Manapság ismét reneszánszukat élik a hagyományos népi gyógymódok, hisz egyre többen ébrednek rá, hogy a modern gyógyszereknek vannak természetes, mellékhatásoktól mentes alternatívái is. (X)

Rengeteg olyan növény létezik, mely igen erős gyógyhatással bír, és vagy tucatnyi panasz sikeresen kezelhető vele; ilyen például cikkünk főszereplője, a fekete nadálytő is. A név bizonyára ismerős, hisz meglehetősen népszerű gyógynövény, nem véletlen, hogy a Helia-D Herba krémek egyikének fő összetevője is. 

Mit kell tudni erről a növényről?

A fekete nadálytő (latinul Symphytum Officinale, népiesen forrasztófű) egy évelő növényfaj, amely a borágófélék családjába tartozik. Hazánkban is megterem, nagyobb mennyiségben a Bükki Nemzeti Parkban találkozhatunk vele.

Bár a neve alapján valószínűleg egy feketés színű növényt keresnénk, de ez alapján biztosan nem találjuk meg, hisz hosszúkás zöld levelekkel és apró lila virágokkal rendelkezik. A fekete szín a föld alatt megbúvó, 2-3 cm átmérőjű gyökérgumónál jelenik meg, és ez egyben a növény legértékesebb része. A gumó tartalmazza ugyanis azokat a cseranyagokat, allatoninokat és pirrolizidin alkaloidokat, melyek erőteljes gyógyhatással bírnak. 

Bár arra vonatkozóan nincsenek hiteles források, hogy ki és mikor kezdte el először gyógyászati célra alkalmazni a fekete nadálytőt, de egyes kutatók szerint már 2000 évvel ezelőtt is használták a különféle panaszok kezelésére.

Nagyanyáink korában pépes borogatást, kenőcsöt, pasztát, főzetet és teát is készítettek belőle, és akit behatóbban érdekel a népi orvoslás, az ma is előszeretettel készíti el ezeket. Ám a fekete nadálytő gyógyerejét a modern kozmetikai ipar is felfedezte magának, így kaphatóak belőle készült krémek, kenőcsök. 

Milyen panaszok kezelésére alkalmas?

A fekete nadálytőből készült krémeket elsősorban véraláfutások, zúzódások, ficamok, rándulások kezelésére alkalmazzák. Ugyanakkor hatékonyan csökkenti a reumás fájdalmakat, csillapítja az ízületi gyulladást, csökkenti a derékfájást, emellett alkalmas izom- és szalaghúzódás, köszvény, vérömleny, visszér kezelésére is. 

Mindez annak köszönhető, hogy a növény gyökerében található hatóanyagok erőteljes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással bírnak, valamint serkentik a sérült szövetek regenerációját, a hegszövet képződését, gyorsítják a hámosodást, és javítják a kezelt terület vérellátását. 

Bár egy időben teaként is fogyasztották, de kiderült, hogy ebben a formában árthat a májnak, így célszerűbb inkább a külsőleges alkalmazásnál maradni.

Hogyan használjuk?

A krémet tiszta, ép bőrfelületen alkalmazzuk! Nyílt sebbe ne kerüljön, ilyen esetekben csak a sérülés környékét kenjük be! A krémet óvatos mozdulatokkal masszírozzuk be a bőrbe, majd várjuk meg, amíg beszívódik! Akár be is fáslizhatjuk a fájdalmas területet. Alkalmazzuk naponta többször is, hamarosan érezni fogjuk a gyógyító hatását!