Ingatan árverés


Laci6711 # 2019.04.15. 18:22

Köszönöm a válaszát! Azt hogy a teljes ingatlanra van-e a jelzálog bejegyezve, látható a tulajdoni lapon, vagy csak a bank tudja megmondani?

gerbera317 # 2019.04.14. 15:04

A megvásárolt tulajdoni illetőségről törlődnek a terhelések. Ha a jelzálog a teljes ingatlanra van bejegyezve, a másik 1/2 részen továbbra is fennmarad.

Laci6711 # 2019.04.13. 12:49

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék abban, hogy 1/2 tulajdon rész vásárlásnál az árverési hirdetményben szereplő jelzálog követelések törlődnek akkor is ha a követelések nem kerülnek teljes mértékben kielégítésre? Vásárlás utáni tehermentességgel lett meghirdetve.

gerbera317 # 2019.04.07. 09:04

Egy kicsit másként fogalmazva, de érdemében ugyanez: A elővásárlási jogával a jogosult az árverésen élhet. Túl nagy előnyt nem biztosít, pusztán annyit, hogy az aktuális vételi ajánlatot nem kell a licitlépcsővel megemelni, hanem elegendő tartani. Az árverésen való részvételhez felhasználóként regisztrálni kell az árverési rendszerbe. A regisztrálás csak végrehajtónál személyesen megjelenve végezhető el. Az érdektelen, hogy melyik végrehajtónál.

drbjozsef # 2019.04.06. 18:24

Ziziora,

igen van, árverés esetén úgy nevezik, hogy "előárverezési jog". Ehhez el kell menjél a végrehajtóhoz, és bejelentkezned nála az árverési rendszerbe. Csak ott, és csak úgy érvényesítheted az elővásárlási jogodat.

Ziziora # 2019.04.06. 17:52

Van egy 1/2 tehermentes ingatlanom amelyben jelenleg us benne lakom. Most a másik 1/2 részt kitűzték árverezésre. Én nem vagyok érintett azokban a hitelekben amelyek miatt árverezik a tulajdonostárs részét. Szeretném megvenni a másik 1/2 részt és érdeklődöm hogy van e elővásárlási jogom rá?

gerbera317 # 2019.03.26. 10:11

Te vagy az adós? És mit kifogásolnál az árveréssel kapcsolatosan? Csak azt, hogy egyáltalán meg merték tartani, vagy pedig konkrét eljárási hibára is rá tudsz mutatni?

Malachuszár # 2019.03.26. 10:05

Köszönöm a múltkori kérdésre adott választ.
Pár kérdésem lenne még.
Az árverési eljárás elleni panaszt milyen határidővel és milyen szervhez kell benyújtani?
Feltételezem, hogy a területileg illetékes bírósághoz, és nem magához a végrehajtóhoz.
Illetve nem tudom, hogy a végrehajtási eljárást lezáró, a sikeres árverésről szóló határozat kézhezvétele utántól datálódik az az időintervallum, amelyen belül a kifogást elő kell terjesztenem, vagy a licitnapló lezárásától kezdve - ami érdekes lenne, mivel cirka 15 nappal később kaptam meg a levelet, mint ahogyan lezárták a licitnaplót...

Előre is köszönöm a válaszokat!

PS: Illetve az is felmerült még, hogy a végrehajtó az árverési összeg kifizetésére kapott 60 nap haladékot. Értesítenie kell róla a végrehajtónak, hogy mikor fizette ki a teljes összeget a vevő?

gerbera317 # 2019.03.25. 12:29

Nincs speciális szabály. A végrehajtási törvény a kényszerkiköltözés esetére az "adós és adós jogán az ingatlanban lakó személyek" kifejezést használja. Minden egyebet megtalálsz a 154/A. §-ban és az ott hivatkozott egyéb szakaszokban leírva.

sanytol # 2019.03.25. 11:50

Ha egy olyan lakást veszek meg, amiben jelenleg gyerekes család él kiskorú gyerekkel, van valami különleges szabály, vagy rendelet, ami megnehezíti a kilakoltatást? Illetve mennyi idő alatt tudja a végrehajtó foganatosítani az ingatlan kiürítését?

gerbera317 # 2019.03.21. 14:55

Ez nem végrehajtási kérdés. Egyébként 6600 Ft földhivatali díjat kell fizetni a földhivatalnak, valamint vagyonszerzési illetéket az államnak. Ahogy egyébként is kell.
Ha csak kényszerkiürítéssel kerülhetsz birtokon belülre, akkor a végrehajtó felszámíthat azzal kapcsolatos költségeket is (ha az a vételárból nem fedezhető).

sanytol # 2019.03.21. 14:45

Milyen költségek vannak még a vételáron kívül? Milyen illetéket, adót kell megfizetni?

gerbera317 # 2019.03.21. 10:20

Gondolom...
Nem jól gondolod. A végrehajtó be fog hívni. Aláírod az árverési jegyzőkönyvet. A vételárat megfizeted az abban foglaltak szerint. És vársz. És egyszercsak tiéd lesz az ingatlan.
Ha az árverési jegyzőkönyv aláírásától számított 30 nap eltelt, és az adós még mindig nem költözött ki, akkor azt (késedelem nélkül) jelzed a végrehajtónak.
Talán ha méltóztatnál elolvasni a végrehajási törvény következő szakaszait: 149. §, 152. §, 153. (2) b) pont, 154-154/A. §§.
A jogszabályt megtalálod például itt: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

sanytol # 2019.03.21. 09:48

Üdv mindenki!

Ingatlan árverésre adnám a fejem vevőként, és néhány alapvető kérdésem lenne. Adott egy ingatlan, akár lakás, ház, építési terület stb., amin az árverésre kerülő tul. hányad 1/1, tehermentes, beköltözhető az mbvk kiírás szerint. Megnyerem az árverést tegyük fel 1M Ft-ért (egyszerűség kedvéért).

Hogyan tovább?

Gondolom megfizetem a vételárat a végrehajtó által meghatározott módon, kapok egy jegyzőkönyvet róla. Ezzel nekem kell elmennem a földhivatalba, vagy ez automatikusan megtörténik?

Illetve a legfontosabb: milyen egyéb költségeim keletkeznek a vételáron felül, hogy a tulajdoni lapra az én nevem kerüljön?

Továbbá mi van akkor, ha az ingatlanban lakik valaki, és nem hajlandó kiköltözni, miután már nincs joga ott lakni?

Köszönöm előre is!

lajcsó # 2019.03.19. 08:12

"sejtem, hogy az 1/2+ 1/2 = 1/1, de mivel nem egyértelmű, elbizonytalanodtam…."
A sejtésed jó, csak éppen az ingatlan-nyilvántartás nem feltétlenül az elemi matematika szabályait követi.
Ha a két tulajdoni hányadot egy jogügylettel szerzed, akkor tulajdonjog bejegyzése 1/1 arányban lesz.
Ha viszont a tulajdoni hányadokat eltérő jogügylettel (pl.két árverésen) szerzed, akkor a bejegyzés 1/2-1/2 tulajdoni arányok alapján történik.

gerbera317 # 2019.03.18. 21:53

A földhivatali matek egy kicsikét másként működik. Például nem ismeri az egyszerűsítést, így az 1/2 + 1/2 = 2/2. Bizony.
Nem értem a kérdésedet: Hát te látod azt a hirdetményt, vagy mi? Minden hirdetménynek van egy olyan sora, hogy "tulajdoni hányad:" - na itt kell olyat keresni, ami egyszerűsítve 1/1-re jön ki. Aztán van egy olyan sor is, hogy "Az ingatlan kikiáltási ára/becsértéke beköltözhetően:" (X Ft) - amatőrök csak ilyet keressenek. Van a hirdetményen egy olyan sor is, hogy "További végrehajtási ügyek:" - és itt egy felsorolás jön. Na, például itt derülhet ki - ha a fejlécből valahogyan kimaradt -, ki a búbánaté a másik 1/2 rész.

Bori Bori # 2019.03.18. 20:47

Nem vagy reménytelen eset.

mmvj # 2019.03.18. 20:30

Ha-ha nem ugrok be :) Hirdetmény

Bori Bori # 2019.03.18. 20:12

A kiíráson mit értesz? Adatlap vagy hirdetmény? Gondoltam, én is megzavarlak, ha már ilyen könnyen meg lehet.

mmvj # 2019.03.18. 20:08

Igen, csak máskor ki szokták írni, hogy 1/2+1/2=1/1 tulajdon kerül árverésre, és most nincs. Ez zavart meg. Amúgy kedves vagy, hogy a licitálás miatt aggódsz. Nem kell. Árvereztem már máskor is, nem volt gond a matekkal :)

Bori Bori # 2019.03.18. 20:00

Viszont a kérdésed nem jogi kérdés, hanem 5. osztályos matematikai. 1/2+1/2=2/2, törtek egyszerűsítése 1/1.

Bori Bori # 2019.03.18. 19:55

Igazán nincs mit, teljesen ingyen volt.

mmvj # 2019.03.18. 19:47

Bori Bori, köszönöm a választ, még ha nem is a kérdésre vonatkozott :)

Bori Bori # 2019.03.18. 19:34

mmvj, Szerintem ne kezdj bele. Egy ilyen árverésnél később el kell tudni számolni 15-ig vagy 30-ig is akár. A licitnél a nullák számát már meg sem merem említeni.

mmvj # 2019.03.18. 19:28

Üdv Mindenkinek! Egy kis segítséget kérek: adott egy árverezés alatt álló ingatlan, a kiírásban az szerepel, hogy az ingatlan 1/2 + 1/2 tulajdona kerül árverésre. Adósként egy név szerepel (a feleség), az ingatlan - a tulajdoni lap szerint - férj és feleség nevén van. Kérdésem, hogy az ingatlan fele, vagy teljes egésze kerül árverés alá, azaz az árverési vevő a fél vagy az egész ingatlan tulajdonosa lesz? Nem voltam erős matekból, sejtem, hogy az 1/2+ 1/2 = 1/1, de mivel nem egyértelmű, elbizonytalanodtam…. Köszönöm előre is