Mekkora károkat okozhatott az idei év során tapasztalható aszály a mezőgazdaságban? Miért óriási probléma a csapadék tartós hiánya, és mik lehetnek a kilátások ezen a téren a közeljövőt tekintve? A cikkben ezekkel az égető kérdésekkel foglalkozunk kiemelten. (X)

Mennyire vészjósló az egyre inkább megfigyelhető csapadékhiány?

Túlzás nélkül lehet sajnos azt mondani, hogy egészen elszomorító helyzetet produkáltak az elmúlt hónapok. Beszédes adat, hogy mintegy 300 ezer hektárnyi kukorica és 200 ezer hektárnyi napraforgó ment tönkre a csapadékhiány miatt, és ez még csak nyár eleji adat.

Márpedig hiába a Ferwant webáruház munkagép kategóriájából a kifogástalan színvonalú gép vagy eszköz, az aszály ellen nem sok mindent lehet tenni. Ha a mezőgazdaságban termesztett növények nem jutnak vízhez, az brutális károkat okoz.

Több száz milliárd forintos veszteséggel kell számolni. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy nemcsak a mennyiségben, hanem a minőségben is akadnak hiányosságok. Felmerülhet kérdésként, hogy mégis mit lehet tenni a helyzet orvoslása végett.

Mi jelenthetne megoldást az aszály okozta károk megfékezésére?

Nyilván van, amire közvetlenül is lehet hatást gyakorolni, és van olyan tényező is, amire nem. Az időjárás alakulásának befolyásolása egyéni szinten nem kivitelezhető. Ami átfogóbb megoldást jelenthetne, az a klímaváltozás mérséklése.

Bár globális szinten látszanak erre irányuló törekvések, azért még borzasztóan sok mindennek kellene megváltoznia ezen a téren. Addig is jobb híján marad az, amit egyéni szinten meg tudnak tenni a gazdák, illetve a gazdálkodást végző szervezetek.

Ők pedig a jelek szerint abba az irányba mozdultak el, hogy igyekeznek a szárazságot jobban tűrő növényeket ültetni. Ennek is tudható be, hogy az elmúlt időszakban mintegy 30%-kal növekedett az árpa vetésterülete.

Mik lehetnek a kilátások az ősz és az aszály vonatkozásában?

A helyzet sajnos nem nevezhető rózsásnak, és bizony a kilátásokat tekintve sincs túlságosan sok okunk a bizakodásra. Különös tekintettel akkor, ha a kukorica várható termését nézzük.

Elég csak autózni egy-egy termőföld mellett. Az esetek zömében sajnos azt lehet látni, hogy a kukorica termése nem igazán fogja hozni az egyébként megszokott szintet, és akkor még enyhén is fogalmaztunk.

Hasonlóképp siralmasan fest a napraforgó helyzete is az ország számos területén. Ez pedig egyértelműen az aszályra vezethető vissza, ami a gyenge termés alapvető oka. Más kérdés persze, hogy mit lehet várni a jövőben.

Ha csak az elmúlt évek tendenciáit vesszük alapul, bizony bőven lehet okunk az aggodalomra. Évről évre dőlnek meg a forró nyári napokon a hőmérsékleti rekordok, sokszor csapadék nélkül heteken át. Csoda kellene, hogy ez valamilyen szinten átforduljon.