Két új foglalkoztatáspolitikai intézmény bevezetését javasolja a kormány az Országgyűlésnek, az erre vonatkozó törvényjavaslatok tárgyalása már megkezdődött. Az egyik javaslat arra irányul, hogy a közszférából elbocsátottak biztonságban tölthessék el azt az egy-három éves időszakot, amely elegendő a nyugdíjazásukig, illetve munkaerőpiaci felkészülésükig.

A kormány tervei szerint a jövő év január 1-jétől azok a köztisztviselők, közalkalmazottak, akik legalább 25 éves közszolgálati jogviszonnyal rendelkeznek, három évvel a csökkentett vagy teljes összegű előrehozott, illetve öregségi nyugdíj előtt a “prémium évek programot” is választhatnák. A program választása esetén három évig, nyugdíjazásukig munkahelyük lesz, s legfeljebb heti 12 órás munkavégzéssel korábbi illetményük 60 százalékát vehetik igénybe.

Azok, akik legalább 10 éves közszolgálati jogviszonnyal rendelkeznek, de még nem érték el a 25 éves jogviszonyt, egy évig tarthatnak igényt ezekre a feltételekre, azzal, hogy elhelyezkedésük érdekében munkaerőpiaci programokban is részt vesznek. A “prémium évek program” időszaka társadalombiztosítási jogszerző időnek számít. A juttatást viszont a nyugdíjalap kiszámításánál nem kötelező figyelembe venni, ha az így kedvezőbb – áll a törvényjavaslatban.

A másik intézmény különféle társadalmi csoportok elhelyezkedését kívánja elősegíteni. A foglalkoztatást drágító társadalombiztosítási járulék 50 százaléka lenne visszaigényelhető a jövő év január 1-jétől a törvényjavaslat szerint, amennyiben pályakezdő fiatalt fogadna a munkaadó. A fiatalt legalább háromnegyed évig szükséges ezzel a kedvezménnyel alkalmazni és legalább napi négyórás munkaidőben. Vállalni kell továbbá egy negyedéves kedvezmény nélküli foglalkoztatást is.

A kedvezmény legfeljebb 90 000 forint bruttó keresetig érvényesíthető utólag, az APEH-en keresztül. Ugyanez a kedvezmény jár a gyes, a gyed, gyet és az ápolási díj után ismét elhelyezkedők foglalkoztatásánál. Szintén ez a társadalombiztosítási járulékkedvezmény illeti meg azokat a munkaadókat, akik úgynevezett ösztöndíj keretei között fogadnak felsőfokú végzettségű fiatalokat. A munkaadóknak erre vonatkozó szerződést kell majd kötni a fiatallal, amelyben vállalják, hogy a minimálbérnek megfelelő összeget fizetnek számukra, háromnegyed év – egy éves időszakra.