végrehajtási kifogás


Grave7 # 2015.04.28. 20:18

@Kreki: Az 1/2002. (I. 17.) IM rendelet 47. § (1) bekezdése alapján, a kifizetés feltételeinek fennállásától számított 15 napon belül kell a befolyt összeget a jogosult részére kifizetnie a végrehajtónak.
Az ügy részletes ismerete nélkül senki sem fogja tudni megmondani, hogy jogszabályt sértett-e a végrehajtó az "5 hónap múlva" történő kifizetéssel. (Más jogszabályi határidők, illetve jogorvoslati kérelmek következtében simán elképzelhet -főleg ingatlanárverésnél- hogy ennyi ideig húzódjon a vételár kifizetése - úgy, hogy ez nem a végrehajtó hibája.)

Írtad: "[...] kamatokat a bank rajtam követeli.Ezt tisztességtelennek tartom a végrehajtó részéről."
Ha a banki követeli, akkor az miért a végrehajtótól tisztességtelen?

A lényeg az, hogy a végrehajtó saját pénzügyi nyilvántartása alapján milyen összegű tartozásod van.
Véleményem szerint a vételárat az árverés (más értelmezésében a vételár végrehajtóhoz történő megfizetése) napjáig számított követelsére kell az általános szabály szerint elszámolni (Ptk. 6:46. § először költség, majd kamat, végül főkövetelés) - tehát a kamat csak az előbb említett napig jár a teljes főkövetelés után, ha ekkor a főkövetelés csökken, akkor a csökkentett összeg kamatozik tovább.
(Ezzel kapcsolatban van egy jogerős bírósági végzésem is valahol; ha írsz, hogy érdekel, előkeresem.)

.
1/2002. (I. 17.) IM rendelet
47. § (1) A végrehajtó az eljárása során a felektől közvetlenül felvett vagy a végrehajtói letéti számlára befizetett, illetőleg átutalt (a továbbiakban: befizetett) összegeket köteles a rendeltetésüknek megfelelően kezelni és a kifizetéseket attól az időponttól számított 15 napon belül teljesíteni, amikor a kifizetés előfeltételei biztosítottak (pl. a jogorvoslatot elbírálták).

(2) Ha a kifizetés akadálya az, hogy a végrehajtási ügyben előterjesztett jogorvoslati kérelmet nem bírálták el jogerősen, a végrehajtó a pénzösszeg kezelésének tényét 6 hónap elteltével jelzi a végrehajtást foganatosító bíróságnak. Ha ezt követően nem történik döntés a jogorvoslati kérelemről, a végrehajtó 30 naponként újra jelzi a bíróságnak az összeg kezelésének tényét.

Detti26 # 2015.04.28. 15:21

Nagyon köszönöm! így már értem!

gerbera317 # 2015.04.28. 14:22

Tehát újra:
A munkáltatótól kapott részletes kimutatást be kell mutatni a végrehajtónak, és kérni a Vht. 41. § szerinti eljárás lefolytatását. Ha erre a bank olyan egyenleget közöl, amely köszönőviszonyban sincs a befizetések alapján várható egyenleggel, végrehajtás korlátozása iránti pert lehet indítani a bank ellen. Ebben a perben a bíróság sokkal komolyabb elszámolásra fogja kötelezni a bankot, mint amit most közölt, mert egyrészt el kell számolnia a befizetésekkel, másrészt új elszámolást kell készítenie.

Arra készülj fel, hogy ha ezen túl leszel, akkor másik végrehajtást fog indítani a bank arra a követelésére, amibe eddig a jóváírások történtek, mivel ezeket semmissé kell tennie.

Detti26 # 2015.04.28. 13:42

Köszönöm!
Az a baj,hogy így az elszámolásnál derült ki,hogy nem kapok vissza semmit mert gyakorlatilag 3 éve másra megy a pénz...a tartozás pedig csak nő...

gerbera317 # 2015.04.28. 11:07

@detti26

az se a hitelbe megy

A végrehajtást kérő bank arra számolja el a végrehajtás során befolyt összeget, amire akarja, az teljesen az ő dolga. Viszont tartozásodat nem a bank tartja nyilván, hanem a végrehajtó. Ha tehát a végrehajtó tudja, mikor milyen megtérülései voltak a banknak letiltásból, akkor a végrehajtó fogja megmondani, hogy mennyi a tartozásod, nem pedig a bank. A végrehajtó a megtérülésről szóló információt a Vht. 41. § szerint szerezheti be a banktól.

Hova fordulhatok segítségért?

Fentiekből következik, hogy a végrehajtóhoz. Szükség lesz hozzá a munkáltatótól kapott részletes kimutatásról, hogy mikor mennyit tiltott le a béredből erre a követelésre. Fontos, hogy tudd: a kért eljrást nem végrehajtási kifogásnak hívják!

Detti26 # 2015.04.28. 10:19

Sziasztok!

Mi lehet olyankor tenni,hogy a fizetésből történt letiltást a bank egy másik tartozásra költi..Van egy személyi hitelem 1,5 milliót vettem fel,most már 6 milliót követelnek és amit a munkáltató utal az se a hitelbe megy,hanem egy ezer éve nyitott folyószámla tartozást törlesztenek belőle,majd erről a folyószámláról törlesztik a hitelt,ami azt jelenti nem szüntethetem meg.amig nem fizettem ki a 6 millió forintot..A havi számlavezetés 780 ft.Jogos?Megteheti?Hova fordulhatok segítségért?

Kreki # 2015.04.28. 04:26

Segítséget szeretnék kérni,miszerint az árverezett ingatlanból befolyt összeget a végrehajtást kérő felé hány napon belül kell átutalni a végrehajtónak???
A problémám, hogy szeptemberben árverezték a lakásom, de az befolyt összeget 5 hónap múlva utalta a végrehajtó a bankomnak.Ami azt jelenti,hogy az 5 hónap alatt felgyűlt kamatokat a bank rajtam követeli.Ezt tisztességtelennek tartom a végrehajtó részéről.Mit tudok tenni,hová fordulhatok?

macika101 # 2015.03.06. 07:48

Értem. Köszönöm. Megnézem.

gerbera317 # 2015.03.05. 21:51

Nem a végrehajtási lapon, hanem a letiltáson. Nézd meg újra, ha nem hiszed! És ha megnézed, akkor vedd észre azt is, hogy a levonási sorrend: 1) állami illeték 2) végrehajtási költségek 3) a végrehajtást kérő követelése, és ezzel egyidejűleg az a bizonyos behajtási jutalék.

macika101 # 2015.03.05. 17:18

Köszönöm a választ.

A végrehajtási lapon az van, hogy köteles a munkáltató a munkabérből minden hónapban a végrehajtást kérő xxxxxxxxxxx számlájára utalni az 50%-ot. És köteles a végrehajtó xxxxxxxxxxx számlájára minden egyes levonás alkalmával a levont teljes összeg 10%-át behajtási jutalékként átutalni.

Ez nem azt jelenti, hogy két helyre kell utaljon fizetéskor?

gerbera317 # 2015.03.05. 16:09

a letiltás még mindig nem érkezett meg.

Azért nem kaptál még pénzt, mert a törvény szerint a végrehajtási költségek kielégítési elsőbbséget élveznek. Ezért, ha már foganatba vették a kicsifizura a letiltást, egy jó darabig csak a végrehajtó kap pénzt. Ez ellen nem tehetsz semmit.

hogyan is számolandó az elmaradás, nyilatkozzak. Ez nem befolyásolta a letiltás öszzegét
Már hogyne befolyásolná? Ne légy ennyire laza, mert a Vht. 40. § nem játék!

kézen-közön hozzá február 4-én került a levél
Na, ezzel kezdhetsz valamit, ugyanis a munkáltató a le nem vont összeg erejéig készfizető kezesként felel a végrehajtást kérőnek. Az más dolog, hogy nagyon felkészülten kell a bíróságra menned, mivel az eddig le nem vont összeg egyelőre nem téged illet, hanem a végrehajtót.

macika101 # 2015.03.05. 12:33

Kedves Hozzáértők!

Kérem szíves segítségüket az alábbi témában:
2015 január hó 27-én kapta kézhez az exem munkáltatója (és én is) a végrehajtótól a fizetésre vonatkozó letiltást gyermektartás ügyben. Február elején nem tiltott le. Felhívtam a pénzügyes ügyintézőt február 15-én, aki azt mondta, hogy kézen-közön hozzá február 4-én került a levél, és akkorra már számfejtve voltak a bérek a régiek szerint, így nem tiltott le. Február 28-án kért egy pontosítást a végrehajtó, hogy hogyan is számolandó az elmaradás, nyilatkozzak. Ez nem befolyásolta a letiltás öszzegét, ugyanis így is úgy is a fizetés 50%-a volt meghatározva. (Apuka minimálbér mögé bújó ügyvezető igazgató a saját KFT-jében aminek a múlt évi nettó árbevétele 42 M Ft, ám ez itt most nem érdekes)
Jelenleg az a helyzet, hogy a februári bérek is kiutalásra kerültek, s a letiltás még mindig nem érkezett meg.
Mit tudok tenni? Kérem szíves segítségüket.

gerbera317 # 2015.01.01. 14:12

Most már egyértelmű: amit beborítottál neki a vh-lapon, abból egy tételt véletlenül a padlón felejtett. Ahogy írtam, megannyi hibalehetőséget kínáltál, és a hiba be is követezett. Most rajtad a sor, hogy rendbe hozd: Közöld a végrehajtóval, hogy valamit elfelejtett (a jog szerint ő hibázott, de te voltál, aki bevitted őt a málnásba, akárhogy is szépítenéd a dolgot), és kérd a végrehajtás folytatását a teljes behajtásig. Mindezt végrehajtási kifogás kilátásba helyezésével kell közölni, mivel így nem is adsz be kifogást, ugyanakkor a 15 napos határidőt megtartod arra az esetre, ha mégis kifogásra lesz szükség.

Joanna # 2015.01.01. 10:12

Kedves grave7!
Neked is köszönöm szépen a választ!
21.808 Ft-ot találtam a bankszámlámon.
De ez magában foglalja azt a 11.550 Ft-ot is, amit a költségeinek megelőlegzésére már átutaltam a végrehajtónak.
Ha ezt levonjuk belőle, akkor kijön a 10258 Ft.
Valószínűleg tényleg csak lefelejtette a vh.költségeimet.
Bár nem tudom, hogy nem vett EGYÁLTALÁN SEMENNYIRE észre egy kb. hatsoros, nagybetűs, tételes "szófosást", ha -ezek szerint- csak egy röpke kis számot szokás odabökni a megadott rovatba.

"Megállapítom, hogy a végrehajtás a -blablabla- rendelet alapján befejezésre került (Teljesítés végrehajtónál, végrehajtó megállapítja)."

És érdemben ilyenek vannak még rajta felsorolva:
Végrehajtót megillető vh.költség (mindösszesen): 13578 Ft
Befolyt összeg: 24840 Ft
Behajtási jutalék számításának alapját képező összeg: 10258 Ft
Befizetés alapján még elszámolható jutalék: 4 Ft
Előlegzett költségek: 11550 Ft
Az adós teljesítéséből elszámolt vh.költség: összesen 2032 Ft

Boldog új évet kívánok, köszönettel:
Anna

Grave7 # 2014.12.31. 12:37

@Joanna: gerbera317 leírta mit kell tenned, én csak pár észrevételt fűznék hozzá.

Szerintem a legfontosabb rész kimaradt abból amit írtál: mennyi pénzt kaptál a számládra?
Ha azt a 10.258 Forintot, ami díjjegyzék elején ügyértékként van feltüntetve, akkor valószínűleg tényleg elnézte a végrehajtási lapot és megalapozott lehet a kifogásod.

Egyébként, a díjjegyzék "neked kevésbé lényeges része" azért lett volna segítő információ, mert abból nagyjából kiderül hogy milyen összeget hajtott be a végrehajtó és azt hogyan számolta el, ki mennyit kapott belőle. Ha a táblázatos rész végén a befizetendő összeget (és az arra kötelezettet), vagy ha utána van szöveg (Megállapítom, hogy az 1/2002.(I.17.) IM rendelet ...), azt is megírod, akkor abból jobban kiderül, hogy a végrehajtó véglegesen befejezettnek gondolja-e az eljárást, vagy nem (és csak tévesen részdíjjegyzék helyett díjjegyzéket készített).

Általános tájékoztató jelleggel a pontokba szedett kérdéseidre válasz:
1-3.) A beadott végrehajtási lapot az elrendelő (bíróság/közjgyező) felülbírálhatja, erről külön végzésben rendelkezik, amit a vh.kérőnek közvetlenül, az adósnak a végrehajtón keresztül kézbesít. Ha történt ilyen, arról kapnod kellett egy példányt. A végrehajtónak a végrehajtási lap tartalma alapján fennálló követelést kell behajtani, az csak akkor változhat ha az elrendelő (bíróság/közjegyző) vagy a foganatosító bíróság az eljárás folyamán erre utasítja jogerős végzésben.
4.) gerbera317 megválaszolta
5.) Mivel jogi képviselő nélkül eljáró természetes személy vagy, ezért még ha nem is fizeted meg előre az illetéket, a bíróság nem fogja azonnal elutasítani a kifogásod, hanem felszólít hiánypótlásra. Ha megalapozott a kifogás, akkor az illetéket visszaigényelheted, azonban a kifogás beadásával járó költségeidet alapesetben nem térítik meg (ha beleírod a kifogásba, hogy X Ft költséget is kérsz megtéríteni, akkor a bíróság erről rendelkezni fog: igen/nem - de erről nincs tapasztalatom; nem találkoztam még olyan kifogással, ahol ne a jogi képviselő írt volna ilyet, akinek a díjáról rendelet is szól).

Joanna # 2014.12.31. 08:12

Kedves gerbera317!
Köszönöm szépen a választ! :)
Igen, tisztában vagyok veleKedves Fórumozók!, hogy nem vagyok a Tömör megfogalmazások Nagymestere, és nem is pályázok meg szóvivői, hírszerkesztői és más eféle állásokat! :)
Nekem nem rutinból megy az ilyen lap kitöltése, és biztosra akartam menni, hogy nem dobálják vissza, és akkor inkább több legyen, mint kevesebb az információ.
Idealista módon azt is gondoltam, hogy valakit majd foglalkoztat, hogy miért is jár nekem éppen 4880 Ft költség, ezért részleteztem.
És a leírtak egy részét az itt kapott tanácsok alapján követtem el.
Írásodból rájöttem, hogy miért épp 6515 a költség: a főkövetelés perköltsége és a vh. illetéke valószínűleg.
Akkor a komplett vh.költséget hagyta le alighanem, a 4880-at.
A díjjegyzék lentebbi részén már csak a saját munkadíját taglalja, illetve befolyt összeg, elszámolt jutalák, adós által előlegezett költségek, teljesítésből elszámolt vh.költség szerepelnek, ezek érthetőek és nem is érdekel, mennyiért dolgozik, ha nem én fizetem.
Köszönöm a tanácsot, írni fogok tehát egy levelet.
Nagyon köszönöm szépen mégegyszer.
Vidám Szilvsztert és boldog új évet kívánok!

gerbera317 # 2014.12.30. 21:59

Szerepeltettem-e valami olyan tételt a lapon, amit nem szabadott volna?

A szófosástól eltekintve, teljesen jól töltötted ki a vh-lapot. Egyébként bőven elég lett volna ennyit feltüntetni:
3.b. pont: 2455 Ft tőke + 9,5 % kamat a megadott dátumtól számítva, + 1515 Ft perköltség
7.b. pont: 5000 Ft
7.d. pont: 4880 Ft
Ugye milyen egyszerű? Amit te leírtál, jó ugyan, de megannyi hibalehetőséget rejt. Hát meg is kaptad...

Lehet egyébként, hogy a végrehajtó nem is tévesztett el semmit, csak te értelmezed félre a díjjegyzék tartalmát. De ebből a 2 képernyőnyi rettenetből éppen a lényeg nem derül ki: hogy vajon mit tartalmaz és miről rendelkezik a díjjegyzék.

Ellenvéleményt pedig nem csak végrehajtási kifogás formájában lehet előterjeszteni, hanem végrehajtási kifogás kilátásba helyezésével is: Írd meg tehát a végrehajtónak, mi a problémád, valahogy így:

T. Végrehajtó, a vh-lap szerinti követelésem ez:
3.b. pont: 2455 Ft tőke + 9,5 % kamat a 2009.06.12-től a kifizetés napjáig, + 1515 Ft perköltség
7.b. pont: 5000 Ft
7.d. pont: 4880 Ft
Kérem megvizsgálni, hogy ez valóban behajtásra került-e, tekintettel arra, hogy a díjjegyzék szerinti követelés-felszámítás kisebb ügyértéket vesz figyelembe. Amennyiben a követelés felszámítása számítási hibát tartalmaz, úgy kérem a végrehajtás folytatását a teljes behajtásig. Amennyiben a fenti kimutatás alapján a végrehajtás folytatásának volna helye, de annak nem kíván eleget tenni, kérem jelen bejelentésemet végrehajtási kifogásként kezelni, és a foganatosító bírósághoz beterjeszteni.

És add postára még január 6. előtt. Nem kell tértivevény.

Bakker, ez ismétléssel együtt elfért fél képernyőn...

Joanna # 2014.12.30. 20:06

Kedves Fórumozók!
Alig hiszem el, hogy az én kis piti ügyem, amit -elvi kérdést csinálva- keresztülküzdöttem már a végrehajtón is, még mindig tartogat számomra izgalmakat.
Volt egy jogerős (még régi, bírósági), végrehajtható fizetési meghagyásom, amely miatt nemrég átutalási végzés kiadását kértem, majd miután visszírta bíróság, hogy az általam megadott bankszámlaszám már megszűnt, beadtam a vh.lapot is.
Egyszercsak pénz érkezett a számlámra, illetve postán keresztül a végrehajtó díjjegyzéke, amiből azt sikerült leszűrnöm, hogy nem annyit hajtott be, mint amennyit én a lapon szerepeltettem, hanem kevesebbet.
Amilyen pechem van, Karácsony előtti napon vettem át a levelet, a három munkaszüneti nap meg az őket követő hétvége miatt jópár napig nem is tudtam, mit kezdjek azzal a jó hírrel, hogy ha problémám van, akkor ugyan fizessek már 15e forint illetéket, és akkor 15 napon belül, végrehajtási kifogás formájában előadhatom a bánatomat.
A vh.kamaránál azt mondták, kérdezzem meg először, hogy miért hajtott be kevesebbet.
Karácsonykor írtam a végrehajtónak e-mailt, úgy mégis csak könnyebb mindkettőnknek.
Azóta választ nem kaptam rá, simán elképzelhető, hogy szabadságon van...
Én viszont 2-án külföldre utazom egy hétre, és a legközelebbi érdemi munkanap, jan.12 már kívül esik a rendelkezésemre álló 15 napon.
Úgy vélem, jól töltöttem ki a vh. lapot, és nem is dobta vissza a bíróság. Feltételezem, hogy a tartalmát megnézték, hiszen ha nem tennék, gyakorlatilag kényére-kedvére bárki bárkin bármilyen neki tetsző összeget behajtathatna.

  • Szó szerint ezt szerepeltettem a lapon a 3/c-nél, mint végrehajtandó követelést:

"ADÓS A FIZETÉSI MEGHAGYÁS VÉGREHAJTHATÓVÁ VÁLÁSÁT KÖVETŐEN, 2010. JANUÁR 4-ÉN MEGFIZETETT A RÉSZEMRE 2455 HUF-T, AMIT A PTK. 293. § (VAGY 6:46. §)-NAK MEGFELELŐEN A KÖLTSÉGBE SZÁMÍTOTTAM BELE. A FIZETÉSI MEGHAGYÁSBÓL FENNMARADT KÖVETELÉS (TÉTELESEN), AMIT KÉREK VÉGREHAJTANI:

  • 545 HUF: ELJÁRÁSI ILLETÉK (3000 FT MÍNUSZ A 2455 HUF RÉSZTELJESÍTÉS)
  • 970 HUF: JOGOSULTNAK JÁRÓ KÖLTSÉG
  • 2455 HUF: FŐKÖVETELÉS (+ KAMAT: 2455 HUF UTÁN ÉVI 9,5 %, 2009.06.12-TŐL A KIFIZETÉSIG )"
  • A 7/d pontnál szerepeltetendő végrehajtási költségekhez pedig ezt:

"4880 HUF
(EBBŐL

  • 3500 HUF: ADATKIKÉRÉS ÁRA SZEMÉLYIADAT-NYILVÁNTARTÓBÓL
  • 690 HUF: EME VÉGREHAJTÁST KÉRŐ LAP BEADÁSÁNAK POSTAKÖLTSÉGE (TÉRTIVEVÉNYES AJÁNLOTT LEVÉL, 100-250 GRAMM),
  • 690 HUF: AZ ELŐZŐ, SIKERTELEN KIMENETELŰ ÁTUTALÁSI VÉGZÉS BEADÁSÁNAK POSTAKÖLTSÉGE (TÉRTIVEVÉNYES AJÁNLOTT LEVÉL, 100-250 GRAMM) (A JÓHISZEMŰ PERVITEL ELVE ALAPJÁN JÁRTAM EL, EZ AZ ELJÁRÁS OKOZOTT VOLNA KEVESEBB FELESLEGES KÖLTSÉGET AZ ADÓSNAK. NEM AZ ÉN HIBÁM, HOGY NEM LEHETETT INKASSZÁLNI.)"
  • Valamint, a bíróság beírta a 7/b-be az 5000 Ft illetéket, amit ugyebár leróttam.

A díjjegyzékben ezzel szemben ezt látom:
Végrehajtási ügyérték:

  • főkövetelés: 2.455 Ft
  • Kamat: 1.288 Ft
  • Költség: 6.515 Ft.

Összesen: 10.258 Ft

A kamattal nem foglalkozom, nekem jó úgy, ahogy írta.
De mégis, hogy jött ki neki költségre 6.515 Ft?

Most, a végrehajtás végeztével kb. 4500 Ft mínuszban vagyok, ami nagyobb összeg, mint amennyi miatt kértem a végrehajtást! :D

Azt szeretném kérdezni, hogy

  • Ha a bíróság kiküldte a végrehajtónak ezt a vh-lapot, akkor ő felülbírálhatja-e esetleg a rajta szereplő dolgokat, vagy ha ezt a bíróság már megnézte és jogosnak találta, akkor annak már úgy kell lennie?
  • Szerepeltettem-e valami olyan tételt a lapon, amit nem szabadott volna?
  • Ha valami jogtalant szerettem volna behajtani, és esetleg ezért kaptam kevesebb pénzt, akkor nem kellett volna valamiféle értesítést kapjak a miértjéről, akár a bíróságtól, akár a végrehajtótól?
  • Ha nem szeretnék külföldről telefonálgatni a végrehajtónak (meg hát a szó úgyis elszáll, amúgy sem tartanám jó ötletnek), és -tegyük fel- nem kapok választ az e-mailemre, és időben beadom a végrehajtási kifogást, szerintetek mi lesz a végkimenetele? Igazat fognak adni nekem?
  • Ha visszakapom a 15e Ft illetéket, akkor vele együtt a kifogás beadásával járó költségemet is megtérítik? (A tértivevényes ajánlott levél költségére gondolok, például.)

Köszönöm, ha valaki szám rám pár percet.
Üdvözlettel:
Anna

gerbera317 # 2014.07.14. 05:57

Nem érdemes, és nem a bíróságon kell benyújtani.
Azért nem érdemes, mert a levonás foganatosítása nem a végrehajtó érdekköre és felelőssége, hanem a munkáltatóé/folyósítóé. Magát a letiltást pedig ki kell adnia a végrehajtónak, tehát maga az intézkedés jogszerű, ami pedig jogszerű, azt - ugyebár - nem érdemes illeték ellenében megtámadni. A folyósító majd tudni fogja, hogy az ellátásod a Vht. 73-74. §§ szerint hogyan minősül, és végrehajtás alá vonható-e vagy sem. Ha pedig levonható, végképp nem tehetsz ellene semmit.
Az, hogy miért nem a bíróságon kell benyújtani, elolvashatod azon az intézkedésen is, amit meg akarsz támadni. De szerintem ne támadd.

pondro # 2014.07.14. 05:47

2013 december hónaptól jelenleg is foglalkozást helyettesitő támogatasban/22800ft/hó/részesülök.Erre az időszakra a bíroság végrehajtasi okiratot küldött a bírósági végrehajtónak.Ha egy összegben nem fizetem ki a tartásdij hátralékot 15 napon belül,elinditjak a végrehajtási eljárást az összes fellelhető vagyontárgyamra.Természetesen nem tudom befizetni,ezért kérdezném,hogy az ellátasra való hivatkozásra van e értelme végrehajtási kifogást benyujtani a bíróságra.Tisztelettel köszönöm ha válaszolnak.