Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Gyula35 # 2016.12.30. 20:50

És itt pedig simán előfordulhat hogy lakott az ingatlan (141. § (3) c) ha az osztatlan közös tulajdonban levő ingatlanban a nem adós tulajdonostárs lakik), mert nem ide van bejelentve az adós...

Gyula35 # 2016.12.30. 20:40

Nincs

gerbera317 # 2016.12.30. 19:30

143. § (1) Az árverést a végrehajtó árverési hirdetménnyel tűzi ki, és ebben feltünteti: e) az ingatlan lakott vagy beköltözhető állapotban történő értékesítését.

A hirdetmény kötelező tartalmi eleme a beköltözhetőségről szóló információ. Biztos, hogy nincs feltüntetve?

Gyula35 # 2016.12.30. 14:20

Tisztelt szakértők!

  1. Egy osztatlan közös 4 lakásos társasház egyik lakására vonatkozó tulajdoni hányad árverésen való megvétele esetén kérhetem-e a kiürítést a végrehajtótól? Honnan fogja tudni a végrehajtó, hogy mit kell kiürítenie? Mi van akkor, ha nincs megosztási szerződés vagy az alapító okiratban sincsenek a tulajdoni hányad megosztására vonatkozó szabályok egyértelműen leírva?
  2. Ha a végrehajtó az árverési hirdetményben nem tüntette fel, hogy beköltözhető, vagy lakott az ingatlan (lakóingatlanról van szó), de mégis fennállnak a lakottság feltételei, akkor végrehajtói kifogással vissza tudom-e szerezni egyszerűen a pénzem, vagy pereskedhetek?
  3. Fordítva is igaz, hogy az adós megtámadhatja-e az árverést azzal az indokkal, hogy a végrehajtó nem tüntette fel a hirdetményben az ingatlan lakott vagy beköltözhető állapotban történő értékesítését?

Előre is köszönöm a segítséget:
Gyula

Grave7 # 2016.12.29. 20:44

@Anna40: Az árverési rendszerben titkosak az adataid, végrehajtón kívül senki nem tudja, hogy licitálsz valamelyik árverésen.

Az árverési jegyzőkönyv kötelező tartalmi elemeiről a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény szól:
152. § (1) Az árverésről a végrehajtó árverési jegyzőkönyvet készít, és ebben - a 35. §-ban említetteken kívül - feltünteti: [...]
b ) az árverési vevő nevét, személyazonosító adatait, lakóhelyét, illetőleg székhelyét.

Tehát ennek szerepelnie kell az árverési jegyzőkönyvben.

Anna40 # 2016.12.29. 18:40

Tisztelt 8gerbera317! Lehetséges az adataim titkossá tétele az árverési rendszerben? Elsősorban a lakcímem megjelenése zavart, pl az adós által is megkapott árverési jegyzőkönyvben.

MzPerx1 # 2016.12.28. 10:48

Tisztelt gerbera317!

Köszönöm a segítséget!

gerbera317 # 2016.12.28. 10:43

A tulajdonosok havonta törlesztik a rájuk eső összeget
az előző tulajdonos (az adós) adóssága, így engem nem érint?
Azt a kölcsönt valószínűleg nem a tulajdonos vette fel, hanem a társasház, ami ugyebár a tulajdonostársak jogi társulása. Tehát tulajdonosként te is érintett vagy, mégpedig a tulajdonjogod keletkezésének napjától, míg a volt tulajdonos nem tulajdonosként már nem érintett.

MzPerx1 # 2016.12.28. 09:08

Tisztelt Hölgyek/Urak!
További békés ünnepeket kívánva egy - egyelőre - elméleti kérdésem van.
A társasház, ahol a kiszemelt lakás van, korábban hitelből végeztette el a panelrekonstrukciót. A tulajdonosok havonta törlesztik a rájuk eső összeget, a törlesztési időből még több év van hátra.
Ha árverési vevőként jutok ott lakáshoz, akkor ezt nekem kell fizetnem a továbbiakban, vagy az előző tulajdonos (az adós) adóssága, így engem nem érint?

Mzperx1

eBay # 2016.12.27. 21:04

Kedves gerbera317,
sajnos egy konkrét hozzászólásnak a linkelhetőségét nem látom (béna ez a fórum-motor...), csak egy konkrét oldalnak: Pl. a http://www.jogiforum.hu/forum/41/24237.64.0 linkben a "64" szám (logikusan :D ) a 65. oldalra mutató linket jelenti. (Ahogy pl. a 33 a 34.oldalra)
Mindenesetre köszönöm a választ - akkor nekiállok átnyálazni a 68 oldalt. Ha netán rálelek, ismételten beidézem.

gerbera317 # 2016.12.27. 19:55

Ezt már többen is elmagyarázták, és én is. Talán még ugyanebben a topikban is.
De ha kideríted nekem, hogyan kell kell egy korábbi hozzászólásra mutató linket legyártani, akkor előkerítem neked valamelyik ilyen posztomat.

eBay # 2016.12.27. 13:58

Kedves gerbera317!

Korábban e választ írta írja a „egy kellően okos közmű beszedheti az előző tulaj tartozását a következőtől, ha kellőképp lehetetlen feltételt támaszt az átíráshoz” hozzászólásra:

Ehhez nem a közműszolgáltatónak kell kellően okosnak lennie, hanem az árverési vevőnek kellően töketlennek.

Szívesen venném, ha elmondaná a "tökösség" érdekében teendők listáját - ui. én sajnos semmiféle kibúvót nem látok: A vízközmű-szolgáltatóm kizárólag csak abban az esetben hajlandó szerződést kötni velem, ha a régi fogyasztó a tartozását kiegyenlítette. (És ez természetesen a hivatkozott TV rendelkezését idézve benne van az ÁSZF-ben.)
És a régi fogyasztó meg nyilván nem fogja kifizetni - minek is tenné?

Gyula35 # 2016.12.23. 09:48

Tisztelt gerbera317!

Köszönöm a segítséget, így már tisztán látok!

Gyula

gerbera317 # 2016.12.23. 08:19

Ragaszkodj ahhoz, hogy a végrehajtó 30 elteltével a 154. § szerint adja át az ingatlant. Ha átadta, onnantól ott azt csinálsz, amit akarsz.
Ha azért nem adja át, mert szerinte az átadás feltételei nem állnak fenn, akkor a 45. nap lejárta előtt kérd a 154/A. (10) § szerinti átadást. Ezt már semmilyen jogcímen nem tagadhatja meg vagy halaszthatja el.

A jogszabályi alapot a 2016.11.26. 14:22-i hozzászólásomban olvashatod, amit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a garázs nem lakóingatlan.

Gyula35 # 2016.12.23. 07:55

Tisztelt szakértők!
1.)
1/1-es garázs vásárlása esetén is kérni kell a kilakoltatást a végrehajtótól, vagy egyszerűen feltörethetem a zárat lakatossal, és ha 2 tanú jelenlétében jegyzőkönyvet készítek az ingóságokról, akkor abból nem lehet később problémám?

2.)
Ha feltörethetem, akkor meg kell várnom a földhivatali bejegyzést, vagy elég, ha megvárom a 30 napot és természetesen azt, hogy nem élt-e végrehajtói kifogással az adós?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

gerbera317 # 2016.12.22. 13:10

Ez a topik szinte csak erről szól. Miért nem olvasol bele korábbról?

Csucs # 2016.12.22. 09:02

Sziasztok, az volna a kérdésem, hogy ismerős ingatlanát árverezik, így, hogy van érvényes licit kénytelen voltam "versenybe szállni" .A végrehajtási törvény - a sikeres árverést követően – határidőt szab az ingatlan kiürítésére vonatkozólag az ÖNKÉNTESEN történő teljesítésre. Ez mennyi idő? Ha meghiúsul akkor mennyi időm van kérni a végrehajtót a "kényszerkiköltöztetés"-re? És onnantól mennyi idő a kiköltöztetés. És kb mennyi ideig húzhatja fellebbezéssel, panasszal a volt tulaj. Ill van e téli moratóruium, és ha igen mikor ér véget, van rá naptári dátum?

gerbera317 # 2016.12.17. 12:37

A lényeg, hogy helyeslem az adóhatóság döntését, hogy a javadra döntött. Az is jó, hogy beszámoltál itt erről.
Csak szükségesnek tartottam megjegyezni, hogy ettől még nem a licitnapló lezárásának napja lett az árverés napja. És ha a határozat indoklása ezt állítja, akkor az az indoklás nem jó. A helyes indok az, hogy kétség merült fel a jogértelmezés során, és így a javadra kellett dönteni.

ice1 # 2016.12.17. 12:13

gerbera317, igen abszolút igazad van, nyilván ezek után sem változik a gyakorlat.
Azért írtam le, mert ugyebár ami nincs definiálva, csak az egységes gyakorlat miatt alkalmazzák, azt érdemes lehet támadni, ha éppen százezrek múlnak mondjuk pont azon a 4napon.

gerbera317 # 2016.12.17. 08:11

Az árverés napját nem definiálja a vht., ezért kétféle értelmezés létezik. Azonban több érv szól az árverési jegyzőkönyv aláírásának napja mellett, mint a licitnapló lezárásának napja mellett. Sőt.

A te esetedben attól van szó, hogy kétség esetén a terhelt javára kell dönteni, és számodra ez a döntés volt kedvező, ezért megkaptad, amit kértél. De ez nem válik precedenssé.

ice1 # 2016.12.17. 07:51

Tisztelt Fórumozók!

Sok hasznos infót olvastam itt, hátha az enyém is hasznos lehet valakinek.
"Az illetékkötelezettség keletkezése, árverési vétel esetében az árverés napján."

A NAV illeték osztálya ezt úgy alkalmazza, hogy ez a nap az árverési jegyzőkönyv aláírásának a napja.
Fellebbeztem, röviden józan paraszti ésszel leírtam az indokaimat, mert nekem lényeges volt az a 4 nap eltérés, az 1 év határidő miatt.
A vége az lett, hogy 4-5 oldalon keresztül levezetve igazat adtak nekem, miszerint az árverés napja ténylegesen az árverés lezárásának, azaz az elektronikus licit lezárásának a napja.
Láss csodát, tévedhetnek!

Üdv!

gerbera317 # 2016.12.15. 13:44

A folyamatos árverési hirdetményeknél normális, hogy a v.h. konkrét érdeklődés esetén sem néz utána az adott árverési tételnek...?

Teljesen normális. Mit gondoltál?

A folyamatos árverési hirdetmény érdemében nem árverési hirdetmény, csak az elnevezésében. A szabály az, hogy ha a második vagy többedik árverés sikertelen marad (= nem tettek vételi ajánlatot), akkor a végrehajtó közzéteszi az ingatlant egy nyilvános felületen, amit a törvény "folyamatos árverési hirdetmények elektronikus nyilvántartása" névvel illet, és az árverés mindaddig szünetel, amíg az ingatlanra vételi ajánlatot tenni kívánó árverező nem kéri felhasználói nevének és jelszavának aktiválását, vagy a végrehajtást kérő a hirdetmény közzétételétől számított 3 hónap elteltével újabb árverés kitűzését nem kérte. Az árverés szünetelése többnyire együtt jár a végrehajtás szünetelésével is, ami azt jelenti, hogy a végrehajtó - a folyamatban maradó letiltás vagy részletfizetés kezelésével kapcsolatos intézkedések kivételével - semmilyen intézkedést, így ingatlan-nyilvántartás ellenőrzését sem végez, nem is végezhet.
Ha a folyamatos árverési hirdetményre érvényes vételi ajánlat érkezik, akkor a folyamatos árverés átfordul ismételt árverésbe, ami már érdemét tekintve is árverés. Ekkor - és csakis ekkor! - a végrehajtó megvizsgálja az újabb árverés kitűzhetőségének feltételeit, és adott esetben törli az ismételt árverést a rendszerből, mivel olyan körülmény merült fel, ami miatt az újabb árverés - egyelőre - nem tartható meg.

nagyon elkeserítő számunkra, hogy ilyen banális pontatlanságok miatt kell bizonytalanul várakozni, és nagy összeget mozgatni feleslegesen

Nem pontatlanság, hanem ez így szabályos. Te pedig így jártál. Tudomásul kell venni, hogy a végrehajtási eljárás célja az, hogy állami kényszerrel is el kell érni az adós teljesítését; nem pedig az, hogy olcsóbb húsosfazekat kínáljon mindazoknak, akik az árverési bizniszből akarnak olcsóbban vagyont szerezni. Javaslom, hogy hívd vissza az agarakat.

Ármin2017 # 2016.12.14. 19:58

@Grave7 Köszönjük, egy hét után fel is hívtuk a végrehajtót, mivel továbbra se került át az aktív hirdetmények közé az ingatlan. Előző este küldtünk egy emailt a végrehajtónak, ennek ellenére másnap délelőtti telefonhívásunkkor nem tudtak érdemleges információval szolgálni. Délután kaptunk a v.h.-tól egy visszahívást, hogy sajnos ELUTASÍTOTTÁK az aktiválásikérelmünket, tekintettel arra, hogy a tulajdoni lap lekérését követően szembesültek azzal, hogy az elmúlt három évben két új jelzálogbejegyzés is került az ingatlanra.Az árverési előleget visszautalják, a jelzálog jogosultakat kiértesítik, majd január közepén érdeklődjünk újra...
Több érdekes kérdést is felvet az ügy fejleménye. Személyes MBVK regisztrációnkkor,és a konkrét ingatlannal kapcsolatos érdeklődésünkkor tájékoztattak bennünket, hogy minden rendben van, regisztráljunk. Ezek szerint mégsem volt rendben. A többmilliós árverési előleg átutalása a mai világban nincsen ingyen, ez teljesen normális hogy milliókat utalgat az ember a vakvilágba? A folyamatos árverési hirdetményeknél normális, hogy a v.h. konkrét érdeklődés esetén sem néz utána az adott árverési tételnek, és futtatja a felesleges köröket az árverési vevőkkel? Rendben van, hogy 2013 óta egyszer sem frissítette a v.h. az árverés alatt álló ingatlanainak állapotát? Kérdéseim részben költőiek természetesen, de nagyon elkeserítő számunkra, hogy ilyen banális pontatlanságok miatt kell bizonytalanul várakozni, és nagy összeget mozgatni feleslegesen.

gerbera317 # 2016.12.12. 15:26

Dorci,
A végrehajtás tipikusan az az eljárás, ahol az adós diktálja a feltételeket, ugye?

Grave7 # 2016.12.12. 14:54

@Ármin2017: Ha az előleg befizetését és az ajánlat árverési rendszerben való megtételét követő 1 hét múlva belül nem látod a 30nap időtartamú hirdetményt (elsődlegesen ismételt árveréseknél, de lehet máshol), akkor javaslom érdeklődj a végrehajtónál.