Az Európai Unió tagállamai Legfelsőbb Bíróságai mellett működő ügyészségek vagy azonos jogállású intézmények Hálózata (NADAL NETWORK) tagjai 2025. május 22-23. között immár tizenhatodik alkalommal ülnek össze. A rendezvényre 40 ország, illetve nemzetközi szervezet mintegy 100 magas rangú képviselője – köztük 25 legfőbb ügyész – érkezett Budapestre. Az szakmai három fő témája az online térben elkövetett bűncselekmények, az igazságszolgáltatás digitális evolúciójának kérdései és a környezeti bűncselekmények elleni küzdelem tapasztalatai.

Polt Péter a Hálózat elnökeként köszöntötte a konferencia résztvevőit. Egyben tájékoztatta őket arról, hogy utoljára áll magyar legfőbb ügyészként előttük, mivel az a megtiszteltetés érte, hogy május 20-án az Országgyűlés alkotmánybíróvá választotta, így június 10-től az Alkotmánybíróságon folytatja a jogászi pályáját. Polt Péter a résztvevőknek bemutatta Nagy Gábor Bálint főosztályvezető ügyész, kabinetfőnököt, akit Sulyok Tamás köztársasági elnök a legfőbb ügyészi tisztségre jelölt.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke történeti áttekintést is adó köszöntőjében emlékeztetett rá, hogy Európa szerte több jogállami megoldás is van az ügyészség működtetésére. Egy állam alkotmányos és társadalmi rendjét akkor lehet hatékonyan fenntartani, ha az egyes – akár különböző hatalmi ághoz tartozó – intézmények összefüggő rendszerben működnek.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke köszöntőt mond az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciáján az Országház Felsőházi termében 2025. május 22-én. – Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Kövér László kiemelte, az ügyészek küldetése a bűn üldözése, a rend védelme, az egyéni és a közösségi jogok megőrzése, és ezen keresztül az európai életmód, végső soron a szabadság fenntartása.

Az ügyészség működése közjogi szempontból állami szuverenitási kérdés, a büntetőigény érvényesítéséhez és a büntetőhatalom gyakorlásához való jog hozzátartozik minden állam szuverenitásához.

Az állami közhatalmak végét jelentené, ha szupranacionális szervezetek vagy globálisan működő gazdasági magánhatalmi entitások elvonnák tőlük a bűnüldözési jogosítványaikat, “márpedig erre vonatkozó törekvés napjainkban mindkét irányból megnyilvánul” – hívta fel a figyelmet Kövér László.

A házelnök szerint a nyugati világban – és benne Európában – a következő évtizedek politikai kulcskérdése az lesz, hogy a nemzetállamok, a szupranacionális szervezetek és a gazdasági magánhatalmak erőegyensúlyban tudnak-e működni vagy sem. “Csak ezen erőegyensúly fennállása esetén van ugyanis esély arra, hogy az előttünk álló nagy társadalmi, gazdasági, környezetvédelmi és technológiai kihívásokat a nyugati világ hatékonyan tudja kezelni” – mutatott rá Kövér László.

Az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciájának résztvevői az Országház Felsőházi termében 2025. május 22-én. – Forrás: Legfőbb Ügyészség

“Magyarországon nemcsak a jogbiztonság és a politikai stabilitás, hanem a közbiztonság is az egyik legerősebb Európában, az ügyészi munkát pedig bizalom jellemzi a lakosság részéről” – mondta a házelnök. Megköszönte Polt Péter legfőbb ügyészként végzett munkáját, és kiemelte, hogy

a magyar ügyészség nemzetközi elismerését jelzi az is, hogy a legfőbb ügyész immár második alkalommal látja el a NADAL Network elnöki teendőit.

Polt Péter a nyitóbeszédében hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy a Hálózat működésének 16 éve alatt – 2012 után – az immár 154 éves magyar ügyészség ad ismét otthont a rendezvénynek.

“Az ügyészségeknek amellett, hogy a múlt hagyományaiból táplálkoznak, a jövőbe is kell tekinteniük, és figyelemmel kell kísérniük a világban zajló aktuális folyamatokat, hiszen a világban zajló változások befolyásolják a bűnözés tendenciáit és karakterét, amelyekre a jogalkalmazóknak is reagálniuk kell” – hangsúlyozta a legfőbb ügyész.

Polt Péter a Hálózat elnökeként köszönti az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciája résztvevőit. – Forrás: Legfőbb Ügyészség

A Hálózat tagjai mindig a legaktuálisabb, a minden résztvevőt egyaránt foglalkoztató témákat igyekeznek megtárgyalni. A budapesti konferencia három panelje ennek megfelelően idén az online térben elkövetett bűncselekményekről, az igazságszolgáltatás digitális evolúciójának kérdéseiről, valamint a környezeti bűncselekmények elleni küzdelem hazai és nemzetközi tapasztalatairól fog szólni.

“A közös kihívások mellett egyre természetesebbé válik a különböző országok hatóságai közötti együttgondolkodás és együttműködés is” – emelt ki Polt Péter. “A szakmai párbeszéd, a tapasztalatcsere és a stratégiai elképzelések egymással való megosztása egyre fontosabb az alkotmányos feladataink hatékony ellátásához” – hangoztatta.

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára beszédében kijelentette, hogy

Magyarországon a Legfőbb Ügyészség különleges függetlenséget élvez, hazánkban senkit sem lehet politikai megrendelésre bíróság elé állítani. “Az ügyészség kizárólag szakmai és lelkiismereti meggyőződése alapján emel vádat”

– tette hozzá.

Mint mondta, a kormány és a legfőbb ügyészség viszonyát partnerség jellemzi, hiszen az Igazságügyi Minisztérium büntetőjogi jogalkotási munkájában ügyészek is részt vesznek, ami hasznára válik az igazságszolgáltatásnak.

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára köszöntőt mond az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciáján. – Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Kitért arra is, hogy az igazságügyi miniszter az online csalások elleni fellépés egyik “motorja”, kiemelten fontos számára a sértettek jogainak erősítése és bővítése, valamint ő a felelős a bűncselekmények áldozatainak segítéséért is. Répássy Róbert a résztvevők figyelmébe ajánlotta, hogy az Igazságügyi Minisztérium kiemelt célkitűzése a sértetti jogok bővítése, erősítése, a bűncselekmény áldozatainak segítése. Hangsúlyos terület a kiberbűnözés elleni harc is a jogalkotó számára, az ügyészség pedig mindkét témában fontos és alapvető partner.

Az eseményre készült sajtóanyag szerint a 2009-ben életre hívott Nadal Network célja, hogy “lehetőséget biztosítson az Európai Unióban működő legfelsőbb szintű ügyészségek és a partnerszervezetek vezetői számára a szakmai tapasztalatcserére”.