Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.21. 17:33

(Nekem legyen mondva: nem egyhangú, hanem szótöbbséges határozattal. :) )

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.21. 17:32

De látom, a Kúria Polgári és Gazdasági Kollégiuma a te értelmezésedet osztja.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.21. 17:31

114/A. § (12) A bekapcsolódással indult végrehajtási eljárás - ha a zálogjogosultnak a bekapcsolódással érintett költségei megtérültek - a végrehajtás (bekapcsolódással érintett több végrehajtás esetén valamennyi végrehajtás) befejeződésével megszűnik.

Nem "az ingatlan értékesítésével", hanem a végrehajtás befejeződésével.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.21. 17:23

Nem értek egyet.

Grave7 # 2016.08.21. 14:17

@Kovács_Béla_Sándor: A végrehajtási eljárásba kapcsolódik be, de csak a zálogjogból fakadó igénye végrehajtási eljárás során történő érvényesítésére vonatkozóan (114. § (2), 140. § (6) bek.).
Tehát ha a zálogtárgy árverésen elkelt, vételár jogosultaknak kifizetésre került, a bekapcsolódással indult végrehajtási eljárás befejeződik.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.21. 13:33

OFF
Egyébként meg: "Öcsém, facsiga..."
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.21. 13:32

Szerintem a zálogjogosult nem csupán a zálogtárgy értékesítésébe, hanem a végrehajtási eljárásba kapcsolódik be. L. még a Vht. 114/A. § rendelkezéseit.

Grave7 # 2016.08.21. 13:17

@facsiga77: Ha zálogjogosultnak adós más vagyontárgyán nincs zálogjoga és nem indított adós ellen minden/más vagyontárgyra is kiterjedő végrehajtást, akkor értelemszerűen befejezésre kerül az ő végrehajtási eljárása.

facsiga77 # 2016.08.21. 12:37

Kovács_Béla_Sándor:

Köszönöm a kérdését, még ha nem is visz előrébb.

Én úgy gondolom, hogy a zálogjog a zálogtárgyon feljegyzett joga a zálogjogosultnak.
A privilegizált joga arra van hogy a zálogtárgyból ő kap először kielégítést, ez egy nagyon brutális előny.

Viszont ha a zálogtárgy elment és ő első helyen megkapta a pénzét (annyit amennyit), akkor utána nincs más dolog amire igényt tarthatna.

Ha pedig mégis marad, akkor a kérdés, hogy a többi végrehajtási cselekményből befolyó bevételre hol áll a sorban a zálogtárgy likvidálódása után.

facsiga77 # 2016.08.21. 12:27

Gerbera317:

Köszönöm, de ha fizetni akartam volna akkor közelebb is találok ügyvédet vagy jogászt.

Egyébként meg kéne jelenteni a delikvenst hogy ingyen reklámozik.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.21. 12:26

Miért "esne ki"? A jelzálog nem hátrány, hanem éppenséggel privilegizált jog.

facsiga77 # 2016.08.21. 12:24

Grave7:

Nagyon köszönöm, megnéztem mindent amit írtál és így tiszta majdnem minden.

Egy kérdés maradt.
A zálogjogosult ha a zálogtárgyból nem kapja meg a teljes pénzét akkor a végrehajtási eljárásban bekapcsolódva marad vagy kiesik annyival amit kapott (nincs más fedezete, tehát a másik ingatlanon nincs rajta).

Grave7 # 2016.08.21. 09:43

@facsiga77:
1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 158. § és kifejezetten annak (7) bekezdése szól a végrehajtást kérői átvételi eljárásról. Ekkor csak az átvételi ár 50%-át kell befizetni a végrehajtó számlájára, a másik 50%-kal rögtön a követelésed csökken. A befizetett 50%-ból általános kielégítési sorrend kap mindenki más, az átvevő csak akkor, ha a többiek követelése megtérült.
A Vht. 165. § szól az általános kielégítési sorrendről, a zálogjogosult helyéről pedig a 169-170. §-ok.
Ha a zálogjogosultnak van zálogjoga a többi vagyontárgyon is, akkor ott is elsőbbséget kap (ha bekapcsolódott vagy egyébként végrehajtást indított).
Letiltások esetén a sorrend a Vht. 64. § szerint alakul. Engedményezés, ingatlan átvétel nem változtatja.

gerbera317 # 2016.08.21. 09:10

Kérdezd meg Súgást. Annyira nyomul itt, hogy talán még ért is hozzá...

facsiga77 # 2016.08.21. 07:44

Valaki segítsen, please!
Tényleg fontos lenne...

facsiga77 # 2016.08.19. 12:32

recece0609:
Köszönöm!

Azért még reménykedek hogy lesz olyan aki ért is hozzá. :)

recece0609 # 2016.08.19. 12:04

Kicsit eltévedtél ezzel a zagyvasággal .Talán ha felkeresnél egy végrehajtót ....

facsiga77 # 2016.08.19. 09:13

Végrehajtás kérőként sikertelen árverést követő átvételi lehetőség miatt kérdeznék egy sort.

Van egy adósom akivel szemben kb 5-10-szeres összértékű követeléssor van mint amennyi ingatlana van.
Van 10 vh kérő egyéb követeléssel melyből az enyém a 3-ik a sorban. Van plusz egy adótartozás ami hamarosan kifut a nyugdíjból letiltva.
Reálisan nézve ingatlan nélkül kb 20 év múlva jutok a pénzemhez ha egyáltalán. Adó kifut kb 1 év alatt,

A most árverezett ingatlan kicsit problémás, de nem vészesen. Nagyjából 2 év alatt le tudnám zongorázni a jogi akadályokat és ki tudnék szállni belőle. Az árverés e miatt valószínűleg sikertelen lesz, és a végrehajtó fel fog hívni hogy 15 napon belül megvehetem.
Van viszont az ingatlan végrehajtásba bekapcsolódott zálogjogosult akinek a követelése több mint az ingatlan becsértéke.
Ha ez az ingatlan elmegy akkor nyugdíj letiltás folytatódik.
A másik ingatlan haszonélvezettel terhelt, de van egy illető akit érdekel még így is.
A követelésemből kifér mindkét ingatlan becsérték értékének 25%-a, tehát ha minden jól alakul még akkor is sorban fog állni a követelésem a nyugdíjra.
A másik ingatlan árverése még gyaníthatóan 2 év, addigra viszont én engedményezném (eladnám) a maradék követelésemet annak aki menne az ingatlanra.
Ott nincs zálogjogosult, az adó végrehajtás addigra kifut a nyugdíjból, tehát csak egyébköveteléses végrehajtások lesznek addig (reméljük).

Kérdések sorban:
Végrehajtást kérőnek felajánlott ingatlan vételi lehetőség esetén a zálogjogosult ellenére fizethetem a követelésemből a vételár 50%-t? (zálogjogosultnak ez több mint 50% bukta)
Az ingatlan eladása után a zálogjogosult marad a többi vagyonelemre is vagy csak akkor ha ő is vh kérőként belép az adósra?
Ha marad akkor hol lesz a sorban?
A nyugdíj letiltás a vh kérők között sorban történik (az adó után)? Engedményezés, ingatlan átvétel esetén a vh kérő sorban elfoglalt helye változik (hátrébb kerül-e)?
A második ingatlan esetleges átvétele után a befizetett 50% vételárból még kap vissza az akié a követelésem?
Itt mi alapján osztja a végrehajtó az egyéb követelésesek közt?
Sorrend számít vagy mindenki kap a követelése arányában (végrehajtó pénzeinek levonása után értve)?

Rumfo # 2016.08.19. 08:43

Vevő Jogai! Kedves Árverési Vevők! Biztos sokan tudjátok, hogy az 1994. évi LIII. törvényt a bírósági végrehajtásról újra írják. Nem módosítják a régit, hanem újat írnak. Kicsit érdeklődtem, mi várható és az általános vélekedés, hogy az árverési vevők szempontjából rosszabb lesz, mint a régi!!!! Ennek egyik oka az lehet, hogy a mi érdekeinket senki nem képviseli. A hitelezők, a bankok erős érdek-képviselettel rendelkeznek, a végrehajtásban szereplő ügyvédek pedig többnyire az Adós oldalán vesznek részt az eljárásokban ezeket a problémákat ismerik. A végrehajtók nyilván a saját érdekeiket képviselik, így ha pl. arról lesz szó, hogy az ingatlan átadásánál kinek mi a dolga, nem sok jóra számíthatunk. Mi ritkán alkalmazunk jogi lépéseket, hiszen minden ilyennel hátráltatjuk a folyamatot. A jogszabályt az Igazságügyi Minisztérium Közigazgatási Eljárásjogi Kodifikációs Osztálya készíti elő. Kérdésem, ismeri-e valaki a törvénytervezet szövegét, illetve van-e valakinek olyan ismeretsége, akinél képviselhetnénk az érdekeinket?

Rumfo # 2016.08.19. 07:47

Beautiful Ha az árverést támadták meg, az halasztó hatályú, és ez vonatkozik a te 15 napos fizetési határidődre is. Szerintem ne fizess, csak ha a döntés jogerős. Remélem nem tévedek, beszélj a végrehajtóval.

gerbera317 # 2016.08.19. 06:56

@beautifuli

Mi nem volt érthető? Ha a licitnapoló lezárását követő 15 napon belül a licitet elveszítő egyéb érdekelt postára adta a végrehajtási kifogását, akkor azt időben benyújtottnak kell tekinteni.
Inkább te írtad volna meg értelmesen a kérdésedet, mert egyelőre a leírtak alapján csak találgatni lehet, hogy egyáltalán mi történt. Nekem az jött le a kusza irodmányodból, hogy a panaszos időben megküldte a kifogását a végrehajtónak, az meg jó 2 hónap késedelemmel továbbította azt a bíróságnak, és hogy ez így rendben van-e. Nincs rendben, mert a végrehajtónak haladéktalanul továbbítania kellett volna a kérelmet a bíróságnak, de az ő késedelme nem változtathat azon a tényen, hogy a kérelmet időben terjesztették elő.
A többi kérdésedet (ami inkább szemrehányás) pedig továbbra is máshol tedd fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.18. 20:05

Úgy érted, gerberánál jobban? Ahhoz keresgélhetsz még egy kicsit.

beautifuli # 2016.08.18. 18:33

Kösz! Esetleg más, aki ért is hozzá?

gerbera317 # 2016.08.18. 07:18

Ha a kifogást időben terjesztették elő, akkor az törvényes. A többi kérdést ne itt tedd fel.

beautifuli # 2016.08.17. 18:46

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem az lenne, hogy ha egy másik licitáló jogorvoslatot kért a licitálás érvényességét illetően és ezt elő is terjesztette 15 napon belül, viszont a bíróságon érdeklődtem és ott azt mondták, hogy másfél hónappal később érkezett be(augusztus 8) hozzájuk,(június 20-án írtam alá az árverési jegyzőkönyvet, ekkor már tájékoztattak a kifogás beérkezéséről), akkor ez így törvényes? Milyen határidő van a bírósághoz való eljuttatásnál? Számomra nem világos, hogy az árverési vevőnek csak kötelezettségei vannak(15 napon belül fizessem ki a vételárat) viszont jogaim nincsenek? A végrehajtó ülhet a pénzemen, húzhatja az időmet, és közben romlik az ingatlan állapota?
Köszönöm a válaszokat!