Az Európai Bizottság (EB) megállapodást írt alá a kiberbiztonsági ágazat szereplőinek képviselőjével és társulást hozott létre, amelynek köszönhetően Európa felkészültebbé válik a kibertámadásokkal szemben, és javulhat az ágazat versenyképessége – írta közleményében az uniós testület.

Az európai vállalkozások mintegy 80 százalékánál legalább egy kibertérben történt már eddig biztonsági incidens, világszinten pedig 38 százalékkal nőtt a biztonsági események száma 2015-ben.
    

A kibertér a számítógépes rendszerek és hálózatok által alkotott virtuális tér amelyben elektronikus adatok tárolódnak, online adatforgalom és kommunikáció zajlik.
    

Mint írták, a kibertámadások cégmérettől függetlenül károsak bármely vállalkozásra  és rombolhatják a digitális gazdaságba vetett bizalmat. Ezért az egységes digitális piaci stratégiája keretében az uniós bizottság meg kívánja erősíteni a határokon átnyúló együttműködést a kiberbiztonságban érintett valamennyi szereplő között, és segítséget kíván nyújtani innovatív és biztonságos technológiák, termékek és szolgáltatások kifejlesztéséhez az egész unióban – írta a bizottság.
    

A cselekvési tervbe illeszkedik  az első európai kiberbiztonsági köz-magán társulás létrehozása is, amellyel az unió 450 millió eurót (mintegy 140 milliárd forint) ruház be a Horizon 2020 elnevezésű kutatási és innovációs programja keretében. A társulás célja, hogy elősegítse az együttműködést a kutatási és innovációs folyamat korai szakaszában, és hogy kiberbiztonsági megoldásokat dolgozzon ki különböző ágazatok – mint az energiaipari, egészségügyi, közlekedési és pénzügyi ágazat – számára.
    

A kiberbiztonsági piac szereplői, akiket az Európai Kiberbiztonsági Szervezet (ECSO) képvisel, várhatóan az összeg háromszorosát fogják beruházni. A szervezetben nemzeti, regionális és helyi közigazgatási szervek, kutatóközpontok, valamint a tudományos élet szereplői is rendelkeznek tagsággal – írta az EB.
    

Az Európai Bizottság arról is tájékoztatott, hogy a hálózat- és információbiztonsági irányelv, amelyet várhatóan strasbourgi plenáris ülésén szerdán fogad el az Európai Parlament, kialakítja a hálózatbiztonsági incidenselhárító csoportok uniós hálózatát, hogy gyorsan lehessen reagálni a számítógépes fenyegetésekre és a kiberbiztonsági incidensekre.
    

Az irányelv egy tagállamközi együttműködési csoportot is létrehoz annak érdekében, hogy támogassa és megkönnyítse a stratégiai együttműködést és az információcserét.