Ha diákként a számtankönyvvel keltünk és feküdtünk, vagy mindig is jók voltunk matematikából, számos lehetőségünk van a munkaerőpiacon tudásunk kamatoztatására. De vajon mérlegképes könyvelőnek, számviteli asszisztensnek vagy pénzügyi ügyintézőnek álljunk? Segítünk a döntésben! (X)

Egy terület, amire érdemes átképezni magunkat

Ma már egyáltalán nem elvárás, hogy az első munkahelyünkről menjünk nyugdíjba – így akkor sem kell kétségbeesnünk, ha pályát módosítanánk. A Székesfehérvárállás alportálja, a https://szekesfehervarallas.hu/allasok/penzugy-szamvitel-kontrolling számos, székesfehérvári és környéki, számvitellel kapcsolatos állást gyűjtött össze. A pénzüggyel kapcsolatos szakmák fizetése kiemelkedő, így akár pályakezdőként, akár pályaváltóként választunk közülük, szinte biztos, hogy nem bánjuk meg döntésünket.

A legkeresettebb állások a pénzügyi-számviteli szférában

1. Mérlegképes könyvelő

Az adóbevallások, bérszámfejtések, a havi-, a negyed- vagy éppen az éves zárások elkészítését, a társvállalkozások beérkező számláinak ellenőrzését is könyvelő végzi. Ehhez az álláshoz általában elvárás a mérlegképes könyvelői végzettség, valamint a felhasználói szintű számítógépes ismeret. Mivel csapatban fogunk dolgozni, erős csapatjátékosi vénánk is az előnyünkre válhat – azonban már sok cégnél biztosítják a távmunka lehetőségét is.

2. Pénzügyi asszisztens

Azoknak, akik éppen most tanulnak pénzügyi asszisztensnek, és a szakmai gyakorlatukat teljesítenék, a munka ideális lehetőség a könyvelésbe való betekintésre. A számviteli asszisztens feladatai általában az adatrögzítés, a táblázatok és az analitikák elkészítése, a könyvelés előkészítése. Előnyös, ha rendelkezünk nyelvtudással is, de ez nem minden cégnél elvárás. 

3. Pénztáros-számviteli munkatárs

Szakirányú középfokú vagy felsőfokú végzettséggel, precíz számolási készséggel és a könyvelői programok ismeretével érdemes rendelkeznünk ehhez a sokrétű pozícióhoz. A pénztárosnak nemcsak a kasszára kell odafigyelnie: a könyvelést is neki kell előkészítenie, ahogy a vevői és szállítói szerződéseket nyilvántartani. A cégcsoport tagjaival is kapcsolatot kell tartania, így jó kommunikációs készségre is szüksége lehet.

Felnőttképzés vagy egyetem: melyiket válasszam?

Ha bekerülési elvárás a pénzügyi végzettség, alapvetően azt érdemes mérlegelnünk, mennyire kívánunk elmélyülni az adott szakma rejtelmeiben. A képzések színvonala ugyanis felnőttképzésen is magas: a különbség pusztán a képzések időtartama. Egy egyetemen általában 3 év az alapszak, felnőttképzésen pedig 2 év alatt szerezhetünk meg egy szakmát. Vannak azonban cégek, akik még az átképzést is vállalják egyes számviteli pozícióknál. Így ha a tanulás mellett a gyakorlatban is elsajátítanánk karrierünk minden csínját-bínját, érdemes figyelni az ilyen lehetőségekre is.