A következő cikkben a makettépítés lépéseiről írunk, segítség gyanánt. Természetesen ez csupán támpontként szolgál, hiszen a sorrend eltérő lehet autó, harci gép vagy katonai repülő esetében. Ezzel a kis összefoglalóval már kezdőként is elindulhatsz az úton kellő ismerettel a birtokodban. (X)
Hogyan építs makettet?
A kiválasztás sem egyszerű feladat, hiszen szebbnél szebb makettek, varázslatos példányok bőséges tárházából szemezgethetsz a Modellfutár makett kategóriájából. Az összeállítandó termékeknél egy építési útmutatót is találsz, mely általában tartalmaz még alkatrész térképet, festési leírást az ajánlott festékek listájával.
Az összerakási ismertetők a gyártók általi építési sorrendet mutatják be, ezzel segítve a miniatűrök helyes megalkotását. Némi tapasztalattal már könnyen rá lehet jönni a megfelelő sorrendre, és idővel még szervezettebben lehet kivitelezni az egész folyamatot. Addig azonban érdemes követni a gyártó ajánlásait!
Amennyiben a csomagolásban alkatrész térkép is található, célszerű leellenőrizni, hogy minden keret és alkotóelem megvan-e. Ennek hiányában az összeállítási rajz alapján is kereshetők az alkatrészek. A keretek pontosan azonosítva vannak, javarészt betűkkel. Az alkatrészeket pedig számokkal jelölik, vagyis a betű és szám segítségével könnyen beazonosítható, hogy melyikről is van szó az útmutatóban.
Több keret esetében postit címkével is elláthatók a keretek a könnyebb eligazodás és a jobb szervezettség érdekében. Az ismertető révén megtudhatjuk azt is, hogyan csatlakoznak egymáshoz az egyes részek, ugyanakkor nem szabad elfeledkezni a szárazpróbáról sem. Ami annyit jelent, hogy mindaddig próbálgatod a részegységek összeillesztését, amíg azok nem passzolnak megfelelően. Ezt a ragasztás előtt fontos elvégezni.
Hogyan használd az építési útmutatót?
Bizonyos esetekben a leírásban egy eldöntendő kérdés is látható, hogy melyik variációt készítenéd el. Például nyitott vagy zárt futómű, kabin, de akár típusváltozatok miatt is eltérhetnek az alkatrészek, ilyenkor rajtad múlik, melyik verziót szeretnéd megalkotni.
Előfordulhat, hogy több festési opció is a rendelkezésedre áll, mindezeket még a megépítés előtt fontos átgondolni. Az összeállítási rajzban is célszerű kicsit elmerülni, mielőtt beleveted magad a munkába.
Lépésről lépésre
Elsőként ellenőrizd a keretek, alkatrészek meglévőségét. Ezután következhet az alkatrészek leválasztása, melyet a csiszolás, szárazpróba követ. A főbb alkatrészek ragasztása után ismét szárazpróba javasolt a részegységek összeragasztása előtt.
Következhet a festés, méghozzá a részegységeké. Ne feledkezz meg a csinosítgatásról, tehát a hézagok tömítéséről, csiszolásról. Alapozás előtt ajánlott a makett felületét minél alaposabban letisztítatni. A gondos alapozás előkészíti a festést, melyet majd a matricázás követhet. Utolsó lépésként pedig a koszolásoké, különleges hatásoké a főszerep.