Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


facsiga77 # 2017.02.14. 14:22

Az a gond, hogy így nullás igazolást egy esetleges eladáshoz nem fogsz kapni a társasháztól, amin egy vevőjelölt fenn tud akadni.

Ezen is jó ha elkezdesz törpölni, mert a ház és a kk baromira ráér, neked meg lehet szoros lesz a cipő.

gerbera317 # 2017.02.14. 08:04

Bocs, nem örökölhet, hanem követelhet. K. telefon...

gerbera317 # 2017.02.14. 07:11

Ha eddig nem tudtad meggyőzni, akkor ezután sem fogod. Ha nagyon ragaszkodik az igazához, úgyis fizetési meghagyást fog küldeni, annak ellentmondasz, és perben bizonyítod be, hogy nem tartozol a háznak, csakis a tulajdonjogod keletkezésétől.
Egyébként, a ház az árverési vételárból már megkapta, ami a törvény szerint jár neki, ezen felül többet csak az adósától örökölhet, az árverési vevőtől, aki az adósnak nem jogutódja, nem.

Gyula35 # 2017.02.14. 05:35

Tisztelt gerbera317, Grave7!

Legyetek szívesek nekem segíteni abban, hogy mivel tudnám meggyőzni a közös képviselőt, hogy az árverési vevőt az adós által elmaradt közös költség tartozás csak a tulajdonjog bejegyzésétől terheli.
Úgy tudom, hogy ez az álláspontotok, de én nem találtam rá egyértelmű jogszabályt, valamint a társasház alapító okiratában benne is van az egyetemleges felelősségre vonatkozó rész:
"Tulajdon átruházás esetén a szerződő felek által nem rendezett társasházi közösséggel szemben fennálló tartozásokért az átruházó és a jogutódja egyetemlegesen felel."
Kikértem ügyvédek tanácsát is, de mindenki más állásponton van. Egyes vélemények szerint némely bíróság a társasháznak adott igazat, mert ha vagy az SZMSZ-ben vagy az alapító okiratban szerepel az egyetemlegesség, és a régi tulajon nem tudják behajtani a közös költség tartozást, akkor véleményük szerint az új tulaj kell, hogy helyt álljon az elmaradt közös költség ügyében.
Jól lenne valahogy meggyőznöm a közös képviselőt, mert nem szeretnék sem pereskedni, sem azt, hogy végrehajtást indítsanak ellenem, amivel nagyban hátráltatnám az ingatlan eladását. Elég nagy összegről vagy szó, azért nem szívesen szeretném kicsengetni ezt az összeget...
Előre is köszönöm a válaszaitokat!

gerbera317 # 2017.02.13. 13:29

Ha valaki rádmondja, hogy nem tudsz úszni, simán tagadhatod. Na de mint csinálsz, ha bizonyítanod kell, hogy igenis tudsz úszni?

facsiga77 # 2017.02.13. 11:38

"Olyan nincs. Ha ezt a Kar megtudja, fegyelmi jár érte."

Ugyanmár!
Nyoma nincs, bizonyítani nem lehet, simán letagadja.

gerbera317 # 2017.02.12. 21:18

Nem lehetett nála regisztrálni
Olyan nincs. Ha ezt a Kar megtudja, fegyelmi jár érte.

milyen dokumentumokat köteles megmutatni
Semmilyet. Az árverési hirdetményt, de az egyébként is nyilvános. Úgyhogy semmilyet.

7096 # 2017.02.12. 20:11

Tisztelt gerbera 317
Köszönöm szépen válaszát. A végrehajtó nem volt valami segítőkész. Pl. Nem lehetett nála regisztrálni az elektronikus árverési rendszerbe, mint felhasználó!!!! Egyébként milyen dokumentumokat köteles megmutatni egy árverés után konkrétan érdeklődőnek?
Köszönettel

gerbera317 # 2017.02.12. 19:05

Árverés kitűzése esetén a kitűzés tényét bejegyzi a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba. Minden bizonnyal ez ellen fellebbezett az adós (más ellen nemigen tud). Ne törődj vele, mert egyrészt el fogja bukni, másrészt ezzel nem támadta meg magát a végrehajtó intézkedését, tehát semmilyen halasztó hatállyal nem bír. Az nem világos, miért kétszer, és egy hónap különbséggel fellebbezett. Hacsak azért nem, mert két adós-tulajdonos van, és ezek eltérő időpontokban adták be a fellebbezést.
Ellenben, nem itt kéne érdeklődnöd, mert itt mi csak találgatni tudunk. Kérdezd az eljáró végrehajtót! És azt sem értem, hogy árverési érdeklődő miért költ tulajdoni lapra...

7096 # 2017.02.12. 14:07

Tisztelt Szakértők!
Szeretnék egy 03. 03.-áig tartó ingatlan árverésen részt venni, mint árverési vevő. A tulajdoni lapon látom széljegyben, hogy az adós 01 10.-én és 02. 08.-án is fellebbezés iránti kérelmet nyújtott be. A fellebbezéseknek milyen szerepe lehet az árverés kimenetelére, ha történetesen megnyerném a licitet? Milyen módon és meddig akaszthatja meg a folyamatot?
Köszönettel.

Grave7 # 2017.02.10. 23:32

@Rumfo: Jól mondod:
Ezt a lehetőséget a törvény teljes egészében a végrehajtók hatáskörébe utalja.
A Kar pedig nem bírálhatja felül a törvényt.

Rumfo # 2017.02.09. 09:47

Ezt is megtehetném, ha nem utálnám a olyan középszerű szervilis nímandokat, mint a képviselőnk, de ez esetben erre nincs szükség. Ezt a lehetőséget a törvény teljes egészében a végrehajtók hatáskörébe utalja. Kari szinten viszont lehetne egységesíteni.

gerbera317 # 2017.02.09. 08:59

Miért nem lehet ez egységesíteni?
Elballagsz az orsággyűlési képviselődhöz, és megkéred, hogy tegyen törvénymódosítási javaslatot.

Rumfo # 2017.02.09. 08:37

Gerbera Dorcihoz írt válaszához csak egy felvetést szeretnék fűzni.
" Azt, hogy nem támadták meg, kb. 45 nap elteltével lehet teljes bizonyossággal megállapítani. Tehát hiába a 30 nap elteltéről szóló rendelkezés, a végrehajtó többnyire kivárja a 45 napot, és ez így helyes."
Igen, és a vételár kifizetésnél is ez lenne a helyes. Az szerintem mindenki számára tiszta, hogy a törvény a 15 napos fizetési határidő tekintetében (persze máshol is) nagyon el lett b@szva, hiszen abszurd, hogy a jogorvoslati határidő lejárta előtt ki kell fizetni a vételárat, pedig az árverés megtámadása esetén az árverési vevő még nem árverési vevő jogerősen. Szerencsére a törvény a Végrehajtók kezébe ad egy eszközt a legfeljebb 60 napos fizetési haladék lehetőségével, amivel megteremthetik a jogbiztonságot a vevők részére. A kérdésem igazából az, hogy ezzel a lehetőséggel miért nem él a végrehajtók egy része. Persze van aki él vele, sőt felajánlja már 10 milliós ingatlannál is és ezért tiszteletem, de van, aki csak 30 napot ad, nem tudom milyen indíttatásból, és van aki csak 100 millió felett ad haladékot. Miért nem lehet ez egységesíteni?

gerbera317 # 2017.02.03. 08:33

Ha az árverést megtámadták, akkor a végrehajtó nem jegyeztethette volna be a tulajdonjogot. Ha viszont nem az árverést támadták meg, hanem egy korábbi, más jellegű végrehajtási kifogáson üldögél a bíróság, annak nincs halasztó hatálya az átadásra.
És ne emlegesd annyit a földhivatalt, mert ő nem vizsgálhatja a végrehajtó eljárását: Ha a végrehajtó azzal keresi meg, hogy "jegyezd be", akkor bejegyzi.

Misa86 # 2017.02.02. 16:22

Kedves Gerbera!

A 153. § alapján akkor a földhivatali tulajdonbejegyzés csak akkor történhet meg, ha az árverés jogerőre emelkedett, azaz nem volt kifogás az adós részéről, vagy azt jogerősen elutasították?
Mert az én esetemben a tulajdonjog bejegyzés megtörtént a földhivatal részéről, és most még egy korábbi végrehajtási kifogás bíróság általi jogerősítésére vár a végrehajtó, mert a jogerő utáni 15 nap elteltével tűzhet majd időpontot...

Köszi, Misa

igyekvő # 2017.02.02. 15:27

Köszönöm a választ, Gerbera!

Dorci92 # 2017.02.02. 12:46

Kedves Gerbera317!

Köszönöm a válaszát. Azért számoltam 30nappal, mert a végrehajtó azt mondta, hogy ahogy bejött a pénz és a B400 akkor ők viszik tovább...ezért nem értettem de most már igen. Jelenleg náluk van a labda, várom a végrehajtó asszony hívását.

gerbera317 # 2017.02.02. 12:16

Azt jelenti, hogy a tulajdoni lap második részének 5. és 6. számú bejegyzése szerinti tulajdonosok együttes tulajdoni hányada 1/1.

igyekvő # 2017.02.02. 12:04

Tisztelt Szakértők!

Remélem a kérdésem súrolja a fórum témáját.

Egy árverési hirdetményben az árverezendő társasházi lakás tulajdoni hányadát a következőképpen adták meg: "1/1 (II/5.,6.)". Az 1/1-et értem, de mit jelent a zárójeles rész, a II/5.,6.?

Bocsánat, ha már korábban is felmerült hasonló, nem találtam erre vonatkozó információt. Minden segítséget köszönök!

Mopszika76 # 2017.02.02. 11:27

Kedves Gerbera 317!
Köszönöm válaszát.

gerbera317 # 2017.02.02. 11:02

Te magánszemély végrehajtást kérő vagy (annak tűnsz), ezért a te esetedben ez nem alkalmazható.

Mopszika76 # 2017.02.02. 09:58

Kedves Fórumozok!
Megszeretném kérdezni,hogy lakáskiüritésnél a kötelezett kérhet 90 nap hosszabitást?Január 1 .én kellett volna átadni az ingatlant a kötelezettnek ,de ez nem történt meg ..ezért végrehajtást kértem.Találtam közben a neten egy cikket.:
A jogi személy végrehajtást kérő által lakás kiürítése iránt kezdeményezett végrehajtási eljárásban a lakóingatlanának elhagyására köteles természetes személy kötelezett kérelmére a végrehajtó a lakóingatlan önkéntes kiürítésére - a végrehajtható okiratban - megállapított határidőt 90 nappal meghosszabbítja, ha a kötelezettel szemben korábban rendbírságot nem szabtak ki.
Eddig még nincs tudomásom róla ,hogy kérelmezte volna a 90 napot.Szintén egyidejűleg ,fizetési meghagyást is kérelmeztem amit a biróság a nyugdijbiztositónak megküldött ,levonásra 33 %.Kérdésem az lenne ,hogy mindenképpen ha kérelmezi a kötelezett a 90 napot,akkor elrendelik?Mennyi ideje van rá,hogy ezt kérelmezze?Esetleg kilehet küszöbölni?" több éve várunk már"....Köszönöm.

gerbera317 # 2017.02.02. 09:04

@Dorci
A dolognak semmi köze a földhivatalhoz, sem annak végrehajtótól számított földrajzi távolságához.
153. § (2) b) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó megküldi az árverési jegyzőkönyv másolatát az ingatlanügyi hatóság részére az árverési vevő tulajdonjogának az ingatlannyilvántartásba való bejegyzése végett. (3) A végrehajtó a tulajdonjog bejegyzési eljárás megindítása iránti megkeresésében tájékoztatja az ingatlanügyi hatóságot (…) arról, hogy az árverés jogerőre emelkedett, és az árverési vételárat kifizették.
Az, hogy „jogerőre emelkedett”, azt jelenti, hogy nem támadták meg az árverést kifogással, vagy pedig azt jogerősen elbírálták. Azt, hogy nem támadták meg, kb. 45 nap elteltével lehet teljes bizonyossággal megállapítani. Tehát hiába a 30 nap elteltéről szóló rendelkezés, a végrehajtó többnyire kivárja a 45 napot, és ez így helyes.
A téli moratórium nem azt jelenti, hogy az árverés napjától számított 30. napig ne kellene az adósnak az ingatlanból kiköltöznie. A moratórium arra vonatkozik, hogy ha az adós nem költözik önként, akkor kényszerrel csak a moratórium lejártával lehet kirakni. További feltétel a 154/A. § (12) szerinti feltétel: A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.
Tehát ne azzal q*rogasd a végrehajtót, mikor jegyezteti be a tulajdonjogodat, mert az úgyis meglesz, hanem inkább azzal, hogy a kilakoltatási kérelmedet megküldte-e már a jegyző részére.

Dorci92 # 2017.02.02. 08:26

Kedves Misa!

Igen tudom, hogy moratórium van, tudom, hogy a földhivatal is milyen, de ahozz semmi köze, hogy egy eredeti árverési jegyzőkönyvet postára adjanak. Nekünk minden idő számít, mert albérletben lakunk két pici gyerekkel és nagyon tervezni kell (igen tudom, majd ha a kulcsot megkapom akkor tudom meg). Egyébként nem együttműködő az adós de elfogadta, most már albérletet keresnek márciusi költözéssel. Ja, és beszéltem a végrehajtóval, valami tértis leveleket várnak és azért áll az ügy (?!) nem értem, de mondtam hogy jó lenne konkrétumot tudni, így majd keress a végrehajtó asszony mert most már nála van az ügy.