Donald Trump amerikai elnök szerint a tanárok felfegyverzése elejét veheti az iskolai lövöldözéseknek. Az elnök a Fehér Házban fogadta szerdán diákok egy csoportját, köztük a múlt heti floridai iskolai lövöldözés túlélőit, az áldozatok szüleit, tanáraikat.

A vendégek között voltak két korábbi – az 1999-ben a coloradói Columbine városában és a 2012-ben a connecticuti Sandy Hook iskolájában elkövetett – iskolai lövöldözések túlélői is.

Az amerikai sajtó által drámai hangulatúnak leírt találkozón néhány diák a könnyeivel küszködve, mások zokogva, megint mások dühös hangon kérték az elnököt, hogy cselekedjék az iskolák biztonságossága érdekében, támogassa a fegyvereladások további szigorítását.

 A meghívottak karéjában ülő Donald Trump, miután végighallgatta a diákokat, szülőket, tanárokat, elmondta, hogy mélyen együttérez és együtt gyászol velük. Majd arról beszélt, hogy igenis, vannak lehetőségek az erőszak megfékezésére. Kifejtette, hogy támogatná tanárok és iskolai alkalmazottak fegyvertartását, mert ezzel megakadályozhatók lennének a lövöldözések az oktatási intézményekben. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a tanárok fegyverekhez juttatása csakis akkor “működne”, ha felhasználóik tudják, hogyan kell kezelni a tűzfegyvereket. Az elnök úgy vélte, hogy ha a parklandi iskola egyik sportedzőjének, aki megpróbálta megállítani a lövöldöző Nikolas Cruzt, lett volna fegyvere, akkor sikerülhetett volna elejét venni a tömegmészárlásnak. Az edző egyébként a halálos áldozatok egyike volt.     

Donald Trump hangsúlyozta azt is, hogy Nikolas Cruzt “már korábban, többször is el kellett volna csípni”, mivel nem volt titok, hogy mentális betegséggel küszködik. Csakhogy ha valakinél meg is állapítanak ilyen betegséget, “nincsenek megfelelő gyógyító intézmények, ahol kezelhetnék” – tette hozzá Trump.

“Nagyon erősen figyelünk majd a fegyvereladásoknál a vásárló ellenőrzésére, és nagy súlyt helyezünk majd mentális állapotának alapos vizsgálatára” – szögezte le az elnök, kifejtve azt is, hogy valószínűleg emelik a fegyvervásárláshoz előírt életkort.

Szerdán este a CNN hírtelevízió szervezésében vitát tartottak a fegyvervásárlás és -tartás szigorításáról. A vitaest egyik vendége Marco Rubio, floridai republikánus szenátor volt, akiről köztudomású, hogy nem a korlátozott fegyvervásárlás és -tartás híve, és választási kampányának finanszírozásához hozzájárult az NRA (Országos Fegyver Szövetség) is. A kubai gyökerű szenátor azonban a heves – tapssal és közbekiabálásokkal kísért – vitában a korábbiaknál megengedőbb álláspontot foglalt el: egyetértett Donald Trump azon felvetésével, hogy fel kell emelni a fegyvervásárláshoz kötelezően előírt életkor határát 21 évre. Ugyanakkor elutasította az elnök másik javaslatát, amely a tanárok és az iskolai alkalmazottak felfegyverzéséről szól. 

A késő esti órákban megnyilatkozott az Országos Fegyver Szövetség (NRA) is. Az egyszerűen csak fegyverlobbiként emlegetett szövetség szóvivője, Jennifer Baker leszögezte: mindenféle korhatáremelés “a törvénytisztelő állampolgárokat bünteti bűnözők gonosz cselekedeteiért”. A szóvivő hangsúlyozta azt is: a korhatár emelése megfosztaná a fiatal amerikaiakat az alkotmányban garantált fegyverviselési joguktól.

A floridai iskola tömeggyilkosa beismerte tettét, készültség az amerikai iskolákban

A rendőrség múlt pénteki tájékoztatása szerint a 19 éves Nikolas Cruz múlt csütörtökön a bíróságon beismerte tettét. A bíróság 17 rendbeli, előre megfontolt szándékkal elkövetett gyilkosság ügyében emelt vádat ellene, kizárva az óvadék fejében lehetséges szabadlábra helyezést. 

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elismerte: korábban kapott bejelentést arról, hogy Cruz potenciális veszélyforrás. Ben Bennight, az egyik videómegosztó portál felhasználója ugyanis tavaly bejelentette: a portálon Cruz olyan képsort jelentetett meg, amelyen arról beszélt, hogy iskolai lövöldöző lesz belőle. Az FBI akkor csaknem fél órán keresztül beszélgetett erről a bejelentővel.

A hivatal később közleményt adott ki, amelyben elismerte, hogy kudarcot vallott, mert nem dott hitelt a Cruzról tett bejelentéseknek. Kiderült ugyanis, hogy nemcsak Ben Bennight hívta fel az FBI figyelmét Nicolas Cruzra, hanem az idén január 5-én Cruz egyik ismerőse is bejelentést tett a fiatalember zavarba ejtő internetes bejegyzéseiről a közösségi médiában, és arról, hogy gyakran hangoztatta, embert akar ölni. “Az információ nem jutott el a Miamiban lévő irodánkba, ezért akkor nem indult nyomozás” – olvasható közleményben.

Christopher Wray, az FBI igazgatója a közleményben bejelentette: vizsgálat folyik az ügyben, hogyan fordulhatott elő ez a gondatlanság. 

Marco Rubio, floridai republikánus szenátor közleményben “megbocsáthatatlannak” nevezte az FBI kudarcát, s azt javasolta, hogy mind a képviselőház, mind a szenátus indítson vizsgálatot az ügyben. 

Az amerikai sajtóban egyre-másra kerülnek napvilágra Nikolas Cruz korábbi internetes bejegyzései, videómegosztó portálokon megjelent képsorai. Fegyverekkel és késekkel pózolt, s egy tavaly nyáron, New Yorkban elkövetett mészárlás után például azt írta: “Én sokkal jobban tudom ezt csinálni”. A CNN hírtelevízió megszólaltatta Cruz egyik ismerősét, aki elmondta: Nikolas Cruz úgy szokott bemutatkozni, hogy “Helló, Nick vagyok, iskolai lövöldöző”.

Közben az amerikai iskolákban – szerte az országban – fokozták az iskolák védelmét. Megerősítették a rendőri jelenlétet és – a The Washington Post című lap információi szerint – különös figyelemmel követik a problémás magatartású diákokat.

A floridai mészárlás óta megszaporodtak az iskoláknak címzett fenyegetések. Ezek elsöprő többsége hamisnak bizonyult, de például az Arkansas államban lévő Fayetteville város középiskolájában letartóztattak egy diákot, aki azzal fenyegetődzött, hogy “szétlövi az iskolát, úgy, ahogyan azt Floridában tették”. A dél-karolinai Spartanburgban szintén letartóztattak egy diákot, mert az egyik videómegosztóra olyan képet tett fel, amelyen maszkkal és lőfegyverrel látható, s hozzá azt a feliratot írta: “Holnap Florida, második forduló”.