Inkasszó a számlámon, hogy tehet ilyet a végrehajtó?


Grave7 # 2015.05.08. 20:44

@kyra922: természetes személy esetén a számlán lévő összegből (illetve a hatósági átutalási megbízás időtartama alatti teljes pénzforgalomból) végrehajtás alól mentes a mindenkori öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegéig terjedő rész. (ez a neked lényeges rész, egyébként 1994. évi LIII. törvény
Ez jelenleg 28.500 Ft, tehát ezt a bank nem vonohatja le, nem utalhatja át a végrehajtónak (kivéve: gyermektartásdíj vagy szüléssel járó költség végrehajtása). Ha mégis megtenné, az a bank hibája és felelőssége.
Ugyanakkor -amennyire tudom- ezt a mentes összeget csak bankfiókban, személyesen tudod felvenni.

gerbera317 # 2015.05.08. 20:42

Akár, akár mindet, majd, majd.

kyra922 # 2015.05.08. 16:09

Tisztelt Fórumozók!

Nem tudom jó helyen teszem e fel a kérdésem (elnézést ha nem)
Ma jött egy levél, hogy tartozásom miatt (210.000 Ft) a végrehajtó hatósági átutalási megbízást adott ki a bank számlámra..
Net bankon néztem és jelzi is a folyamatban lévő tranzakcióknál, hogy sorba állította (mivel jelenleg 0 Ft-os a számlám).
Viszont a jövőhéten érkezik rá 27.000 Ft. Ebből vonhatnak le? Ha igen mennyit? Illetve ha maradna belőle a számlán ahhoz én hozzá tudok jutni, fel tudom majd venni?

ubi444 # 2015.05.08. 15:56

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy a fizetésem 50%-a levonásra kerül, ezek után inkasszó kerül a bankszámlámra, aminek a végén 28500 ft maradt a 205E forintos nettó fizetésemből.
Ez így jogszerű?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.30. 15:13

Persze.

sendre # 2015.04.30. 13:12

A NAV vagy végrehajtó inkasszózhat e Banki vagy Államkincstár Értékpapír számlát?

Köszönöm a választ!

gerbera317 # 2014.09.18. 10:09

Ha az ingatlan az adósé, akkor a végrehajtónál van róla tulajdoni lap, de akkor le is kellett (volna) már foglalni (ha még nem történt meg, ez pótolható). Ha azonban az ingatlan nem az adósé, akkor a végrehajtónak nincs tulajdoni lapja, így nincs is mit kérni tőle, illetve annak ő nem köteles eleget tenni. Ekkor a tulajdoni lapot magadnak kell beszerezned a földhivataltól, vagy majd az ügyvéded megoldja.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.18. 05:13

A végrehajtó a dolgát végzi. Akkor követne el mulasztást, ha nem tenne meg mindent a követelések behajtása érdekében.
(Megjegyzem: nem a végrehajtó vállalt helyetted olyan kötelezettségeket, amelyeket utóbb nem tudtál teljesíteni, tehát nem ő "lehetetlenít el".)

Vitay Georgina # 2014.09.17. 18:01

Köszönöm szépen a válaszát gerbera317!

Elolvastam a tanulmányt is, tanulságos.

Azt már nem kérdezem meg ezek után, hogy tehát egy végrehajtó jogszerűen, teljesen ellehetetleníthet-e egy embert, egy családot, hiszen az emberek jellemzően éppenséggel a munkabér utalás (fizetés) után fizetnek lakás bérleti díjat, közüzemi számlákat, esetleges hiteltörlesztést, és további egy hónap van még a következő fizetésig, és miből fizessen ezt-azt a szerencsétlen, miből éljen meg. Tehát ez már nem kérdés a részemről, tényként kijelentem, hogy a végrehajtó, pontosabban a törvények lehetővé teszik egy ember, egy család teljes ellehetetlenítését.

(azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy igen, valakinek a személyiségi jogának a megsértése jogos nem vagyoni kártérítést vonhat, és von is maga után, viszont amikor a bírák, ügyészek, rendőri vezetők, pszichológus szakértők éveken át rendre ráhazudják a fehérre, hogy az fekete, egy idő után a leghiggadtabb embernél is elszakad a cérna elkeseredettségében, tehetetlenségében, és már nem foglalkozik bizonyos személyek személyiségi jogával)

gerbera317 # 2014.09.17. 16:31

A Ptk. 6:120. § (1)-(3) szerinti fedezet-elvonással a végrehajtó nem tud mit kezdeni, csak ha lefoglalt ingatlan akarnak elvonni. Terheletlen ingatlan esetében a bíróság kérelemre bírálja el az igényt, és kötelezheti tűrésre a szerző felet, amire azt követően végrehajtás elrendelését lehet kérni.

A külföldi bankszámlára utalást nem tiltja semmi, azonban a külföldi számlaszám mellett meg kell adni a swift-kódot és ai iban-számot is. A kifizetést a a végrehajtható okiratban foglalt pénznemben kell teljesíteni, átváltani a végrehajtó köteles, a kifizetés napja szerint érvényes, a végrehajtói letéti számlát vezető hitelintézet által jegyzett devizavételi árfolyam figyelembevételével, azonban kifizetéséhez szükséges átváltás költsége (az átutalási költségekkel együtt) a végrehajtási költségek körébe tartozik.

Sherlock # 2014.09.17. 15:49

Nyilatkozz arról, hogy vállalod az utalás plusz költségeit. És értesítsd a végrehajtót a fedezetelvonásról is, mert magától nem fogja tudni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.17. 15:27

Valóban nem utalhatnak a megadott ( német ) számlámra?
Szerintem de.

gerbera317 # 2014.09.17. 09:22

Én csak ismételni tudok: Igen, jogyszerű. És még egy tanulmány is jelent meg erről itt, a publikációk között. Elolvashatod itt:
http://www.jogiforum.hu/publikaciok/502

Vitay Georgina # 2014.09.16. 14:28

Köszönöm a válaszát Kovács_Béla_Sándor és gerbera317!

Ugyanannál a végrehajtási ügynél maradva, aminek kapcsán alább érdeklődtem, szeretném megkérdezni a következőt.

Jogszerű-e az, ha a végrehajtó a munkáltatói letiltással (33 %) már csökkentett, majd a munkáltatótól munkabérként bankszámlára utalt és érkező - immáron csak 67 % - munkabért is terheli a hatósági átutalási megbízással? Tehát jogszerű-e az azonos végrehajtási ügyben, az egyidejű levonás mind a munkabérből (letiltás), mind pedig a bankszámlára munkabérként érkező összegből?

(igen, olvastam azt, hogy a bankszámlán már nem munkabér van, hanem egyenleg, habár teljesen egyértelmű az egyenleg forrása, a munkáltatótól származó munkabér, mint ez a folyószámla egyenlegen is szerepel)

gerbera317 # 2014.09.10. 11:13

Errl még tanulmány is jelent meg itt, a publikációk között. Elolvashatod itt:
http://www.jogiforum.hu/publikaciok/502

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.10. 10:24

Igen.

Vitay Georgina # 2014.09.09. 18:30

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy a végrehajtó ugyanazon végrehajtási ügyben, egyidejűleg adhat-e a számlavezető bankomnak hatósági átutalási megbízást (inkasszó), valamint a munkáltatómnak a munkabéremből való letiltást.

Tehát a lényeg az ugyanazon végrehajtási ügy, és az egyidejűség.

A másik kérdésem pedig az, hogy a Vht. előírja-e a végrehajtás módjának kötelezően betartandó sorrendjét a munkáltatónak küldött letiltás, a banknak küldött hatósági átutalási megbízás, ingóságok lefoglalása, stb.

Válasz esetén megköszönném, ha a Vht. vagy egyéb törvény vonatkozó paragrafusának számát is megírná a válaszadó.

Vitay Georgina # 2014.09.09. 18:27

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy a végrehajtó ugyanazon végrehajtási ügyben, egyidejűleg adhat-e a számlavezető bankomnak hatósági átutalási megbízást (inkasszó), valamint a munkáltatómnak a munkabéremből való letiltást.

Tehát a lényeg az ugyanazon végrehajtási ügy, és az egyidejűség.

A másik kérdésem pedig az, hogy a Vht. előírja-e a végrehajtás módjának kötelezően betartandó sorrendjét a munkáltatónak küldött letiltás, a banknak küldött hatósági átutalási megbízás, ingóságok lefoglalása, stb.

Válasz esetén megköszönném, ha a vonatkozó Vht. vagy egyéb törvény paragrafus számát is megírná a válaszadó.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.24. 13:27

Nem.

imike1v # 2014.08.24. 12:01

Köszönöm a válaszokat.
A munkáltatónak nem kötelessége értesíteni a végrehajtást kérőt vagy a végrehajtót hogy megszűnt az adós munkahelye hogy a végrehajtást újra tudják indítani?

gerbera317 # 2014.08.20. 16:44

Valóban, elévülhet, de a kérdés nem jó, ha az a végrehajtás alapját képező fmh-ra vonatkozik. A végrehajtás elrendelését követően már nem az fmh-t szokás emlegetni, hanem az azon alapuló végrehajtási lapot. Az elévüléshez pedig a legutolsó végrehajtási cselekmény időpontját kell vizsgálni, semmi egyebet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.20. 14:50

Elévülhet.

imike1v # 2014.08.20. 12:23

Köszönöm a választ. Annyi kérdésem van még jogerős fizetési meghagyás pénzkövetelés elévül-e?

gerbera317 # 2014.08.20. 09:43

de ezt a végrehajtó is észlelné(gondolom én)
De csak gondolod. A végrehajtó nem észleli, ha abbamarad a letiltás. Azt a végrehajtást kérőnek kell jeleznie.

imike1v # 2014.08.19. 13:50

Köszönöm a gyors választ. Már kétszer utaltak hozzám május júniusban azóta semmi! Erős a gyanúm hogy kilépett a munkahelyéről de ezt a végrehajtó is észlelné(gondolom én). Nem nagy követelésről van szó 200.000 forint a végrehajtónak járó összeg mindösszesen 12.000(készkiadás,költségátalány,munkadíj) volt.