Mit vihet a végrehajtó?


Judit30 # 2010.05.19. 08:47

Tisztelt Kovács úr.
Szeretném a segítségét kérni abban,hogy van egy olyan hitelem amit már egy éve nem tudtam fizetni.Át adták egy behajtási csoportnak ahol egy két honapig fizettem mejd újra nem tudtam.Ma kaptam egy telefont amiben közölték velem,hogy amennyiben nem fizetek be x összeget,úgy rendőrségi kisérettel jön a végrehajtó és minden ingóságot visznek.n mondtam a hölgynek,hogy nem a saját lakásom hanem a nagymamámé de őt ez nem érdekelte mivel ide vagyok bejelentve.Ja és bírósági végzést még nem is kaptam.Tehát a kérdésem az,hogy jogukban áll e anélkül ilyet tenni.Köszönettel TJudit

végrehajtó1 # 2010.05.17. 09:43

Nem értesít.
Nem sepri ki a lakást.Konkrétana gyermek által jellegénél általa használt tárgyak nem foglalhatók.

Végrehajtás alól mentes vagyontárgyakvégrehajtás alól mentes vagyontárgyak (végrehajtás pénzintézetnél kezelt összegre)|3levonás egészségbiztosítási pénzbeli ellátásból (végrehajtói fegyelmi felelősség)|3
89. § (1) Nem lehet lefoglalni - még az adós beleegyezésével sem - azokat a vagyontárgyakat, amelyeket a törvény a végrehajtás alól mentesít.
(2) Ha a törvény a végrehajtás alól mentes vagyontárgyak körét vagylagosan állapítja meg, a mentesség a foglalásnál jelen levő adós által kijelölt vagyontárgyra terjed ki.
(3) Az egyébként mentes dolog is lefoglalható az illető dolog vételárának, a vételéhez adott kölcsön összegének, továbbá elkészítési vagy javítási díjának a behajtása végett, ha a foglalást a bíróság így rendelte el.
90. § (1) Mentesek a végrehajtás alól a következő ingóságok:

  1. az olyan eszköz, amely nélkül az adós foglalkozásának (hivatásának) gyakorlása lehetetlenné válik, így különösen a nélkülözhetetlen szerszám, műszer, technikai, katonai és egyéb felszerelési tárgy, egyenruha, önvédelmi fegyver, szállítóeszköz, ide nem értve a gépjárművet,163
  2. a rendszeres tanulmányok folytatásához nélkülözhetetlen eszköz, így különösen a tankönyv, tanszer, hangszer,
  3. a szükséges ruházati cikk, felsőruházatból 3 felsőruha, 1 télikabát, 1 felöltő, 3 pár lábbeli,
  4. a szükséges ágynemű: személyenként 1 készlet a hozzávaló 2 huzattal,
  5. az adós háztartásához tartozók számának megfelelően szükséges bútor, legfeljebb 3 asztal és 3 szekrény vagy azonos célt szolgáló más bútor, személyenként 1 ágy vagy más fekvőhely és 1 szék vagy más ülőbútor,
  6. a szükséges fűtő- és világító eszköz,
  7. az adós háztartásához nélkülözhetetlen konyhai és háztartási felszerelés, továbbá 1 hűtőgép vagy fagyasztószekrény és 1 mosógép,164
  8. az a kitüntetés (érdemrend, érem, jelvény, plakett), amelyet az adós kapott, ha ezt okirattal igazolta,
  9. az adós betegsége és testi fogyatékossága miatt szükséges gyógyszer, gyógyászati és technikai segédeszköz, a mozgásában korlátozott adós gépjárműve,
  10. az adós háztartásához tartozó kiskorú gyermek által használt - jellegénél fogva gyermekek részére szolgáló - tárgy,
  11. az adós és a háztartásához tartozók részére 1 hónapra szükséges élelmiszer és 3 hónapra szükséges tüzelőanyag,
  12. a lábon álló, illetőleg be nem takarított termés, gyümölcs,
  13. az a dolog, amelyet a felszámolási eljárás során nem lehet az adós vagyonához tartozóként figyelembe venni.

(2) Ha a foglalásra több ingatlanban kerül sor, az (1) bekezdés e)-g) és k) pontjában meghatározott mentességet csak az - adós nyilatkozata esetén az általa megjelölt - egyik ingatlanban foganatosított foglalás során lehet érvényesíteni.165
(3) Nem mentes a végrehajtás alól az az (1) bekezdésben említett olyan vagyontárgy - az a), valamint a h) és i) pontban foglaltak kivételével -, amely nemesfémből vagy egyébként nemes anyagból készült, és a szokásos használati cikkektől eltérően különösen nagy értékű.
91. § Ha az adós élethivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel foglalkozik - a 90. §-ban felsoroltakon kívül -, mentes a végrehajtás alól:

  1. az adós földjének megműveléséhez szükséges vetőmag, mezőgazdasági gép és felszerelés, igavonó állat és takarmány,
  2. 1 tehén vagy más haszonállat és a részére 3 hónapra szükséges takarmány.

92. § Mentes a végrehajtás alól:Kitüntetéssel járó pénzjutalom mentessége végrehajtás alól|3

  1. a kitüntetéssel, kitüntető címmel, díjjal, jelvénnyel, oklevéllel együtt járó összeg,
  2. a biztosítási összeg, a lefoglalt ingóságért járó összeg kivételével,
  3. a szakszervezet sztrájkalapjába helyezett összeg.

93. § (1) A szerzőt és a jogutódját megillető szerzői jog mentes a végrehajtás alól.
(2) A szerzői díj 50%-a mentes a végrehajtás alól.
(3) Végrehajtás alá vonni csak közzétett (nyilvánosságra hozott) művet, illetőleg példányait lehet.
94. § Mentes a végrehajtás alól:Kárpótlási jegy végrehajtás alóli mentessége|3Részjegy mentessége végrehajtás alól|3

  1. a szövetkezeti tag részjegye,
  2. a saját jogon szerzett kárpótlási jegy, amíg a kárpótlásra jogosultnak a tulajdonában van.

95. § Mentes a végrehajtás alól a postára feladott pénz és más küldemény, továbbá a közforgalmú fuvarozónak fuvarozásra átadott dolog mindaddig, amíg azt a posta, illetőleg a fuvarozó az átvételre jogosultnak nem adta át.
96. § (1) Mentes a végrehajtás alól a közraktárban elhelyezett dolog.Közraktárban elhelyezett dolog mentessége végrehajtás alól|3
(2) A közraktárban elhelyezett dologra vonatkozó jog, illetőleg a róla szóló okirat (áru- és zálogjegy) végrehajtás alá vonható.
96/A. § Az adósnak vagy az óvadék jogosultjának kérelmére a végrehajtó mentesíti a végrehajtás alól az óvadékként nyújtott pénzt, takarékbetétkönyvet vagy értékpapírt mindaddig, amíg az óvadék visszaadásának feltételei nem állnak fenn. A mentesítésnek akkor van helye, ha a kérelmező igazolja, hogy az óvadékkal biztosított jogügyletet nem a hozzátartozójával vagy olyan jogi személlyel kötötte, amellyel való viszonyában többségi befolyás áll fenn, illetve a gazdálkodó szervezet nem a tagjával kötötte.167 168
96/B. § A 90. és 91. §-ban felsorolt vagyontárgyak - a 90. § h), l) és m) pontjában felsorolt vagyontárgyak kivételével - csak a természetes személy adósok elleni végrehajtás alól tekinthetők mentesnek.

De rendszerint az ingóságokat nem foglalják le mert eladhattatlanok.Persze van kivétel.

natika76 # 2010.05.16. 15:34

Köszönöm a gyors választ! Igen, azt gondolom, hogy nem csak én vagyok a "szerencsés" befutó:), arra lennék kíváncsi, hogy van-e valamilyen időkorlát pl. 90 nap, amíg várjam? Szokott kiértesíteni, vagy egyszer csak megjelenik? Bocsi a csacska kérdésekért, de még nem volt ilyen procedúrában részem...
A foglalás minden egyes mozdítható tárgyra értendő, magyarán szólva "kiseprik" a lakást? Mi lesz a babám holmijával(ruhák, játékok)? Abból is visznek el?

Köszönöm a válaszokat!

végrehajtó1 # 2010.05.15. 19:49

Egy hete küldtem el a nyilatkozatom, mikorra várható a végrehajtó megjelenése? Mi az, amit a végrehajtó lefoglalhat? Hogyan bizonyítható, hogy az ingóságok nem az enyémek? Van, amiről van adásvételi, de nem mindenről.

Amikor oda jut az ügyedhez:)

A végrehajtás alól mentes vagyontárgyak kivételével mindent.Mik azok?Olvasd vissza a vh topikot, valahol már leírtam

Pl. tanukkal.

natika76 # 2010.05.15. 19:01

Tisztelt jogi szakértők!

Kezes vagyok egy kölcsönnél, amit nem tudtak törleszteni, így a bank szerződést bontott. Jelenleg gyeden vagyok, amiből nem vonják a 33 %-ot, kaptam egy papírt, hogy ha visszaállok a munkába, akkor fogják a fizetésemből vonni. A végrehajtónak nyilatkoznom kellett a munkahelyemről, bankszámlámról, illetve az ingó- és ingatlanom zálogjogáról.
Ingatlannal nem rendelkezem, az élettársammal együtt élünk 2,5 éve, de az ingóságok nagy része is az övé.
Egy hete küldtem el a nyilatkozatom, mikorra várható a végrehajtó megjelenése? Mi az, amit a végrehajtó lefoglalhat? Hogyan bizonyítható, hogy az ingóságok nem az enyémek? Van, amiről van adásvételi, de nem mindenről.

Segítségüket előre köszönöm!