Aki építkezés előtt áll, annak sok szempontot kell figyelembe vennie az épület kialakítása, a szerkezetek, a fűtési rendszer, a burkolatok és más részletek kiválasztása előtt. (X)
Az energiahatékonyság napjainkban az egyik legfontosabb tényező, amelyre már a falazat megválasztásakor tekintettel kell lenni, így komoly dilemmát jelent az építtetőknek. A hagyományos technológiák mellett az innovatív műszaki megoldásokkal is érdemes tisztában lenni. Jelen cikkünkben röviden bemutatjuk a tégla, a könnyűszerkezetes, valamint a könnyűbeton falpaneles házépítési módszerek előnyeit és hátrányait.
Hatékonyság és energiatakarékosság
Valamennyi építési rendszerből kihozható a legjobb, a különbséget egyrészt az alkalmazott anyagok, rendszerek, valamint a kivitelezés minősége adja. A gyors kivitelezés, az építési pontosság, az energiahatékonyság, a várható élettartam, az élettani és környezeti hatások és persze a bekerülési költség mind nagyon fontos tényezők a döntésnél.
Egy családi házat több generáció számára, 50-100 évre építünk, ehhez jó minőségű építőanyagokra, megfelelő technológiára, valamint szakszerű kivitelezésre van szükség. A rendelkezésre álló összeg jelentősen befolyásolhatja a megvalósítás módját, azonban minden esetben hasznos tisztában lenni az egyes szerkezetek előnyeivel és hátrányaival, és az elképzeléseinket, preferenciáinkat szem előtt tartva kialakítani az álláspontunkat.
Milyen technológiák közül választhatunk?
A nagy múlttal rendelkező téglaházak komoly előnyökkel rendelkeznek, hiszen belőlük masszív, tartós, tűzálló, jó hő- és hangszigetelő, jó hőtartó képességgel rendelkező épületszerkezetek építhetők viszonylag olcsón. Nagy hátrányuk azonban, hogy a kivitelezés minőségén sok múlik, továbbá rengeteg törmelék keletkezik az építés helyszínén.
Az egyre népszerűbb könnyűszerkezetes építési technológiákkal készülő családi házak az építőanyagok árának jelentős emelkedéséig relatíve olcsónak számítottak, gyors kivitelezést tesznek lehetővé, hiszen a helyszínen csak összeszerelést jelentenek. A vékonyabb homlokzati falak révén 5-8% nettó alapterület-növekedés érhető el. Gyorsan felfűthetők, ám hőtároló kapacitásuk alacsony, és tartósságban, értékállóságban is elmaradnak a téglaépületek mögött.
A korszerű könnyűbeton falpanel technológia a kettő előnyös tulajdonságait egyesíti, és akár 4 szintes épületek kivitelezéséhez is megfelelő.
A keramzit beton falazat előnyei
Napjainkban a kivitelezés gyorsasága sokat nyom a latba, hiszen a csúszások komoly többletköltséget eredményezhetnek. A keramzit beton falpanelek az előzetes tervek alapján gyárban készülnek szigorú minőségellenőrzés mellett, készen szállítják a helyszínre, így ott csak összeszerelési munkát jelentenek, minimális építési hulladékkal.
Valamennyi épületfizikai tulajdonsága is jó, és a felhasznált természetes alapanyagoknak köszönhetően, továbbá a falazat páraáteresztő képessége okán pedig egészséges életteret biztosít generációk számára.