A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a 3 százalékos otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletet – közölte a Miniszterelnökség hétfőn. A Miniszterelnökség által közzétett tervezetre 2025. július 29-ig nyújtható be vélemény.

A kormány egy, elsősorban a fiatalokat célzó, az első lakás megszerzését támogató programot indít, amely “a következő években több tízezer fiatal megfelelő otthonhoz való jutását segítheti elő” – írták.

Az Otthon Start Program keretében 50 millió forint összegű kölcsön igényelhető, akár 25 éves futamidőre. A kölcsön kamata a teljes futamidő alatt rögzített, fix 3 százalék.

A hitel az ország egész területén egyaránt felhasználható új vagy használt ingatlan vásárlására, valamint ingatlan építésére. Az ingatlan értéke lakás esetén legfeljebb 100 millió, családi ház esetén legfeljebb 150 millió forint lehet, másfél millió forintos négyzetméterár-korlát mellett. Az ingatlan vételára legfeljebb 20 százalékkal térhet el a hitelintézet által megállapított forgalmi értéktől.

A hitel igényléséhez

már 10 százalékos önerő is elegendő.

Az első otthon meghatározásakor a főszabály, hogy

a hitelre minden olyan személy jogosult, aki a hitel igénylésekor és az azt megelőző 10 évben nem rendelkezett belterületi lakóingatlannal.

Ezt a főszabályt egészíti ki az alábbi kivételek:

  • Azok a személyek is jogosultak a hitel igénylésére, akik az igényléskor vagy az azt megelőző 10 évben 15 millió forintot meg nem haladó értékű belterületi ingatlannal vagy tulajdoni hányaddal rendelkeznek vagy rendelkeztek.
  • Az is jogosult a kölcsönre, aki legfeljebb egy belterületi ingatlanban 15 millió forintnál magasabb értékű, de 50 százalékot meg nem haladó tulajdoni hányaddal az elmúlt 10 évben rendelkezett vagy rendelkezik.
  • Szintén jogosultak a programban való részvételre a bontásra rendelt ingatlanok és egyes esetekben a haszonélvezettel terhelt ingatlanok tulajdonosai.
  • Haszonélvezettel terhelt örökölt ingatlan tulajdonosa is jogosult, amennyiben a haszonélvező még az ingatlanban lakik.

Házastársak vagy élettársak hitelprogramban való részvétele esetén elegendő, ha a tulajdoni viszonyokra vonatkozó feltételeknek az egyik fél megfelel.

Közölték azt is, hogy a kölcsön 18 éves kortól igényelhető, felső korhatárra vonatkozóan nincs megkötés. A hitelre való jogosultságnak nem feltétele házasság vagy gyermek megléte, sem a jövőre vonatkozó gyermekvállalás.

A hitel házastársak esetén együttesen is igényelhető.

Fontos kizáró ok, hogy nem veheti igénybe a kölcsönt az, akit a kölcsön igénylését megelőző 3 évben vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás vagy államilag támogatott lakáscélú kölcsön visszafizetésére köteleztek.

A kölcsön igénylésének feltétele két éves társadalombiztosítási jogviszony (akár külföldi TB jogviszony!) megléte, büntetlen előélet, köztartozás-mentesség és a bankok által elvárt hitelképesség.

A különböző TB jogviszonyok összevonhatók. Maximum 30 nap (vagy tanulmányok után 6 hónap) megszakítás megengedett, de ez az idő nem számít bele a 2 évbe. Fontos, hogy az igénylést megelőző 180 napnak feltétlenül biztosított jogviszonyban (magyar vagy külföldi) kell telnie (közfoglalkoztatás nem megfelelő).

Az Otthon Start Program kombinálható lesz más állami otthonteremtési támogatási programokkal, így a csok plusszal is – fűzték hozzá.

Kiemelték, “a 25 éves, fix 3 százalékos kamat hosszú távú kiszámíthatóságot és biztonságot jelent minden igénylőnek, a kereskedelmi banki hitelekhez képest jelentős, akár százezer forintos megtakarítást is elérhetnek a havi törlesztőrészleten.”

“A 10 százalékos önerő és az alacsony kamat érdemi segítséget jelent a fiataloknak, hogy a szülői házból, albérletből saját lakásba tudjanak költözni” – hangsúlyozták.

Az igénylés folyamata a tervezet alapján az alábbiak szerint zajlik:

A kérelmet

  • vásárlás esetén az adásvételi szerződés aláírásától számított 180 napon belül,
  • építés esetén a használatbavételi engedély kiállítása előtt

kell benyújtani a bankhoz.

A bank a vásárlási kérelmet 30 napon belül, az építési kérelmet 60 napon belül bírálja el – nem számítva az esetleges hiánypótlási időt. Ha a szerződéskötésnek nincs akadálya, a bírálatot követő 10. naptól megköthető a szerződés.

A folyósítás vásárlás esetén egy összegben (új építésűnél a használatbavételi engedély bemutatása után), építés esetén készültségi fokkal arányosan, utólagosan történik. Fontos, hogy a saját önerőt előbb fel kell használni! Ha az Otthon Start hitelen kívül más, nem támogatott hitelt is igényel az igénylő, akkor az Otthon Start hitel csak ez utóbbi folyósítását követően folyósítható.

A program igénybevételével számos kötelezettség is jár:

  • Elidegenítési és terhelési tilalom: az ingatlanra jelzálogjog és elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre az állam javára a kölcsön összegének 20%-áig, amely 5 évig fennáll. Bentlakási kötelezettségről konkrétum nem szerepel a tervezetben, de ha a lakáscéltól eltérő hasznosítás nem megengedett.
  • Visszafizetési kötelezettség: valótlan adatszolgáltatás vagy jogosulatlan igénybevétel, valamint az előírt kötelezettségek megszegése (például elidegenítési és terhelési tilalom) esetén a teljes igénybe vett kamattámogatást vissza kell fizetni +5% kamattal növelten. A kamattámogatás megszűnik ebben az esetben.
  • Építési határidők: építkezés esetén a szerződéskötéstől számított 1 éven belül el kell kezdeni a munkálatokat, és maximum 6 éven belül be kell mutatni a használatbavételi engedélyt.
  • Számlabemutatás: különösen építés esetén szigorú a számlabenyújtási kötelezettség (a bekerülési költség legalább 70%-áról). A számlákat az adásvételi/használatbavételi engedély évétől számított 5 évig meg kell őrizni.
  • Ellenőrzések: az állami adóhatóság és a kormányhivatal is ellenőrizheti a jogosultsági feltételek fennállását és a kötelezettségek teljesítését, akár helyszíni szemle keretében is.

kamattámogatás mértéke az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által közzétett 5 éves államkötvény aukciós átlaghozamok 110%-ának 1 százalékponttal növelt mértékének és az ügyfél által fizetett legfeljebb 3 százalékos kamatnak a különbözete. Az ügyleti kamat a kamattámogatás időszaka alatt öt évente változhat.

A tervezet szerint maximalizálják a hitelfelvételhez kapcsolódó költségeket is: a bankok az igényléssel és folyósítással összefüggésben legfeljebb 30 ezer forint díjat kérhetnek, kivéve az értékbecslés és a helyszíni szemle díját.

Az “Otthon Start” program a tervezet szerint 2025. szeptember 1-jétől lesz igényelhető a hitelintézeteknél.

A Miniszterelnökség által közzétett tervezetre 2025. július 29-ig nyújtható be vélemény. A teljes tervezet ITT elérhető.