Elévülés


Anna35 # 2015.09.21. 12:51

Üdvözlöm!
Az alábbiakban kérném a segítségüket:
Egy Kft folyószámlahitelénél voltam kezes. A cég felszámolásra került, a felszámolás idén befejeződött.
A banki követelés lejárta: 2010.04.05.
A bank engedményezése: 2011.08.24.
Ügyvédi felszólítás ajánlott levélként: 2012.01.23.

Szeretném megkérdezni, hogy az a kezesi tartozás elévült?
Valahol azt olvastam, hogy a lejárat dátuma számít és nem az engedményezés időpontja.
2014-es évi törvényi változás után számít az átvett ajánlott levél? Újra indult az elévülési idő?
Segítségüket előre is köszönöm!
Anna

Marikamia # 2015.09.16. 17:02

Szép Napot!

Mai napon érkezett egy levél a Providentől "Elszámolási törvény" címen. Ebből derült ki,hogy tartozásom van.2007-2008-ból. Felhívtam őket,hogy ez micsoda. Ha tartozásom van az elmúlt 7-8 évben miért nem küldtek levelet,vagy telefonáltak. Nem tudtak felvilágosítást adni,mert átadták az ügyet egy behajtócégnek és szerinte ( ügyintéző) ők küldték a levelet. A levélen a Provident van,nem a behajtó cég. Adott nekem telefonszámot és felhívtam a behajtót. Ott nincs ügyem. Legalábbis eddig. Elmondásuk szerint most augusztusban kaptak ügyeket a providentől,de azokat még nem rögzítették. Így nem tudja megmondani köztük van e esetleg ez az ügy. Tehát itt sem lettem okosabb. Se szerződést se semmi egyebet nem találtam abból az időből,úgy tudtam nincs náluk tartozásom. Ezek szerint mégis. Ennyi év elteltével is behajtható? Ennek nem kellett volna elévülnie már? Telefonszámom változott egy párszor,de a lakcímem nem. Segítséget köszönöm előre is.

bevike # 2015.09.16. 09:43

Őszintén megmondom..nem..elő kell keresnem minden íratot, ráadásul festünk..minden dobozban.
a Bank küldte ezt a levelet ma,ha ők azt írták akkor biztos akkor mondták fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.16. 09:30

Hát ha tényleg 2010. februárjában mondták fel, akkor valószínűleg elévült. De te magadtól nem tudod, mikor mondták fel?

bevike # 2015.09.16. 09:24

Szép Napot!

Kérdésem a következő lenne:
Ma kaptam a BpBanktól, egy ajánlott levelet, hogy a bank a hitelkártyaszerződésem felmondta:2010.02.03.-án!
de most azonnal 5 napon belül fizessem be,mert bíróságra adják az ügyem!
Több mint 5 év eltelt!!!Elévült ez az ügyem,az 5 év alatt, vagy behajthatják?

Pici78 # 2015.09.10. 19:53

Áttértünk általános szabályosra. ma kaptam kézhez a végzést, hogy kirendeltek szakértőt. akkor mégsem évült el?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.10. 18:18

3 tárgyaláson túl vagyunk. szept 10 a következő.
Egy kis pertárgyértékű ügyben? Kemény.

Pici78 # 2015.09.10. 16:47

Ma a tárgyaláson előadtam az elévülési kifogásomat. 2012 jún 5.-én vitték el a gázmérőt és 2014 június 9-én kérték a FMH kiállítását.
Get. szerint az elévülési idő két év.
A bírónő meg közölte velem, hogy 5.
Én meg mondtam neki, hogy ez egy speciális elévülési idő, nem én találtam ki, hanem a törvény írja,szerintem nem fogadja el.
Nem lesz tértivevény a levelekről, mert a felperes mondta, hogy rendes küldeményként küldték ki.

Egyjogász # 2015.08.01. 09:16

Egyébként ha tényleg van tértivevény, de te nem tudsz róla, sanszos, hogy "nem kereste" jelzéssel ment vissza, az meg kézbesítettnek minősül és megszakítja az elévülést.

Egyjogász # 2015.08.01. 09:14

"A jogtanácsosuk még mindig az el nem küldött levelekre hivatkozik, meg olyanokat ír, hogy a tértivevényt mellékletként csatolja, közben sehol nincs a melléklet."

Lehet, hogy van melléklet, csak a bíróság baszott kiküldeni.

Én a nemrégiben kaptam egy keresetlevelet, amelyhez a szöveg szerint 18 db mellékletet csatoltak , a bíróság meg nem küldött ki egyet sem.

Bementem a bíróságra, kezelőirodás Mucuska közölte, hogy igen, vannak mellékletek, oldalanként 100 Ft-os bélyegért másol is nekem (lett volna vagy 10.000 Ft....)

No erre közöltem, hogy egy lófaszt, visszamentem, írtam egy beadványt, hogy a mellékleteket a T. Bíróság nem küldte ki, majd ha megkapom, tudok rájuk reagálni....

Vh-ügyes # 2015.08.01. 08:51

ha 2012.06.05.-tel megkezdődött (bár az óra elszállítása - ha más nem történt - önmagában nem szakít évülést...)akkor azt vizsgáld meg, hogy az fmh kiállítása iránti kérelem (mert bizony már az is szakít) 2014.06.06.-át követően történt-e...

Dr.Attika # 2015.08.01. 05:16

Pontosan -a sok tanács után -mi is a kérdés?

Pici78 # 2015.07.31. 18:38

A volt ugyvedem is mindig ezt mondta, hogy ne ot gyozkodjem, hanem a birot! Elo fogom terjeszteni, csak szerettem volna tudni, hogy jogilag helyesen gondoltam-e vegig! Tehat a kerdes meg mindig aktualis!

Dr.Attika # 2015.07.31. 03:45

Nem minket kell győzködni az elévülésről, hanem a bíróságon kell egyértelmű elévülési kifogást előterjeszteni. A felperesnek kell bizonyítani, hogy történt-e a két éven belül elévülést megszakító cselekmény. Ha nem, akkor a bíróság elévülés miatt elutasítja a keresetet.

Pici78 # 2015.07.30. 20:38

Már régen ellentmondtam. Igen,már per van, már 3 tárgyaláson túl vagyunk. szept 10 a következő. A jogtanácsosuk még mindig az el nem küldött levelekre hivatkozik, meg olyanokat ír, hogy a tértivevényt mellékletként csatolja, közben sehol nincs a melléklet. És még én vagyok az idióta. A bíró meg a második tárgyalásra a volt ügyvédemet idézte, akivel ráadásul nem is volt írásbeli meghatalmazásunk, és a bíróság a keresetlevélben le is írta, hogy amennyiben nincs ilyen meghatalmazás, akkor úgy tekintik, hogy személyesen járok el. Ehhez képest az ügyvédnek küldték ki az első tárgyalás jegyzőkönyvét és a második tárgyalásra szóló idézést. Én annak ellenére jelentem meg a második tárgyaláson, hogy az idézésem szabályszerűsége nem volt megállapítható, és a felperes most kitalálta, hogy perelhúzó magatartást tanúsítok.... Nagyon durva ez az egész. Saját üzletszabályzatukat sem tartja be a felperes. Kormányrendeletet figyelmen kívül hagy. Szerinte rám az nem vonatkozik, mert 2012 júniusában még nem volt megalkotva, csak 2014 április után. Viszont a FMH ezután jött, ekkor már vonatkozott rám. 2012 június óta meg különben is eltelt két év. Na?????

Dr.Attika # 2015.07.30. 15:57

Ha keresetlevél van akkor bizonyosan.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.30. 15:36

Ellentmondtál a fizetési meghagyásnak?

Pici78 # 2015.07.30. 15:14

Az én elévüléses kérdésemre még senki sem válaszolt! 2012 jún 5-én elvitték a gázmérőmet és 2014 július 7-én küldtek egy FMH-t hogy fizessek szabálytalan vételezés jogcímén kötbért. A Get szerint két év az elévülés. a kötbérterhelő levelet és fizetési felszólítást nem igazolható módon küldték, én azokról tudomást a keresetlevélből szereztem. Tehát? Az elévülés kezdete az esedékesség napja. Akkor 2014 júl19-től van az elévülés kezdete? Ez azért így elég nagy baromság lenne. 2012 júniusa már elég régen volt....

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.30. 14:15

El kellett volna olvasni a szerződést.

vi555555 # 2015.07.30. 13:39

Nem, hanem én aki soha nem gondoltam volna, hogy ekkora kamatot tesznek rá..

ius latratus # 2015.07.30. 11:01

Csak ha már korábban végrehajtó által behajtották volna a tartozást, akkor kevesebb lett volna rajta a kamat. Mint most. Jól kivan ez találva...Í

Akkor meg még kevesebb, ha rendesen fizeted. Nem? Jól ki van ez találva, na.

vi555555 # 2015.07.30. 10:45

Csak ha már korábban végrehajtó által behajtották volna a tartozást, akkor kevesebb lett volna rajta a kamat. Mint most. Jól kivan ez találva...Így meg határ a csillagos ég...Akkor hiába van a szerződésükben benne hogy amennyiben nem érkezik jóváírás, akkor 2 hónap múlva felmondják a folyószámla hitelt, és a tartozás egy összegben válik esedékessé?

vi555555 # 2015.07.30. 08:53

Értem. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.30. 07:43

A felmondás lehetősége jog, nem kötelezettség. Egyébként a felmondott kölcsön pont úgy kamatozna tovább.

vi555555 # 2015.07.30. 07:37

Ja, és van még valami. Már BAR-listára tettek a másik 2 hitelem miatt, amikor megkaptam a folyószámla hitelt.