A máltai befektetői állampolgársági program ellentétes az uniós joggal – szögezi le az Európai Unió Bírósága C-181/23. számú, Bizottság kontra Málta (Befektetői állampolgárság) ügyben hozott ítéletében. Az uniós polgárság megszerzése nem származhat kereskedelmi ügyletből.

Bár a tagállami állampolgárság megadására és elvesztésére vonatkozó feltételek meghatározása nemzeti hatáskörbe tartozik, e hatáskört az uniós jog tiszteletben tartásával kell gyakorolni. A valamely tagállammal fennálló állampolgársági jogviszony alapját az állam és polgárai közötti szolidaritáson és hűségen, illetve a jogok és kötelezettségek kölcsönösségén alapuló különös kapcsolat képezi. Nyilvánvalóan megsérti ezeket az elveket az a tagállam, amely az állampolgárságot, és ezáltal automatikusan az uniós polgárságot egy visszterhes ügyleti jellegű eljárás keretében, közvetlenül az előre meghatározott befektetések vagy kifizetések ellenében adja meg. A polgár jogállás ilyen „áruba bocsátása” összeegyeztethetetlen az uniós polgárságnak a Szerződésekből eredő eszméjével. Sérti a lojális együttműködés elvét, és veszélyezteti a tagállamok közötti, az állampolgárságuk megadásába vetett kölcsönös bizalmat, amely az uniós polgárság Szerződések általi bevezetését vezérelte.

A máltai állampolgárságról szóló törvény 2020. júliusi módosítása nyomán Málta olyan szabályozást ⌈1⌉ fogadott el, amely meghatározta „a máltai állampolgárság közvetlen befektetéssel nyújtott kivételes szolgálatokra tekintettel történő honosítás útján való megszerzése” (2020. évi befektetői állampolgársági program) ⌈2⌉ részletszabályait. E rendszer keretében a külföldi befektetők honosítás iránti kérelmet terjeszthettek elő, amennyiben eleget tettek bizonyos, alapvetően pénzügyi jellegű feltételeknek.

A Bizottság úgy véli, hogy ez a rendszer, amely előre meghatározott kifizetések vagy befektetések ellenében honosítást biztosít olyan személyeknek, akik nem állnak tényleges kapcsolatban Máltával, sérti az uniós polgárságra vonatkozó szabályokat (EUMSZ 20. cikk) és a lojális együttműködés elvét. (EUMSZ 4. cikk (3) bekezdése) Ezért keresetet indított e tagállammal szemben a Bíróság előtt.

A Bíróság megállapítja, hogy Málta megsértette az uniós jogot a tagállami állampolgárság, illetve tágabb értelemben az uniós polgár jogállás megadásának áruba bocsátásával egyenértékű, 2020. évi befektetői állampolgársági program létrehozásával és végrehajtásával.

A Bíróság emlékeztet arra, hogy

minden tagállam szabadon határozhatja meg az állampolgársága megadására és elvesztésére vonatkozó feltételeket. E szabadságot azonban az uniós jog tiszteletben tartásával kell gyakorolni.

Ugyanis sem a Szerződések szövegéből, sem azok rendszeréből nem vezethető le a jogalkotók arra irányuló szándéka, hogy a tagállami állampolgárság megadása tekintetében az uniós jog tiszteletben tartásának kötelezettsége alól kivételt írjanak elő.

Az európai polgárság biztosítja a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló közös térségen belüli szabad mozgást. Ez a közös térség két alapvető elven nyugszik: a tagállamok közötti kölcsönös bizalmon és a nemzeti határozatok kölcsönös elismerésén. Az európai polgárság a tagállamok közötti, kölcsönös kötelezettségvállalásokon alapuló alapvető szolidaritást testesít meg. Ezért

a lojális együttműködés elvének megfelelően valamennyi tagállamnak tartózkodnia kell minden olyan intézkedéstől, amely veszélyeztetheti az Unió közös célkitűzéseinek megvalósítását.

Következésképpen

a tagállam nem adhatja meg az állampolgárságot – és ezáltal az európai polgárságot – előre meghatározott kifizetések vagy befektetések ellenében, mivel ez lényegében az állampolgárság megszerzését egyszerű kereskedelmi ügyletté teszi.

Az ilyen gyakorlat nem teszi lehetővé a valamely tagállam és polgárai között szükségképpen fennálló, szolidaritáson és lojalitáson alapuló kapcsolat megállapítását, sem pedig a tagállamok közötti kölcsönös bizalom biztosítását, és így a lojális együttműködés elve megsértésének minősül.


1 A 2020. évi állampolgársági törvénnyel módosított, a máltai állampolgárságról szóló törvény 10. cikkének (9) bekezdése alapján elfogadott, a
kivételes szolgálatokra tekintettel történő honosításról szóló 2020. évi rendelet.

2 A 2020. évi rendelet III. és IV. része részletes szabályokat tartalmazott az érdemeken alapuló és Málta gazdasági és társadalmi fejlődésébe való
közvetlen befektetéssel nyújtott kivételes szolgálatokra tekintettel történő honosítás iránti kérelmek elbírálására vonatkozóan.