelelő összeggel megkeresni. Ha így kifizeti a tartozást, megszűnik a végrehajtás is.

Te milyen szereplő vagy az ügyben?

Tamás111 # 2020.07.31. 08:59

oligaliga

Árverési vevő szeretnék majd lenni, és szeretném tudni kb. mikor fog oda jutni az ügy. Magyarul hány hét?

wers # 2020.07.31. 09:02

Nem biztos, hogy ki fognak tűzni rá árverést. Azt külön kérnie kell a végrehajtást kérőnek (na ezen én meglepődtem anno, de már semmin sem csodálkozom :D)

recece0609 # 2020.08.20. 11:38

Üdv! Egyetemleges tartozás három kötelezett, egy adós fizette ki a végrehajtónál. A másik két adós semmit nem teljesített. 2006-ban kezdődött ügy amiben 2015 jun.20 jogerős ítélet.Ez alapján került a végrehajtóhoz,2015 szeptember indult a végrehajtás, most márciusban lett kifizetve egyezség alapján,de a teljes összeg megtérült, és augusztus 10. jött meg a vh.lezáró jegyzőkönyv. A kérdés, elévült e a tartozása a másik két egyetemleges adósnak vagy behajható a rájuk eső rész és ha igen mennyi az elévülési idő?

gerbera317 # 2020.08.20. 12:01

Az elévülési idő itt valószínűleg az általános öt év. Így a követelés valószínűleg nem évült el.
Igen, az adóstársaknak meg kell fizetniük a "rájuk eső részt", vagyis az ő ügyeikben nem egyetemlegesen felszámított követelésrészeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.20. 12:25

A többi adóstársnak a teljesítő adóssal szembeni tartozása egyébként is csak akkor lett esedékes, amikor a teljesítő adós fizetett. Az elévülés pedig az esedékességgel kezdődik.

gerbera317 # 2020.08.20. 12:38

Ja, bocsánat. A kérdés valóban kétértelmű.
Én a "rájuk eső részen" a végrehajtási kényszer alatt megfizetendő (maradék) részt értettem. KBS pedig az adóstársak egymás közötti elszámolási vita jogi hátterét magyarázza. Mindkét válasz jó, a kérdés pedig rossz.

recece0609 # 2020.08.20. 16:46

Köszönöm ! Sajnos gondoltam,hogy rossz lesz a kérdés,de azért értettétek a lényeget. Tudom nem lesz egyszerű behajtani,de azért megpróbálom.Abban még tudnátok segíteni mi a menete nagy vonalakban?

drbjozsef # 2020.08.20. 16:50

Első lépésként küldj nekik egy fizetési felszólítást tértis levélben, határidővel.
Ha arra nem fizetnek, akkor küldess nekik egy fizetési meghagyást közjegyzővel.
Aztán további lépések attól függően, hogy az FMH-ra mit reagálnak.

recece0609 # 2020.08.21. 11:02

Köszönöm szépen !

emberkis # 2020.08.24. 03:40

Kedves Fórumozók,
Árverési értékbecslési tájékoztatót megkaptam a Végrehajtótól, viszont árverési értesítőt nem. Társasházban lakom a postás van amikor az ajtóba tűzi az értesítőt de régebben is előfordult, hogy eltűnt értesítő...
A földhivatal az értesítőjét normál levélben küldta: azt megkaptam. Az árverés már megy, ha kifogással szeretnék élni és személyesen átveszem a Végrehajtónál a hirdetményt élhetek még kifogással? Vagy a 15 nap letelte után nincs már lehetőség kifogásra?

rigoz # 2020.08.24. 06:54

A végrehajtási kifogást az intézkedésről való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül lehet előterjeszteni. Kétség esetén a határidőt megtartottnak kell tekinteni. Jelen esetben a végrehajtó, illetve abíróság nem tudja bizonyítani - a közlés szabálytalansága miatt -, hogy mikor értesült az intézkedésről, így azt - elévülési időn belül - bármikor előterjesztheti, nem érdemes ezen hepciáskodni. Ha viszont az értesítést be megy az irodába személyesen átvenni, a kifogás előterjesztésének a határideje vitathatatlanul a személyes átvétel napján "megnyílik".

rigoz # 2020.08.24. 06:55

Egybekben a szabálytalan postai szolgáltatásnyújtás kapcsán panaszával a Postaszolgáltatóhoz fordulhat bármely postahelyen szóban vagy írásban, e-mailben vagy postai úton, illetve bármely postahelyen is leadhatja írásba foglalt panaszát.

gerbera317 # 2020.08.24. 07:05

Árverési értékbecslési tájékoztatót megkaptam
És mennyit gondolkoztál azon, hogy milyen névvel illesd azt az intézkedést, aminek a címe jó nagy betűkkel: "ingatlanvégrehajtás esetén az ingatlan becsértékének közlése"?
Az árverési hirdetmény azon a napon tekintendő kézbesítettnek, ami a tértivevény alapján megállapítható. Persze, ha valahogyan mégsem kaptad meg, beszerezheted pótlólag, de ez a határidőkön nem változtat.
A kifogásról illik tudni, hogy azt kötelező tartalmi elekkel kell feltölteni. Meg kell benne jelölni, hogy 1) a végrehajtó a támadott intézkedésével a végrehajtási eljárás melyik szabályát sértette meg (már itt megbukik szinte az összes kifogás), 2) az neked mely jogodat vagy jogos érdekedet sérti, 3) valamint arról is rendelkezni kell, hogy milyen döntést vársz a bíróságtól. Ezek hiányában a bíróság elutasítja a kérelmet. Illetve a 15 ezer forintos illeték lerovása nélkül el sem olvassák azt a kifogást.

Grave7 # 2020.08.24. 10:24

@rigoz:
Jelen esetben a végrehajtó, illetve a bíróság nem tudja bizonyítani - a közlés szabálytalansága miatt -, hogy mikor értesült az intézkedésről, így azt - elévülési időn belül - bármikor előterjesztheti, nem érdemes ezen hepciáskodni.

Amennyi fikciót ez szöveg tartalmaz, annyi erővel az árverési hirdetmény kézbesítési fikciója is beállhatott. Akkor pedig kézbesítettnek minősül a küldemény és a kérdező simán kifut a határidőből, ha rád hallgat és vár még pár hetet/hónapot (vö. „bármikor”) a kifogás benyújtásával.

Inkább az igazolási kérelem lehetőségéről, esetleg a kézbesítési fikció megdöntésének szabályairól tájékoztasd a kérdezőt.

Rozinéni # 2020.08.30. 13:24

Hugom autóján van egy bejegyzett terhelési és elidegenítési tilalom végrehajtótól. Bankkal áll perben, végrehajtás szüneteltetve van. De a végrehajtó egy másik tartozás miatt rátett még egy elidegenítési és terhelési tilalmat, és kivonatta az autót a forgalomból.

Lehet az autón két elidegenítési és terhelési tilalom?

tisztelettel Farkas ferencné