A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság az európai unióban az elsők között alkalmazta a hálózatsemlegességre vonatkozó EU-előírásokat, amikor kötelezte a Magyar Telekomot a szolgáltatói beavatkozástól mentes internetezés biztosítására, a jogsértő forgalomszabályozási intézkedés megszüntetésére – áll az NMHH által az MTI-hez eljuttatott közleményben.

A Magyar Telekom az MTI-vel közölte: fellebbezni fog a nem jogerős határozat ellen.
    

Mint írják, a hatóság a TV GO szolgáltatás feltételeit megvizsgálva megállapította, hogy a Magyar Telekom az Európai Unió hálózatsemlegességre vonatkozó előírásai ellenére megkülönböztette a TV GO és az HBO GO szolgáltatások elérését az összes többi internetes forgalommal és alkalmazással szemben. 
   

A közlemény szerint az NMHH a hálózatsemlegességre vonatkozó szabályok érvényesülését vizsgálta a Magyar Telekom mobil-előfizetéséhez igénybe vehető Korlátlan TV és Film havidíjas opció, azon belül a TV GO és az HBO GO szolgáltatás kapcsán. 
    

A november 21-én lezárult vizsgálat megállapította, hogy a szolgáltató az érintett tartalmakat jogszerűtlenül megkülönböztette az összes többi internetes forgalommal és alkalmazással szemben, és azok használatát nem számította bele az előfizetések adatforgalmába. A csomag adatkeretének kimerülése után pedig az előfizető számára minden internetes tartalmat és szolgáltatást lelassítottak, de az érintett tartalmakkal kivételt tettek – írják.
    

Az NMHH jelezte: a hatóság a jogsértés miatt kötelezte a szolgáltatót a tartalmak megkülönböztetésének megszüntetésére és a jogszerű állapot helyreállítására. 
    

A hálózatsemlegesség védelmében az NMHH először hozott döntést, és uniós szinten is az elsők között alkalmazta az EU-s előírásokat. A hatóság ellenőrző vizsgálatai és az e nyomán meghozott döntések, esetleg szankciók a szolgáltatók jogkövető magatartásának ösztönzését szolgálják, és a jogkövetkezmény típusát és mértékét minden esetben a fokozatosság és arányosság elve alapján, a konkrét ügy összes körülményére tekintettel határozzák meg. Jelen esetben a szolgáltatóra nem rótt ki szankciót a hatóság. A határozat nem jogerős, a szolgáltató a döntéssel szemben jogorvoslattal élhet. 
    

Az internetes hálózatsemlegesség uniós szabályozásának lényege, hogy az internetszolgáltatók nem tilthatnak le, nem lassíthatnak, nem korlátozhatnak és nem különböztethetnek meg konkrét tartalmakat, alkalmazásokat vagy szolgáltatásokat. A Telekom TV GO szolgáltatásának eddig alkalmazott, korlátlan feltételei ezt az alapelvet sértik, hiszen a szolgáltatásán kívüli más, hasonló OTT-, internetes videoszolgáltatásokhoz az előfizetők csak az adatforgalmi keretük terhére férhetnek hozzá. 
    

A hálózatsemlegességi előírások biztosítják az előfizetőknek az általuk – és nem az internetszolgáltatók vagy más harmadik személy által – választott tartalmakhoz és információkhoz való hozzáférést, továbbá, hogy megkülönböztetéstől mentesen vehessenek igénybe szolgáltatásokat a világhálón keresztül, és abban jogszerű indok nélkül senki se korlátozza őket – emlékeztet közleményében az NMHH. 
    

A hálózatsemlegességi előírások biztosítják az előfizetők választási szabadságát: azt, hogy közvetlenül, egyenlő feltételekkel érhessenek el tartalmakat. A rendelkezések további célja, hogy az egyenlő feltételek megteremtésével biztosítsák a tartalomfejlesztők közötti versenyt, és hozzájáruljanak az internetes ökoszisztéma további innovatív működéséhez. A fejlesztések előtti akadályok lebontásával megnyílik az út az új piaci szereplők megjelenése előtt, a versenyfeltételek kiegyenlítésével pedig a tartalomfejlesztők ösztönzést kapnak a még jobb minőségű szolgáltatások fejlesztésére – olvasható az NMHH közleményében.
    

A Magyar Telekom arra hívta fel a figyelmet, hogy a hálózatsemlegességre vonatkozó szabályozás 2015 végén jelent meg, az egységes uniós gyakorlat még nem alakult ki, és nem világos, hogy mindez a hatóság mostani határozatának irányába fog-e menni. A TV GO szolgáltatáshoz hasonló megoldások egyébként a többi magyarországi és európai szolgáltatónál is ismertek – tették hozzá.
    

A cég szerint az NMHH döntésének következményeként az ügyfeleknek kedvezőtlenebbé, akár drágábbá válik a TV GO használata és pont a szolgáltatásra jellemző kényelem és mobilitás – bárhol használható – érzése sérül.