Május 1. napjától a büntetőeljárás vádemelésig terjedő szakaszában felmerült kirendelt védői díjak kifizetését az Igazságügyi Minisztérium látja el – tájékoztatott a változásokról a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK). A bírósági szakaszban a kirendelt védői díjak megállapítása és előlegezése változatlan marad.
A kirendelt védői díjak kifizetésének meggyorsítása érdekében 2025. május 1-jével jelentős változások lépnek életbe a vádemelésig terjedő szakaszban felmerült kirendelt védői díjak kifizetését érintően.
Az állam által előlegezett kirendelt védői díjak kifizetését a büntetőeljárásnak a vádemelésig terjedő szakaszában az Igazságügyi Minisztérium látja el.
A kirendelt védő bírósági eljárás során ellátott tevékenységével összefüggésben felmerült díjára és költségtérítésére vonatkozó rendelkezések tekintetében a szabályozás változatlan marad.
A pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet rögzíti, hogy a kirendelt védő díját a bűnügyi költségek előlegezésére vonatkozó szabályok szerint annak felmerülésekor határozattal továbbra is az az ügyészség vagy nyomozó hatóság állapítja meg, amelynek eljárása során az felmerült, azonban a kirendelt védő díját, valamint az ügyészség vagy a nyomozó hatóság által a jogszabályok szerint megállapított költségét az Igazságügyi Minisztérium előlegezi.
A bűnügyi költségek előlegezéséről szóló 11/2018. (VI.12.) IM rendelet szerint abban az esetben,
ha a kirendelt védő díját és költségeit az ügyészség vagy a nyomozó hatóság állapította meg, azt az Igazságügyi Minisztérium előlegezi.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a díjmegállapító határozat alapján kiállított számlát a kirendelt védőnek továbbra is annak az ügyészségnek, nyomozó hatóságnak kell benyújtania, amelynek eljárása során a díj felmerült. Az ügyészség, nyomozóhatóság a költségjegyzékben nyilvántartott kirendelt védői díjak és költségek vonatkozásában a megállapított díjak előlegezése céljából havonta, egy táblázatban összesítve, elektronikus úton, hivatali kapun keresztül a tárgyhót követő hónap 5. napjáig megküldi az Igazságügyi Minisztérium részére az előlegezéshez szükséges adatokat. Az ügyészség, nyomozóhatóság digitálisan aláírt, e-hiteles dokumentumban nyilatkozik továbbá arról, hogy a kirendelt védői díj összegszerűségét, és az államháztartásról szóló törvény, az államháztartás számviteléről szóló kormányrendelet és az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet előírásait, továbbá a belső szabályzatokban foglaltakat megtartották.
Az Igazságügyi Minisztérium a dokumentumok hiánytalan beérkezését követő 15 napon belül intézkedik a kifizetések iránt.
A kifizetések megtörténtéről az Igazságügyi Minisztérium – a kiadás végleges elszámolása érdekében – a teljesítéstől számított 15 napon belül tájékoztatja az adatot beküldő ügyészséget vagy a nyomozó hatóságot.
“Az Üttv. 2025. május 1-jével hatályba lépő 194/B. §-a lehetőséget biztosított arra, hogy a büntetőeljárás vádemelésig terjedő szakaszában az állam által előlegezett kirendelt védői díjak kifizetésére, mint közfeladat ellátására az igazságügyi miniszter megállapodást köthet a Magyar Ügyvédi Kamarával. Mindent megtettünk annak érdekében, hogy a hivatkozott megállapodást a minisztériummal megkössük, és a védői díjak kifizetésének új rendszerét 2025. május 1. napjával – az azt követően teljesült eljárási cselekmények vonatkozásában – elindítsuk, azért, hogy a kirendelt védői szolgálatot ellátó kollégák haladéktalanul hozzájuthassanak díjukhoz.
A MÜK döntéshozó testületei többször tárgyalták a kérdést, és egyetértés volt abban, hogy a kihívást szívesen vállaljuk, de csak úgy, hogy az ügyvédség a jelenlegihez képest hátrányosabb helyzetbe nem kerülhet a feladat ellátásával. Mivel minden részletre kiterjedően nem kaptunk garanciát a minisztériumtól, és egy, az utolsó pillanatban felmerült számviteli kérdést sem sikerült rendezni a hatálybalépésig, a tárgyalásokat folytatni szükséges.
Ezért kérjük érintett kollegáinkat, hogy kísérjék figyelemmel a miniszteri rendelet kiadását, és a jövőben annak rendelkezései szerint járjanak el.
Az Igazságügyi Minisztériumnak a védői és terhelti érdekek elsődlegessége alapján minden segítséget megadunk az átállás zökkenőmentes lebonyolítása érdekében és a felmerülő gyakorlati kérdésekről a minisztériummal folyamatosan egyeztetni fogunk. Ennek eredményéről a Kar tagjait haladéktalanul tájékoztatjuk” – tájékoztatott a MÜK.