Eltartási szerződés


BudaPest1193 # 2016.02.07. 11:55

Üdvözletem!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy a páromnak van egy eltartási szerződése egy 90 éves nénivel. A szerződés tárgya a néni önkormányzati bérlakásának az örökölhető bérleti joga. Ennek visszaadási értéke kb. 2Mft. A szerződés egy teljesen általános eltartási szerződés. Az van benne, hogy napi 3-szori étkezés melyből egy meleg étel, ápolás (ha szükséges), gyógyszerek kiváltása, számlák fizetése, bevásárlás, ügyintézés.
Eddig a párom főzött minden nap az eltartottnak. Minden nap mást, ügyelve arra, hogy a néninek milyen kívánságai vannak (erről annyit, hogy a legegyszerűbb ételek elkészítési ideje is jócskán megnőtt, és figyelni kellett arra, hogy mennyi ideje volt utoljára ugyanaz a fajta -nem ugyanaz!- étel). Mivel az eltartott pár napja nekitámadt a páromnak, hogy milyen gyanús ételeket visz neki mert biztos összefogott az apjával -akit ki nem állhat az eltartott - (tehát azzal vádolta kvázi, hogy meg akarják közösen mérgezni)ezért úgy döntöttünk, hogy mostantól megrendeljük az ételt az egyik házhoz szállító cégtől. Az eltartottnak nincs semmilyen allergiája, se diétája.
Az lenne az első kérdésem, hogy ez jogilag okozhat e bármilyen gondot?
Természetesen a hideg élelmet minden nap átviszi neki a párom és megkérdezi, hogy szüksége van e valamire (séta, bevásárlás, ügyintézés, orvos, takarítás, mosás) illetve elhozza a számlákat. Eddig ilyenkor a párom még ott maradt a néninél minden nap 1 órát beszélgetni is. Természetesen ezek a beszélgetések a gyanúsítás óta már nem történnek meg. Itt is az lenne a kérdésem, hogy ez jogilag így megállja e a helyét?
S végezetül még azt szeretnénk megtudni, hogy a látogatási kötelezettség mit jelent. Itt arra gondolok, hogy mi elmehetünk e egy hétvégére (természetesen úgy, hogy hagyunk ételt, az eltartott jól van, illetve megkérünk valakit, hogy naponta egyszer kérdezze meg az eltartottat, hogy van e valami baj) vagy erről lemondhatunk addig amíg életben van.
A szerződésről annyit, hogy az eddigi eltartás már biztos, hogy meghaladta a jog értékét.

Válaszukat előre is köszönöm!

varrobela # 2016.01.07. 09:58

Üdvözletem! Tartási szerződést szeretnék kötni édesanyámmal és édesapámmal. Kérdésem az, hogy a szerződés megkötése után az ingatlanok után mennyi illetéket kell fizetni, egy 15 milliós ház és egy 12 milliós lakás után. Ingóság után kell-e külön fizetni illetéket, ha nagyjából 10 millio ft készpénzről van szó? (Ezt is bele szeretnék foglalni a szerződésbe)
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.08. 12:07

Vagy. Nem. Nem kell ahhoz bíróság.

(Azért a tartási szerződésből eredő kötelezettség több annál, hogy „ő fizeti a hitelt, meg ő újítja fel az ingatlant”.)

Valentina777 # 2015.09.14. 06:32

Üdvözlöm!

Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy kötöttem egy eltartási szerződést egy bácsival, miszerint én öröklöm meg utána a lakását, megegyezett havi összegért, ezt közjegyzőnél hitelesítettük.
A kérdésem az lenne, ha meghalna, utána fogok tudni-e intézkedni? A halotti anyakönyvi kivonatott megkapom-e úgy, hogy lévén én senkije vagyok, a temetésben és más egyébben fogok tudni-e eljárni vagy ügyvédnél kell esetleg nyilatkozatot tennie, hogy halála utána minden téren eljárhassak.

Köszönöm ha válaszol levelemre!

Üdvözlettel:
Horváth Valentina

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.04. 10:25

Gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen, akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége hiányzik. Az ilyen személy által kötött szerződés semmis.

C I N I # 2015.08.04. 10:23

Tisztelt Gina 1970!

Az eltartási szerződést írásba kellene foglalni.

Ha az eltartandó személy nincs korlátozva cselekvő képességében, akkor a hozzátartozók momentán nem sokat tehetnek ellene.

Az esetleges örökség miatt viszont várhatóan pert fognak indítani...

Gina1970 # 2015.07.11. 19:05

SOS JOGI SEGÍTSÉGRE VOLNA SZÜKSÉGEM.
Eltartási szerződést kötnénk,de a bácsi demens beteg.a hozzátartozók nem engedik egyedül dönteni.
Június 1.-én szóbeli eltartási szerződést kötöttünk egy 69-éves bácsi miatt,hogy ne kerüljön otthonba.Papír még nincs róla,de hangfelvétel készült.
Már most fenyegetőznek a rokonok,mert csak a bácsi pénze kellene nekik,egyedül dönteni nem engedik,pedig ő nem bolond,tudja mit beszél.
Szeretne otthonában velünk élni,és nem szeretné,ha testvérei bár mit is elvinnének innen és minden nap a nyakára járkáljanak,mert csak föl idegesítik.
Mi férjemmel mindent föladtunk.
Most itt vagyunk megfenyegetve,amit persze letagadnak!
Vajon mit lehetne ez ügyben tenni?
Várom sürgős válaszát.
UI:A bácsi nem áll gyámság alatt,
Köszönettel Ágnes


Gina1970
SOS JOGI SEGÍTSÉGRE VOLNA SZÜKSÉGEM.
Eltartási szerz?dést kötnénk,de a bácsi demens beteg.a hozzátartozók nem engedik egyedül dönteni.

Immaculata # 2015.06.21. 19:05

peppácska

Nem jár kötelesrész.

Immaculata # 2015.06.21. 19:03

Te vagy a tulajdonos 100%-ban, a halotti anyakönyvi kivonattal a földhivatal törli a tartási bejegyzést.

Suzy721 # 2015.06.21. 18:52

Tisztelt Szakértők!
Kb 2 éve eltartási szerződést kötöttem egy ingatlanra.Közjegyzői okirat készült,a tulajdoni lapra én vagyok bejegyezve mint tulajdonos,de rajta van a tartási és holtig tartó haszonélvezeti jog is az eltartott részére.Az eltartott meghalt. Kérdésem az lenne,hogy csak be kell mennem a földhivatalba a halotti bizonyítvánnyal,hogy levegyék a tartást,vagy hagyatéknak számít,és végig kell csinálni a hagyatéki eljárást?Ha igen,akkor az ingatlan 100 százalékban az enyém marad,vagy a családtagoknak is jár valami?Illetve megtámadhatják-e?
A választ előre is köszönöm!

peppácska # 2015.03.03. 09:15

Az anyukám élete során segítette a nagymamámat, majd történt egy konfliktus és a nagymamám 1.5 éve kötött egy eltartási szerződést a szomszédjával (a szerződést nem láttuk, mert nem kaptunk értesítés senkitől).
Rákerestem a földhivatalnál. A földhivatali bejegyzés 2014. június 13. szerint már az eltartó volt bejegyezve a ház 50%-ra, tartással a széljegyzetben. A ház másik fele az anyukámé. Egyetlen gyerek, a nagyapám már 25 éve meghalt.
A kérdésem az lenne, hogy megilleti-e az anyukámat a köteles rész?
(A szerződéskötést követően 2 éven belül halt meg.) Ha igen, akkor mi a teendő?

Nagyon szépen köszönöm a választ!
Anna

ObudaFan # 2015.01.26. 13:41

Hacsak nincs máshogy szabályozva a szerződésben.

Csibaba # 2015.01.26. 12:31

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!
Nem azt kifogásolom, hogy nem koporsós temetés lett volna, hanem az a problémám, hogy a hamvasztás után még nem volt urnafalba helyezés sem. A rokonság pedig csak engem keres ezzel kapcsolatban, hogy mikor lesz legalább valamiféle búcsúztató és az urnafalba helyezés.
Ezért szeretném tudni, hogy van-e ide vonatkozóan törvény, rendelet, ami kimondja, hogy mennyi idő telhet el azután, hogy a hamvakat átvették a hamvasztóüzemtől. A községünkben tevékenykedő temetkezési vállalkozásnál sincs még lejelentve, hogy esetleg engedéllyel tartják otthon a hamvakat.
Én azért még megjegyezném, hogy szeretnénk legalább azt látni, hogy a hamvak urnafalba történő temetése meglesz.
Tisztelettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.26. 11:14

Az "illő eltemetés" nem feltétlenül elföldelést jelent. A hamvasztással és a hamvak urnába helyezésével tulajdonképpen teljesítettek.

Csibaba # 2015.01.26. 08:52

Tiszteletem!
Édesanyám elhunyt 2014.12.12.-én. Tartási szerződése volt, melyben szerepel az illő temetés. Eltartói mind a mai napig nem temették el, csak a hamvasztás történt meg. Két héttel ezelőtt jeleztem a helyi jegyzőnek ezt a tényt, de még nem történt semmiféle előrehaladás az ügyben.
Az eltartók arra hivatkoznak, hogy nincs pénzük a temetésre, de úgy gondolom, hogy ez már nem tartható állapot.
Azt szeretném megtudni, hogy van-e arra törvény,rendelet, hogy mennyi idő telhet el az elhalálozás után addig, hogy el kell valakit temetni.
Azt is szeretném megtudni, hogy az eltartók által szóban megígértek szerint átadják nekem és testvéremnek Édesanyám fényképeit, személyes iratait, de ez sem történt meg mind a mai napig. Ezekre igényt tarthatok?
A tartási szerződést nem kívánom megtámadni, csak szeretnék tisztában lenni a lehetőségekkel, mert úgy gondolom, hogy a temetés ügyében, most már nekem kell lépnem, mindazok után, hogy tisztában vagyok a lehetőségeimmel.
Köszönöm a segítséget előre is!

Canislupus # 2014.07.06. 19:11

Üdv!Egy olyan kérdést szeretnék feltenni,hogy együtt élek feleségemmel,szüleimnél.Hallottuk,hogy a szülök a testvéremmel szeretnének eltartási szerződést kötni,aki viszont máshol él,10 éve.Én 18 éve ebbe a háztartásba keresek feleségem pedig 3 éve.Mindenről gondoskodtunk itthon,segítettük őket,büntetlen előéletű vagyok.A házra is jócskán költöttem-felújítás stb....Szülök mindketten nyugdíjasok ,anyám épp most ment nyugdíjba.Ápolásra nem szorulnak.Azt szeretném kérdezni,ha megkötik a szerződést,mi a teendőnk esetleg mik a jogaink?Teljesen kizárhatnak minket az örökségből,illetve azonnal mennünk kell a házból?A testvér nem segítette őket ,csak mostanság járkál ide.
Válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.03. 12:47

Nem.

meteor86 # 2014.02.02. 13:28

Szép Napot!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy egyenes ági leszármazottak közötti tartási szerződés esetén is kell-e illetéket fizetni e vagy sem.

Köszönöm a választ előre is!

Meteor86

PeTi2011 # 2013.08.29. 12:47

Szép napot!
Anyuval kb 12 éve eltartási szerződést kötöttem (anyu akarta),eddig nem is volt semmi baj,jól elvoltunk.
Mostanába (külső hatásra_sógorom)minden vagyok csak jó nem,azt szokta mondani'takarodjatok innen,az enyém minden' .Elköltözni sajnos nem tudunk,ami pénzünk volt ráköltöttük a házra, mivel eddig az volt 'a tiétek' ,OTP_t nem adnak,de már nagyon elegem van a veszekedéseiből.Most az a módi hogy minden ételt vigyek be a szobájába,holott semmilyen problémája nincs ami indokolná ezt,sőt naponta többször is bejön a konyhába,belenéz az edénybe mit főzők stb.Köteles vagyok bevinni,vagy jöjjön szedjen magának? Ha valakinek tud segiteni előre is köszönöm!

Óvónéni # 2013.07.24. 20:05

Cecyl!
Köszönöm a választ,eltartási szerződést kötöttek
Viszont anyunak agylágyulása volt.
Már voltam ügyvédnél,és elkezdtem össze szedni
a papírokat!

alexandraveres27 # 2013.06.23. 16:40

Szép napot!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy nagymamámnak jelenleg tulajdonában áll egy ingatlan, férje elhunyt, így övé lett a haszonélvezet az egész házra. Viszont most szeretnénk eltartási szerződést kötni, mivel lenne egy két olyan "örökös" akit szeretne nagymamám "kizárni". Az lenne a kérdésem, hogy ha eltartásit kötünk, akkor én milyen hányadát kapom a háznak?
Vagy ebben az esetben mi célszerűbb, az eltartási, vagy a végrendelet? Illetve ennek mik az ügyvédi díjai, illetve nagyjából az ügymenet? Mrelyik célszerűbb?

Előre is köszönöm a választ!

andriis # 2013.04.15. 10:57

Kedves Kovács_Béla_Sándor! Köszönöm válaszát. Annyit elfelejtettem leirni,hogy az öregnek nincs hozzátartozója.Ezért irt végrendeletet,csak sajnos lemaradt a kelt helye. Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.15. 07:21

Nem lesz övé a másik 1/2, ha nem ő a törvényes örökös. Ha nektek elég az ő 1/2-e, akkor arra köthettek szerződést.

andriis # 2013.04.15. 07:16

Tiszteletem! Segítséget szeretnék kérni!
Szomszédunkal szeretnénk eltartási szerződést kötni.A probléma az lenne,hogy a ház fele az ő nevén van,a másik fele meg még nem... Tudni illik ketten vették a lakást egy idős bácsival,aki idő közben meghalt. Volt a bácsinak végrendelete,melyben a szomszédunkra hagyta az ő részét is. Hagyatéki tárgyalásnál kiderült,hogy a végrendeletről hiányzott a kelt helye,ezértnemn írták át a nevére és a vagyonkezeővel pereskedik. Kérdésem az lenne,hogy lehet e igy tartásszerződést kötni? A nevére kerülhet e valahogy a másik rész? Mit tudok tenni? Érdemes e így bevállalni? Válaszokat előre is köszönöm!

cecyl # 2013.03.26. 19:37

Kedves Katalin59!
Hogy van-e eltartási szerződés, az nagyon egyszerűen kideríthető. Ballagj be a földhivatalba, nézd meg a tulajdoni lapot. Ha valóban eltartási szerződés készült, akkor a tulajdonos már nem az édesanyád, hanem "tartás" jogcímén a testvéred. Az okiratba betekintést lehet kérni. Az erre vonatkozó írásbeli kérelmet indokolni kell, de ha valóban nyomós okod van a szerződés megtekintéséhez, akkor ezt a földhivatal nem tagadja meg (bár nem egységes a gyakorlat, de ne hagyd magad). Ha a tulajdoni lapon változatlanul édesanyád szerepel tulajdonosként, akkor két dolog lehetséges: vagy nem kötöttek szerződést, vagy nem tartási szerződést kötöttek (hanem pl. végrendeletet készített). Én úgy tudom - és cáfoljon meg aki másképp tudja - hogy az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés keletkezteti az átruházáson alapuló tulajdonjogot. Ebből következően ha az eltartó tulajdonjogát az állítólagos tartási szerződés alapján nem jegyezték be, akkor arra harmadik személlyel szemben nem lehet hivatkozni.