Újabb öt pártot vett nyilvántartásba az áprilisi országgyűlési választásra keddi ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), ezzel 98-ra emelkedett a nyilvántartásba vett pártok száma. Négy évvel ezelőtt 71 pártot vett nyilvántartásba a testület.

A parlamenti választáson indulni akaró jelölőszervezeteknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat.

A szervezetek folyamatosan juttatják el kérelmüket az NVB-hez, a bizottságnak a bejelentéstől számított négy napon belül kell döntenie. Ehhez előbb a Nemzeti Választási Iroda (NVI) ellenőrzi a bejelentett szervezet létezését és adatainak hitelességét a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában.

Az NVB korábban már nyilvántartásba vett jelölőszervezetként 93 pártot, valamint a tizenhárom országos nemzetiségi önkormányzatot.  

A testület keddi ülésén – a kérelmek beérkezési sorrendjében – a következő öt pártot vette nyilvántartásba: Megtartás a Jövő Élhető Magyarországáért (Megtartás Pártja), Szabadság Népe Párt (SZNP), Magyar Demokráciáért és Hazáért Párt (MDHP), Ellenzéki Párt, Összefogás a Civilekért Párt (OCP). A határozatok nem jogerősek, három napon belül felülvizsgálat kérhető a Kúriánál.

Az április 8-ai parlamenti választáson országos listát az a párt állíthat, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban, legalább 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított. 

Országos nemzetiségi önkormányzat nemzetiségi listát állíthat, ehhez a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplők legalább egy százalékának ajánlása szükséges. Az országos listákat március 6-áig kell bejelenteni az NVB-nél.

A 2014-es országgyűlési választásra 71 pártot és 13 országos nemzetiségi önkormányzatot vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság. Az Országos Bírósági Hivatal nyilvántartása szerint mintegy 250 párt volt jogerősen bejegyezve az április 8-ai voksolás kitűzésekor.

Nyilvántartásba vették az első jelölteket

Nyilvántartásba vették az első jelölteket az áprilisi országgyűlési választásra. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján olvasható adatok szerint országos szinten kedd délelőtt 11 óráig hat jelöltet vettek nyilvántartásba a választási bizottságok. 

Budapesten az 1. számú országgyűlési egyéni választókerületben (V. kerület) vették nyilvántartásba jelöltként Hollik Istvánt (Fidesz-KDNP), a 6. számúban (VIII. kerület) Kocsis Mátét (Fidesz-KDNP), a 15. számúban (XVIII. kerület) Kucsák Lászlót (Fidesz-KDNP), Győr-Moson-Sopron megye 3. számú választókerületében (Csorna) Gyopáros Alpárt (Fidesz-KDNP), valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4. számú választókerületében (Vásárosnamény) Tilki Attilát (Fidesz-KDNP) és az 5. számú választókerületben (Mátészalka) Kovács Sándort (Fidesz-KDNP). 

A jelöltek nyilvántartásba vételéről hozott határozatok még nem jogerősek.  

A Nemzeti Választási Iroda internetes oldala, a www.valasztas.hu szerint országos szinten kedd délelőttig (a már nyilvántartásba vetteken kívül) 16 jelöltet jelentettek be, vagyis ennyien adták le ajánlásaikat, ám róluk a bizottságok még nem döntöttek.

Budapesten már leadta ajánlásait a 2-es választókerületben (XI. kerület) Simicskó István (Fidesz-KDNP), a 4-esben (II. kerület) Varga Mihály (Fidesz-KDNP), a 8-asban (XIV. kerület) Tóth Csaba (MSZP-Párbeszéd), a 9-esben (X. kerület) Kerezsi László (Munkáspárt). 

A Baranya megyei 1-es választókerületben (Pécs) Csizi Péter (Fidesz-KDNP) adta már le ajánlásait a választási irodának. Békés megyében az 1-es választókerületben (Békéscsaba) Herczeg Tamás (Fidesz-KDNP), a 4-esben (Orosháza) Simonka György (Fidesz-KDNP), Csongrád megyében az 1-es választókerületben (Szeged) Bartók Csaba (Fidesz-KDNP), a 2-esben (Szeged) B. Nagy László (Fidesz-KDNP) adta már le ajánlásait. 

Fejér megye 4-es választókerületében (Dunaújváros) Pintér Tamás (Jobbik), Jász-Nagykun-Szolnok megye 2-es választókerületében (Jászberény) Pócs János (Fidesz-KDNP), a 3-asban (Karcag) Kovács Sándor (Fidesz-KDNP), Pest megyében az 5. számú választókerületben (Dunakeszi) Tuzson Bence (Fidesz-KDNP), a 11-esben (Dabas) Kállai István (IMA), Vas megye 2-es választókerületében (Sárvár) pedig Ágh Péter (Fidesz-KDNP) adta le ajánlásait már a választási irodáknak.

Az országgyűlési választáson az indulhat jelöltként, aki a március 5-i határidőig összegyűjti az induláshoz szükséges 500 érvényes ajánlást. Ezek ellenőrzésére három napja van az illetékes választókerületi választási irodának, a jelöltek nyilvántartásba vételéről ezt követően döntenek a választási bizottságok.

NVI: eddig 68 jelölőszervezet összesen közel 393 ezer ajánlóívet igényelt

Az országgyűlési képviselőválasztást megelőző ajánlásgyűjtés első napjáig, hétfőig 68 jelölőszervezet több mint 392 ezer ajánlóívet igényelt a választási irodáktól – mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.

Nemzeti Választási Bizottság 96 pártot és 13 nemzetiségi önkormányzatot vett nyilvántartásba az országgyűlési választásra. A jelölőszervezetek korábban már bejelenthették igényüket az ajánlóívekre, a választási irodák vasárnap este 6 órától kezdhették az íveket kinyomtatni; egy íven nyolc ajánlásra van hely.  

Hétfőn kezdték átadni a jelölteknek az ajánlásgyűjtő íveket, a hétfőig igényelt aláírásgyűjtő ívekkel összesen több mint 3 millió támogató aláírást lehet összegyűjteni. A választáson indulni szándékozó jelölteknek március 5-ig kell összegyűjteniük az 500 érvényes ajánlást.

Az ajánlásokat csak a választási irodák által kiadott íveken lehet gyűjteni, azon nem másolhatóak. Az íveken fel kell tüntetni az ajánló nevét, személyi azonosítóját, anyja nevét és lakcímét, és alá is kell írnia. 

Az ajánlások a választókerületi választási irodák ellenőrzik, az ellenőrzés során bizonyos csekély mértékű eltéréseket – például a két keresztnév közül csak az egyiket tünteti, fel, vagy nem pontos a lakcím – elfogadnak. 

Pálffy Ilona felhívta a figyelmet arra, hogy az ívek szigorú elszámoláshoz kötöttek: ívenként tízezer forint bírságot szabnak ki a választási irodák az elveszett, vissza nem vitt ívekért.