Tizenhét ország szakértői vesznek részt a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) II. Nemzetközi Poligráf Konferenciáján, Budapesten. A kedden kezdődött kétnapos rendezvény fókuszában a poligráf rendészeti területen történő alkalmazása áll, különös tekintettel a nemzetközi gyakorlatokra, új technológiákra és a képzésre.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat keddi közleményében azt írta, a szakterület legújabb kihívásait és fejlesztéseit az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, a Boszniai Szerb Köztársaság, Bulgária, Csehország, az Egyesült Királyság, Észak-Macedónia, Horvátország, Japán, Kanada, Lengyelország, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, valamint a Nemzeti Védelmi Szolgálat hazugságvizsgálatot végző szakértői vitatják meg.
A konferencián tárgyalnak a poligráfos vizsgálatok alkalmazásáról a nyomozó hatóságok ügyeiben, a rendőrségi tapasztalatokról, de szóba kerülnek esettanulmányok, a poligráfos oktatás tematikája és metodikája, valamint a különböző országok szabályozási rendjei és a technológiai fejlesztések.
Az mai nap programjában a FBI szakértője többek között a poligráfos vizsgálat szerepéről beszélt a szervezet felvételi eljárásában és az ügynökök időszakos szűréseiben, az angol szakértő pedig beszámolt arról a gyakorlatról, amelyben a pedofília bűncselekmény elkövetése miatt korábban elítéltek szabadulásukat követően rendszeres poligráfos utóellenőrzésen esnek át. A japán, a kanadai és a lengyel előadó ismertette hazájuk vizsgálatokra vonatkozó szabályait.
A közlemény szerint
Magyarországon rendészeti területen jelenleg az NVSZ az egyetlen hivatalosan akkreditált szervezet, amely poligráfos vizsgálatot végez, a szervezetnél 2015-ben megalakult Kriminálpszichológiai Laboratóriumban jelenleg hét poligráfos szaktanácsadó lát el országos hatáskörrel feladatokat.
Az NVSZ poligráfos szaktanácsadói 2024-ben 973 műszeres hazugságvizsgálatot végeztek a nyomozóhatóságok és ügyészségek felkérésére zömmel élet és testi épség elleni, vagyon elleni, illetve nemi erkölcs elleni bűncselekmények esetében – írták.
Poligráfos vizsgálat során a szaktanácsadók az élettani változásokat – például a vérnyomás változásait, a légzést – figyelik.
Felhívták a figyelmet arra: a poligráf az ártatlanság bizonyítására is alkalmas lehet, így védelmet is jelenthet, hiszen a résztvevőnek lehetőséget ad arra, hogy az adott ügyben az érintettségét mielőbb kizárják, ennek eredményeként pedig számos eljárási cselekmény alól mentesül az – akár tanú, akár gyanúsított -, aki a poligráfos vizsgálatnak köszönhetően kizárható az eljárásból.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat 2024-ben oktatóhellyé vált, így szakértőik képzik a rendészeti területen dolgozó poligráfos szaktanácsadók következő generációját.