Ingatan árverés


Imre6262 # 2021.06.04. 21:42

Tisztelt fórumozó.
Ha valaki tud kérem segítsen. Május 21-én nyertem az egyik Mbvk-s ingatlan árverésen. 31-én be mentem a végrehajtóhoz aláírni a jegyző könyvet, ahol közölte a végre hajtó hogy az adós ügyvédje kifogást nyújtott be, azzal az indokkal hogy joksértő volt az ingatlan árverés kitűzése a moratórium miatt. Önökszerein tényleg így van? Igaz az, hogy már a jelszót sem aktiválhatta volna végrehajtó? Vissza kapom a pénzem ha a bíró helyt ad neki. És az utalás kötsége [ami ilyen nagy összegnél elég sok] is megtérülhet?

gerbera317 # 2021.06.04. 18:24

A végrehajtó a moratórium miatt a kiürítési kérelmet nem elutasítja, hanem a foganatosítást későbbre halasztja. Ez azért nem egészen ugyanaz.

sakk-áll # 2021.06.04. 14:05

Üdvözletem,
Következő az eset:
Tároló vásárlás, viszont jelenleg arra is vonatkozik a kilakoltatási moratórium, nem tudja a végrehajtó birtokba adni.
Ettől függetlenül az adós átadhatja önszántából.
Adós külföldi, nem tudom elérhető-e, majd kiderül.

De ha jól értem, amennyiben személyesen vele nem tudok megállapodni, vagy mert nem akar, vagy mert nem is reagál a megkeresésre, nem lehetséges a birtokba kerülés, csak a tulajdonjog bejegyzése. Jól gondolom?

Ettől függetlenül a korábban olvasottak alapján mindenképpen érdemes kérni a végreajtótól a bortokba adást kiürítéssel (vht 184/C vagy D meg kell nézzem), legfeljebb elutasítja azzal, hogy ez csak a móratórium vége után x nappal lehetséges. Jól gondolom?
Mikor is kell ezt kérnem? Aláírom az árverési jegyzőkönyvet, és rögtön ezután párhuzamosan a vételár utalásával?

Esetleg felfúrhatom-e a zárat és elfoglalhatom-e? (Nyilván ha nem üres, akkor a benne lévő ingóságokat tárolnom kell, hiszen hivatalosan nem tudom kiüríttetni.)

Köszönöm a segítséget.

sakk-áll # 2021.06.04. 14:05

Üdvözletem,
Következő az eset:
Tároló vásárlás, viszont jelenleg arra is vonatkozik a kilakoltatási moratórium, nem tudja a végrehajtó birtokba adni.
Ettől függetlenül az adós átadhatja önszántából.
Adós külföldi, nem tudom elérhető-e, majd kiderül.

De ha jól értem, amennyiben személyesen vele nem tudok megállapodni, vagy mert nem akar, vagy mert nem is reagál a megkeresésre, nem lehetséges a birtokba kerülés, csak a tulajdonjog bejegyzése. Jól gondolom?

Ettől függetlenül a korábban olvasottak alapján mindenképpen érdemes kérni a végreajtótól a bortokba adást kiürítéssel (vht 184/C vagy D meg kell nézzem), legfeljebb elutasítja azzal, hogy ez csak a móratórium vége után x nappal lehetséges. Jól gondolom?
Mikor is kell ezt kérnem? Aláírom az árverési jegyzőkönyvet, és rögtön ezután párhuzamosan a vételár utalásával?

Esetleg felfúrhatom-e a zárat és elfoglalhatom-e? (Nyilván ha nem üres, akkor a benne lévő ingóságokat tárolnom kell, hiszen hivatalosan nem tudom kiüríttetni.)

Köszönöm a segítséget.

gerbera317 # 2021.05.31. 09:08

A Cstv. 38. § (1) szerint, az adós cég ellen a felszámolás kezdő időpontjában folyamatban lévő - a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos - végrehajtási eljárásokat a végrehajtást foganatosító bíróságnak haladéktalanul meg kell szüntetni, a lefoglalt vagyontárgyakat és a befolyt, a végrehajtás költségeinek levonása után fennmaradó, de még ki nem fizetett pénzeszközöket a kijelölt felszámolónak kell átadni. Az adós ingatlanán, illetve bírósági, hatósági nyilvántartásba vett vagyontárgyán fennálló végrehajtási jog a felszámolás kezdő időpontjában megszűnik.
Ez két mondat, amik ütik egymást.
Mert csak az első mondatot olvasva, a felszámolás kezdő időpontjával a végrehajtás azonnali hatállyal, a törvény puszta erejénél fogva megszűnik, hanem azt, hogy meg kell tenni a szükséges intézkedés(eke)t ahhoz, hogy a végrehajtást foganatosító bíróság megszüntesse a végrehajtást. A megkezdett intézkedéseket és eljárási cselekményeket – már ahol ez szükséges, és a félbehagyás több hátrányt okozna, mint a félbe nem hagyás – folytatni kell egészen addig, amíg a bíróság meg nem szünteti a végrehajtást (ami – bíróságtól függően – néhány héttől néhány hónapig tarthat). Álláspontom szerint az árverés megtartása éppen olyan, amit végig kell vinni azzal, hogy a befolyt vételárat már nem a végrehajtó fogja felosztani, hanem azt – a végrehajtási költségek levonása után – át kell adni a felszámolónak.
A második mondat szerint viszont a végrehajtási jog (és ezzel együtt a végrehajtáshoz való jog) azonnal megszűnik a lefoglalt illetve árverezett vagyontárgyon, tehát az árverés nem tartható meg, vagy ha a végrehajtó megtartotta, akkor az intézkedést meg kell semmisíteni.
Az volna helyes, ha a végrehajtó konzultálna a felszámolóval, aki potenciálisan az egyetlen személy, aki megtámadhatja, illetve érdekében állhat megtámadni az árverést. Ha a felszámoló áldását adja arra, hogy a végrehajtó vigye végig az árverést, és csak a vételárat adja át, a vevő számára ez volna a kedvező.

Lajcsi1980 # 2021.05.30. 20:24

gerbera317: Elnézést kérek, a lényeg maradt ki, igazad van. A cég az adós. Köszönöm.

gerbera317 # 2021.05.30. 18:43

És az a cég, aki ellen felszámolás alá került, kicsoda a végrehajtási eljárásban. Persze, csak ha meg nem sértelek ezzel a visszakérdezéssel...

Lajcsi1980 # 2021.05.30. 17:38

Tisztelt Fórumozók!

A következőben kérném a segítségüket:

Abban az esetben, ha egy cég felszámolási eljárás alá került, de ez a végrehajtónál akkor derült ki mielőtt az ingatlan árverési jegyzőkönyvet aláírták volna (cégkivonat megtekintés) ilyen esetben mi a helyes eljárás? Alá lehet íratni a jegyzőkönyvet? A Vht-ba ezt a konkrét esetkört nem találtam meg. A cég az árverési hirdetmény közzététele után került felszámolás alá (árverés alatt). Köszönöm előre is a válaszokat.

drbjozsef # 2021.05.29. 20:06

Akane,

inkább vedd a fáradtságot. Részletekbe menően leírni egy kisebb novella lenne, és másik (több) topikban ki van ez már vesézve.

gerbera317 # 2021.05.29. 17:00

Persze: olvass bele. Szívesen.

gerbera317 # 2021.05.29. 13:18

Esetleg, ha beleolvasnál a "vevő jogai" című topikba?

gerbera317 # 2021.05.18. 18:51

jól értelmezem a fent írtakat és az árverés szabálytalan volt?
Nem.
Úgy látom, megpróbáltad az elutasító határozat indoklását idézni. De ha már idézed, akkor nehéz volna szó szerint és teljes terjedelmében tenni? Ebből nem derül ki, mit talál jogsértőnek a földhivatal a végrehajtó eljárásában.

Anonymus007 # 2021.05.18. 16:33

Tisztelt fórumozók!

Árverésen vettem egy lakóingatlant május 8.-án, minden rendben volt, bementem aláírtam, rá egy hónapra megkaptam a hivatalos árverési jegyzőkönyvet viszont a földhivatal elutasította a 112/2021 (III/6) illetve 229/2021 (V.5) kormányrendelet alapján mivel az eljárás megindításának jogszabályban meghatározott feltétele hiányzik és e törvény ahhoz más jog következményt nem fűz.
A tulajdonjog bejegyzése alapját képző árverési jegyzőkönyv 2021 március 8.-án kelt, tehát a fent hivatkozott jogszabályhelyek alapján a végrehajtó a megkeresést már nem nyújthatta volna be ezért a tulajdonjog bejegyzés iránti megkeresését visszautasítottam.

A kérdés az lenne, hogy jól értelmezem a fent írtakat és az árverés szabálytalan volt? Illetve mit tehetek ilyenkor?

Sevcsix # 2021.05.12. 13:03

drbjózsef! Még egyszer köszönöm.

drbjozsef # 2021.05.12. 07:47

De ha már, akkor konkrétan :

Ha bejegyeznek, kijelenthetek onnan mindenkit?
Nem.

Ezek után bárki aki ott tartózkodik tilos önhatalommal van ott, nem?
Nem. Illetve, nem tudhatjuk, akár az is lehet, de nem valószínű. (Megjegyzem, amire gondolsz, az az önkényes, mert a tilos önhatalom az valami teljesen más) Meglepne, ha nem lenne semmilyen jogcímük.

Bemegyek a tulajdonomba, és azzal, hogy bementem, birtokba is vettem. Innentől kezdve jogos önhatalommal kirakhatok mindenkit a francba?
Nem, dehogy.

Végül is, ha anno nem kérem a végrehajtótól az ingatlan átadását, magamnak kellene intézkednem nem?
Nem.

Tehát intézkedek, aztán szólok a végrehajtónak, hogy birtokba vettem ami az enyém. Ez járható út önök szerint?
Semmi esetre sem.

drbjozsef # 2021.05.12. 07:37

Semmi jelentősége.
Ó, dehogynem - majd idővel meglátod.
Amúgy szívesen.

Sevcsix # 2021.05.12. 07:15

.. kinek az információi alapján..
drbjozsef! Semmi jelentősége. De, ha ennyire érdekel neked megsúgom: Szegény, megboldogult nagymamám unszolására vágtam bele a licitálásba. Remélem ettől az infótól jobban fogsz aludni!
De a válaszodat neked is köszönöm, bár semmi hasznos tartalommal nem bírt.

Sevcsix # 2021.05.12. 07:13

Ha valójában ott lakik akkor nem lehet a bejelentett lakcímét fiktiválni

Wers! Utána jártam, igazad van, köszönöm a válaszod.

drbjozsef # 2021.05.11. 10:00

Végül is, ha anno nem kérem a végrehajtótól az ingatlan átadását, magamnak kellene intézkednem nem?

Nem. Akkor fordulhatsz a bírósághoz.

Mondd, te kinek az információi alapján fogtál bele az árverésen licitálásba?

wers # 2021.05.11. 09:01

Ha bejegyeznek, kijelenthetek onnan mindenkit? Gondolom igen.

Rosszul gondolod. Az csak az egyik feltétel, hogy te rendelkezzél a ingatlannal. A másik, hogy a fiktiválandó személy(ek) ott lakik-e. Ha valójában ott lakik akkor nem lehet a bejelentett lakcímét fiktiválni.

Sevcsix # 2021.05.11. 08:46

Tisztelt hozzáértők! Még tavaly novemberben nyertem meg egy árverést. Egy házról van szó, az adós nem ott lakik. Valakik mégis laknak bent. A végrehajtótól május elején levelet kaptam, hogy a határidők újra kezdődnek, így hatvan nap után lehet csak a lakáskiürítésről intézkedni. Én ezt már nem szeretném megvárni.. A tulajdoni lapon széljegyzeten vagyok. Ha bejegyeznek, kijelenthetek onnan mindenkit? Gondolom igen. Ezek után bárki aki ott tartózkodik tilos önhatalommal van ott, nem? Bemegyek a tulajdonomba, és azzal, hogy bementem, birtokba is vettem. Innentől kezdve jogos önhatalommal kirakhatok mindenkit a francba? Végül is, ha anno nem kérem a végrehajtótól az ingatlan átadását, magamnak kellene intézkednem nem? Tehát intézkedek, aztán szólok a végrehajtónak, hogy birtokba vettem ami az enyém. Ez járható út önök szerint?
Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2021.05.11. 08:02

Igazad van, javítom magam : 4 éve kitolták a moratórium végét, és az elmúlt négy évben az úgy is maradt.

Grave7 # 2021.05.11. 07:25

Hm, az MBVK összehasonlító statisztikája alapján 2018. II. negyedévében nem volt más évekhez képest alacsonyabb a kiürítések/birtokba adások száma.
Ha az OGY választás ismét áprilisban lesz, akkor a májusi kilakoltatások már nem befolyásolják a szavazatokat...

drbjozsef # 2021.05.11. 07:11

Választási évben a moratórium is hosszabbodott 4 éve, most is az lesz. Minimum.

Vety # 2021.05.11. 05:18

drbjozsef,

köszönöm a választ, majd meglátjuk hogy alakul.

Ezzel együtt, ha a médiában megjelent információk szerint a vészhelyzet az őszi parlamenti ülésszak első napján jár le és ahhoz képest + 15 nap a jegyző értesítése, akkor ez az év már biztosan skipp :(

Jövő májustól pedig "dömping", ami annak tükrében, hogy választások lesznek, egészen érdekes lesz...