Első ránézésre nem sok minden különböztet meg egy sima és egy betörésbiztos bejárati ajtót. Ha viszont kicsit alaposabban szemügyre vesszük, akkor már láthatjuk az eltéréseket, ám csak akkor értjük meg, mivel “tud többet” az utóbbi, ha belesünk egy kicsit a gyártás precíz folyamatába. (X)
Látogassunk is el most képzeletben Nagytarcsára, abba az üzembe, ahol a magyar gyártmányú Nívó egyedi bejárati ajtók készülnek. Nézzük meg, hogyan zajlik a modern ajtógyártás!
Első fázis, a felmérés
Amikor egy érdeklődő felkeresi a cég weboldalát vagy bemutatótermét, lehetősége van arra, hogy kiválassza milyen típusú, kinézetű és felszereltségű ajtót szeretne. Mivel a cég minden egyes nyílászárót egyedileg gyárt le, nem kell kompromisszumokat kötni, mindenki részletekbe menően megtervezheti álmai ajtaját.
Bár a körülbelüli méreteket itt is meg kell adni, azonban a gyártást megelőzi egy helyszíni felmérés, melynek során a szakemberek leveszik a pontos méreteket, és véglegesítik a megrendelővel az egyéb igényeket. Ezután kezdődik csak meg az ajtó legyártása az üzemben.
A szerkezet összeállítása
Az ajtók tokját és keretét acél zártszelvény alkotja, amely hosszú szálakban, nyersen érkezik meg a gyártócsarnokba. Az acélszálakat egy robotvezérlésű gép a lézervágó berendezés alá igazítja, ami egy előre betáplált program szerint méretre vágja őket, kialakítja a zárak helyét, és bemarja a szükséges meneteket.
Ezután átkerülnek egy forgó állványra, ahol egy hegesztőrobot összeilleszti őket, valamint felhegeszti a zsanérokat is. Bár a robot precíz munkát végez, az ajtó vázán ezután lakatosmesterek dolgoznak tovább, akik lecsiszolják a varratokat, illetve behegesztik az acélmerevítőket és -táblákat is. Az ajtó váza tehát készen van, jöhet a kicsinosítás.
Az egyedi megjelenés kialakítása
A félkész munkadarab ezt követően átkerül a szinterező részlegre, ahol egy speciális eljárással viszik fel rá a festéket. Közben egy másik részlegen előkészítik a burkolatot alkotó fa rétegelt lemezeket; egy CNC-marógéppel kivágják a zárak, üvegbetétek helyét, valamint a díszítőmarásokat, amennyiben a megrendelő igényelt ilyet.
A falapokat ezután színezik, amihez fahatású ajtó esetén fóliát, egyszínű esetén pedig festési eljárást alkalmaznak. A fóliázás során az ajtólapot bevonják egy különleges ragasztóval, ráillesztik a famintás fóliát, majd egy vákuumpréselő géppel rögzítik. Az egyszínű változatokat pedig lefestik a kívánt színre.
A végső összeszerelés
Miután az ajtó minden alkatrésze készen áll, következhet az összeállítás: ilyenkor kerülnek be a helyükre a szigetelőrétegek, a zárszerkezetek, a biztonsági üvegek, amiket végül közrefog majd a faburkolat.
A legvégső fázisban helyükre kerülnek az olyan apróságok, mint a kilincsek, rozetták, élvédő elemek, majd egy utolsó minőségellenőrzés után az ajtó késznek tekinthető.
Ezt követően az ügyfélszolgálati munkatársak egyeztetik a megrendelővel a beépítés időpontját, amikor is a szerelő kollégák kiszállítják és beépítik az új nyílászárót.