Egy valóban nem mindennapi esetről olvashattunk nemrégiben, amelynek kapcsán érdekes szerzői jogi kérdés vetődött fel egy majom által készített fotóval kapcsolatban. Az USA Szerzői Jogi Hivatala most állást foglalt a nagy port kavart majomszelfi ügyében – olvasható a Színes Ászban.

David Slater fotós, akitől a szóban forgó makákó elcsente a fényképezőgépét, a Wikipediát üzemeltető Wikimediától kérte a szelfi törlését, hivatkozva saját szerzői jogára. A Wikimedia viszont megtagadta a kérést, mivel nem Slater készítette a képet. Most viszont egy jóval hivatalosabb szerv, az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatala adott ki egy nyilvános tervezetet az üggyel kapcsolatos gyakorlatáról. E szerint a szerzői jog kizárólag olyan műre vonatkozik, amelyet emberi lény készített.

Az első példa mi más is lehetett volna, mint az ominózus majomszelfi. Ezen felül a hivatal nem ad szerzői jogi védelmet az óceánok által faragott uszadékfákra, az elefántok festette freskókra, de a listához még hozzávehetők azok a festmények, szőnyegek, szobrok, amelyeket gépek (robotok) készítettek, emberi közreműködés nélkül – tette hozzá az engadget.