Ingatan árverés


gerbera317 # 2020.06.29. 20:28

A bérlőt még csak nem is az árverés, hanem az árverési hirdetménnyel szembeni végrehajtási kifogásban jelenthették volna be érvényesen. Így utólag már nem találhatnak ki újabb és újabb mesét. Ha a jelenleg folyamatban lévő kifogást jogerősen elbírálták, megnyílik a vevő joga a kiürítés kérdésére.

kamen # 2020.06.29. 19:38

Kedves Fórumozók!

2019 szeptemberében sikerült egy beköltözhetően meghírdetett lakóingatlan árverési licitjén nyernünk. Az ingatlan - mondanom sem kell - természetesen még nincs a birtokunkban. Az adós persze kifogással megtámadta az árverési jegyzőkönyvet (amiről még tudomásunk szerint jogerős bírósági határozat nem született), közben jött a vészhelyzet, és most tájékoztatta az adós a végrehajtót, hogy az ingatlanban érvényes szerződéssel bérlő lakik. Most akkor mi is van? Hogyan lehetett beköltözhetően árverezni? Nem a végrehajtó dolga lett volna ennek az ellenőrzése? Most nekünk kell majd birtokbavételi pert indítanunk a bérlővel szemben? A "pénz meg az ablakban"?!

gerbera317 # 2020.06.26. 12:41

Ott a vége. Mért, mit kértél? Ha nyilvánvalóan alaptalan, amit kérsz, még meg is bírságolnak érte.

Bollas # 2020.06.26. 12:35

Tisztelt Forumozók!
Érdeklődnék, hogy másodfokú döntés ellen lehet-e még fellebezni? Vagy az ellen már nem lehet és kifognak lakoltatni?

gerbera317 # 2020.06.26. 08:31

Egyébként nem jól szoktuk mondani, mert a kiköltözési kötelezettség nem a 154/A. § (1) szerinti napon keletkezik, hanem az árverést követően addig a napig teljesíthető a kiköltözés szankciómentesen, illetve a 154/B. § szerinti előny igényének bejelenthetőségével.

gerbera317 # 2020.06.26. 08:28

Kurusaand! Azt írod, hogy még nem jogerős a döntés. Nem írod, miről, de kitalálom: meg támadták azárverést.
Nos, ha nem jogerős, akkor még kiköltözési kötelezettsége sem keletkezett az adósnak. Majd fog, a jogerő + 15. napig, amit valószínűleg el fog mulasztani. És az onnantól számított további 15. napig lehet kérni a kiürítést. Ezt ne mulaszd el, mert így szabályos. A legrosszabb, ami történhet, hogy a végrehajtó morogni fog, miért kérted a kiürítést kétszer is, de legalább szabályos lesz. Ez még mindig jobb, mint ha rád sütik, hogy nem kérted szabályosan a kiürítést, mert akkor aztán tényleg foghatod majd a fejedet.

drbjozsef # 2020.06.26. 05:36

Kurusaand,

Nem értem. Most licitáltál ingatlanra úgy, hogy fogalmad sincs a feltételekről, törvényről, eljárásról.

Sok szép meglepetés fog még érni.
Amúgy :

Vht. 154/A.§

(1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek - a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel - az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.

...

(10) Ha a kiköltözésre az (1) és (5) bekezdésben foglalt időpontig nem került sor az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan kiürítését.

(11) * A végrehajtó köteles - a lakóingatlan kiürítésére irányuló kérelem részére történt kézbesítését követő 8 napon belül - tájékoztatni a lakóingatlan fekvése szerint illetékes jegyzőt arról, hogy az árverési vevő az ingatlan kiürítésére irányuló kérelmet terjesztett elő.

(12) * A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.

Ebbe még belekavarhat a vészhelyzet, vagy a marotórium, most az előbbinek van még hatása : július 1-én újraindul a fent kiemelt 60 nap. Utána foganatosíthatóak a kilakoltatások. Vagyis szeptember és október maradt a november 1-ei kilakoltatási moratórium kezdetéig.

Ha sok ügy torlódik fel a végrehajtónál, és nálad nem tud időben kilakoltatni, akkor lehet, hogy jövő május utánra csúszik a kilakoltatás.

Kurusaand # 2020.06.26. 03:50

Gerbera tudsz segiteni legyszives milyen felteteleknek kell teljesulnie? Illetve mennyi idovel szamolhatok? Koszonom!

gerbera317 # 2020.06.25. 18:48

vedd fel a kapcsolatot a vh.-val, Ő megmondja,hogy...
1. nem fogja megmondani. 2. Egyébként sem a végrehajtó mondja meg, hanem a törvény, hogy milyen feltételek teljesülésével, és meddig lehet az ingatlan kiürítését kérni.

benö1 # 2020.06.25. 16:34

Nem vagyok szakértő,a saját tapasztalatomat tudom megosztani.
Jogerőt követően a vh.megküldi számodra a biztonsági papiros(eredeti) jegyzőkönyvet + egy másikat amiben
megállapítja a jogerőt (ezt küldi az ingatlanügyi hatóságnak is)
Ezt követően vedd fel a kapcsolatot a vh.-val, Ő megmondja,hogy a vht.154/A.§(10)alapján mikor add be a kiürítési és birtokba adási kérelmedet.

Kurusaand # 2020.06.24. 16:52

Meg nincs jogeros dontes az en ugyenben, most van 2.fokon.. kerdes, hogy az arveresi jegyzokonyv alairasakor kitoltottunk egy papit amelyen januari datummal kertem az ingatlan bitokba adasat. Lehet hulye kerdes, de ez befolyasol valamit?

benö1 # 2020.06.24. 15:47

Köszönöm a gyors választ gerbera317.

gerbera317 # 2020.06.24. 11:33

Nem kell újra értesíteni (az intézkedés nem lett semmis)! Csak a 60 nap kezdődik elölről, akkor is, ha az 59. napon szakadt félbe.

benö1 # 2020.06.24. 11:18

Sziasztok!
A jegyző 60 napjával ezek szerint jól megszívatják az árverési vevőket.
Tehát,ha jól értem gerberát, amennyiben a 60 nap félbeszakadt akkor a végrehajtónak júl.02 után ismételten értesíteni kell a jegyzőt és az értesítés átvételét követően újra indul a 60 nap?

gerbera317 # 2020.06.23. 15:41

Ha a jegyző tájékoztatása utáni 60 napos várakozási idő félbeszakadt, akkor ez most újra kezdődik. Nem folytatódik, hanem újra kezdődik! Ha a várakozási idő a vészhelyzet elrendelése előtt már lejárt, akkor valóban most ki lehet tűzni az átadás időpontját.

sasa66 # 2020.06.23. 15:21

Akkor most júl. 2-től lehet birtokba adást kitűzni? Mennyi idő lehet még addig, mig megkapom az ingatlant,ha a korábbi tulaj nem költözik ki önként a birtokba adás napjáig? Magyarul. Meddig húzhatja még az időt? okt. 30 után gondolom
megszívom ismét. Várhatom a máj. 15-öt.

gerbera317 # 2020.05.31. 12:13

Igen.

Sanyi999 # 2020.05.31. 11:32

Üdvözletem!

Elnézést ha már volt hasonló kérdés.

Csak egy értelmezést szeretnék magamban helyre tenni:

147. § (1) * Az ingatlan kikiáltási ára a becsérték összege.

(2) * Az ingatlanra - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - legalább a kikiáltási ár felének megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat.

(3) * Lakóingatlanra legalább a kikiáltási ár 70%-ának - fogyasztóval kötött szerződésen alapuló követelés behajtása esetén legalább a kikiáltási árának - megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat, ha az adósnak ez az egyetlen lakóingatlana, lakóhelye ebben van, és a végrehajtási eljárás megindítását megelőző 6 hónapban is ebben volt.

Tehát abban az esetben, ha a tulajdonos nem lakik az ingatlanban (bejelentkezve sincs) és van másik ingatlan tulajdona is abban az esetben a (3) bekezdés nem vonatkozik rá és a kikiáltási ár legalább felével már érvényes vételei ajánlatot lehet tenni árverés esetén, függetlenül, hogy lakóingatlanként van feltüntetve az épület a tulajdoni lapon?

Választ előre is köszönöm!

Csuklósbusz # 2020.05.28. 14:27

Árverésen vásárolt ingatlannál nagyon írjátok hogy semmit nem lehet tenni ha műszaki hibás.

De ha én adnék el életveszélyeset akkor hány évig is perelhet a vevőm ha utólag kiderül hogy mondjuk súlyos statikai hiba van benne amit esetleg én sem tudtam?

Laikus tipp: elrontottamdenagyon

vigyél egy statikust és ha talál valami súlyos hibát hivatkozz arra hogy azért álltál el a vételtől..

Bár szerintem elkéstél... de amúgy hiába kapta meg mindenki a pénzét, a bentlakó szívott vele a legjobban mert annyi pénzzel rövidebb lett.
A bentlakóval együtt a helyedben elmennék egy ügyvéddel, hátha közösen lehetne alkudni az összegből.

Ui: rengeteg ingatlanon van végrehajtási jog de egész egyszerűen nem futnak árverésre. Tényleg létezik az az összeghatár hogy 500 ezer alatt nem viszik a házat?

Csuklósbusz # 2020.05.28. 14:07

elrontottamdenagyon:

Mi lett a vége végül?

Apropó, ha a második árverés esetleg sikertelen akkor neked ki kellett volna fizetni a teljes vételárat?

Én is ezen gondolkodom veszek egy folyamatos árveréses ingatlant, de akkor ugye ha licitet teszek elindul az árverés és a kötelező ajánlatétel is.

De ha nem fizetem ki mint te és a második árverés nemhogy kevesebbért de semennyiért nem megy el akkor velem mit csinálnak, kérik az eredeti teljes összeget?

gerbera317 # 2020.05.20. 19:43

Itt valamit nagyon elamatőrködtek. És nem hiszek abban az előárverezési jogban sem. Az adóssal való rokonság nem keletkeztet ilyet.

drbjozsef # 2020.05.20. 16:57

Gizmilla,

Ha előárverezőként jelentkezett be az árverésbe, és úgy tartotta a legmagasabb licitet, akkor vele fogja aláírni a végrehajtó a jegyzőkönyvet, és ő szerzi meg az ingatlant.

Ha nem így tett, akkor nincs esélye. Csak a fenti módon élhet az elővásárló a jogával árverés esetén.

Ha jól értem, hogy "megadta a teljes árat", vagyis tartotta az utolsó legmagasabb licitet, akkor valszeg előárverező volt, mert ilyet csak ő tehet. A "normál" licitálók csak a licitküszöbbel magasabb árat adhatnak be.

Gizmilla # 2020.05.20. 16:05

Üdvözlök minden Kedves Fórumozót!

Kérdésem az volna, hogy árverésen átesett ingatlanon van-e jogilag esélye hozzátartozónak (volt tulaj gyermeke, az ingatlanban él), aki szintén licitált és megadta a teljes árat, (ennek ellenére nem Ő vitte el) vásárlási előjogra hivatkozva fellebbezni?

benö1 # 2020.05.16. 09:14

Köszönöm a választ gerbera317.
Még annyit fűznék a témához hozzá,hogy adós jogász.

elrontottamdenagyon # 2020.05.15. 18:25

Sziasztok,

elrontottam de nagyon nagyon nagyon. 2019. májusában nyertünk egy árverést, amit viszont megbántunk és nem irtuk alá a jegyzőkönyvet, az előleget buktuk.
Ilyenkor kiirjak a második árverést, és ha a második árverésen az ajánlat alacsonyabb mint az elsőn az eredeti (ez esetben a miénk), akkor a különbözetet az első árverés nyertesnek meg kell fizetni.
Na az ingatlanra 26mFt-ért licitáltunk, nem irtuk alá a jegyzőkönyvet. Kiirták újra az árverést és 16mFt-ért ment el az ingatlan. Most a két összeg közötti különbséget kérik, hogy fizessem meg 15 napon belül, 10 millió forintot (minusz az előleg).
Tudom, elb* de nagyon, és aki ilyen h*e az meg is érdemli. Ma tudtuk meg néhány órája, azóta sirok és remegek, nem tudjuk kifizetni ezt a pénzt.
A kérdésem az lenne lehet-e mérséklést kérni. Az ingatlanon a tartozás 10mFt volt, igy a második vételár is még ezen felül van, tehát nem arról van szó, hogy minuszan jön ki belüle a végrehajtást kérő. Mindenki aki beszállt a végrehajtásba meg fogja kapni a neki járó összeget, a végrehajtó költsége is kifizetésre kerül és ezen felül az adós megkapná a maradékot. Hogyan tudok enyhitést kérni? Valakinek van esetleg valami tapasztalata?

tényleg elrontottam és itt remegek :(